مشاهده خبر

سه شنبه 26 دی 1402

کتاب‌های درسی روی کاغذ ایرانی چاپ می‌شوند

مجله خبری «فرامتن» با موضوعاتی همچون طرح ساماندهی کارکنان دولت، گرانی کاغذ و مشارکت آستان قدس رضوی در فعالیت‌های اجتماعی، یکشنبه 24 دی ماه به صورت زنده از شبکه افق پخش شد.

0

در بخش نخست، به سرنوشت طرح ساماندهی کارکنان دولت اشاره شد؛ این طرح امید زیادی در دل کارکنان شرکتی و قراردادی ایجاد کرده که بعد از سال‌ها فعالیت، به نیروی رسمی تبدیل شوند و حالا خبر رسید که نمایندگان مجلس ایرادات وارد شده را رفع کرده‌اند و حتی گفته شده تا قبل از انتخابات، طرح مذکور عملیاتی خواهد شد.

در عین حال به نظر می‌رسد رفع ایرادات به معنای حذف عده‌ای از کارکنان مشمول است مثل نیروهای نهضت سوادآموزی که تبدیل وضعیت آنها از این طرح حذف شده‌اند؛ البته نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس مردادماه امسال گفته بود نیروهای نهضتی هم تبدیل وضعیت می‌شوند.

طرح ساماندهی کارکنان دولت سه سال است که در رفت و برگشت مجلس و دولت است و حالا با حذف نیروهای آموزشی آموزش و پرورش از جمله نیروهای نهضتی که در شرایط بسیار سختی فعالیت کرده‌اند، آنها را ناامید کرده البته گفته شده در صورت قبولی در آزمون، می‌توانند مشمول طرح شوند؛ سوال اینجاست که اگر این افراد صلاحیت لازم را ندارد و قرار است از آنها آزمون گرفته شود، چرا اکنون مشغول به کار هستند و اگر صلاحیت دارند پس آزمون برای چیست؟

برای تامین همه نیازهای داخلی چقدر کاغذ نیاز داریم؟

در ادامه برنامه و در میز فرهنگی، نادر سهرابی با ابوالفضل روغنی (رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا) به گفت‌وگو نشست؛ گرانی کاغذ و به تبع آن گرانی کتاب، موضوع این بحث بود.

روغنی در پاسخ به این سوال که با تولید چه میزان کاغذ به خودکفایی خواهیم رسید اظهار کرد: مفهوم خودکفایی در ایران و در همه موارد مورد استفاده قرار می‌گیرد اما چنانچه منظور، رفع نیاز داخل باشد، چنانچه 170 هزار تن کاغذ در سال تولید شود، نیاز داخلی مرتفع می‌شود.

او افزود: دولت سیزدهم موضوعی را به عنوان هدف قرار داده، مبنی بر اینکه نیاز کاغذ در داخل تامین شود؛ نظر دولت این است که با تولید 80 هزار تن به مرحله رفع نیاز خواهیم رسید ولی در این بین برخی مسائل دیده نشده‌اند در حالیکه جزو نیازهای ضروری به شمار می‌روند.

رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا با بیان اینکه در حال حاضر 70 هزار تن کاغذ در سال تولید می‌شود گفت: هنر دولت سیزدهم این بود که چرخه تولید را کامل کند و به این ترتیب همه نیازهای آموزش و پرورش به کاغذ تامین شود.

او خاطرنشان کرد: سه کارخانه موجود برای تامین همه نیازهای داخل به کاغذ کفایت نمی‌کنند البته واحدهای دیگری هم داریم که از آن جمله می‌توان به شرکت زاگرس شیراز اشاره کرد که در صورت تامین منابع مالی، 14 ماه تا شروع تولید آن فاصله داریم ولی درگیر بوروکراسی اداری هستیم و بانک‌ها هم تسهیلات لازم را ارائه نمی‌کنند.

حضور جدی آستان قدس در جمع نهادهای خدمت‌رسان اجتماعی

میز اقتصادی برنامه امروز هم با حضور محمد حسین استاد آقا (مدیرعامل بنیاد کرامت رضوی) روی آنتن رفت؛ او با بیان اینکه چهار سازمان در قالب آستان قدس فعالیت می‌کنند اظهار کرد: سازمان اجتماعی یا بنیاد کرامت در زمینه محرومیت‌زدایی، خدمات اجتماعی و برنامه‌های فرهنگی پیوست آنها فعالیت می‌کند همچنین ستاد اربعین آستان قدس و ستاد فوریت‌ها و حوادث آستان هم در قالب همین سازمان ایجاد شده‌اند.

استاد آقا به ارتباط بنیاد کرامت رضوی با نهادهای خدمت‌رسان اجتماعی پرداخت و گفت: کمیته امداد، سازمان بهزیستی، وزارت رفاه و قرارگاه امام حسن مجتبی(ع) از جمله این نهادها هستند.

مدیرعامل بنیاد کرامت رضوی خاطرنشان کرد: اولویت اول ما شهر مشهد است و بعد از آن، مناطقی که موقوفاتی در آنجا برای حرم رضوی وجود دارد هستند البته در سراسر کشور، خدماتی ارائه می‌شود.

وی ادامه داد: سازمان بهزیستی طرحی برای حضور کودکان دارای معلولیت در جمع خانواده‌ها دارد که در این زمینه همکاری خوبی بین آستان قدس و سازمان وجود دارد به این نحو که اگر خانواده‌ای کودک دارای معلولیت را به فرزندی بپذیرد مورد تجلیل قرار می‌گیرند و امکاناتی هم برای آنها ارسال می‌شود.

آستان قدس، شریک اجتماعی سازمان بهزیستی است

علی محمد قادری (رئیس سازمان بهزیستی) هم به صورت تلفنی مهمان فرامتن بود؛ او با اشاره به تلفیق اجتماعی در دولت سیزدهم اظهار کرد: مجموعه آستان قدس در ارائه خدمات به آحاد جامعه و افراد هدف سازمان بهزیستی پیشگام بوده است.

رئیس سازمان بهزیستی خاطرنشان کرد: در محلات مختلف کشور خصوصا در حاشیه شهر مشهد، ظرفیت‌های گوناگونی با مشارکت آستان قدس ایجاد شده تا توان‌یابان بهزیستی بهترین نوع خدمات را دریافت کنند.

او ادامه داد: منابع بسیار خاصی در حوزه‌های معیشتی، حمایتی و خدماتی، فرهنگی و اجتماعی توسط آستان قدس برای سازمان بهزیستی فراهم شده که شامل مشارکت در واگذاری واحدهای مسکونی، اهدای آمبولانس و متبرکات حرم رضوی است.

قادری آستان قدس را شریک اجتماعی سازمان بهزیستی توصیف و ابراز کرد: از تولیت و دست اندرکاران این نهاد مهم، برای مشارکت با سازمان بهزیستی تشکر می‌کنم.

مخاطبان شبکه افق می‌توانند پیشنهاد، انتقاد و هرگونه مسئله‌ای در مورد این برنامه را از طریق سامانه پیامکی 100076 ارسال کنند.

فرامتن را می‌توانید از طریق شناسه @faramatn_ir در پیام‌رسان‌های «بله» و «روبیکا» دنبال کنید.

آخرین اخبار

رأی این دادگاه چقدر اعتبار دارد؟ شبکه افق با مستند‌هایی از شهید جمهور رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها