مشاهده خبر

شنبه 18 فروردین 1403

مسئله جامعه امروز اخلاق است

کارشناس ویژه برنامه سحرگاهی «وقت سحر» گفت: بنده مسئله جامعه را اخلاق می‌دانم و مسائل اخلاقی خیلی از موضوعات دیگر را خراب می‌کند.

0

به گزارش روابط عمومی شبکه افق، این شبکه هر ساله در مناسبت‌های آیینی ویژه برنامه‌هایی برای مخاطبان خود در نظر می‌گیرد. در ایام ماه مبارک رمضان، نیز شبکه افق ویژه برنامه‌هایی در قالب برنامه‌های سحرگاهی و افطاری برای مخاطبان خود تدارک دیده است. برنامه‌هایی که متناسب با حال و هوای لحظات معنوی ماه مبارک رمضان برای پخش در مدت زمان یک ماهه تولید می‌شود و در جدول پخش این شبکه قرار می‌گیرد. 

«وقت سحر» ویژه برنامه سحرگاهی ماه مبارک رمضان شبکه افق با مشارکت مرکز هنری رسانه‌ای نهضت است که با اجرای حامد عسگری و محمد قاسمی و با حضور حاج حسین یکتا، حجت الاسلام طباخیان و علی غلامی برای روزه داران پخش می‌شود. 

علی غلامی، کارشناس مسائل اخلاقی برنامه، در رابطه با انتخاب موضوع با محور اخلاقی را برای این شب‌ها، گفت: بنده مسئله جامعه را اخلاق می‌دانم و به همین خاطر اخلاق را انتخاب کردم. این مسئله به آن معنا نیست که جامعه مشکل اخلاقی دارد و من ندارم بلکه من هم جزئی از همین جامعه هستم و متوجه هستم که مسائل اخلاقی خیلی از مسائل دیگر ما را خراب می‌کند.

وی ادامه داد: روحیه تکبر، غرور، غیبت و غضب باعث شده که روابط فردی، اجتماعی، سیاسی، علمی و ورزشی حتی فرهنگی ما تحت الشعاع قرار بگیرد. از طرف دیگر، چون قبول نداریم که این رذائل را داریم درباره آن صحبت نمی‌کنیم و هیچ وقت هم برطرف نخواهد شد.

غلامی تاکید کرد: موضوعی که برای برنامه انتخاب کردم بحث تکبر است. تکبر بلای شایع در جامعه ماست و معمولا افرادی که به این رذیلت مبتلا هستند به خاطر همین تکبر حاضر به پذیرش این مسئله نیستند و بعضی از افراد این را نقطه قوت خودشان می‌دانند.

وی با اشاره به سیر بحث‌های خود در این برنامه، بیان کرد: سیر بحث ما از تعریف تکبر و تفاوت آن با غرور و از چیستی تکبر و عناصر آن شروع می‌شود. در ادامه به سراغ علامات تکبر، بعد ریشه تکبر، بعد درجات تکبر و در ادامه اسباب تکبر، سپس به سراغ آثار آن در دنیا و آخرت می‌رویم. در ادامه برنامه و تقریبا در شب‌های پایانی به سراغ درمان تکبر و اینکه در چه صورتی تکبر کردن خوب است می‌پردازیم.

غلامی در رابطه با نوع بازخورد مردم نسبت به این موضوع، گفت: این روز‌ها درگیر آماده سازی مطالب و برنامه‌های مختلف هستم زیاد نتوانستم ارتباطی بابت بازخورد مردمی داشته باشم، اما سال گذشته در بحث غصب و غیبت زمانی که با مردم مواجهه داشتم بازخورد خیلی خوبی دیدم و ورای آن چیزی بود که توقع داشتم. فکر نمی‌کردم یک موضوع اخلاقی در شبکه افق آنقدر دیده شود.

وی اضافه کرد: گمان می‌کنم امسال هم همین بازخورد را داشته باشیم و انسان‌های متنوعی این صحبت‌ها را می‌شنوند. آنهایی که عقلانیت دارند خودشان را محتاج موعظه می‌دانند. نه اینکه بنده واعظ باشم ولی انسان عاقل همیشه فکر می‌کند یک کسی باید همیشه ایرادات و اشتباهات را به ما بگوید؛ هیج کدام از ما معصوم نیستیم، اما معصوم هم مثل امیرالمومنین علی (ع) به یارانش می‌گوید که مرا موعظه کنید و چیزی به من بگویید.

 

منبع: خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان

آخرین اخبار

نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟ همه چیز درباره آقای نادر حزب دموکرات و مصادره به مطلوب اعتراضات دانشجویی در آمریکا میراث حاج نادر و افق‌های نو در آمریکا پخش «در مرز غبار آلود» از افق / روایتی متفاوت از نادر طالب‌زاده پخش مستند‌هایی با موضوعات اجتماعی، فرهنگی و تاریخی از شبکه افق مسابقه‌ای برای کلاه‌سبزان نیروی دریایی پخش «بازی اختاپوس» از شبکه افق

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها