مشاهده خبر

یک شنبه 18 تیر 1402
وارونگی

بیشتر فرماندهان دوره جنگ، دانشجو بودند

فعال اسبق دانشجویی دانشگاه امیر کبیر گفت: اغلب فرماهندهان موفق جنگ دانشجو بودند شهیدان همت، چمران، باکری و زین الدینی و توانستند با نخبگی خیلی از کارها را انجام بدهند.

0

برنامه وارونگی با موضوعات اجتماعی و سیاسی روز سه شنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش اخبار جعلی این برنامه به اخباری که رسانه‌های بیگانه پوشش داده بودند پرداخته شد. از جمله این اخبار، آمریکا با انتشار یک بیانیه ای بامداد روز چهارشنبه  مدعی شد که ایران تلاش کرده که دو نفتکش نزدیک تنگه هرمز را توقیف کند و به سمت آنها شلیک کرده  است. اما در پی این ادعا یک منبع آگاه دفاعی این موضوع را تکذیب کرده و داستان سرایی آمریکا را بی اساس دانسته است. خبر جعلی دیگر مربوط به خبر حمله راهزنان به اتوبوس حامل مسافران در ریگان در فضای مجازی منتشر شد که فرماندار ریگان قویا این خبر را تکذیب کرد.

 و در بخش شبهه به موضوع شایعه پراکنی رسانه های بیگانه درخصوص عبور نخبگان از جمهوری اسلامی با حضور احمد طاهری، فعال اسبق دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر پرداخته شد.

طاهری درباره اتفاق تیر 78 گفت:  روزنامه ای توسط آقای موسوی خوئینی ها به بهانه انتقاد به سیاست های تعدیل گرایانه اقتصادی هاشمی رفسنجانی تاسیس شده بود. این روزنامه از دوره آقای هاشمی شروع شد و بعد از اینکه دولت خاتمی روی کار آمد، این روزنامه، به عنوان پیشانی اصلاحات فعالیت کرد. این روزنامه علیه نظام حرکت کرد و مطالب تندی زد. قوه قضائیه حکمی صادر کرد و یک دادسرا این روزنامه را در 18 تیر 78 بست. تمام این روند هماهنگ شده بود و یک سناریوی از پیش تعیین شده بود تا اتفاق تیر 78 را رقم بزند.

ابراهیم متولیان، رئیس اسبق بسیج دانشگاه تهران، مهمان تلفنی برنامه در این باره گفت: این اتفاق، اولین اتفاق جنبش دانشجویی بعد از انقلاب اسلامی بود که با تنش همراه شد و هدایت سیاسیون بیرون مساله را پیچیده کرد.

وی درباره مقوله حاکمیت با نخبگان زاویه دارند و بالعکس، گفت: جنبش دانشجویی ما بعد از تیر 78 متوجه شد که وقتی طعمه افرادی می شود که می خواهند از او سوء استفاده کنند، راهش را از آنها جدا کرد.  اتفاقا جنبش دانشجویی بعد از تیر 78 به سیاسیون راه نداد که مصالحشان را در دانشگاه اجرا کنند.  جامعه نخبگی خیلی واقعبینانه با نظام رفتار می کند اساتید و دانشجویان این دوره هم می فهمند که نباید طعمه سیاسیون شود.

فعال اسبق دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر درباره نسبت جمهوری اسلامی با نخبگان گفت: اساس جمهوری اسلامی یک نخبگی است، شخص امام خمینی (ره) بزرگ نخبه ها بود که توانست بعد از 1400 سال یک حکومت الهی از زمان خانه نشینی امام علی و بعد از شهادت امیرالمونین را تشکیل بدهد و اولین انقلاب را شکل بدهند.

اغلب فرماهندهان موفق جنگ دانشجو بودند شهیدان همت، چمران، باکری و زین الدینی و توانستند با نخبگی خیلی از کارها را انجام بدهند. اگر این نخبگی ها نبود بعد از 45 سال تحریم های سنگین و توطئه هزاران بار این حکومت فروپاشیده می شد.

متولیان در این باره گفت: دفاع مقدس که اوج بحران کشور بود واقعا با جامعه نخبگی اداره شد. در زمان 18 تیر 78 تلاش کردند که جامعه نخبگان را با نظام دچار زاویه کنند اما این جامعه به خوبی توانست خودش را کنار بکشد.

مسعود رضایی کارشناسی سیاسی در گفت و گوی تلفنی درباره نقش مقام معظم رهبری در ساماندهی و آرام کردن فضای ملتهب پس از وقایع 18 تیر گفت: اواخر ماجرا بود که جمعی از دانشجویانی که در کوی دانشگاه مورد ضرب و شتم قرار گرفته بودند خدمت مقام معظم رهبری رسیدند و ایشان خیلی پدرانه گفتند که قلب من جریحه دار شد از این ماجرا و آن را محکوم کردند در عین حال که دانشجویان را توصیه می کردند به آگاهی و هوشیاری سیاسی در مقابل توطئه های که برای ما چیده اند.

 

وی افزود: آنهایی که امروز ادعا می کنند جامعه نخبگانی از نظام فاصله گرفته باید پاسخ دهند کشور چگونه به دستاوردهای مختلف در زمینه های علمی، پزشکی، هسته ای و ... دست پیدا کرده است؟

 

آخرین اخبار

سومین قسمت ویژه برنامه «خیابان آزادی» به روی آنتن افق راز خوانش انقلاب اسلامی از سوژه‌ها مستند «اشک» روایتی متفاوت از سوگواری بر سالار شهیدان روایتی از شهید تاسوعا از قاب شبکه افق تله‌تئاتر «کاتب اعظم» تاسوعا و عاشورا پخش می‌شود روایت یکی از کهن‌ترین عزاداری محرم در مستند «آبی برای سقایی» گنجینه نواهای عاشورایی «مثل سرو» نمادی از حیات شهدا «سید معطر» ذاکری که تنها به عشق اهل بیت می‌خواند تدارک مستندهای ویژه شبکه افق برای ایام محرم افق محرمی سیما «گوهرشاد» به روی آنتن افق هفته عفاف و حجاب با ویژه برنامه «خیابان آزادی» در ستاد امر به معروف چه می‌گذرد؟ این است حقیقت غرب: بازداشت به خاطر چند پست در صفحه شخصی روایتی از کودتای نوژه در مستند «آنچه گذشت» روایتی از امید و توسل در مستند «فرشی برای رُستن» کار جهادی؛ مسیری امتحان پس داده پیش روی دولت چهاردهم شبکه افق در اولین روز محرم سیاه پوش می‌شود فصل اول «نجلا» در قاب افق «خانه‌های نورانی» با روضه‌های سید الشهدا (ع) مستندهای افق رنگ و بوی محرم گرفت مستند «محافظ» با روایتی از زندگی نامه شهید سید مهدی موسوی روایتی متفاوت از سیاست‌ورزی مقتدرانه دولت شهید رئیسی بازخوانی جنایتی که از یاد‌ها نخواهد رفت این نامه برسد به دست رئیس‌جمهور دویست و شصت و هشتمین روز جنگ غزه و مردمی که همچنان مقاومند «پرواز اردیبهشت» امشب روی آنتن شبکه افق «من یک هیولا گرفته‌ام» به پخش افق رسید/ داستانی واقعی؛ از فاسدترین واحد پلیس آمریکا نظم نوین چند قطبی و چالش جدید آمریکا برنامه «انتخاب ایران» برای دور دوم انتخابات به افق رسید «برسد به دست رئیس جمهور» نامه‌ای برای رئیس جمهور آینده ایران شبکه افق با «آوردگاه» به عید مباهله می‌پردازد «آخرین ایست بازرسی» به افق رسید مجلس دوازدهم، دولت چهاردهم و آینده سیاست و اقتصاد ایران گزارش و گفت‌وگوهای اختصاصی «به افق فلسطین» از غزه روایتی از تبعیض نژادی آمریکایی‌ها به آنتن افق رسید ماه بانو در «بزرگراه همت» تازه‌های مستند افق سیما در هفته افشای حقوق بشر آمریکایی مردم در میدان هستند ولی تحول اداری و اقتصادی هم می‌خواهند مواضع نامزدها به افق فلسطین ریشه‌های دینی انتخابات و ضرورت مشارکت حداکثری کابینه جنگی که بلای جان نتانیاهو شده است نقاط عطف فعالیت‌های دولت شهید رئیسی در مستند «برسد به دست رئیس‌جمهور» معیشت مردم و انتخاب چهاردهم دیدگاه‌های محمدباقر قالیباف در مورد مسئله فلسطین حکمرانی مطلوب و آینده ایران دیدگاه‌های قاضی‌زاده هاشمی در مورد مسئله فلسطین اعلام مواضع نامزدهای ریاست جمهوری در برنامه «به افق فلسطین» «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر» روی آنتن شبکه افق

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها