مشاهده خبر

چهار شنبه 29 آذر 1402

بایسته‌های همه‌پرسی عمومی

قائم مقام پژوهشکده شورای نگهبان گفت: همه‌پرسی یک ظرفیت است اما موضوع همه‌پرسی باید به نحوی باشد که تخصصی نبوده و جواب آن بلی یا خیر باشد. حوزه قانون‌گذاری یک حوزه کاملا تخصصی است و نمی‌توان در یک موضوع کاملا تخصصی از همه‌پرسی استفاده کرد. این کار تنها از طریق قانون‌گذاری تخصصی توسط نمایندگان مردم امکان پذیر است.

0

برنامه فرامتن با موضوعات فرهنگی و اجتماعی روز سه شنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش میز فرهنگ و هنر به موضوع چهاردهمین جشنواره فیلم عمار اختصاص داشت.

محمدصادق افشاری، دبیر بخش مستند جشنواره فیلم عمارمهمان این بخش از برنامه بود. وی گفت: امسال به جشنواره فیلم مردمی عمار بخش‌های فضای مجازی نیز اضافه شده است. مستندساز باید بتواند دردهای جامعه را ببیند و برای آن تجویز کند و مانند یک مصلح اجتماعی عمل کند.

وی افزود: جشنواره عمار هدف مردمی دارد و هر کسی در هر مقامی که هست بتواند این مشکلات جامعه را به گوش مسئولان برساند.

افشاری گفت: تعداد فیلم‌هایی که به جشنواره فیلم عمار ارسال می‌شود یکی از معیارهایی است که می‌تواند نشان دهد تا چه اندازه این جشنواره توانسته در میان مردم جایگاه داشته باشد.

در بخش میز سیاسیی و اقتصادی این برنامه به موضوع نقش مردم در حکمرانی و با حضور علی فتاحی، قائم مقام پژوهشکده شورای نگهبان به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: با پیروزی انقلاب اسلامی، نظریه‌ای مطرح شد که نقش آفرینی دین بنا به خواسته مردم که بعدها به نام مردم‌سالاری دینی یاد شد.

وی افزود: این نظریه دو رکن دارد: اجرای شریعت در کنار نقش آفرینی مردم در همه ابعاد است. قدرت در نظام اسلامی به دست مردم است و متعلق به گروه، حزب یا اشخاص خاص نیست.

فتاحی گفت: وقتی مردم به جمهوری اسلامی رای آری  دادند به این معنا است که خواستار اجرای شریعت اسلامی بودند.

وی گفت: برگزاری همه‌پرسی یا رفراندوم معایب متعددی دارد و بسیاری از کشورهایی که همه‌پرسی برگزار می‌کردند، دست از این اقدام برداشته‌اند. یکی از معایب جدی آن، عدم تخصص گرایی و عوام بودن است.

قائم مقام پژوهشکده شورای نگهبان افزود: همه‌پرسی یک ظرفیت است اما موضوع همه‌پرسی باید به نحوی باشد که تخصصی نباشد. حوزه قانون‌گذاری یک حوزه کاملا تخصصی است و نمی‌توان در یک موضوع کاملا تخصصی از همه‌پرسی استفاده کرد. این کار تنها از طریق قانون‌گذاری تخصصی توسط نمایندگان مردم امکان پذیر است.

وی گفت: یکی از خلأهای موجود عدم وجود نظارت بر استمرار شرایط نمایندگان مجلس است و سازوکاری برای آن وجود ندارد.

فتاحی گفت: مردم نسبت به وجود نظام جمهوری اسلامی پایبندی دارند و نشانه آن حضور در صندوق‌های رای است که حتی با وجود شرایط کرونا به صحنه آمدند و این نشانه علاقه‌مندی مردم به نظام است. اینکه برخی از مردم نسبت به برخی قوانین مانند حجاب و امثال آن معترض هستند به معنای عدم علاقه‌مندی به نظام جمهوری اسلامی نیست.

آخرین اخبار

رأی این دادگاه چقدر اعتبار دارد؟ شبکه افق با مستند‌هایی از شهید جمهور رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها