مشاهده خبر

دو شنبه 29 خرداد 1402

برنامه دولت سازندگی برای نابودی نهادهای انقلابی!

عضو شورای عالی جهادسازندگی گفت: جریان که خود را انجمن عقلایی می نامید، تلاش می کرد که نهادهای انقلابی را منحل کند و مردمی که کار جهادی می کردند را کارمند دولت و حقوق بگیر بکنند.

0

 

برنامه فرامن روز شنبه با اشاره به اخبار خوب در سراسر و پرداختن به مساله انحلال جهادسازندگی روی آنتن شبکه افق نشست.

در بخش نخست برنامه، به آخرین اخبار خوب که در رسانه های کشور منتشر شده بود، پرداخته شد. از جمله این اخبار می توان به بهره برداری از نیروگاه برق فومنات در گیلان، تولید الکل از ضایعات کشاورزی توسط یک شرکت دانش بنیان، جمع آوری 900 مدرسه کانکسی در کشور تا پایان سال و فروش چهار میلیون دلاری شرکت های دانش بنیان همدانی اشاره کرد.

در بخش گفت و گوی برنامه هانی ایران منش، عضو شورای عالی جهادسازندگی مهمان برنامه بود و توضیحاتی درباره علل انحلال جهادسازندگی و جان گرفتن دوباره آن صحبت کرد.

وی درباره روایتهای شکل گیری جهاد گفت: یکی از روایت مهم درباره حرکت جهاد این است که پیچیده ترین مسائل کشور که ریشه های تکنولوژی ها و فناوری های برتر داشت، به دست جهاد حل شد. ما وقتی توسط آلمان و آمریکا تحریم گندم شدیم و بعد جهاد گندم و جهاد درو را رقم زدیم، مساله مهمی که ایجاد شد این بود که این حجم از گندم را چگونه باید ذخیره کرد. سیلو سازی یک فناوری بود که فقط در اختیار آلمان و آمریکا بود، بنابراین سیلو سازی کار جهاد بود. نیشکر و بحران شکر را جهاد حل کرد ، فولاد را جهاد بازسازی کرد پل های معلق که رکوردهای جهانی داشت، جهاد آن را جا به جا کرد پشتیبانی جنگ با جهاد بود.

وی درباره علل انحلال جهادسازندگی گفت: در این باره سه نظریه وجود دارد، نظریه قهری که معتقد است به طور طبیعی انقلاب ها به سمت دیوان سالاری بروکراسی دولت حرکت می کنند. نظریه دوم جریانی بود  که خود را انجمن عقلایی می نامید، تلاش می کرد که نهادهای انقلابی را منحل کند و مردمی که کار جهادی می کردند را کارمند دولت و حقوق بگیر بکنند.

اما دیدگاه سوم هر دو نظریه را درست می داند و معتقد است که  خیلی از اشتباهات درونی و راهبردهای درونی هم بر انحلال آن بی تاثیر نبود. بنابراین آرام آرام ویژگی های منحصر به فرد جهاد تضعیف شد و دچار انحراف شد و ماهیت انقلابی خود را از دست داد.

وی در ادامه گفت: اگر بخواهیم بگوییم چه کسانی در این انحلال موثر بودند همانطور که در تاریخ ثبت شده است؛ آقای هاشمی رفسنجانی و تیم او آقای حسن روحانی و تیم پیرامونش و آقای نوبخت و کارگزارانش این ها نقش بسیار تعیین کننده در این دیدگاه را داشتند که نهاد های انقلابی را باید از بین ببریم یا با نهادهای رسمی حاکمیت ترکیب بکنیم.

ایران منش با اشاره به تلاش های انجام شده برای احیای جهاد گفت: تلاش های زیادی برای احیای جهادسازندگی ایجاد شد از دهه هفتاد یعنی همان سال 79 که انحلال آن رسما اعلام شد، نهادهایی مانند بسیج سازندگی و کمیته امداد و غیرهم تشکیل شد که همگی به دنبال احیای ان بودند.

اخیرا در اسفند ماه سال گذشته در دیدار با رهبری، رهبر اعلام کردند که جهاد باید احیا شود اما باید جهاد 1401-1402 را بسازیم یعنی براساس اقتضاءات زمانه فعالیت کند. این اقتضاءات این است که صحنه دیگر تغییر کرده است

مسائل و آسیب های اجتماعی شکل و رنگ و بوی دیگری گرفته است و کنشگران متعدد شده اند. بنابراین باید

 

شورایی شکل بگیرد تا تعاملات بین این نهادها و سازمان ها سامان ببخشد. این سازمان ها و نهادها فقط 5 درصد از ظرفیت ها ست رهبر معتقد است که 95 درصد از ظرفیت ها هنوز به میدان نیامده است. توان بسیار عظیمی در جوانان زنان معلمان و غیره وجود دارد که میتوانند در جریان محرومیت زدایی وارد میدان شوند.

در بخش گفت و گوی هنری فرهنگی، لیلا نظری گیلانده نویسنده کتاب «حاج جلال» مهمان برنامه بود و درباره شخصیت این رزمنده انقلاب صحبت کرد.

نویسنده کتاب درباره علت تسریع در نگارش این زندگینامه گفت: شهید حاج قاسم سلیمانی بعد از اولین مصاحبه من با حاج جلال حاج بابایی به دیدارشان رفته بود و در دیدار 3 ساعته که با این رزمنده داشت، تاکید کرده بود که کتاب این شخصیت باید نوشته شود و حتما در در نگارش آن تسریع شود. اما متاسفانه بعد از سه ماه ایشئن به شهادت رسیدند.

وی در ادامه افزود: این کتاب بعد از حدود چهار سال به چاپ رسید. این کتاب افتخار کسب جایزه بخش نگاه دیگر جایزه جلال ال احمد را داشت و کتاب برگزیده دفاع مقدس همدان و کتاب ماه لبنان شده است. این کتاب به سه زبان عربی، انگلیسی و ارمنی ترجمه شده است و بازخوردهای خیلی خوبی از خوانندگان غیر ایرانی داشت.

نظری گیلانده درباره شخصیت حاج جلال حاج بابایی گفت: شخصیت عاری از کذب و دروغ است که تنها سرمایه اش خانواده، تنها همدم همسرش، تنها دلهره و نگرانی اش امنیت کشور و تنها هدفش خدمت به نظام اسلامی است.

آخرین اخبار

«میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟ همه چیز درباره آقای نادر حزب دموکرات و مصادره به مطلوب اعتراضات دانشجویی در آمریکا میراث حاج نادر و افق‌های نو در آمریکا پخش «در مرز غبار آلود» از افق / روایتی متفاوت از نادر طالب‌زاده پخش مستند‌هایی با موضوعات اجتماعی، فرهنگی و تاریخی از شبکه افق مسابقه‌ای برای کلاه‌سبزان نیروی دریایی پخش «بازی اختاپوس» از شبکه افق ماجرای نسبت فامیلی علیرضا قربانی با داور «محفل» از زبان احمد ابوالقاسمی + فیلم «جهان آرا» نظرات مختلف را به قضاوت می‌گذارد/ بازنمایی عملیات موشکی بیداری انسانی در دانشگاه‌های برتر آمریکا آقای خاص برای اولین بار در سیمای ملی به آنتن افق رسید مداخله آمریکا در ایران؛ از دوره رضاخانی تا امروز آیا استعفای مقامات امنیتی اسرائیل ادامه دارد؟ عملیات وعده صادق و تغییر تاکتیک در جنگ سایه‌ها «به افق فلسطین» تجربه شیرین دفاع از صدای مظلوم مدیر شبکه افق و برنامه وقت سحر در مجلس تقدیر شدند راز فروپاشی سیاسی رژیم صهیونیستی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها