مشاهده خبر

دو شنبه 20 آذر 1402

آیا قانون تسهیل مجوز کسب و کار، امضای طلایی را باطل کرد؟

رئیس کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید مجلس شورای اسلامی گفت: این قانون برای تسهیل کسب و کار ایجاد شده است البته ممکن است در جاهایی تعارض منافع وجود داشته باشد. به همین دلیل همه دستگاه‌ها برای همکاری حاضر نشدند، در بسیاری از مواقع ناخواسته به سمت قوانین و مقرراتی میرویم که ممکن است نیاز به امضای طلایی داشته باشیم.

0

برنامه فرامتن با موضوعات فرهنگی و اجتماعی روز یک‌شنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش میز فرهنگ و هنر به موضوع نخستین کنگره ملی فعالین خواهر کانون‌های فرهنگی هنری کشور و با حضور حجت الاسلام کمال الدین خداداده، رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری کشور به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: براساس فرمایشات رهبر انقلاب تحت عنوان الگوی سوم، نیاز بود که ما در عرصه گفتمان سازی و در عرصه تبلیغ، هم مسجد هم محلات، افرادی شاخصی را از زنان موثر در عرصه‌های مختلف گفتمانی موضوع زن داشته باشیم که کنار هم باشند و آموزش ببینند و شبکه بزرگی ایجاد بکنند و یک یگان عملیاتی در این جبهه ایجاد کنند.

خداداده گفت: کانون‌های تخصصی کانون‌های گفتمانی هستند و روی موضوع اصالت داشتن زن تمرکز دارند و کاری به امورات عمومی و کارهای فرهنگی ندارد.  موضوع اصلی این کانون‌ها تربیت دختر در تراز جمهوری اسلامی و جبهه انقلاب اسلامی است و یک محلی برای حضور دختران در مسجد و محل خودشان باشد‌. مباحث سبک زندگی، زیست عفیفانه و غیره در این کانون‌ها دنبال می‌شود.

در بخش بعدی این برنامه به موضوع قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار، خدمات و چالش‌ها و با حضور سید شمس‌الدین حسینی، رئیس کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید مجلس شورای اسلامی به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: اگر این قانون درست اجرا شود، همه از آن بهره‌مند می‌شوند و به نفع رفاه ملی و اجتماعیست. این قانون، هزینه مبادله را کم می‌کند و شرایط نهادی و محیطی را بهبود می‌بخشد.

حسینی افزود: این قانون برای تسهیل کسب و کار ایجاد شده است البته ممکن است در جاهایی تعارض منافع وجود داشته باشد. همه دستگاه‌ها برای همکاری نیامدند، در بسیاری از مواقع ناخواسته به سمت قوانین و مقرراتی میرویم که ممکن است نیاز به امضای طلایی داشته باشیم.

براساس آخرین گزارش‌هایی که ما داشتیم برخی از نهادها با تفسیرهایی که از دیوان عدالت اداری گرفتند ولو به صورت کوتاه مدت خودشان را به نوعی مستقل از این قانون عمل تلقی کردند. نهادهای مثل نظام روانشناسی، کانون وکلا و نهادهایی از این حیث تفسیرهایی از دیوان عدالت گرفتن که مستثنی از این قانون بشوند.

تفسیر قانون با مجلس است و آنها از مسیرهای دیگری وارد میشوند. البته به صورت مستقیم اعلام نمی‌کنند که ما قانون را تفسیر کردیم، بلکه مصوبه‌ای که هیات مقررات‌زدایی داده را در دیوان عدالت اداری می‌برند و ابطال می‌کنند.  ما در این موارد ساکت ننشستیم و آن را به عنوان یکی از مشکلات احصایی کشور معرفی کردیم و معتقدیم باید حل شود.

وی افزود: براساس آخرین گزارشی که ارائه شد، بالغ بر یک میلیون مجوز از درگاه ملی مجوزها صادر شده است.

حسینی در ادامه گفت: طبق قانون ماه‌هاست که صدور مجوز کاغذی ممنوع شده است و پذیرفتنی نیست. مردم به عنوان صاحب حق می‌توانند در صورت تخلف دستگاه، به سازمان بازرسی کشور شکایت کنند.

وی درباره گله‌مندی برخی اتحادیه‌ها و صنف‌ها درباره این قانون گفت: طبع بشر این است که از واگذاری اختیار گریزان است و همینطور از پذیرش مسئولیت گریزان است. افراد منفعتشان ایجاب میکند که اختیار بیشتر و مسئولیت کمتر داشته باشند.

اصناف و اتحادیه‌ها باید براساس قانون جدید خودشان را تنظیم کنند، چطور ممکن است بدون تایید آنها مجوزی صادر شود؟  تمام مجوزهای کسب و کار یا ثبت محور هستند یا تایید محور، مجوزهایی که تایید محور هستند مگر غیر از این است که مرجع صدور باید آن را تایید کند؟! فکر می‌کنم موضوع خوب برای آنها روشن نشده است!

حسینی افزود: این درگاه از نظر ما مواعیدش گذشته و دنبال بستن روزنه ها و موانع است و دستگاه‌هایی که همچنان ممتنع از ورود به این درگاه هستند و باید نظارتی روی آنها بشود و ما در حال پیگیری هستیم.

آخرین اخبار

رأی این دادگاه چقدر اعتبار دارد؟ شبکه افق با مستند‌هایی از شهید جمهور رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها