مشاهده خبر

چهار شنبه 16 اسفند 1402

رهبران ضد استعماری جهان در «رهبران استقلال»/ مسیر آزادی کم هزینه نیست

مجموعه مستند «رهبران استقلال» با روایتی از رهبران بزرگ ضد استعماری جهان و مبارزه‌های آنها برای استقلال‌طلبی به روی آنتن افق می‌رود.

0

به گزارش روابط عمومی شبکه افق، وحید فرجی، تهیه کننده و کارگردان مستند «رهبران استقلال» درباره این مستند، بیان کرد: همانطور که از اسم مستند مشخص است پیرامون رهبران استقلال است که در قرن بیستم کشورهای خودشان را از استعمار نجات دادند. بخش قابل توجهی از این برنامه بر می‌گردد به زندگی این افراد که عموما از دوران کودکی و نوجوانی که تحت تاثیر شرایط محیطی به سمت مسائل سیاسی-اجتماعی سوق پیدا کردند.

وی ادامه داد: بخشی از این مستند به ریشه‌های استعمار در آن کشورها و بخش قابل توجهی هم به فعالیت و شخصیت خانوادگی و فکری آن افراد می‌پردازد که چه شد در مسیر آزادی کشورشان قدم گذاشتند.

فرجی اضافه کرد: بنده در حوزه سیاسی و روابط بین‌الملل کارهایی بسیار زیادی انجام دادم و این موضوع همیشه برای من جذاب بود. در ۱۰ سال گذشته موضوعاتی در حوزه بین الملل انجام دادم و نظرم درباره موضوعاتی درباره تاریخ استعمار در دویست سال اخیر و تلاش ملت‌ها برای آزادی خودشان جلب شد و به همین منظور تصمیم گرفتم یک مجموعه اثری که مثل یک سریال بتواند این فعالیت‌ها را نشان دهد، بسازم.

وی افزود: من معتقد بودم مخاطب ایرانی در سنین مختلف و به خصوص قشر جوان می‌توانند این افراد را الگوی مسیر حرکتی خودشان قرار بدهند. مضاف بر اینکه ما در کشور خودمان با یک چنین جریانی در یک صده اخیر مواجه بودیم. از زمان انقلاب مشروطه تا الان این فعالیت‌ها برای ما پر رنگ‌تر بوده و فکر می‌کنم وقتی جامعه ما نمونه مشابه خارجی را ببیند، همسانی جریان‌های آزادی‌خواهانه را با قرابت ملت‌ها می‌فهمند.

تهیه کننده مستند «رهبران استقلال» با اشاره به تقارن فرهنگ استقلال طلبی ایرانیان با این کشورها، بیان کرد: برای مخاطب ایرانی این موضوعات وقتی به شکل مجموعه در می‌آید از اساس موضوع جالبی است. ما چندان به زوایای مختلف و پنهان هر شخصیت نپرداختیم. مثلا اینکه بخش قابل توجهی از کشورهای اروپایی که ما آن‌ها را به عنوان جهان اول می‌شناسیم، در استعمار و برده کشی ملت‌ها نقش درجه یک داشتند.

وی ادامه داد: این مجموعه مستند به مخاطب کمک می‌کند تا این فهم را ایجاد کند که فقط ما نیستیم که در مسیر استقلال خواهی و آزادی کشورمان تحت فشار و جنگ از جانب قدرت‌های غربی هستیم. 

فرجی افزود: بسیاری از کشورهای آفریقایی، آمریکای لاتین و آسیایی همین مسیر ما را طی کردند و قطعا از طرف قدرت‌های غربی با فشار و ضربات محکم روبرو شدند و بهای سنگینی را برای استقلال خودشان در مقابله با کشورهای غربی پرداختند.

تهیه کننده مستند «رهبران استقلال» گفت: این مجموعه مستند در مجموع به مخاطب این را توصیف می‌کند که مسیر استقلال و آزادی کم هزینه نیست. کشورهایی که چندین صده و دهه یک کشور را غارت می‌کردند، به راحتی دست از استعمار و غارت بر نمی‌دارند. وقایع ۲۸ مرداد ۱۳۳۳ یا وقوع جنگ تحمیلی فقط برای ایرانیان نیست بلکه این قبیل مشکلات، در کشورهای آزادی خواه رقم می‌خورد.

وی ادامه داد: این مجموعه مستند یک مستند سریالی با شکل کلاسیک بر مبنای آرشیو، عکس و اسناد است. ما سعی کردیم با روایت‌های جذاب و تصاویر جدیدتر شکل مستند را بهبود بخشیم. علاوه بر این سعی کردیم در قصه‌گویی و روایت فضای دراماتیک و داستانی پر رنگ باشد. ما به دنبال این بودیم تا با جذابیت در عنصر داستان، بیننده را با خودمان همراه کنیم.

فرجی با اشاره به اسناد استفاده شده در این مجموعه مستند، اذعان داشت: ما دسترسی به خیلی از اسناد محرمانه یا بایگانی و آرشیو خاص نداریم؛ اما آن‌چه که به صورت آشکار و عمومی هم وجود دارد چیز کمی نیست؛ یعنی اگر تیم تحقیقاتی و کارگردانی صبور باشد و درست تحقیق کند به مطالب و اسناد خیلی ارزشمندی می‌رسند.

وی ادامه داد: ما در مجموعه مستند رهبران استقلال آن اسنادی که آشکارا و عمومی در دسترس است را با یک جست‌وجوی خوب و ایجاد یک خط داستانی جذاب ترکیب کردیم و به یک اثری رسیدیم که برای مخاطب ایرانی جذاب است.

تهیه کننده مستند «رهبران استقلال» در پایان خاطر نشان کرد: ما حتی به این مسئله فکر می‌کردیم که اگر مخاطب ما از همان کشور مبدا باشد، برایش جذاب باشد. ما در نظر داریم که این فیلم دقیقا برای همان جوان و مخاطب کشور مبدا جذاب و ملموس باشد.

 

مجموعه مستند «رهبران استقلال» از تولیدات گروه مستند شبکه افق به تهیه کننده و کارگردان وحید فرجی، شنبه تا پنجشنبه ساعت ۲۱ به روی آنتن این شبکه می‌رود.

این مجموعه هشت قسمت ۵۴ دقیقه است که هر قسمت از این مجموعه به یکی از رهبران بزرگ ضد استعماری جهان و مبارزات آنها برای استقلال طلبی می پردازد.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

آخرین اخبار

نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟ همه چیز درباره آقای نادر حزب دموکرات و مصادره به مطلوب اعتراضات دانشجویی در آمریکا میراث حاج نادر و افق‌های نو در آمریکا پخش «در مرز غبار آلود» از افق / روایتی متفاوت از نادر طالب‌زاده پخش مستند‌هایی با موضوعات اجتماعی، فرهنگی و تاریخی از شبکه افق مسابقه‌ای برای کلاه‌سبزان نیروی دریایی پخش «بازی اختاپوس» از شبکه افق

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها