مشاهده خبر

دو شنبه 14 اسفند 1402

روایت ظرفیت‌های اقتصادی کشور در مستند «گنج شایگان»

مستند «گنج شایگان» باروایتی از ظرفیت‌های اقتصادی کشور به روی آنتن افق می‌رود.

1

به گزارش روابط عمومی شبکه افق، مجموعه مستند سه قسمتی «گنج شایگان» از دیگر مستندهای تولیدی شبکه افق است که در هر یک از قسمت‌ها به یکی از ظرفیت‌های اقتصادی کشور می‌پردازد. این مجموعه مستند شنبه تا دوشنبه این هفته ساعت ۱۶ به روی آنتن می‌رود.

حمید اسکندری، تهیه کننده مستند «گنج شایگان» درباره این مستند، بیان کرد: ایده اولیه مجموعه مستند سه قسمتی گنج شایگان، بر این اساس بود که ما در دهه‌های مختلف شاهد آن بودیم که منابع نفتی و غیر نفتی مورد بحث قرار می‌گیرد و با موجی از توجهات بروز می‌کند و پس از مدتی افول می‌کند.

وی ادامه داد: ایده اولیه ما در این مستند این بود که به جای اینکه بگوییم "شیر نفت را ببندیم" و یک حرف ناشدنی که دهه‌های مختلف گفته می‌شود را تکرار کنیم، بگوییم که از این منابع نفتی به سراغ منابع دیگری که در سرزمین ایران وجود دارد و بسیار هم در دسترس است و این منابع از منابع خاص کشور ما است.

اسکندری اضافه کرد: این منابع مانند محصولات کشاورزی که در دنیا پیشگام هستیم. فرض کنید به غیر از زعفران، سیر و موارد دیگر در منابع معدنی و سنگ‌های زینتی هم شرایط ایده آلی داریم. البته غیر از منابع معدنی، منابع گیاهی و دارویی گسترده‌ای داریم که با حسب وجودش مدیریت درست اقتصادی نسبت به آن ایجاد نمی‌شود.

وی ادامه داد: این منابع به توجه به ویژگی‌ بومی بودن معضلات اشتغال زایی گسترده را نیز رفع می‌کند. این منابع طیف وسیعی از خانوار و زنان جامعه ما را می‌تواند با خود درگیر و بحث اشتغال خانوار را سر و سامان دهد. فرض کنید در بحث گیاهان دارویی و سنگ‌های زینتی خانواری مشغول شوند، این مسئله جزو نقاط مثبت منابع هستند که باعث رشد کشور می‌شود.

تهیه کننده مستند «گنج شایگان» با اشاره به بازار پر سود منابع غیر نفتی، بیان کرد: ایران یک بازار ششصد میلیونی در اطراف مرزهای خودش دارد که به راحتی می‌توانیم به دور از تحریم و ایجاد اختلال در روند فروش محصولات، برای این منابع بازاریابی کنیم تا به سطح منطقه و دنیا صادرات مطلوبی داشته باشیم.

وی افزود: در رابطه با داروهای گیاهی برخی از آمارها حاکی از آن است تا ۱۰ الی ۱۵ سال آینده ۵ هزار میلیارد دلار گردش مالی این گیاهان دارویی در سطح جهان است. ایران در سال ۱۳۷۲ به عنوان رتبه برتر صادرات گیاهان دارویی را در جهان کسب کرد. اما در دهه‌های بعد به طور مثال در سال ۱۳۸۲ رتبه هفدهم و در حال حاضر هیچ جایگاه ویژه‌ای در این زمینه نداریم.

اسکندری ادامه داد: کشوری مثل هلند که به اندازه نصف شهر نجف آباد اصفهان است، در پنج سال گذشته از طریق منابع داروهایی گیاهی بیش‌ از صد میلیارد دلار صادرات داشته است.

تهیه کننده مستند «گنج شایگان» با اشاره به بحث اشتغال آفرینی این منابع اذعان داشت: ما بر اساس همین مولفه و مسائل به دنبال این موضوعات رفتیم و نیاز است که به این مسائل توجه شود. این منابع هم اشتغال خانوار را تنظیم می‌کند و هم در بحث ارز آوری کشور بسار موثر است. این مهم در صورتی است که صرفا توجه دولت مردان را برای منابع بومی خودمان می‌خواهد.

وی ادامه داد: فرم این مجموعه مستند یک فرم ژورنال بود و در این مجموعه مستند از داده‌های متنوع، اطلاعات گسترده و کارشناسان مختلف کمک گرفتیم تا بتوانیم اوضاع فعلی کشور و همچنین گردش مالی مربوط با کشور و قیاس با سطح جهانی را بپردازیم.

اسکندری در پایان گفت: باید توجه داشته باشیم که چنین مجموعه مستندهایی باید مورد توجه ویژه‌ای قرار بگیرد و حداقل هفته‌ای دو قسمت تولید و پخش داشته باشد تا طی فرایند دو الی سه سال جریان سازی مورد نیاز را شکل و به سمت اقدام اساسی حرکت کند.

 

منبع: خبرگزاری فارس

 

آخرین اخبار

نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟ همه چیز درباره آقای نادر حزب دموکرات و مصادره به مطلوب اعتراضات دانشجویی در آمریکا میراث حاج نادر و افق‌های نو در آمریکا پخش «در مرز غبار آلود» از افق / روایتی متفاوت از نادر طالب‌زاده پخش مستند‌هایی با موضوعات اجتماعی، فرهنگی و تاریخی از شبکه افق مسابقه‌ای برای کلاه‌سبزان نیروی دریایی پخش «بازی اختاپوس» از شبکه افق

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها