مشاهده خبر

شنبه 27 آبان 1402

سیاست منطقه‌ای آمریکا با طوفان الاقصی به چالش کشیده شد

دبیر شورای هماهنگی حزب الله گفت: طوفان الاقصی، روند صلح ابراهیم و معامله قرن را که سیاست منطقه‌ای آمریکاست را به چالش کشید.

0

برنامه به افق فلسطین با موضوع بررسی آخرین تحولات در غزه و با حضور مهمانان و کارشناسان روز جمعه از شبکه افق پخش شد.

مهمان نخست برنامه به افق فلسطین، حسین الله کرم، دبیر شورای هماهنگی حزب الله و استاد دانشگاه بود و درباره طوفان الاقصی گفت‌وگو کرد.

 

وی گفت: ما در طوفان الاقصی دو تغییر بنیادین را در مبارزه مقاومت را شاهدیم. یکی در ماهیت مبارزه و دومی درنوع مبارزه. میبینیم که از جنگ کلاسیک به جنگ انقلابی تغییر کرده است. در جنگ کلاسیک مسائلی از جمله پشتبانی آتش هوایی توپخانه و غیره در کنار نیروهای مانوری نقش ایفا می‌کنند. . در اینجا تغییر در نوع مبارزه یعنی غافلیگیری متاثر از دفاع مقدس ایران جایگزین آتش پشتیبانی می شود. و ماهیت مبارزه شهادت طلبی و زندگی جاوید است.

دبیر شورای هماهنگی حزب الله خاطرنشان کرد: هدف از معامله قرن در زمان ترامپ این بود که موازنه قدرت بین ایران، رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی شکل بگیرد. معامله قرن بر این اساس است که فرزندان ابراهیم بتوانند در یک جریان مسیح، یهودی و مسلمانان قرار بگیرند. در این معامله، سرزمین‌های اشغالی یکپارچه و بدون حضور کشوری به نام فلسطین مد نظر است که ابتدا با کشورهای عربی کوچک شروع شده و قرار بود به توافق با عربستان بینجامد. در کنار صلح ابراهیم که بخش اول معامله قرن بود  دو کریدور وجود دارد، کریدور اول که برای تضعیف ایران است و کریدور اقتصادی از هند به اروپا که جایگزین کریدور طبیعی جهان یعنی چین به ایران از طریق جاده جدید ابریشم به اروپا را بشود‌. ولی طوفان الاقصی، این روند را که سیاست منطقه‌ای آمریکا هم هست به چالش کشید بطوریکه ایران را پشت این قضیه می‌دانستند.

الله کرم افزود: ایران در هشت مرحله، وظایف خود را به طوری انجام داده که هیچ کشوری قادر به رقابت با ایران در موضوع حمایت از فلسطینی‌ها نخواهد بود.

مساله مهمی که ایران در حمایت از فلسطینی‌ها انجام داد، انتقال تجربیات دفاع مقدس و انتقال فناوری دفاعی و رزمی به آن‌هاست همچنین نوع مبارزه که عنصر غافلگیری در آن حرف اول را می‌زند به نیروهای مقاومت منتقل شده است.

نگرش راهبردی در این جنگ این است که سوریه و عراق روی آمریکایی‌ها در منطقه و حزب الله و یمن در کنار حماس و جهاد اسلامی در جبهه رژیم صهیونیستی کنار یکدیگر نقش ایفا کنند. ایران به عنوان تبیین نگرش راهبردی مقاومت اجازه نمیدهد  که آمریکا و رژیم صهیونیستی به دشمن فرعی و اصلی تبدیل شوند.

حزب الله در شمال فلسطین اشغالی وارد عملیات شد و رژیم صهیونیستی از جنوب مورد موشک‌های مستقیم یمن قرار می‌گیرد. این تازه مرحله اول است و مراحل بعد موشک‌های یمن حتما به مراکز اتمی رژیم صهیونیستی می رسد و موشک‌ها به سمت تل‌آویو کشیده خواهد شد.

وی افزود: راهبرد ایران در ماجرای غزه مشخص است و رهبری هم فرمودند اگر بمباران ادامه پیدا کند، مردم مسلمان و نیروهای مقاومت، بی تاب خواهند شد؛ این بی تابی شروع شده و بیش از 60 حمله راکتی و پهپادی به پایگاه‌های آمریکا در عین الاسد انجام شده است. آمریکایی‌ها با التماس آمدند و نامه ارسال کردند که جلوی گروه‌های مقاومت برای حمله به پایگاه‌های آمریکا را بگیریم.

 

این استاد دانشگاه گفت: جنگ به سمت خاموش شدن و پایان و شکست می‌رود. درست است که رژیم صهیونیستی تخصص تجهیزاتی برتری دارند ولی دست حماس در استفاده از تجهیزات باز است. بنابراین هم روی زمین حماس مزیت دارد و هم در نوع تجهیزات که دارد استفاده می‌کند.

وی افزود: تصمیم آمریکا در این مرحله از جنگ غزه حیاتی است،آن هم در رقابت با روسیه و چین؛ اگر آمریکا می‌خواهد عمر رژیم صهیونیستی را بیشتر کند، باید نیروی زیادی وارد منطقه کند ولی جایگاه ایالات متحده در منطقه از بین می‌رود و امپراطوری روسیه در اروپا و چین در آسیا تثبیت می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در راهبرد رهبر معظم انقلاب، کشورهای اسلامی وظیفه مهمی دارند؛ نخست اینکه برای بستن جریان نفت و تحریم کالاهای آمریکایی و اسرائیلی متحد باشند و دوم اینکه در حمایت از مقاومت، وارد مرحله عملی شوند.

الایجا مگنیه،  فعال سیاسی از بروکس در گفت‌وگوی زنده تصویری با برنامه به افق فلسطین گفت: رژیم صهیونیستی و اروپایی‌ها هیچ سیاست مستقلی از خودشان ندارندو از خودشان اختیاری ندارند.

وی افزود: نمایندگان مجلس انگلیس با وقاحت تمام، گوش به فرمان آمریکایی‌ها هستند به همین دلیل صدایی که در خیابان‌های لندن شنیده می‌شود، متفاوت از دولتمردان و مجلس این کشور است.و باعث شرم رهبران دولت‌های اروپایی باید باشد. جامعه جهانی انگار اتفاقاتی که می‌افتد را نمی‌بینند.

مگنیه خاطرنشان کرد: در یک ماهه اول عملیات الاقصی هر دروغی که رسانه‌های غربی خواستند، گفتند. با شروع شدن تظاهرات، نتوانستند دیگر دروغ‌هایشان را به خورد مردم بدهند و واقعیتشان رو شد.  رسانه‌های غربی هر دروغی که ممکن بود در مورد حماس گفتند و اخبار و تصاویر جعلی را منتشر کردند.

علیرضا محجوب دبیرکل خانه کارگر مهمان دیگر میز گفت‌وگو  برنامه به افق فلسطین بود.

وی گفت:  هر سال نشست اختصاصی سازمان بین‌المللی کار در مورد فلسطین برگزار و از مقامات کشورهای مختلف برای حضور در آن دعوت می‌شود؛ برخورد آنها تاکنون به عنوان یک سازمان بین‌المللی قابل قبول بوده است. امسال جلسه مفصلی بود.

رژیم صهیونیستی درخواست انتقال 50 تا 100 هزار نفر کارگر هندی را از سازمان بین‌المللی کار داشته، جامعه کارگری هند هم تجمع کردند و از دولت هند خواستند که مبادا تسلیم خواسته آن‌ها بشود.

محمد یوسف الداوی، عضو جنبش مقاومت اسلامی حماس یکی دیگر از مهمانان برنامه به افق فلسطین بود.

وی گفت: من از اردوگاه جبالیا در غزه هستم، من احساس شرمساری می‌کنم اینکه فقط از خانواده خودم بگویم چون همه فرزندان و برادران و خواهرانم در غزه وضعیت نامناسبی دارند و 65 درصد خانه‌های غزه ویران شده است.من ۲۶ نفر از اعضای خانواده من، برادران و خواهرانم و فرزندان آنها را در این جنگ از دست داده‌ام. اما ۱۰۰۰ خانواده دیگر ده‌ها شهید تقدیم کرده است.

وی افزود: نه فقط در این جنگ بلکه در جنگ‌های دیگر رژیم صهیونیستی کل یک خانواده و تبار را مورد هدف قرار می‌دهد و شهیر می‌کند.

سلاح‌هایی که در غزه استفاده شده در هیچ جنگ دیگری استفاده شده و این جنگ یک جنگ غیراخلاقی و دروغ و نامتقارن است. ارتش صهیونیستی غیر نظامیان، کودکان و زنان را مورد هدف قرار می‌دهند، هیچ گزینه اخلاقی از سوی اسرائیل رعایت نمی‌شود و نتانیاهو و حامیان غربی‌اش فقط دروغ می‌گویند.  آمریکا در حال حاضر با ما می‌جنگد.

وی گفت: موضع کشورهای عربی و اسلامی که در نشست سران کشورهای اسلامی داریم، مواضع ضعیفی علیه رژیم صهیونیستی گرفته‌اند، این کافی نیست چون ما نیازمند یک موضع‌گیری عربی- اسلامی جدی هستیم تا محاصره‌ها را بشکنند و گذرگاه‌ها را باز کنند و صهیونیست‌ها مجبور شوند محاصره را بشکنند.

الداوی گفت: بعد از قطعنامه شورای امنیت، مذاکراتی برای آتش بس موقت شکل گرفته، مقاومت آتش بس را قبول نمی‌کند مگر اینکه شروطش تامین شود یعنی اسرای فلسطینی آزاد و محاصره شکسته شود و جنگ متوقف سود. اما شاهدبم که رژیم صهیونیستی خود از این آتش‌بس ترییده است.

اسرای صهیونیستی سه دسته هستند؛ نظامیان اسرائیلی، غیر نظامیان و خارجی‌ها؛ مقاومت آماده آزادی مرحله به مرحله آنهاست؛ زنان در مقابل زنان، و خارجی‌ها در مقابل رفع محاصره؛ ولی نظامیان که درجه‌های بالایی هم دارند در مقابل همه اسرای فلسطینی.

غلامعلی حداد عادل،  عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام مهمان گفت‌وگوی زنده این برنامه بود.

وی گفت: وجود رژیم جعلی صهیونیستی در منطقه، به فروپاشی امپراطوری عثمانی مربوط است. امپراطوری عثمانی مشروعیت خودش را در اسلام می دید و غرب به هیچ وجه مایل نبود که دوباره جهان اسلام سیاسی شکل بگیرد، بنابراین باید یک حضوری در منطقه داشته باشد که این مدار کشورهای اسلامی را بتواند قطع کند.

دنیای غرب از تجدید حیات سیاسی اسلام نگران است به همین دلیل بعد از فروپاشی عثمانی این کشور جعلی را ایجاد کرد. در واقع رژیم صهیونیستی حافط منافع و نماینده دنیای غرب در مقابل اسلام سیاسی است.

این جنگ یک نتیجه تمدنی دارد و آن این است که فلسطین تبدیل شده است به یک آزمایشگاهی برای آزمایش تمام ادعاهای دنیای غرب از نظر فلسفلی و سیاسی. اندیشه‌های انسان مدارانه و اهمیت دادن به انسان و سپس طرفداری از صلح، حقوق بشر، آزادی و مردمسالاری و مخالفت با تروریسم  و خشونت شعارهای غرب است. این ‌ها خود را اینطوری برای دیگران بزک کرده‌اند.

حداد عادل افزود: به اشخاصی که خواهان ورود ایران به جنگ غزه هستند باید گفت شاید این، همان چیزی باشد که رژیم صهیونیستی می‌خواهد،  رژیم صهیونیستی مایل است که ایم جنگ را تبدیل نبرد غزه به جنگ ایران و آمریکا. اگر این اتفاق بیفتد، آن که جان سالم به در می‌برد، رژیم صهیونیستی خواهد بود. شاید ورود عملی ایران به جنگ، به سود آرمان فلسطین نباشد. ولی اینکه ایران وارد جنگ مستقیم شود به این راحت و سهولت نیست.

یکی دیگر از مهمانان برنامه زنده به افق فلسطین، کوروش زارعی، بازیگر سینما و تلویزیون بود.

وی گفت: خیلی‌ها در مورد یک حیوان‌آزاری پیام می‌دهند ولی در قبال جنایت جنگی صهیونیست‌ها در غزه، هیچ واکنشی ندارند. شاید برخی نگران گذرنامه‌ و سفرهایشان به اروپا و آمریکا هستند که همچنان سکوت کرده‌اند. بیانیه خانه سینما هم خیلی دیرهنگام و هم یکی به میخ یکی به نعل بود.

مسئولان فرهنگی ما خواب هستند، آنجایی که مربوط به آبروی اسلام و ایران است کاری صورت نمی‌گیرد ولی هنرمندانی را که بیشتر به انقلاب و نظام دهن کجی می‌کنند بیشتر تحویل می‌گیرند.

برخی هنرمندان که سال گذشته فکر می‌کردند کار نظام تمام شده و مردم را تحریک می‌کردند، باز هم کار می‌گیرند ولی آنها که پای نظام ماندند، کنار گذاشته شدند.

آخرین اخبار

سومین قسمت ویژه برنامه «خیابان آزادی» به روی آنتن افق راز خوانش انقلاب اسلامی از سوژه‌ها مستند «اشک» روایتی متفاوت از سوگواری بر سالار شهیدان روایتی از شهید تاسوعا از قاب شبکه افق تله‌تئاتر «کاتب اعظم» تاسوعا و عاشورا پخش می‌شود روایت یکی از کهن‌ترین عزاداری محرم در مستند «آبی برای سقایی» گنجینه نواهای عاشورایی «مثل سرو» نمادی از حیات شهدا «سید معطر» ذاکری که تنها به عشق اهل بیت می‌خواند تدارک مستندهای ویژه شبکه افق برای ایام محرم افق محرمی سیما «گوهرشاد» به روی آنتن افق هفته عفاف و حجاب با ویژه برنامه «خیابان آزادی» در ستاد امر به معروف چه می‌گذرد؟ این است حقیقت غرب: بازداشت به خاطر چند پست در صفحه شخصی روایتی از کودتای نوژه در مستند «آنچه گذشت» روایتی از امید و توسل در مستند «فرشی برای رُستن» کار جهادی؛ مسیری امتحان پس داده پیش روی دولت چهاردهم شبکه افق در اولین روز محرم سیاه پوش می‌شود فصل اول «نجلا» در قاب افق «خانه‌های نورانی» با روضه‌های سید الشهدا (ع) مستندهای افق رنگ و بوی محرم گرفت مستند «محافظ» با روایتی از زندگی نامه شهید سید مهدی موسوی روایتی متفاوت از سیاست‌ورزی مقتدرانه دولت شهید رئیسی بازخوانی جنایتی که از یاد‌ها نخواهد رفت این نامه برسد به دست رئیس‌جمهور دویست و شصت و هشتمین روز جنگ غزه و مردمی که همچنان مقاومند «پرواز اردیبهشت» امشب روی آنتن شبکه افق «من یک هیولا گرفته‌ام» به پخش افق رسید/ داستانی واقعی؛ از فاسدترین واحد پلیس آمریکا نظم نوین چند قطبی و چالش جدید آمریکا برنامه «انتخاب ایران» برای دور دوم انتخابات به افق رسید «برسد به دست رئیس جمهور» نامه‌ای برای رئیس جمهور آینده ایران شبکه افق با «آوردگاه» به عید مباهله می‌پردازد «آخرین ایست بازرسی» به افق رسید مجلس دوازدهم، دولت چهاردهم و آینده سیاست و اقتصاد ایران گزارش و گفت‌وگوهای اختصاصی «به افق فلسطین» از غزه روایتی از تبعیض نژادی آمریکایی‌ها به آنتن افق رسید ماه بانو در «بزرگراه همت» تازه‌های مستند افق سیما در هفته افشای حقوق بشر آمریکایی مردم در میدان هستند ولی تحول اداری و اقتصادی هم می‌خواهند مواضع نامزدها به افق فلسطین ریشه‌های دینی انتخابات و ضرورت مشارکت حداکثری کابینه جنگی که بلای جان نتانیاهو شده است نقاط عطف فعالیت‌های دولت شهید رئیسی در مستند «برسد به دست رئیس‌جمهور» معیشت مردم و انتخاب چهاردهم دیدگاه‌های محمدباقر قالیباف در مورد مسئله فلسطین حکمرانی مطلوب و آینده ایران دیدگاه‌های قاضی‌زاده هاشمی در مورد مسئله فلسطین اعلام مواضع نامزدهای ریاست جمهوری در برنامه «به افق فلسطین» «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر» روی آنتن شبکه افق

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها