مشاهده خبر

چهار شنبه 13 دی 1402

نقش شورای نگهبان بر افزایش مشارکت مردم در انتخابات

مجله خبری «فرامتن» سه‌شنبه 12 دی ماه با موضوعات مختلفی همچون خودروسازی، جشنواره لباس ایرانی و انتخابات مجلس شورای اسلامی، روی آنتن زنده شبکه افق رفت.

0

در بخش نخست برنامه، به یکی از مهمترین موضوعات این روزها یعنی فروش خودرو و عدم پایبندی خودروسازان به تعهدات خود اشاره شد؛ فروش گران‌تر خودروهای مونتاژی به مردم ایران نسبت به سایر کشورها، کم بود، اطلاعیه یکی از این شرکت‌ها هم بر تعجب مردم افزوده است.

در این اطلاعیه آمده هرگونه تاخیر در تحویل خودرو بر عهده مشتری است و در صورت تاخیر، قیمت روز تحویل ملاک خواهد بود!

در این بین تحویل سه ماهه یا 90 روز کاری بهانه‌ای برای دریافت پول کامل از مشتریان است ولی در نهایت بعد از 6 ماه هم خودروها به مردم تحویل داده نمی‌شوند.

نکته اساسی اینکه حتی اگر با دلار آزاد هم حساب کنیم، قیمت خودروهای مونتاژی در خارج از کشور کمتر از آن چیزی است که در ایران به فروش می‌رسند؛ آیا نهادهای نظارتی در این زمینه ورود خواهند کرد؟ یا اینکه جریمه خودروسازان بعد از اینکه مشتریان پول را پرداخت کرده‌اند، چه دردی از آنها دوا می‌کند؟

جشنواره‌ای برای لباس ایرانی

گفت‌وگو با محمدرضا نجفی آرانی (دبیر جشنواره ملی فردخت) بخش بعدی برنامه فرامتن بود؛ او با اشاره به هدف اصلی این جشنواره یعنی استعدادیابی و پیدا کردن طرح‌های نخبگانی اظهار کرد: جشنواره فردخت به دنبال این است که لباس‌های فاخری که به صورت طرح یا اثر نهایی به نمایش در آمده‌اند را به کالای در دسترس مردم تبدیل کنیم.

وی افزود: جشنواره امسال در سه بخش اثر (مانتوی اجتماعی)، طراح و مقاله و پژوهش برگزار شده که مهلت ارسال مقالات تا پایان بهمن ماه تعیین شده است.

آرانی با بیان اینکه اختتامیه جشنواره فردخت هفته گذشته در کاشان برگزار شد گفت: صدها طرح و اثر به دبیرخانه ارسال شده بود که جوایز نهایی به آثار برتر تعلق گرفت.

دبیر جشنواره ملی فردخت عنوان کرد: کسانی که در جشنواره شرکت می‌کنند از المان‌های از پیش تعیین شده بهره می‌برند و لباس‌هایشان را با تکنیک‌های مختلف می‌دوزند یا طرح آن را ارائه می‌کنند؛ امسال هنرمندانی از 26 استان به دبیرخانه ارسال شده بود البته در 31 استان، دبیرخانه‌های استانی را تشکیل دادیم.

او گفت: در حال حاضر بانک اطلاعاتی از دو هزار نفر از طراحان و فعالان مد و پوشاک در اختیار داریم که هر سال با برگزاری جشنواره فردخت، به این اطلاعات افزوده می‌شود، همچنین انجام کارهای گروهی برای ارائه یک اثر، اثربخشی دیگری است که این رویداد داشته است.

آرانی با بیان اینکه اصناف و اتحادیه‌های مختلف می‌توانند به دبیرخانه اصلی جشنواره مراجعه و طرح‌های برتر را انتخاب و روی آنها سرمایه‌گذاری کنند عنوان کرد: در این صورت هنر هنرمندان و طراحان لباس ایرانی می‌تواند به تولیداتی منجر شود که بر تن زنان و دختران ایرانی خواهد بود.

آیا نظارت استصوابی مشارکت را پایین می‌آورد؟

بخش بعدی برنامه، با حضور حامد نیکونهاد (مدرس دانشگاه و پژوهشگر حوزه انتخاب) روی آنتن رفت.

او گفت: نظارت استصوابی در واقع نظارت قانونی موثر و دارای ضمانت اجرایی است یعنی شورای نگهبان صرفا نظاره‌گر نبوده و اگر تشخیص دهد تخلفی در هر مرحله از انتخابات رخ داده، ابزار و ضمانت اجرایی برخورد با آن را دارد.

نیکونهاد خاطرنشان کرد: در انتخابات مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان باید نظارت لازم را داشته باشد تا ببیند آیا مجریان انتخابات، به درستی به صلاحیت داوطلبان رسیدگی کرده‌اند یا نه و تصمیم نهایی را اعلام کند.

این استاد دانشگاه افزود: هر سمت و جایگاهی، شرایطی را می‌طلبد و قطعا مردم هم نمی‌پذیرند که هر فردی با هر شرایطی، در معرض رأی و انتخاب آنها قرار بگیرد.

او در پاسخ به این سوال که چرا گاهی نمایندگان فعلی مجلس، برای انتخابات بعدی احراز صلاحیت نمی‌شوند گفت: اتفاقا این نقص به قوانین مربوط به مجلس باز می‌گردد که چرا وقتی فردی هنگام تصدی جایگاه نمایندگی، دچار تخلف یا جرمی می‌شود، ساز و کاری برای جلوگیری یا عزل او وجود ندارد؟!

نیکونهاد اضافه کرد: در اینجا شورای نگهبان کاری به جایگاه فعلی نامزدها ندارد بلکه احراز می‌کند که آیا آن اشخاص برای دوره بعدی انتخابات صلاحیت دارند یا نه.

این مدرس دانشگاه با اشاره به اهمیت مشارکت بالای مردم در انتخابات گفت: اگر شورای نگهبان وظیفه تخصصی خود یعنی ممانعت از ورود افراد فاقد صلاحیت به فرآیند انتخاب و بسترسازی برای ورود افراد دارای صلاحیت را فراهم کند، بیشترین تاثیر را در مشارکت بالا خواهد داشت البته نیاز به شفافیت حداکثری در اقدامات این شورا ضروری است.

آخرین اخبار

شبکه افق با مستند‌هایی از شهید جمهور رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها