مشاهده خبر

دو شنبه 22 آبان 1402

خوراک طیب چه نوع غذایی است؟

یک پزشک و محقق طب سنتی گفت: غذایی طیب است که آثار خوب و مفید و شفابخش روی همه ابعاد انسان داشته باشد هم جسم هم روح، از نظر جسمی باعث سلامت باشد از نظر روحی باعث بندگی خدا، اطاعت و تواضع و مهربانی بشود و اثرات خوبی روحی از جسمی مهم تر است.

2

برنامه انارستان با موضوع غذای طیب و غذای حلال با حضور دکتر رضا منتظر، پزشک و محقق طب سنتی روز شنبه از شبکه افق پخش شد.

وی گفت: اولین قدم اصلاح تغذیه است اگر می خواهیم رفتارهای خردمندانه از کودکان ببینیم باید غذاهایشان را اصلاح کنیم، از نظر مزاج شناسی هم همینطور است اگر ادویه‌جات در غذاهای یک فرد گرم مزاج باشد، طبیعتا که عصبی و برافروخته خواهد بود و همینطور که غذای سرد در یک فرد با مزاج سرد باعث رخوت و سستی و بی حالی میشود. غذا در دین اسلام حلال بودن آن خیلی مهم است و رفتار خاصی و مکانیزمهای خاصی را در فرد بخاطر نوع غذا ایجاد میکند.

منتظر افزود: غذاهای حرام و غیر طیب مستقیما روی فرد اثر میگذارد، دشمنان هم این مساله را متوجه شده‌اند، هنری کسینجر می‌گوید که غذاهای مردم را کنترل کنید و بعد میتوانید رفتارهایشان را به خدمت بگیرید به همین دلیل رستوران های زنجیره ای ایجاد میکنند و چهل هزار شعبه در صد کشور دنیا دارند وغذاهایی که خود تعیین می‌کنند به خورد مردم میدهند، دشمن روی غذا سرمایه گذاری کرده است، غذا سلاح است و از ابزار غذا برای تغییر رفتار جوانان با شدت و حدت استفاده میکنند.

این پزشک گفت: غذاهای حلالی را باید خورد که طیب باشد، خداوند بین غذاها تفاوت قائل شده است. یک سری ویژگی‌های خلقتی در آن‌ها وجود دارد که روی رفتارهای ما و ابعاد وجودی ما اثر دارد. غذایی طیب است که آثار خوب و مفید و شفابخش روی همه ابعاد انسان داشته باشد هم جسم هم روح، از نظر جسمی باعث سلامت باشد از نظر روحی باعث بندگی خدا، اطاعت و تواضع و مهربانی بشود و اثرات خوبی روحی از جسمی مهم تر است.

وی افزود: زیتون، عسل، انار، خرما و کدو از جمله غذاهای طیب است که خدا در قرآن به آنها اشاره کرده است و در روایات درباره آنها گفته شده است. گوشت و شیر گوسفند طیب هستند.

این محقق سنتی گفت: گوشت گاو حلال است ولی طیب نیست. احشاء حیوانات طیب نیست، دل و جگر غذای خونساز به عنوان دارو تجویز میکنیم ولی اینکه هر هفته فرد بخورد خوب نیست، گوشت مرغ طیب نیست، خانم ها گوشت مرغ زیاد نخورند چون دچار موهای زائد و کیست‌های مخلتف می شوند، همینطور یکی از علل چاقی مرغ‌های پرورشی هستند. بلدرچین و بوقلمون به نسبت از مرغ بهتر هستند.

آخرین اخبار

اسرائیل در هراس از پاسخ سخت حزب الله زمینه‌سازی برای ظهور در برنامه «بزرگراه همت» صله‌رحم و نماز اول وقت مهم‌ترین خصیصه اخلاقی برادرم بود مستند «جنون هسته‌ای» با افشای اسنادی از نتانیاهو به افق رسید پیشرفت خیره‌کننده‌ هسته‌ای ایران تنها در 3 سال چرا آمریکا برای آتش بس در غزه به تکاپو افتاده است؟ فصل پنجم مستند «بزرگراه همت» رونمایی شد تاکتیک‌ها و تکنیک‌های انتخاباتی؛ از غرب تا ایران هزینه و فایده مقاومت بیشتر است یا سازش؟ تحول حوزه سلامت در دوران شهید جمهور شدت گرفتن جنگ در غزه و تهدید پوشالی اسرائیل برای حمله به لبنان مستند «بدون حکم» روی آنتن شبکه افق سیما شورایی که اصولا سفارش قبول نمی‌کند! بررسی عملکرد شورای نگهبان در شبکه افق روایت سفرهای استانی شهید جمهور در مستند «آن سوی سفر» آیا نتانیاهو باز هم اشتباه خواهد کرد؟ روایت سفرهای استانی شهیدجمهور در مستندهای افق «به نام قانون» به میز نقد کافه مستند رسید وقتی استاندارد «استاندارد» ایران بالاتر رفت وقتی مردم پای نظام جمهوری اسلامی هستند دولتی که دو گانه دیپلماسی و میدان را از بین برد ورود دوباره ایران به فضا با روی کار آمدن دولت رئیسی وقتی هیچ کس به آمریکا اعتماد ندارد دنیایی نو به نام «عصر خمینی» حقیقت صهیونیسم از زبان خاخام‌های یهودی آمریکایی مردم زمان شاه هم از اسرائیل نفرت داشتند تلاش افق برای پوشش اخبار شهید جمهور شهید رئیسی مصداق سیاست‌ورزی الهی و مردم‌سالاری دینی بی نظمی جهانی برای حمایت از اسرائیل! نظم نوین جهانی و افول هژمون آمریکا شهید رئیسی؛ الگویی برای همه آنها که قصد خدمت دارند نقش مهم شهید امیرعبداللهیان در تعاملات خارجی ایران روایت «تنهایی» همسران شهدا آداب و رسوم اقوام ایرانی را در مستند «پارسین» تماشا کنید شهید رئیسی از زبان برادر نقشه راهی که دولت سیزدهم نوشته است او که یار رئیس جمهور شهید بود/ ویژگی‌های آیت‌الله رئیسی به روایت مدیرعامل خبرگزاری ایرنا رأی این دادگاه چقدر اعتبار دارد؟ شبکه افق با مستند‌هایی از شهید جمهور رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها