مشاهده خبر

یک شنبه 17 دی 1402

نهضتی برای مادری همه زنان ایران

مجله خبری «فرامتن» شنبه 16 دی ماه با بررسی موضوعاتی همچون شناورسازی قیمت بلیت سینما، نهضت مادری و اهداف مناطق آزاد اقتصادی، روی آنتن زنده شبکه افق رفت.

0

در بخش نخست، به خبر عجیبی که این روزها شنیده شده اشاره شد اینکه برای رفاه حال مردم! قیمت بلیت سینماها شناور شده و از این پس روزهای پنجشنبه و جمعه و به تشخیص مدیر هر سینما، قیمت بلیت تا 80 هزار تومان قابل افزایش است.

نکته جالب اینکه 12 روز قبل اعلام شده بود قیمت بلیت سینماها دو روز در هفته نیم بها خواهد شد ولی با تصمیم شناورسازی قیمت‌ها، مشخص شد که در واقع سناریوی گران‌‌سازی بلیت در حال اجرا بوده است.

دبیر شورای صنفی نمایش هم در مورد افزایش قیمت بلیت برای سال آینده گفته است: وقتی در خبرها افزایش قیمت 34 درصدی اینترنت را می‌بینیم فقط می‌توانم بگویم فقط تا انتهای اسفندماه افزایش قیمت نخواهیم داشت.

باید گفت در طول یک سال گذشته، دو بار قیمت خودرو افزایش یافته، 34 درصد بر تعرفه‌های اینترنت گذاشته شده، مایحتاج عمومی مردم با شیب قابل ملاحظه‌ای افزایش قیمت داشته‌اند ولی در نهایت آخر سال، 18 درصد بر حقوق کارگران می‌افزایند، این یعنی کوچک‌تر شدن هر ساله سفره مردم.

نهضت مادری قرار است چه کار کند؟

در میز فرهنگی و هنری برنامه هم فاطمه خسروی مسئول تشکیل نهضت مادری حضور یافت؛ او گفت: هدف از تشکیل این نهضت، گردآوری زنانی است که دغدغه مادری دارند، هم برای فرزندانشان هم برای جامعه.

او افزود: فعالیت‌های این نهضت از سال 1400 به صورت جدی و ابتدا از یک محله شروع شد، برای اینکه مادرانی داشته باشیم که در تربیت فرزندان خود و فرزندان ایران نقش موثری داشته باشند.

خسروی با اشاره به جمله معروف امام خمینی(ره) مبنی بر اینکه زنان، رهبران این نهضت هستند گفت: ما هم سعی داریم زنان را به سمت رهبری جامعه سوق دهیم، چون دارای این ظرفیت هستند و توانمندی بالایی برای رهبری در زنان و مادران دیده می‌شود.

مسئول تشکیل نهضت مادری خاطرنشان کرد: در قالب این نهضت، زنان و مادرانی که عضویت دارند، آستین همت بالا می‌زنند و برای حل مسائل و مشکلات محله‌ی خود و با محوریت مساجد، پیشقدم می‌شوند.

او افزود: مادر شدن نیازمند کسب مهارت‌هایی است به این ترتیب که اگر مادران روی انسان‌سازی خودشان کار کنند و خود را رشد بدهند، موجب رشد همسر و فرزندانشان هم خواهند شد به همین دلیل در نهضت مادری، روی ارتقاء فکری و معنوی زنان متمرکز هستیم.

دستاوردسازی نمایشی برای مناطق آزاد

در بخش بعدی، محمد حسام محمدی‌فر (کارشناس حوزه تجارت و بازرگانی) در استودیو حضور یافت؛ او با اشاره به اهداف و قوانین مربوط به مناطق آزاد اظهار کرد: این مدل توسط برخی کشورها اجرایی شده که برخی شکست خورده و بعضی هم موفق شده‌اند، در ایران هم از دهه 60 مناطق آزاد شکل گرفتند که در پاسخ به نیازهایی بوده است.

او افزود: الگویی که از کشورهای شرق آسیا گرفته بودیم، به طور کامل در ایران پیاده نشد که یکی از مهمترین آنها، عدم تامین زیرساخت‌هاست؛ کشورهایی که مناطق آزاد موفق داشته‌اند، طی چند سال میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری می‌کنند تا زیرساخت‌ها تامین شود ولی در ایران وضعیت برعکس است و سعی می‌کنند برای مناطق محروم، مناطق آزاد ایجاد کنند به عبارتی هدف ایجاد اشتغال است نه افزایش صادرات.

محمدی‌فر با بیان اینکه 9 هدف غیر همسو برای مناطق آزاد در ایران پیش‌بینی شده است گفت: از جمله این اهداف می‌توان به توسعه زیرساخت‌ها و افزایش صادرات و همچنین حضور در بازارهای بین‌المللی اشاره کرد، این بلاتکلیفی از همان ابتدا در هدف‌گذاری گذاشته شده و تا اینجا پیش آمده و ادامه یافته است.

او مدیریت دو گانه را یکی از مهمترین آسیب‌های مناطق آزاد برشمرد و افزود: بسیاری از مناطق آزاد ایران با نهادهای مستقر در سرزمین اصلی درگیر هستند، مثلا قرار است مجوز تاسیس بانک خارجی در منطقه آزاد صادر شود ولی نهاد مستقر در سرزمین اصلی تاییدیه آن را نمی‌دهد.

این کارشناس حوزه تجارت و بازرگانی، تداخل مدیریتی را عامل عدم موفقیت مناطق آزاد تجاری در ایران دانست و تصریح کرد: آمارهایی که در دوره اخیر در مورد این مناطق ارائه شده با انتقاداتی حتی از سوی نمایندگان مجلس مواجه شده است که بیشتر ناظر به عدم شفافیت کامل این مناطق است.

او گفت: تمایل به دستاوردسازی نمایشی، یکی از موانع اصلی تحول مناطق آزاد است در حالیکه برای تحول این مناطق نیازمند فرآیندی حداقل 5 ساله هستیم ولی اینکه طی 6 ماه همه آمارها مثبت شود، طبیعتا نیازمند دیتای بیشتری برای تایید است.

مخاطبان شبکه افق می‌توانند پیشنهاد، انتقاد و هرگونه مسئله‌ای در مورد این برنامه را از طریق سامانه پیامکی 100076 ارسال کنند.

فرامتن را می‌توانید از طریق شناسه @faramatn_ir در پیام‌رسان‌های «بله» و «روبیکا» دنبال کنید.

آخرین اخبار

رأی این دادگاه چقدر اعتبار دارد؟ شبکه افق با مستند‌هایی از شهید جمهور رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها