مشاهده خبر

سه شنبه 3 بهمن 1402

بحران آب یا بحران مدیریت آب؟

مجله خبری «فرامتن» با موضوعاتی همچون تعیین حداقل دستمزد کارگران برای سال آینده و تنش آبی در خوزستان، روی آنتن زنده شبکه افق رفت.

0

در بخش نخست، به مسئله تعیین دستمزد و حقوق کارگران برای سال آینده پرداخته شد؛ رئیس انجمن صنفی کارگران خواستار اجرای ماده 41 قانون کار (دستمزد بر اساس تورم و سبد معیشت) شده و علت مهاجرت کارگران به دیگر کشورها را یکی از آثار عدم تامین معیشت آنها دانسته است.

در این بین مسئولان امر، تورم را به افزایش حقوق کارگران و کارمندان نسبت می‌دهند در حالیکه این حرف، ساده‌انگاری موضوع بوده و اصولا افزایش دستمزد، تاثیر چندانی بر تورم ندارد.

موضوع مهم دیگر، عدم افزایش حقوق کارگران متناسب با تورم موجود است و جالب اینکه نمایندگان دولت همیشه در پایان هر سال، اصرار دارند قانون اجرا نشود!

چرا خوزستان همواره دچار تنش آبی است؟

میز اقتصادی و سیاسی برنامه هم به تنش آبی در خوزستان اختصاص داشت؛ در این بخش مسعود عالمی (عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی) به عنوان کارشناش حضور داشت و گفت: خوزستان دارای 6 رودخانه بوده و جزء استان‌های پر آب محسوب می‌شود ولی همچنان مانند سایر استان‌ها دچار تنش آبی است.

او دلیل این امر را بحران مدیریت آب دانست و تصریح کرد: از سال 1339 تا پایان 67 بیست و شش سد ملی ساخته شده ولی از آن سال تا 1397 سدسازی به رقم 147 مورد می‌رسد، علاوه بر همه‌ی اینها، عملیات ساخت 120 سد در حال انجام است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: جالب اینکه از 1339 تا 67 پیشرفت کشاورزی در ایران نسبت به مساحت زیر کشت حدود 45 درصد بوده اما از 67 تا 97 این رقم چهار دهم درصد است در حالیکه هدف از سدسازی، قاعدتا باید توسعه کشاورزی باشد.

او ادامه داد: مدیریت منابع آبی کشور درست و اصولی نبوده و موجب تنش آبی در خوزستان و دیگر استان‌ها شده است.

عالمی با اشاره به تاسیس شرکت آب نیرو در سال 1368 اظهار کرد: هر سد بعد از ساخت، دارای شبکه‌ای آبیاری بوده که آن را به زمین‌های کشاورزی متصل می‌کند ولی از آن سال تاکنون، شرکت آب نیرو فقط سد ساخته و شبکه‌ها به شرکت‌های آب منطقه‌ای واگذار شده، در حال حاضر تعداد زیادی سد فاقد شبکه آبیاری در کشور وجود دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی به تاثیرات اجتماعی تنش‌های آبی در خوزستان پرداخت و افزود: وقتی حجم و سیستم توزیع آب با مشکل مواجه می‌شود، تغییرات تمدنی را شاهد خواهیم بود مثل پروژه‌های متفاوتی که در شادگان اجرایی شده تا مشاغلی غیر از آنچه تاکنون در آنجا رواج داشته آموزش داده شوند، به این ترتیب نوع زندگی مردم تغییرات وسیعی می‌یابد که خود، عاملی برای مهاجرت وسیع هم هست و در صورت استمرار، بافت جمعیتی را تغییر می‌دهد و در سطح ملی هم تامین غذایی کشور به خطر می‌افتد.

مخاطبان شبکه افق می‌توانند پیشنهاد، انتقاد و هرگونه مسئله‌ای در مورد این برنامه را از طریق سامانه پیامکی 100076 ارسال کنند.

فرامتن را می‌توانید از طریق شناسه @faramatn_ir در پیام‌رسان‌های «بله» و «روبیکا» دنبال کنید.

آخرین اخبار

رأی این دادگاه چقدر اعتبار دارد؟ شبکه افق با مستند‌هایی از شهید جمهور رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها