مشاهده خبر

شنبه 27 آبان 1402

سیاست منطقه‌ای آمریکا با طوفان الاقصی به چالش کشیده شد

دبیر شورای هماهنگی حزب الله گفت: طوفان الاقصی، روند صلح ابراهیم و معامله قرن را که سیاست منطقه‌ای آمریکاست را به چالش کشید.

0

برنامه به افق فلسطین با موضوع بررسی آخرین تحولات در غزه و با حضور مهمانان و کارشناسان روز جمعه از شبکه افق پخش شد.

مهمان نخست برنامه به افق فلسطین، حسین الله کرم، دبیر شورای هماهنگی حزب الله و استاد دانشگاه بود و درباره طوفان الاقصی گفت‌وگو کرد.

 

وی گفت: ما در طوفان الاقصی دو تغییر بنیادین را در مبارزه مقاومت را شاهدیم. یکی در ماهیت مبارزه و دومی درنوع مبارزه. میبینیم که از جنگ کلاسیک به جنگ انقلابی تغییر کرده است. در جنگ کلاسیک مسائلی از جمله پشتبانی آتش هوایی توپخانه و غیره در کنار نیروهای مانوری نقش ایفا می‌کنند. . در اینجا تغییر در نوع مبارزه یعنی غافلیگیری متاثر از دفاع مقدس ایران جایگزین آتش پشتیبانی می شود. و ماهیت مبارزه شهادت طلبی و زندگی جاوید است.

دبیر شورای هماهنگی حزب الله خاطرنشان کرد: هدف از معامله قرن در زمان ترامپ این بود که موازنه قدرت بین ایران، رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی شکل بگیرد. معامله قرن بر این اساس است که فرزندان ابراهیم بتوانند در یک جریان مسیح، یهودی و مسلمانان قرار بگیرند. در این معامله، سرزمین‌های اشغالی یکپارچه و بدون حضور کشوری به نام فلسطین مد نظر است که ابتدا با کشورهای عربی کوچک شروع شده و قرار بود به توافق با عربستان بینجامد. در کنار صلح ابراهیم که بخش اول معامله قرن بود  دو کریدور وجود دارد، کریدور اول که برای تضعیف ایران است و کریدور اقتصادی از هند به اروپا که جایگزین کریدور طبیعی جهان یعنی چین به ایران از طریق جاده جدید ابریشم به اروپا را بشود‌. ولی طوفان الاقصی، این روند را که سیاست منطقه‌ای آمریکا هم هست به چالش کشید بطوریکه ایران را پشت این قضیه می‌دانستند.

الله کرم افزود: ایران در هشت مرحله، وظایف خود را به طوری انجام داده که هیچ کشوری قادر به رقابت با ایران در موضوع حمایت از فلسطینی‌ها نخواهد بود.

مساله مهمی که ایران در حمایت از فلسطینی‌ها انجام داد، انتقال تجربیات دفاع مقدس و انتقال فناوری دفاعی و رزمی به آن‌هاست همچنین نوع مبارزه که عنصر غافلگیری در آن حرف اول را می‌زند به نیروهای مقاومت منتقل شده است.

نگرش راهبردی در این جنگ این است که سوریه و عراق روی آمریکایی‌ها در منطقه و حزب الله و یمن در کنار حماس و جهاد اسلامی در جبهه رژیم صهیونیستی کنار یکدیگر نقش ایفا کنند. ایران به عنوان تبیین نگرش راهبردی مقاومت اجازه نمیدهد  که آمریکا و رژیم صهیونیستی به دشمن فرعی و اصلی تبدیل شوند.

حزب الله در شمال فلسطین اشغالی وارد عملیات شد و رژیم صهیونیستی از جنوب مورد موشک‌های مستقیم یمن قرار می‌گیرد. این تازه مرحله اول است و مراحل بعد موشک‌های یمن حتما به مراکز اتمی رژیم صهیونیستی می رسد و موشک‌ها به سمت تل‌آویو کشیده خواهد شد.

وی افزود: راهبرد ایران در ماجرای غزه مشخص است و رهبری هم فرمودند اگر بمباران ادامه پیدا کند، مردم مسلمان و نیروهای مقاومت، بی تاب خواهند شد؛ این بی تابی شروع شده و بیش از 60 حمله راکتی و پهپادی به پایگاه‌های آمریکا در عین الاسد انجام شده است. آمریکایی‌ها با التماس آمدند و نامه ارسال کردند که جلوی گروه‌های مقاومت برای حمله به پایگاه‌های آمریکا را بگیریم.

 

این استاد دانشگاه گفت: جنگ به سمت خاموش شدن و پایان و شکست می‌رود. درست است که رژیم صهیونیستی تخصص تجهیزاتی برتری دارند ولی دست حماس در استفاده از تجهیزات باز است. بنابراین هم روی زمین حماس مزیت دارد و هم در نوع تجهیزات که دارد استفاده می‌کند.

وی افزود: تصمیم آمریکا در این مرحله از جنگ غزه حیاتی است،آن هم در رقابت با روسیه و چین؛ اگر آمریکا می‌خواهد عمر رژیم صهیونیستی را بیشتر کند، باید نیروی زیادی وارد منطقه کند ولی جایگاه ایالات متحده در منطقه از بین می‌رود و امپراطوری روسیه در اروپا و چین در آسیا تثبیت می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در راهبرد رهبر معظم انقلاب، کشورهای اسلامی وظیفه مهمی دارند؛ نخست اینکه برای بستن جریان نفت و تحریم کالاهای آمریکایی و اسرائیلی متحد باشند و دوم اینکه در حمایت از مقاومت، وارد مرحله عملی شوند.

الایجا مگنیه،  فعال سیاسی از بروکس در گفت‌وگوی زنده تصویری با برنامه به افق فلسطین گفت: رژیم صهیونیستی و اروپایی‌ها هیچ سیاست مستقلی از خودشان ندارندو از خودشان اختیاری ندارند.

وی افزود: نمایندگان مجلس انگلیس با وقاحت تمام، گوش به فرمان آمریکایی‌ها هستند به همین دلیل صدایی که در خیابان‌های لندن شنیده می‌شود، متفاوت از دولتمردان و مجلس این کشور است.و باعث شرم رهبران دولت‌های اروپایی باید باشد. جامعه جهانی انگار اتفاقاتی که می‌افتد را نمی‌بینند.

مگنیه خاطرنشان کرد: در یک ماهه اول عملیات الاقصی هر دروغی که رسانه‌های غربی خواستند، گفتند. با شروع شدن تظاهرات، نتوانستند دیگر دروغ‌هایشان را به خورد مردم بدهند و واقعیتشان رو شد.  رسانه‌های غربی هر دروغی که ممکن بود در مورد حماس گفتند و اخبار و تصاویر جعلی را منتشر کردند.

علیرضا محجوب دبیرکل خانه کارگر مهمان دیگر میز گفت‌وگو  برنامه به افق فلسطین بود.

وی گفت:  هر سال نشست اختصاصی سازمان بین‌المللی کار در مورد فلسطین برگزار و از مقامات کشورهای مختلف برای حضور در آن دعوت می‌شود؛ برخورد آنها تاکنون به عنوان یک سازمان بین‌المللی قابل قبول بوده است. امسال جلسه مفصلی بود.

رژیم صهیونیستی درخواست انتقال 50 تا 100 هزار نفر کارگر هندی را از سازمان بین‌المللی کار داشته، جامعه کارگری هند هم تجمع کردند و از دولت هند خواستند که مبادا تسلیم خواسته آن‌ها بشود.

محمد یوسف الداوی، عضو جنبش مقاومت اسلامی حماس یکی دیگر از مهمانان برنامه به افق فلسطین بود.

وی گفت: من از اردوگاه جبالیا در غزه هستم، من احساس شرمساری می‌کنم اینکه فقط از خانواده خودم بگویم چون همه فرزندان و برادران و خواهرانم در غزه وضعیت نامناسبی دارند و 65 درصد خانه‌های غزه ویران شده است.من ۲۶ نفر از اعضای خانواده من، برادران و خواهرانم و فرزندان آنها را در این جنگ از دست داده‌ام. اما ۱۰۰۰ خانواده دیگر ده‌ها شهید تقدیم کرده است.

وی افزود: نه فقط در این جنگ بلکه در جنگ‌های دیگر رژیم صهیونیستی کل یک خانواده و تبار را مورد هدف قرار می‌دهد و شهیر می‌کند.

سلاح‌هایی که در غزه استفاده شده در هیچ جنگ دیگری استفاده شده و این جنگ یک جنگ غیراخلاقی و دروغ و نامتقارن است. ارتش صهیونیستی غیر نظامیان، کودکان و زنان را مورد هدف قرار می‌دهند، هیچ گزینه اخلاقی از سوی اسرائیل رعایت نمی‌شود و نتانیاهو و حامیان غربی‌اش فقط دروغ می‌گویند.  آمریکا در حال حاضر با ما می‌جنگد.

وی گفت: موضع کشورهای عربی و اسلامی که در نشست سران کشورهای اسلامی داریم، مواضع ضعیفی علیه رژیم صهیونیستی گرفته‌اند، این کافی نیست چون ما نیازمند یک موضع‌گیری عربی- اسلامی جدی هستیم تا محاصره‌ها را بشکنند و گذرگاه‌ها را باز کنند و صهیونیست‌ها مجبور شوند محاصره را بشکنند.

الداوی گفت: بعد از قطعنامه شورای امنیت، مذاکراتی برای آتش بس موقت شکل گرفته، مقاومت آتش بس را قبول نمی‌کند مگر اینکه شروطش تامین شود یعنی اسرای فلسطینی آزاد و محاصره شکسته شود و جنگ متوقف سود. اما شاهدبم که رژیم صهیونیستی خود از این آتش‌بس ترییده است.

اسرای صهیونیستی سه دسته هستند؛ نظامیان اسرائیلی، غیر نظامیان و خارجی‌ها؛ مقاومت آماده آزادی مرحله به مرحله آنهاست؛ زنان در مقابل زنان، و خارجی‌ها در مقابل رفع محاصره؛ ولی نظامیان که درجه‌های بالایی هم دارند در مقابل همه اسرای فلسطینی.

غلامعلی حداد عادل،  عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام مهمان گفت‌وگوی زنده این برنامه بود.

وی گفت: وجود رژیم جعلی صهیونیستی در منطقه، به فروپاشی امپراطوری عثمانی مربوط است. امپراطوری عثمانی مشروعیت خودش را در اسلام می دید و غرب به هیچ وجه مایل نبود که دوباره جهان اسلام سیاسی شکل بگیرد، بنابراین باید یک حضوری در منطقه داشته باشد که این مدار کشورهای اسلامی را بتواند قطع کند.

دنیای غرب از تجدید حیات سیاسی اسلام نگران است به همین دلیل بعد از فروپاشی عثمانی این کشور جعلی را ایجاد کرد. در واقع رژیم صهیونیستی حافط منافع و نماینده دنیای غرب در مقابل اسلام سیاسی است.

این جنگ یک نتیجه تمدنی دارد و آن این است که فلسطین تبدیل شده است به یک آزمایشگاهی برای آزمایش تمام ادعاهای دنیای غرب از نظر فلسفلی و سیاسی. اندیشه‌های انسان مدارانه و اهمیت دادن به انسان و سپس طرفداری از صلح، حقوق بشر، آزادی و مردمسالاری و مخالفت با تروریسم  و خشونت شعارهای غرب است. این ‌ها خود را اینطوری برای دیگران بزک کرده‌اند.

حداد عادل افزود: به اشخاصی که خواهان ورود ایران به جنگ غزه هستند باید گفت شاید این، همان چیزی باشد که رژیم صهیونیستی می‌خواهد،  رژیم صهیونیستی مایل است که ایم جنگ را تبدیل نبرد غزه به جنگ ایران و آمریکا. اگر این اتفاق بیفتد، آن که جان سالم به در می‌برد، رژیم صهیونیستی خواهد بود. شاید ورود عملی ایران به جنگ، به سود آرمان فلسطین نباشد. ولی اینکه ایران وارد جنگ مستقیم شود به این راحت و سهولت نیست.

یکی دیگر از مهمانان برنامه زنده به افق فلسطین، کوروش زارعی، بازیگر سینما و تلویزیون بود.

وی گفت: خیلی‌ها در مورد یک حیوان‌آزاری پیام می‌دهند ولی در قبال جنایت جنگی صهیونیست‌ها در غزه، هیچ واکنشی ندارند. شاید برخی نگران گذرنامه‌ و سفرهایشان به اروپا و آمریکا هستند که همچنان سکوت کرده‌اند. بیانیه خانه سینما هم خیلی دیرهنگام و هم یکی به میخ یکی به نعل بود.

مسئولان فرهنگی ما خواب هستند، آنجایی که مربوط به آبروی اسلام و ایران است کاری صورت نمی‌گیرد ولی هنرمندانی را که بیشتر به انقلاب و نظام دهن کجی می‌کنند بیشتر تحویل می‌گیرند.

برخی هنرمندان که سال گذشته فکر می‌کردند کار نظام تمام شده و مردم را تحریک می‌کردند، باز هم کار می‌گیرند ولی آنها که پای نظام ماندند، کنار گذاشته شدند.

آخرین اخبار

«به افق فلسطین» فاتح خط مقدم جنگ رسانه‌ای تاریخ تکرار می‌شود؛ غارت انبار همان غارت کوفه و زدن کنسولگری همان زدن تهران است! ناگفته‌هایی از پدافند هوایی ایران در «نبرد امواج» لحظه به لحظه با جنگ غزه توصیه جدی به اربابان اسرائیل: کنترلش کنید! اگر اسرائیل پیام ایران را نگرفته باشد... سناریوهای محتمل برای واکنش اسرائیل به عملیات موشکی ایران عملیات وعده صادق؛ فراتر از آنچه در ظاهر می‌بینیم «سرزمین ستاره‌ها»؛ ایرانگردی توأمان با شرکت در جلسات قرآنی رویکرد روزآمد سفرنامه قرآنی «سرزمین ستاره‌ها» راستگرایان دینی در آمریکا و اسرائیل و مسئله جنگ غزه راهکاری مردمی برای تحریم کالاهای اسرائیلی وقتی کار هنرمندان ایرانی تازه شروع شده است راز قدس در روایت فتح زمانی برای آخرین دانه‌های این ساعت شنی همه تصمیم‌ها در واشنگتن گرفته می‌شود مسئله جامعه امروز اخلاق است فضای مجازی و دیکتاتورهای مدافع آزادی بیان! خروش یک ملت «به افق فلسطین» آیا آمریکا از حمله به کنسولگری ایران اطلاع داشت؟ ترور چهره‌های شاخص؛ پروژه‌ای صهیونیستی که هیچ وقت جواب نداده است پیکره 7 ساله «وقت سحر» را حفظ کرده‌ایم/ برنامه‌ای با مشارکت مرکز نهضت شبکه افق به حواشی یک توییت واکنش نشان داد/ انتشار توسط ضد انقلاب چرا اسرائیل اینگونه طغیان‌گری می‌کند؟ پاسخ سریع و محکم یا مدیریت هوشمندانه میدان؟ اولین گلوله را صهیونیست‌ها شلیک کردند نگاهی به برنامه رمضانی شبکه افق با کارشناس «وقت سحر» هماهنگی بین جهاد اسلامی و حماس در بحبوحه جنگ تفرقه صهیونیست‌ها همه اینها بچه مسجدی هستند برنامه‌های سحرگاهی حساس و لب تیغی هستند مقاومت از کشورهای عربی نا امید شده است دهه هشتادی‌ها و مسئله فلسطین؛ نگاه فانتزی یا آرمان‌خواهی متفاوت با نسل گذشته؟ سرانجام آمریکا هم زانو زد چرا مسئله فلسطین کلید رمزآلود فرج است؟ پویشی برای افطار مردمِ در حصار کمپینی برای اخراج اسرائیل از کمیسیون مقام زن سازمان ملل مستندهای متنوع افق در آستانه عید نوروز جنگ غزه را نشانه ظهور ندانیم مردی که همه برای ترورش همدست شدند! سفره‌داران مهمان «همسفره» می‌شوند جوانانی که هر طور هست به مردم غزه غذا می‌رسانند پویش «همسفره» آغاز شد/ مهربانی را آسان بگیریم و هم‌سفره شویم! مردی برای همه فصل‌های مقاومت «همسفره» ویژه برنامه افطار شبکه افق شد / تدارک رمضانی افق ترویج جلسات خانگی قرآنی همراه با ایرانگردی/ «سرزمین ستاره‌ها» روی آنتن رمضان 12 سال غفلت ایران از سوریه! مروری بر پرونده مافیا خودرو در «کافه مستند» شبکه افق رمضان شبکه افق با مستندهای متنوع از دفاع مقدس در ایران تا جنگ در غزه مستندسازی جنایات اسرائیل برای فردایی نزدیک

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها