مشاهده خبر

جمعه 26 آبان 1402

جنگ کریدورها و بقای کشورها

یک کارشناس مسائل استراتژیک گفت: تنها کشورهایی در آینده زیست خواهند کرد که در کریدورها نقش داشته باشند. باید کنش‌گری فعالانه داشت و از حق خود دفاع کرد.

0

برنامه به افق فلسطین با موضوع بررسی آخرین تحولات در غزه و با حضور مهمانان و کارشناسان روز پنجشنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش اول یکی از سخنگویان حماس توضیحاتی پیرامون آخرین وضعیت موجود در غزه ارائه کرد: وی گفت: آنچه که شاهد آن هستیم این است که صهیونیست‌ها بیمارستان الشفاء را به پادگان نظامی تبدیل کرده‌اند و هر کس که قصد خروج از بیمارستان را دارد، هدف قرار می‌گیرد. جسدهای شهدا در محوطه بیمارستان قرار دارد و کسی نمی‌تواند آن‌ها را دفن کند زیرا به صورت مستقیم  به آن‌ها تیراندازی می‌شود.

در بخش بعدی این برنامه سعید حدادیان، شاعر و مداح اهل بیت مهمان برنامه بود. وی گفت: باور ما این است که مقاومت فلسطینی‌ها، بر اساس شعار عاشورا است. شعارهای امام حسین(ع)، انسانیت را بر می‌انگیزاند، مثل «هیهات من الذله» و اکنون شاهد آن هستیم که فلسطین بعد از  75 سال هنوز هم نمی‌خواهد زیر بار ذلت برود.

وی گفت: بر اساس آیات قرآن کریم چگونه می‌توان دید که پنج هزار کودک کشته می‌شود و هیچ احساسی نسبت به آنان نداشته باشد صرفا به دلیل اینکه مذهب آنان متفاوت است. این موضوع یک موضوع کاملا انسانی است.

حدادیان گفت: در مقابل چشم جهان، ظلم علنی علیه فلسطینی‌ها صورت گرفته و نه آمریکا و نه دیگر کشورهای غربی و نه سازمان ملل، نمی‌توانند از حقوق بشر سخن بگویند.

وی گفت: متاسفانه برخی به دنبال ایجاد تفرقه بین مردم هستند و از هر ترفندی برای این موضوع استفاده می‌کنند. البته گاهی اوقات هم نباید به حرف‌های برخی اصلا توجهی کرد و نباید سرگرم بحث‌های حاشیه‌ای شد. یک زمانی بر سر یک نفر دو جریان سیاسی مقابل هم قرار گرفتند و امام خمینی فرمود تبلیغ له و علیه دیگری ممنوع است و نباید سرگرم این بحث‌ها شد.

وی گفت: حقیقت رابطه شیعه و سنی ارتباط کاملا درست و سالمی است که مردم با یکدیگر دارند و در کنارهم زندگی می‌کنند و هیچ مشکلی باهم ندارند نه آنچه که رسانه‌های معاند بیان می‌کنند. در یک زمانی یک خانم که اهل سنت کردستان بود را به جرم حمایت از امام خمینی گرفته بودند و به او گفته بودند یک ناسزا به امام بگو تا رهایت کنیم اما او راضی نشد و با فجیع‌ترین حالت ممکن او را کشتند.

در بخش دیگر پیتر فورد، دیپلمات ارشد سابق انگلیس در ارتباط برخط با برنامه گفت: اقتصاد  رژیم صهیونسیتی از هم پاشیده است و روزانه هزینه‌های گزافی برای جنگ می‌دهند و نتانیاهو عملا به بن بست خورده است.

وی گفت: آنچه که رژیم صهیونسیتی در ارتباط با بیمارستان‌ها انجام داد، خود را در تله انداخت و گرفتار کرد و آن‌ها هر روز از مقاومت وحشت بیشتری پیدا می‌کنند.

در بخش بعدی این برنامه علی‌اکبر رائفی‌پور، کارشناس مسائل استراتژیک مهمان برنامه بود. وی گفت: اینکه همه مسائل را به حساب جنون و نفع شخصی نتانیاهو بگذاریم غلط است. او چند روز قبل از شروع حملات از طرحی به عنوان طرح ابراهیم نام برده بود که باید جایگاه آن در وضعیت کنونی دنیا مشخص شود.

وی افزود: جنگ غزه هم پشت پرده اقتصادی دارد. موضوع مهمی که مطرح است بحث کریدورها است که دارای چند لایه است و این مسائل باید در دانشگاه‌ها تدریس شود. رژیم صهیونسیتی می‌خواهد بخشی از نقشه منطقه را تغییر بدهند و در این بین همه بخش‌ها از جمله صنعت، گمرک، اقتصاد، راه و شهرسازی و ... درگیر هستند.

رائفی پور گفت: هر جنگی که رخ می‌دهد ممکن است یک سرمایه‌گذاری چند صد میلیارد دلاری متوقف شود و کریدوری جدید در نظر گرفته شود و ما شاهد چنین چیزی در جنگ ارمنستان و آذربایجان بودیم.

وی گفت: حذف رقبا یا تحت تاثیر قرار دادن آن‌ها برای عبور کریدورها از کشورهای هم‌پیمانان غرب، حذف ایران به عنوان نقطه مشترک همه کریدورها فارغ از وجود یا عدم وجود جمهوری اسلامی و ویژه کردن جایگاه رژیم صهیونیستی در کریدورهای جدید، از جمله طرح‌های آمریکاست.

وی افزود: تنها کشورهایی در آینده زیست خواهند کرد که در کریدورها نقش داشته باشند. باید کنش‌گری فعالانه داشت و از حق خود دفاع کرد.

این کارشناس مسائل استراتژیک گفت: آنچه که امروز در حال رخداد است تلاش برای عدم پیوستن ایران به این کریدورها و ارتباط با چین از طریق افغانستان است و ناامن کردن این مسیر برای جایگزینی آن یکی از دستور العمل‌های دشمن است.

محمدرضا باقری، خبرنگار شبکه افق در ارتباط با برنامه گفت: حجم حملات در جنوب لبنان افزایش پیدا کرده است.

در بخش دیگر این برنامه ناصر فیض، شاعر مهمان برنامه بود.

وی گفت: از روز اول این جریان رژیم صهیونسیتی همه جا را پر کرد که حماس به ما حمله تروریستی کرده و ۱۴۰۰ نفر از ما را کشته است در حالی که بعداً مشخص شد که واقعیت چیز دیگری است اما آن‌ها عادت دارند که تاریخ را تحریف کنند.

داریوش سجادی، فعال سیاسی از آمریکا مهمان بعدی این برنامه بود.

وی گفت: در برخی ایالت‌های آمریکا که حتی موافق خشونت هستند تظاهرات گسترده‌ای علیه اقدامات رژیم صهیونسیتی به راه افتاده است.

وی افزود: تا پیش از سال ۲۰۰۵ انحصار اخبار به دست رسانه‌‌های تصویری و روزنامه‌ای بود اما امروزه عمده تجمع‌ها و اعتراضات از طریق فضای مجازی شکل می‌گیرد و این موضوع در دنیا همه‌گیر و گسترده شده است.

آخرین اخبار

عملیات وعده صادق؛ فراتر از آنچه در ظاهر می‌بینیم «سرزمین ستاره‌ها»؛ ایرانگردی توأمان با شرکت در جلسات قرآنی رویکرد روزآمد سفرنامه قرآنی «سرزمین ستاره‌ها» راستگرایان دینی در آمریکا و اسرائیل و مسئله جنگ غزه راهکاری مردمی برای تحریم کالاهای اسرائیلی وقتی کار هنرمندان ایرانی تازه شروع شده است راز قدس در روایت فتح زمانی برای آخرین دانه‌های این ساعت شنی همه تصمیم‌ها در واشنگتن گرفته می‌شود مسئله جامعه امروز اخلاق است فضای مجازی و دیکتاتورهای مدافع آزادی بیان! خروش یک ملت «به افق فلسطین» آیا آمریکا از حمله به کنسولگری ایران اطلاع داشت؟ ترور چهره‌های شاخص؛ پروژه‌ای صهیونیستی که هیچ وقت جواب نداده است پیکره 7 ساله «وقت سحر» را حفظ کرده‌ایم/ برنامه‌ای با مشارکت مرکز نهضت شبکه افق به حواشی یک توییت واکنش نشان داد/ انتشار توسط ضد انقلاب چرا اسرائیل اینگونه طغیان‌گری می‌کند؟ پاسخ سریع و محکم یا مدیریت هوشمندانه میدان؟ اولین گلوله را صهیونیست‌ها شلیک کردند نگاهی به برنامه رمضانی شبکه افق با کارشناس «وقت سحر» هماهنگی بین جهاد اسلامی و حماس در بحبوحه جنگ تفرقه صهیونیست‌ها همه اینها بچه مسجدی هستند برنامه‌های سحرگاهی حساس و لب تیغی هستند مقاومت از کشورهای عربی نا امید شده است دهه هشتادی‌ها و مسئله فلسطین؛ نگاه فانتزی یا آرمان‌خواهی متفاوت با نسل گذشته؟ سرانجام آمریکا هم زانو زد چرا مسئله فلسطین کلید رمزآلود فرج است؟ پویشی برای افطار مردمِ در حصار کمپینی برای اخراج اسرائیل از کمیسیون مقام زن سازمان ملل مستندهای متنوع افق در آستانه عید نوروز جنگ غزه را نشانه ظهور ندانیم مردی که همه برای ترورش همدست شدند! سفره‌داران مهمان «همسفره» می‌شوند جوانانی که هر طور هست به مردم غزه غذا می‌رسانند پویش «همسفره» آغاز شد/ مهربانی را آسان بگیریم و هم‌سفره شویم! مردی برای همه فصل‌های مقاومت «همسفره» ویژه برنامه افطار شبکه افق شد / تدارک رمضانی افق ترویج جلسات خانگی قرآنی همراه با ایرانگردی/ «سرزمین ستاره‌ها» روی آنتن رمضان 12 سال غفلت ایران از سوریه! مروری بر پرونده مافیا خودرو در «کافه مستند» شبکه افق رمضان شبکه افق با مستندهای متنوع از دفاع مقدس در ایران تا جنگ در غزه مستندسازی جنایات اسرائیل برای فردایی نزدیک رقابت در رخداد تاریخی مردی که اشتباه اخوان المسلمین را تکرار نکرد رهبران ضد استعماری جهان در «رهبران استقلال»/ مسیر آزادی کم هزینه نیست ابر معامله‌ای که مذاکرات آتش بس بهانه آن است! سریال «عاشورا» روایتگر لشکر ۳۱ عاشورا به افق رسید «بی بی» از جان اسرائیل چه می‌خواهد؟! روایت ظرفیت‌های اقتصادی کشور در مستند «گنج شایگان»

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها