مشاهده خبر

چهار شنبه 18 بهمن 1402

سهم مردم از 60 میلیارد تن ماده معدنی در ایران چیست؟

مجله خبری «فرامتن» سه‌شنبه 17 بهمن ماه با موضوع بهره‌برداری از معادن در ایران و سهم مردم، روی آنتن زنده شبکه افق رفت.

0

در بخش نخست، به گران‌فروشی و کم فروشی شرکت‌های هواپیمایی و افزایش قیمت بلیت هواپیما اشاره شد؛ اینکه وزیر راه در نشست اخیر خود آنها را تهدید به لغو مجوز در صورت گران‌فروشی کرد و گفت: قیمت بنزین هواپیما لیتری 600 تومان یعنی تقریبا رایگان است.

او همچنین به این نکته اشاره کرده که افزایش قیمت سوخت هواپیما هم در دستور کار دولت قرار دارد ولی هنوز تصمیمی در این زمینه گرفته نشده است.

با این حال شرکت‌های هواپیمایی همچنان به گرانفروشی ادامه می‌دهند و جریمه و تهدید وزیر راه هم بر آنها تاثیری نداشته است.

در ادامه به قیمت بلیت مصوب دو مسیر پر رفت و آمد اشاره شد که هیچ کدام توسط هیچ شرکت هواپیمایی، با قیمت مصوب به فروش نرفته است.

ثبت 12 هزار معدن در سراسر کشور

در میز اقتصادی و سیاسی برنامه، مهدی حمیدی (مدیرکل دفتر بهره‌برداری معادن وزارت صمت) حضور یافت؛ او اظهار کرد: بحث معدن شامل سه قسمت است؛ نخست استعداد ماده معدنی در کشور که پروانه اکتشاف برای آنها صادر می‌شود، سپس بحث کشف و گواهی کشف است و در نهایت، پروانه بهره‌برداری معدن صادر می‌شود.

با بیان اینکه در سطح کشور، بیش از 12 هزار معدن به ثبت رسیده است گفت: این معادن شامل کوچک مقیاس و بزرگ مقیاس هستند که در استان‌های مختلف وجود دارد؛ ذخیره کشف شده هم شامل 60 میلیارد تن انواع مواد معدنی است که در 6 گروه شن و ماسه تا فلزات تقسیم‌بندی می‌شوند.

مدیرکل دفتر بهره‌برداری معادن وزارت صمت با بیان اینکه گروه 6 یعنی فلزات بسیار ارزشمند هستند و بیش از نیمی از مواد معدنی ایران در این گروه قرار دارند گفت: مواد معدنی به خصوص در این گروه به سه دسته پر عیار، متوسط و کم عیار تقسیم می‌شوند؛ استخراج در مناطق پر عیار حتی به صورت رو سطحی امکان‌پذیر است ولی هر چه به سمت کم عیارتر برویم، عمق استخراج باید بیشتر شود و در ایران تا عمق دو هزار متر هم برای حفاری برنامه داریم.

او ادامه داد: معادن کوچک مقیاس در اقصی نقاط کشور پراکنده هستند که بیشتر آنها در مناطق دورافتاده قرار دارند؛ با راه‌اندازی معادن، آبادانی و تکمیل زنجیره تولید هم محقق می‌شود ولی معمولا به این مسئله توجه کافی نمی‌شود.

حمیدی با اشاره به اقدامات دولت سیزدهم برای به حداقل رساندن خام فروشی معادن گفت: البته خام فروشی هم معنای خاص خودش را دارد اینکه تا چه حد می‌توانیم از مواد معدنی در صنایع پایین دستی که ایجاد کرده‌ایم استفاده کنیم.

مدیرکل دفتر بهره‌برداری معادن وزارت صمت به مسئله مهم تراز انرژی اشاره و ابراز کرد: صنایع پایین دستی به آب، برق و گاز نیاز دارند که باید زیرساخت‌های لازم برای آنها ایجاد شود، البته در هر صورت هر چقدر در این حوزه‌های سرمایه‌گذاری کنیم، بهره اقتصادی بیشتری خواهیم برد.

او گفت: معدن جزء حوزه‌های سرمایه‌گذاری پر ریسک ولی با ماندگاری بالاست بنابراین شرایط خاص خودش را دارد؛ از طرفی دولت شریک سرمایه‌گذاران است و مبالغی را به عنوان حقوق دولتی دریافت می‌کند ولی اینکه مردم چه نفعی از سود معادن می‌برند نیاز به توضیح دارد؛ در حال حاضر 46 بسته سرمایه‌گذاری در هر استان تدوین شده که شامل موارد متعددی است، از جمله اینکه چندین محدوده معدنی در یک منطقه به یک سرمایه‌گذار واگذار شود و ریسک سرمایه‌گذاری توسط او پذیرفته می‌شود، بعد از اینکه به ذخیره قابل توجهی شد ملزم به ایجاد واحد فرآوری و سهام‌دار کردن مردم منطقه خواهد شد.

مخاطبان شبکه افق می‌توانند پیشنهاد، انتقاد و هرگونه مسئله‌ای در مورد این برنامه را از طریق سامانه پیامکی 100076 ارسال کنند.

فرامتن را می‌توانید از طریق شناسه @faramatn_ir در پیام‌رسان‌های «بله» و «روبیکا» دنبال کنید.

آخرین اخبار

شبکه افق با مستند‌هایی از شهید جمهور رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها