مشاهده خبر

پنج شنبه 29 تیر 1402
فرامتن

سهم زنان ایرانی از برنامه ششم چه بود؟

رییس فراکسیون زنان و خانواده مجلس شورای اسلامی گفت: برنامه ششم قرار بود اتفاق دیگری را رقم بزند و ما از رویکرد حمایتی صرف در خصوص زنان سرپرست خانوار به توانمندسازی آنان برسیم.

0

برنامه فرامتن با موضوعات اجتماعی و فرهنگی روز چهارشنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش خبرهای ‌خوب به خبرهای مفید و امیدبخش 24 ساعت گذشته در کشور پرداخته شد که از جمله آن خبرها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: احداث بیش از 10 هزار متر مربع سایبان در پایانه‌های مرزی خوزستان، افتتاح چهارده هزار زمین مسکن معلولان کشور در کرمانشاه، افتتاح بیمارستان شهید سلیمانی با حضور رئیس جمهور در بهمئی، افتتاح 100 نیروگاه خورشیدی برای مددجویان خراسان شمالی

در بخش بعدی این برنامه به موضوع زنان سرپرست خانوار و با حضور فاطمه قاسمپور، رییس فراکسیون زنان و خانواده مجلس شورای اسلامی به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: در برنامه ششم توسعه دولت مکلف شده بود تا طرح توانمندسازی زنان را به مجلس ارسال کند اما آنچه که ما شاهد آن بودیم این بود که دولت وقت به دنبال این بود تا آن بخش تصویب در مجلس را از طرح حذف کند و لوایحی می‌فرستاد که این اتفاق در مجلس نیفتد. دلیل آنان هم این بود که شاید این کار از جنس قانون نیست و ما می‌توانیم با برنامه‌ای و آیین نامه‌ای در هیئت دولت کار را پیش ببریم.

قاسمپور افزود: در هیئت وزیران وقت یک کارگروهی با شرح وظایفی را مکلف کردند که تعیین تکلیف و نگاشت نهادی از وظایف دولت در خصوص زنان سرپرست خانوار بیان شده بود که تنها نتیجه آن تعیین تکلیف ایجاد داشبورد مدیریتی در وزارت رفاه و تعاون اجتماعی ایجاد شد که بر اساس آن داده‌های موجود از سامانه رفاه ایرانیان در آن داشبورد مدیریتی قرار بگیرد.

رییس فراکسیون زنان و خانواده مجلس شورای اسلامی گفت: در برنامه ششم توسعه قرار بود اتفاق دیگری را رقم بزند و ما از رویکرد حمایتی صرف در خصوص زنان سرپرست خانوار به توانمندی سازی آنان برسیم و قانون توسعه به عنوان یک فصل الخطاب باید اجرا می‌شد که ترک فعل اتفاق افتاده است.

وی افزود: سال 92 بیمه زنان خانه‌دار مطرح شد و اولین گروهی که برای دریافت بیمه قرار بود مدنظر قرار گیرد، زنان سرپرست خانوار بود. برای مادران سرپرست خانواری که دارای فرزند معلول هستند و مسائل مضاعف‌تری دارند، در بودجه 1401 یک بودجه‌ای برای بیمه اجتماعی این افراد اختصاص داده شد که متاسفانه علی رغم تصویب بودجه، تخصیص بودجه صورت گرفته نشد و بهزیستی نتوانست این بودجه را دریافت کند.

قاسمپور گفت: کمیته امداد امام خمینی، یک میلیون و دویست هزار نفر و سازمان بهزیستی حدود 250 هزار نفر از زنان سرپرست خانوار را تحت پوشش خود دارد و هر نفر تقریبا حدود 1 میلیون و دویست هزار تومان دریافت می‌کنند.پ

در بخش میز فرهنگ و هنر این برنامه به موضوع شعر آیینی و با حضور مرتضی کریمی، مسئول حلقه شعر آینی زفرات به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

شعر آیینی قبل از ورود اسلام به ایران نیز وجود داشته است و تحت عنوان سروده نامیده می‌شده است و پس از ورود اسلام به ایران و تلفیق فرهنگ ایرانی و اسلامی، ادبیات ایران نیز آیینی اسلامی شد. اولین شاعری که شعر آیینی سروده است، کسایی مروزی بود که درباره اهل بیت و بخصوص امام علی (ع) اشعار زیادی گفته است.

وی افزود: اشعار آیینی به تعبیر امروزی که در منقبت ائمه اطهار است، از زمان آل بویه وجود داشته است و نمود خود را در تعزیه‌ها داشته است.

آخرین اخبار

رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟ همه چیز درباره آقای نادر

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها