مشاهده خبر

یک شنبه 30 اردیبهشت 1403

سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس

برنامه تلویزیونی «جهان آرا» شنبه شب 29 اردیبهشت ماه با موضوع اعتماد به پارلمان در ایران و جهان و با حضور دکتر محسن ردادی، عضو هیات علمی دانشگاه، روی آنتن زنده شبکه افق رفت.

0

این استاد دانشگاه در بخش نخست برنامه با بیان اینکه اتفاقی عمومی طی 30 سال گذشته در سراسر جهان رخ داده، اینکه سرمایه اجتماعی در همه کشورها کمتر شده است اظهار کرد: آنچه در ایران شاهد هستیم، خارج از این چارچوب نیست و البته دلایل زیادی هم دارد که شامل عوامل داخلی و خارجی است.

او افزود: انتشار اخبار، تغییر گروه‌های مرجع، ارتقاء سطح سواد عمومی و جوانی جمعیت، از جمله دلایل کاهش سرمایه اجتماعی هستند البته این به معنای طبیعی بودن این حالت نیست.

نقش شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های جدید در کاهش سرمایه اجتماعی

ردادی خاطرنشان کرد: شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های جدید موجب شده‌اند اطلاعاتی از پارلمان‌های اروپایی به بیرون درز کند که پیش از این مجال ظهور و بروز نداشتند، همین مسئله موجب آگاهی بیشتر مردم و به تبع، اعتراض بیشتر آنها شده است.

این استاد دانشگاه گفت: این به معنای تسلیم شدن در برابر اتفاقات نیست، بلکه باید به نمایندگان گوشزد کرد رفتار و عملکردشان را ارتقا دهند و از شبکه‌های اجتماعی برای تعامل بیشتر با مردم بهره بگیرند.

مردم ایران چقدر به مجلس اعتماد دارند؟

او با بیان اینکه بر اساس آخرین نظرسنجی موسسه WVS در سال 2022، حدود 19 درصد مردم ایران به مجلس خیلی اعتماد داشته‌اند عنوان کرد: 43 درصد اعتماد زیادی داشته‌اند، 14 درصد پاسخ «نه چندان» داده‌اند و 11 درصد هم گفته‌اند اصلا اعتمادی ندارند؛ بر این اساس 60 درصد مردم ایران زیاد و خیلی زیاد به مجلس شورای اسلامی اعتماد داشته‌اند.

رابطه بین دموکراسی و اعتماد عمومی به پارلمان در کشورهای مختلف

ردادی خاطرنشان کرد: حقیقت این است که در کشورهای دموکرات و نودموکرات، افت اعتماد به پارلمان بیداد می‌کند، در واقع آنها با شور و نشاط به سمت دموکراسی رفته‌اند ولی بیشترشان سرخورده شدند.

این استاد دانشگاه گفت: در کشوری مانند هلند که دارای شاخص‌های بالا در زمینه دموکراسی است، تنها 27 درصد مردم به پارلمان اعتماد دارند.

حقیقتی که شبکه‌های اجتماعی به شما نمی‌گویند

او ادامه داد: معمولا اساتید علوم اجتماعی و شبکه‌های اجتماعی به مردم نمی‌گویند کشورهایی مثل آمریکا، ژاپن و هلند، با سقوط شدید سرمایه اجتماعی رو به رو هستند و سیاست‌های آنها سبب کاهش اعتماد مردم به دولتمردان شده است، به عکس روی انتخابات آزاد، آزادی بیان، پاسخگویی سیاستمداران و مسائلی مانند اینها مانور داده می‌شود، البته اینها حرف‌های اشتباهی نیست ولی همه حقیقت هم نیست.

چرا مردم غرب به پوپولیسم روی آورده‌اند؟

ردادی افزود: اسکاتلند و آلمان با تغییرات اساسی در اداره پارلمان، درصدد برآمده‌اند میزان کارآیی و رضایت مردم را افزایش دهند ولی در عموم کشورهای دموکرات، مردم معتقدند پارلمان‌ها کارآیی لازم را نداشته و قدرت مقاومت در مقابل صاحبان قدرت و ثروت را ندارند، به عبارتی پارلمان‌ها کارگزار قدرتمندان و ثروتمندان شده‌اند.

چرا میزان مشارکت مردم در انتخابات مجلس زیر 50 درصد است؟

این استاد دانشگاه با بیان اینکه اعتماد به پارلمان نباید با میزان مشارکت در انتخابات سنجیده شود، چون رابطه مستقیمی بین آنها برقرار نیست خاطرنشان کرد: طی دوره‌های مختلف، میزان مشارکت مردم در انتخابات مجلس با فراز و فرودهایی همراه بوده؛ سال‌هایی را داشته‌ایم که نرخ مشارکت به زیر 50 درصد رسیده ولی دوباره بازیابی شده است، بنابراین دوره اخیر هم پایان ماجرا نیست چون مردم گاهی می‌خواهند با عدم مشارکت خود پیامی را به حاکمیت بدهند.

دلایل گرانی یکباره قیمت بنزین در دولت روحانی؛ یک تصور اشتباه از سرمایه اجتماعی

او گفت: برخی گمان می‌کنند سقوط سرمایه اجتماعی در ایران که مشابه دیگر نقاط جهان است امری طبیعی خواهد بود که برداشتی نادرست است، بعضی هم درصدد هستند در این زمینه اغراق کنند و بگویند همه چیز از دست رفته است؛ بسیاری از کارشناسان و اساتید حوزه اجتماعی که در دانشگاه هم مشغول فعالیت هستند همین نگاه را به مسئولان انتقال می‌دهند.

ردادی تصریح کرد: خیلی از مواقع، این پیام اشتباه توسط مسئولان دریافت هم می‌شود! دولت روحانی روی کار بود و در مسیر تفکر خودش فعالیت می‌کرد ولی پیامی که منتقل شده بود از دست رفتن سرمایه اجتماعی بود و مطابق همین دریافت، تصمیم گرفته شد که بنزین بدون اطلاع دادن به مردم گران شود و شد آنچه که نباید میشد.

دولت‌هایی که به مردم اعتماد کامل ندارند

این کارشناس حوزه اجتماع گفت: دولت‌های دهم تاکنون، آن اعتمادی که باید را به مردم ندارند، همان اعتمادی که امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب به مردم داشته و دارند، البته منظور مجموعه‌ی بدنه دولت است.

او با تاکید بر اینکه دولتی که به مردم اعتماد داشته باشد، می‌تواند در بحث سیاستگذاری و اجرا از آنها کمک بگیرد عنوان کرد: هر چه تعداد آرای مردم بیشتر باشد، کیفیت نمایندگان و تصمیم‌های آنها هم بالاتر می‌رود.

آخرین اخبار

گروهک منافقین؛ پدیده‌ای متفاوت در اندیشه الحادی دیدگاه‌های سعید جلیلی در مورد مسئله فلسطین وابستگی کاهنده جواب نداد، استقلال بالنده به کار آمد دیدگاه‌های علیرضا زاکانی در مورد مسئله فلسطین مجموعه مستند «یکی بود یکی نبود» روی آنتن شبکه افق / قصه فراموش نشدنی آدم‌ها برنامه «انتخاب ایران» برای کمک به انتخاب آگاهانه و خردمندانه مردم است آنچه باید تا حکمرانی کارآمد پدیدار شود نتانیاهو همه چیز را باخته است؛ هم جنگ و هم کابینه خودش نظرسنجی برنامه «به افق فلسطین» طنین دعای پرفیض عرفه در کربلا از شبکه افق دولت رئیسی، الگویی برای منتخبان جمهور دیدگاه‌های مسعود پزشکیان در مورد فلسطین فصل پنجم «بزرگراه همت» به آنتن افق رسید پخش «بزرگ راه همت» و «برسد به دست رئیس جمهور» این هفته از شبکه افق دولتی که در فسادستیزی متفاوت بود بررسی دغدغه ذهنی پسرها در مستند «صفر یک» «دومینو» با موضوع همزیستی انسان و سگ روی آنتن می‌رود نقشه‌هایی که غرب برای غرب آسیا داشت اسرائیل در هراس از پاسخ سخت حزب الله زمینه‌سازی برای ظهور در برنامه «بزرگراه همت» صله‌رحم و نماز اول وقت مهم‌ترین خصیصه اخلاقی برادرم بود مستند «جنون هسته‌ای» با افشای اسنادی از نتانیاهو به افق رسید پیشرفت خیره‌کننده‌ هسته‌ای ایران تنها در 3 سال چرا آمریکا برای آتش بس در غزه به تکاپو افتاده است؟ فصل پنجم مستند «بزرگراه همت» رونمایی شد تاکتیک‌ها و تکنیک‌های انتخاباتی؛ از غرب تا ایران هزینه و فایده مقاومت بیشتر است یا سازش؟ تحول حوزه سلامت در دوران شهید جمهور شدت گرفتن جنگ در غزه و تهدید پوشالی اسرائیل برای حمله به لبنان مستند «بدون حکم» روی آنتن شبکه افق سیما شورایی که اصولا سفارش قبول نمی‌کند! بررسی عملکرد شورای نگهبان در شبکه افق روایت سفرهای استانی شهید جمهور در مستند «آن سوی سفر» آیا نتانیاهو باز هم اشتباه خواهد کرد؟ روایت سفرهای استانی شهیدجمهور در مستندهای افق «به نام قانون» به میز نقد کافه مستند رسید وقتی استاندارد «استاندارد» ایران بالاتر رفت وقتی مردم پای نظام جمهوری اسلامی هستند دولتی که دو گانه دیپلماسی و میدان را از بین برد ورود دوباره ایران به فضا با روی کار آمدن دولت رئیسی وقتی هیچ کس به آمریکا اعتماد ندارد دنیایی نو به نام «عصر خمینی» حقیقت صهیونیسم از زبان خاخام‌های یهودی آمریکایی مردم زمان شاه هم از اسرائیل نفرت داشتند تلاش افق برای پوشش اخبار شهید جمهور شهید رئیسی مصداق سیاست‌ورزی الهی و مردم‌سالاری دینی بی نظمی جهانی برای حمایت از اسرائیل! نظم نوین جهانی و افول هژمون آمریکا شهید رئیسی؛ الگویی برای همه آنها که قصد خدمت دارند نقش مهم شهید امیرعبداللهیان در تعاملات خارجی ایران

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها