مشاهده خبر

یک شنبه 18 تیر 1402
وارونگی

بیشتر فرماندهان دوره جنگ، دانشجو بودند

فعال اسبق دانشجویی دانشگاه امیر کبیر گفت: اغلب فرماهندهان موفق جنگ دانشجو بودند شهیدان همت، چمران، باکری و زین الدینی و توانستند با نخبگی خیلی از کارها را انجام بدهند.

0

برنامه وارونگی با موضوعات اجتماعی و سیاسی روز سه شنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش اخبار جعلی این برنامه به اخباری که رسانه‌های بیگانه پوشش داده بودند پرداخته شد. از جمله این اخبار، آمریکا با انتشار یک بیانیه ای بامداد روز چهارشنبه  مدعی شد که ایران تلاش کرده که دو نفتکش نزدیک تنگه هرمز را توقیف کند و به سمت آنها شلیک کرده  است. اما در پی این ادعا یک منبع آگاه دفاعی این موضوع را تکذیب کرده و داستان سرایی آمریکا را بی اساس دانسته است. خبر جعلی دیگر مربوط به خبر حمله راهزنان به اتوبوس حامل مسافران در ریگان در فضای مجازی منتشر شد که فرماندار ریگان قویا این خبر را تکذیب کرد.

 و در بخش شبهه به موضوع شایعه پراکنی رسانه های بیگانه درخصوص عبور نخبگان از جمهوری اسلامی با حضور احمد طاهری، فعال اسبق دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر پرداخته شد.

طاهری درباره اتفاق تیر 78 گفت:  روزنامه ای توسط آقای موسوی خوئینی ها به بهانه انتقاد به سیاست های تعدیل گرایانه اقتصادی هاشمی رفسنجانی تاسیس شده بود. این روزنامه از دوره آقای هاشمی شروع شد و بعد از اینکه دولت خاتمی روی کار آمد، این روزنامه، به عنوان پیشانی اصلاحات فعالیت کرد. این روزنامه علیه نظام حرکت کرد و مطالب تندی زد. قوه قضائیه حکمی صادر کرد و یک دادسرا این روزنامه را در 18 تیر 78 بست. تمام این روند هماهنگ شده بود و یک سناریوی از پیش تعیین شده بود تا اتفاق تیر 78 را رقم بزند.

ابراهیم متولیان، رئیس اسبق بسیج دانشگاه تهران، مهمان تلفنی برنامه در این باره گفت: این اتفاق، اولین اتفاق جنبش دانشجویی بعد از انقلاب اسلامی بود که با تنش همراه شد و هدایت سیاسیون بیرون مساله را پیچیده کرد.

وی درباره مقوله حاکمیت با نخبگان زاویه دارند و بالعکس، گفت: جنبش دانشجویی ما بعد از تیر 78 متوجه شد که وقتی طعمه افرادی می شود که می خواهند از او سوء استفاده کنند، راهش را از آنها جدا کرد.  اتفاقا جنبش دانشجویی بعد از تیر 78 به سیاسیون راه نداد که مصالحشان را در دانشگاه اجرا کنند.  جامعه نخبگی خیلی واقعبینانه با نظام رفتار می کند اساتید و دانشجویان این دوره هم می فهمند که نباید طعمه سیاسیون شود.

فعال اسبق دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر درباره نسبت جمهوری اسلامی با نخبگان گفت: اساس جمهوری اسلامی یک نخبگی است، شخص امام خمینی (ره) بزرگ نخبه ها بود که توانست بعد از 1400 سال یک حکومت الهی از زمان خانه نشینی امام علی و بعد از شهادت امیرالمونین را تشکیل بدهد و اولین انقلاب را شکل بدهند.

اغلب فرماهندهان موفق جنگ دانشجو بودند شهیدان همت، چمران، باکری و زین الدینی و توانستند با نخبگی خیلی از کارها را انجام بدهند. اگر این نخبگی ها نبود بعد از 45 سال تحریم های سنگین و توطئه هزاران بار این حکومت فروپاشیده می شد.

متولیان در این باره گفت: دفاع مقدس که اوج بحران کشور بود واقعا با جامعه نخبگی اداره شد. در زمان 18 تیر 78 تلاش کردند که جامعه نخبگان را با نظام دچار زاویه کنند اما این جامعه به خوبی توانست خودش را کنار بکشد.

مسعود رضایی کارشناسی سیاسی در گفت و گوی تلفنی درباره نقش مقام معظم رهبری در ساماندهی و آرام کردن فضای ملتهب پس از وقایع 18 تیر گفت: اواخر ماجرا بود که جمعی از دانشجویانی که در کوی دانشگاه مورد ضرب و شتم قرار گرفته بودند خدمت مقام معظم رهبری رسیدند و ایشان خیلی پدرانه گفتند که قلب من جریحه دار شد از این ماجرا و آن را محکوم کردند در عین حال که دانشجویان را توصیه می کردند به آگاهی و هوشیاری سیاسی در مقابل توطئه های که برای ما چیده اند.

 

وی افزود: آنهایی که امروز ادعا می کنند جامعه نخبگانی از نظام فاصله گرفته باید پاسخ دهند کشور چگونه به دستاوردهای مختلف در زمینه های علمی، پزشکی، هسته ای و ... دست پیدا کرده است؟

 

آخرین اخبار

موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟ رژیم که قبلا در سه جبهه می‌جنگید و حالا توان نبرد با حماس را هم ندارد رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار مقاومت مدیون زن فلسطینی است ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق تفاوت مسهل و ملین در طب سنتی آنچه در غزه می‌گذرد فیلم نیست! جریمه سنگین و پرونده قضایی در انتظار واحدهای آلاینده متخلف آیا جنگ غزه بعد از وقفه انسانی از سر گرفته می‌شود؟ قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان این میوه را تازه تازه بو نکنید! ورزشکاران مشهور خارجی که حامی فلسطین‌اند 2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ آیا اتحادیه‎ها در قبال بیمه کارگردان مسئولیتی دارند؟ یک مولتی ‌ویتامین طبیعی آگاهی شرط لازم داشتن نسل سالم چرا با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نمی‌دهیم؟ مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد تنفس مصنوعی برای زنده نگه ‌داشتن رژیم صهیونیستی دانشجویان ستاره‌ دار بی واسطه به افق می‌آیند دوگانه دولت‌ها و ملت‌ها در موضوع غزه! روش‌های ساده برای کاهش درد قاعدگی دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است مشکل مسکن جز با تعریف یک نظام حمایتی حل نمی‌شود آیا مشکل پسماند شمال کشور حل می‌شود؟ رژیم صهیونستی فقط با غزه نمی‌جنگد «دربرابر تاریکی» به افق رسید تاثیر سرنوشت فلسطین بر مسائل استراتژیک جهانی پوشش زنده تحولات و تحلیل جنگ غزه در شبکه افق سیاست منطقه‌ای آمریکا با طوفان الاقصی به چالش کشیده شد مستند‌های ستاره دار در افق تهدید جدی سلامت در صورت خوابیدن با استرس چی کار کنیم تو پاییز مریض نشیم؟ جنگ کریدورها و بقای کشورها بنگاه‌داری بانک‌ها و پشت پرده فروشگاه‌های بزرگ لوازم خانگی روایت «غربت فلسطین» در افق جنگ غزه، مقدمه فروپاشی رژیم صهیونیستی است مستندهای آدینه این هفته افق پلتفرم‌های قدیمی خودرو در ایران سود ده هستند! پیشنهاد «ابتکار» برای مقابله جهانی با رژیم صهیونیستی آیا پارکینسون درمان می‌شود؟ کواکبیان: دفاع از فلسطین وظیفه همه کشورهای اسلامی است قانون مالیات بر خانه‌های خالی و آمارهای متناقض بررسی سیاست دوگانه انگلیس در برابر فلسطین آیا ارائه تسهیلات به افراد زیر مجموعه بانک‌ها قانونی است؟ آرتروز و ارتباط آن با اختلال داخلی بدن سقوط صهیونیست‌ها از ابتدای درگیری شروع شد خوراک طیب چه نوع غذایی است؟ جنگ کثیف؛ تنها دستاورد رژیم صهیونسیتی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها