مشاهده خبر

چهار شنبه 4 بهمن 1402

پاسخی به شائبه دخالت دولت در تایید یا رد صلاحیت نامزدهای مجلس

مجله خبری «فرامتن» سه‌شنبه شب با موضوعاتی همچون حداقل حقوق کارمندان در سال آینده و فرآیند احراز صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس، روی آنتن زنده شبکه افق رفت.

0

در بخش نخست، به افزایش حقوق کارمندان دولت و در نظر گرفتن کف حقوق 10 میلیون و سقف 70 میلیون تومانی برای آنها اشاره شد؛ به این ترتیب کف حقوق نسبت به سال جاری تنها 2 میلیون تومان افزایش خواهد داشت ولی سقف حقوق، افزایش 15 میلیونی دارد که به این ترتیب میزان افزایش برای آنهایی که حقوق بالا می‌گیرند، از مجموع حقوق یک کارمند معمولی بیشتر است!

در این که برخی تخصص و مسئولیت بالاتری دارند و باید حقوق بیشتری بگیرند شکی نیست ولی چرا میزان افزایش حقوق سقف‌بگیران، باید از مجموع حقوق کف‌بگیران بیشتر باشد؟

و اصولا این مسئله چه ارتباطی با شعار پر رنگ و لعاب کاهش شکاف طبقاتی دارد؟

در میز اقتصادی و سیاسی برنامه هم به موضوع فرآیند تایید و احراز صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس پرداخته شد؛ مهمان این بخش، محسن ابوالحسنی (معاون پژوهش‌های کاربردی پژوهشکده شورای نگهبان) بود.

او گفت: چند مرحله‌ای بودن احراز صلاحیت‌ها مربوط به این دوره نیست و در سال‌های گذشته هم به شکلی دیگر وجود داشت و تنها تغییر امسال، این است که مرحله پیش‌ ثبت‌نام اضافه شد و شرایط کمی آنها مثل سن و مدرک تحصیلی در آن مرحله مورد بررسی قرار گرفت.

ابوالحسنی با بیان اینکه هیئت‌های اجرایی متشکل از معتمدان محلی در انتخابات گذشته هم وجود داشتند خاطرنشان کرد: کسانی که در این مرحله صلاحیتشان احراز نشود، می‌توانند به هیئت‌های نظارت اعتراض کنند و مرحله بعد مربوط به شورای نگهبان است که مرجع تجدیدنظر برای رسیدگی به اعتراض نامزدهایی است که صلاحتیشان در هیئت‌های مرکزی تایید نشده است.

معاون پژوهش‌های کاربردی پژوهشکده شورای نگهبان عنوان کرد: تعدد مرجع رسیدگی، امر بدی نیست و در فرآیندهای قضایی هم می‌بینیم دادگاه بدوی، تجدیدنظر و حتی فرجام‌خواهی به دیوان عالی کشور وجود دارد که موجب دقت بیشتر در بررسی‌ها خواهد شد.

او افزود: در مرحله تجدیدنظر شورای نگهبان، صلاحیت هزار نفر از نامزدهایی که در مراحل قبلی رد شده بودند، احراز شد به این ترتیب می‌توان تعدد مراجع رسیدگی‌کننده را به نفع کاندیداها دانست.

ابوالحسنی به شیوه انتخاب اعضای هیئت‌های اجرایی اشاره و ابراز کرد: اعضای این هیئت‌ها معتمدان محلی هستند که از بین افراد معرفی شده به وزارت کشور، برگزیده می‌شوند.

معاون پژوهش‌های کاربردی پژوهشکده شورای نگهبان خاطرنشان کرد: شاید شائبه جانبداری دولت از تایید یا رد صلاحیت‌ها در این مرحله به وجود بیاید، ولی باید گفت به خاطر وجود ساز و کار هیئت‌های نظارت و شورای نگهبان، نمی‌توان گفت دولت‌ها دخالتی در تایید یا رد صلاحیت‌ها دارند چون امکان اعتراض به هیئت‌های نظارت و شورای نگهبان وجود دارد و پرونده آنها از ابتدا مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مخاطبان شبکه افق می‌توانند پیشنهاد، انتقاد و هرگونه مسئله‌ای در مورد این برنامه را از طریق سامانه پیامکی 100076 ارسال کنند.

فرامتن را می‌توانید از طریق شناسه @faramatn_ir در پیام‌رسان‌های «بله» و «روبیکا» دنبال کنید.

آخرین اخبار

شبکه افق با مستند‌هایی از شهید جمهور رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها