مشاهده خبر

پنج شنبه 23 آذر 1402

نقش وابستگی به احزاب سیاسی در احراز صلاحیت برای نامزدی مجلس

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم قضایی گفت: در رابطه با وابستگی سیاسی نامزدها باید گفت، در صورتی که فرد به احزاب سیاسی و اشخاص حقوقی و حقیقی علیه اهداف جمهوری اسلامی کار می‌کنند یا به احزاب و گروه‌های سیاسی که غیر قانونی توسط مراجع صالح ما شناخته شده باشند، وابستگی داشته باشد، رد صلاحیت می‌شوند.

0

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم قضایی گفت: در رابطه با وابستگی سیاسی نامزدها باید گفت، در صورتی که فرد به احزاب سیاسی و اشخاص حقوقی و حقیقی علیه اهداف جمهوری اسلامی کار می‌کنند یا به احزاب و گروه‌های سیاسی  که غیر قانونی توسط مراجع صالح ما شناخته شده باشند، وابستگی داشته باشد، رد صلاحیت می‌شوند.

برنامه فرامتن با موضوعات فرهنگی و اجتماعی روز سه‌شنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش میز فرهنگ و هنر این برنامه به موضوع جشنواره فیلم کوتاه دانش‌آموزی مدرسه و با  حضور امیرحسین اخوین، دبیر جشنواره فیلم مدرسه به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: نهمین دوره از جشنواره امسال در حال برگزاری است و نوجوانان سال اول و دوم متوسطه می‌توانند در آن شرکت کنند. محورهای اصلی این جشنواره را محور داستانی، مستند، انیمیشن، نماهنگ و آیتم تلویزیونی تشکیل می‌دهند.

وی افزود: نخسین دوره‌های این جشنواره به صورت محلی و در چند مدرسه برگزار میشود ولس از دوره سوم به صورت ملی و از دوره ششم به صورت بین‌المللی برگزار شد در این جشنواره یک فرآیند استعدادیابی اتفاق می‌افتد، نوجوانان از طریق سایت جشنواره، شرکت می‌کنند و آموزش‌های ساده و به زبان دانش آموز میبینند و یک مربی کنار آن‌ها برای پیگیری و رفع مشکل قرار می‌گیرد.

اخوین گفت: در این جشنواره ایده و محتوا خیلی پررنگتر از فرم است. با توجه به فرآیندی که جشنواره تا امروز داشته، هر دانش‌آموزی از هر نقطه‌ای از ایران میتواند در آن شرکت کند. وی خاطرنشان کرد: سه نوع اکران برای این جشنواره داریم، اکران در زمان اختتامیه جشنواره، اکران داخل مدارس و اکران سینمای سیار. سینمای سیار یک ماشین است که در به مناطق محروم می‌رود و این فیلم‌ها را پخش می‌کند.

در بخش میز سیاسی و اقتصادی برنامه به موضوع انتخابات مجلس و با حضور مصطفی منصوریان، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم قضایی پرداخته شد.

وی گفت: از شرایط رد صلاحیت نامزدهای مجلس شورای اسلامی، داشتن سمت دولتی، محکومیت خیانت در امانت، محکومیت به ارتشا  اعتیاد و ... می‌باشد. شرط جدیدی که امسال به شرایط صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس اضافه شد، داشتن سابقه حداقل ۵ ساله در زمینه اجرایی، پژوهشی و غیره در بخش قضایی بود.

وی افزود: در بحث انتخاب نماینده مجلس سلیقه مردم کاملا لحاظ می‌شود، همینطور در قانون انتخابات شرایط را خیلی حداکثری در نظر  نگرفتیم که نمایندگان مردم بتوانند وارد مجلس شورا شوند. سلیقه مردم نیز در انتخاب نماینده خود از میان نامزدهای دیگر محقق می‌شود.

منصوریان ادامه داد: از جمله عوامل محرومیت نامزدی انتخابات مجلس شورای اسلامی این است که نامزد انتخابات اقامت دائم یا تابعیت کشور دیگری دارد، این مساله از موجبات رد صلاحیت فرد است و فرد صلاحیت ورود به مجلس ندارد، درباره دو تابعیتی بودن خانواده نماینده، قانون انتخابات مجلس تصریحی ندارد و منعی ندارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم قضایی گفت: در رابطه با وابستگی سیاسی نامزدها باید گفت، در صورتی که فرد به احزاب سیاسی و اشخاص حقوقی و حقیقی علیه اهداف جمهوری اسلامی کار میکنند یا به احزاب و گروه‌های سیاسی  که غیر قانونی توسط مراجع صالح ما شناخته شده باشند، وابستگی داشته باشد، رد صلاحیت می‌شوند.

منصوریان افزود: حتما قرار نیست افرادی که پیش از این نماینده مجلس بوده‌اند، در هربار شرایط احراز داشته باشند، ممکن است در زمان نمابندگیشان دچار یک محکومیتی شده باشند که دیگر برای دور بعدی نمایندگی شرایط احراز را نداشته باشند.

وی گفت: در قانون انتخابات مجلس صریحا گفته شده که علت رد صلاحیت نامزدهای انتخاباتی باید به صورت کتبی و با ادله و مستندات قانونی و مدارک به آن‌ها اعلام شود. گاهی اوقات مدرک کتبی، موجب هتک حیثیت افراد می‌شود، گاهی ارائه مدرک برای افراد دیگری هتک حیثیت بکند، در این شرایط به صورت کتبی به او ابلاغ نمی‌شود. بلکه فرد حاضر می‌شود و به او شفاها اعلام می‌شود. اگر‌ موضوع با امنیت ملی مربوط باشد کمیسیونی تشکیل می‌شود.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: فرآیند تایید صلاحیت‌ها توسط شورای نگهبان می‌تواند تا پیش از صدور اعتبارنامه‌ها توسط وزارت کشور ادامه داشته باشد و این امکان وجود دارد شورای نگهبان نسبت به صلاحیت داوطلبان تجدیدنظر کند. همچنین هیات نظارت بر رفتار نمایندگان در مجلس به تخلفات نمایندگان رسیدگی میکند و احکامی را صادر می‌کند مثل گرفتن تعهد کتبی و در عالی ترین حد، مجموعه تخلفات که نماینده داشته را در صحن علنی مجلس اعلام کند.

آخرین اخبار

شبکه افق با مستند‌هایی از شهید جمهور رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها