مشاهده خبر

سه شنبه 17 بهمن 1402

آیا مجازات‌های سازمان تعزیرات بازدارنده هستند؟

مجله خبری «فرامتن» یکشنبه 15 بهمن با موضوع عملکرد سازمان تعزیرات حکومتی، روی آنتن زنده شبکه افق رفت.

0

احمد اصانلو (معاون وزیر دادگستری و رئیس سازمان تعزیرات حکومتی) مهمان این برنامه بود؛ او با بیان اینکه بر خلاف تصوری که بسیاری از مردم دارند، سازمان تعزیرات حکومتی، مسئولیت نظارت بر بازار را ندارد اظهار کرد: بلکه مسئولیت اصلی این سازمان، رسیدگی به گزارش‌ها و تخلفاتی است که از سوی مراجع نظار بر بازار ارسال شده است.

اصانلو خاطرنشان کرد: در واقع سازمان تعزیرات حکومتی، مرجع رسیدگی به تخلفات حوزه بازار متناسب با وظایف هر یک از دستگاه‌های ناظر به شمار می‌رود.

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی با بیان اینکه برخوردهای صورت گرفته در قبال تخلفات متناسب با گزارش‌ها و شکایات واصله انجام می‌شوند گفت: مجازات‌های تعزیراتی حداقل در دو سال اخیر، بازدارندگی لازم را ایجاد کرده‌اند.

او ادامه داد: مثلا در سفر اربعین امسال شعب ویژه در پایانه‌های مسافربری راه‌اندازی شد که در رسیدگی سریع‌تر به شکایت‌ها بسیار تاثیرگذار بود؛ گاهی حتی رسیدگی فوق‌العاده به بعضی شکایت‌ها، قبل از اینکه مسافر از کشور خارج شود، به حساب او بر می‌گشت.

اصانلو گفت: در مورد رسیدگی به شکایات مردمی در مورد خودروهای مونتاژی و وارداتی، عملکرد و رسیدگی‌های به موقع و قاطع سازمان سبب شد خودروسازان که نمی‌خواستند به قیمت‌های شورای رقابت تمکین کنند، مجبور به این کار شوند.

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی با بیان اینکه برای اثرگذاری بیشتر و رسیدگی مبتنی بر سرعت و قاطعیت روسای شعب به جای اینکه منتظر وصول گزارش‌ها باشند، در قالب گشت‌های سیار راهی بازار شدند خاطرنشان کرد: با این حال باید گفت فرآیندهای نظارت بر بازار در ایران معیوب هستند و دستگاه‌های نظارتی هم مسئولیت‌شان را به درستی انجام نمی‌دهند و هم عملکردشان بر اساس مدل سنتی است و تاثیرگذاری لازم را ندارد.

او با اشاره به مکانیسم‌های نظارتی موازی در بازار ایران گفت: همه‌ی اینها سبب می‌شود مردم گمان کنند نظارت جدی بر قیمت‌ها و تخلفات در بازارها وجود ندارد.

اصانلو نظارت سامانه‌ای را موجب شفافیت و گستردگی کار دانست و افزود: در راستای رویکرد حضور میدانی و موثر در بازار، منتظر وصول شکایات مردمی نماندیم و ورود سازمان تعزیرات سبب شد 11 هزار خودروی دناپلاس که دارای نقص جزئی بودند، به سرعت وارد بازار شوند.

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی گفت: جلساتی با مدیران ایران خودرو و بقیه شرکت‌هایی که مردم از آنها ابراز نارضایتی داشته‌اند برگزار کردیم، آنها وعده داده‌اند مشکلات موجود را حل کنند؛ اقداماتی که باید انجام می‌شده را انجام داده‌ایم و پیگیر هستیم تا بدون تشکیل پرونده، مشکل مردم حل شود.

او افزود: مردم می‌گویند خودروی تارا دستی ثبت نام کرده‌اند ولی حالا ایران خودرو به آنها گفته حدود 200 میلیون دیگر بپردازند و تارای اتوماتیک تحویل بگیرند، البته شکایتی در این زمینه به دست ما نرسیده ولی در جلساتی که با مدیران این شرکت داشتیم، طرح مسئله شد و آنها هم قول داده‌اند مسئله را حل کنند البته دلایلی هم برای خود داشتند.

مخاطبان شبکه افق می‌توانند پیشنهاد، انتقاد و هرگونه مسئله‌ای در مورد این برنامه را از طریق سامانه پیامکی 100076 ارسال کنند.

فرامتن را می‌توانید از طریق شناسه @faramatn_ir در پیام‌رسان‌های «بله» و «روبیکا» دنبال کنید.

آخرین اخبار

رأی این دادگاه چقدر اعتبار دارد؟ شبکه افق با مستند‌هایی از شهید جمهور رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها