مشاهده خبر

سه شنبه 9 آبان 1402

طوفان الاقصی؛ تحولی در ماهیت مبارزه فلسطینی‌ها

وزیر اسبق وزارت امور خارجه گفت: عملیات طوفان الاقصی از منظر نظامی دارای اهمیت فراوانی است، اولین تغییر معادله در سرزمین‌های اشغالی این بود که دوران انتفاضه سنگ تمام شده و فلسطین باید مسلح شود.

0

برنامه به افق فلسطین یکشنبه از شبکه افق پخش شد، در این برنامه به اخبار و اتفاقات اخیر غزه اشاره شد.

در گفت‌وگوی نخست برنامه، محمدرضا کائینی، تاریخ‌شناس، نویسنده و پژوهشگر درباره اتفاقات اخیر غزه گفت‌گو کرد.

وی گفت: سیاسیون ایرانی در دهه ۲۰ نسبت به اسرائیل نگاه مثبتی نداشتند، در مجموع فضای ایران، فضای ضد اسرائیلی بود و علت آن وجود نهضت ملی و نفرت از انگلیس بود، انگلیسی که در زمره معاونین اصلی قدرتگیری اسرائیل بود، طبیعتا باتوجه به فضای ضداسرائیلی که وجود داشت،طبعا مردم هم در عرصه مطبوعات و هم تریبون‌ها واکنش نشان می‌دادند.

کائینی ادامه داد: فکر جلال و نوعی سدشکنی که درباره اسرائیل که کرد، دیگران را به بازاندیشی وادار کرد. تصور جریان روشنفکری از اسرائیل غیر از نوعی خوشامد از سوسیالیسم شرقی که در بدو تولدش وجود داشت، عمدتا منفی بود.

در گفت‌وگوی دوم منوچهر متکی، وزیر اسبق وزارت خارجه، مهمان برنامه به افق فلسطین بود.

وی گفت: عملیات طوفان الاقصی از دو سو قابل بررسی است، بعد نظامی ، که در نوع خودش بی‌نظیر است از زمان تشکیل این رژیم. اینها القا کرده بودند که ما اینجا ماندگاریم و حرف آخر را ما می‌زنیم، ما از لحاظ قدرت و توانمندی کسی یارای مقابله با ما ندارد. به دنیا القا کرده بودند که اسرائیل امن است و فلسطین در اختیار ماست. این عملیات تمام این معادلات را بهم زد. اولین معادله در سرزمین‌های اشغالی این بود که دوران انتفاضه سنگ تمام شده است و فلسطینی باید مسلح شود. این اولین تحولیست که در ماهیت مبارزه فلسطینی ها ایجاد شده است.

تغییر دوم در کرانه باختری است، در کرانه باختری، سازمان آزادی‌بخش حضور دارد، اسرائیلی ها هستند و تقریبا یک جایی است که خیلی خشن علیه اسرائیل اقدامی صورت نمی‌گیرد. طوفان الاقصی اثر جدی خود را در این منطقه گذاشت. کرانه باختری به ظرفیت غزه دوم بدل شدن دارد می رسد.

وی افزود: طوفان الاقصی این باور را بهم ریخت، سومین جایی که تغییر کرد، باور کشورهای عربی بود. کشورهای عربی در زمان ریاست‌جمهوری ترامپ تحت فشار قرار گرفتند و این تصور را کردند که اسرائیل باقدرته و کسی یارای مقابله با آن را ندارد، ولی طوفان الاقصی این معادله را هم تغییر داد.

چهارمین تغییری که طوفان الاقصی ایجاد کرد، تفییر در افکارعمومی مردم جهان و همینطور دولت‌های عربی، اروپایی و حتی آمریکا. این کشورها اسرائیل را دیگر اسرائیل قبل از طوفان الاقصی نمیبینند.

وی تاکید کرد: همانطور که رهبر فرمودند، طوفان الاقصی یک کار کاملا فلسطینی بوده است. سران رژیم صهیونیستی و فرماندهانشان برای اولین بار این مساله را مطرح کردند که طولان الاقصی کار ایران بود. اظهارات صهیونیست‌ها،  آمریکایی‌ها را نگران کرد از اینکه جنگ منطقه‌ای نشود و به همین دلیل اعلام کردند که ما شواهدی نداریم که ایران این کار را انجام داده است، آنها دلشان برای فلسطین و ایران نسوخته، بلکه مطمئن هستند در صورتیکه جنگ شود، اسرائیلی دیگر نخواهد بود و محو خواهد شد.

متکی ادامه داد: دو عامل بازدارنده وجود دارد که اسرائیل را از ورود به جنگ زمینی می ترساند، اول اینکه اسرائیل نمیداند با چه کسانی روبه‌رو است، طی تصاویری که از طوفان الاقصی منتشر شد، عملیات بسیار عجیب و دور از تصور بود، عامل دوم این است که کل منطقه وارد این جنگ بشود. سوریه، یمن، حزب الله و حتی گردان‌های عراق هم در صورت جنگ زمینی وارد این کارزار خواهند شد. اسرائیل گاوی است که شاخ دارد اما عقل ندارد، یا بایید وارد جنگ منطقه‌ای بشود، یا آتش‌بس را اعلام کند.

علی اکبر رائفی پور، تحلیلگر سیاسی مهمان دیگر برنامه به افق فلسطین بود.

وی گفت: در نگاه اعتقادی ما، دشمن ما کسی است که دشمن خدا باشد، رژیم صهیونیستی دشمن انسانیت است نه حتی مسلمانان، همین امر هم باعث شده که مردم سراسر دنیا که خیلی جاها نگاه ایدئولوژیک ندارند، به میدان آمده‌اند و از فلسطین دفاع می‌کنند، این‌ها فطرت دارند و تشخیص می‌دهند چه کسی ظالم است و چه کسی مظلوم!

رائفی‌پور خاطرنشان کرد: همه چیز در مقابل صهیونیست‌ها دوگانه است و لج مردم را در آورده‌اند، حتی کشورهایی که با این‌ها همراهی میکنند، وقتی بین مردمشان میروی و از آن‌ها پرس و جو می‌کنی متوجه‌ می‌شوی از صهیونیستها کینه و نفرت دارند و به دنبال یک بهانه هستند که این کینه و نفرت را نشان دهند، منتهی خروج برای دفاع از حق مظلوم به قانون تبدیل شده است و مردم می‌ترسند. بنابراین کسی باید برهنگی و لختی این پادشاه را فریاد بزند.

آخرین اخبار

نهضت ملی مسکن از وعده تا تحقق پیشگیری از سرطان از نگاه حکما موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟ رژیم که قبلا در سه جبهه می‌جنگید و حالا توان نبرد با حماس را هم ندارد رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار مقاومت مدیون زن فلسطینی است ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق تفاوت مسهل و ملین در طب سنتی آنچه در غزه می‌گذرد فیلم نیست! جریمه سنگین و پرونده قضایی در انتظار واحدهای آلاینده متخلف آیا جنگ غزه بعد از وقفه انسانی از سر گرفته می‌شود؟ قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان این میوه را تازه تازه بو نکنید! ورزشکاران مشهور خارجی که حامی فلسطین‌اند 2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ آیا اتحادیه‎ها در قبال بیمه کارگردان مسئولیتی دارند؟ یک مولتی ‌ویتامین طبیعی آگاهی شرط لازم داشتن نسل سالم چرا با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نمی‌دهیم؟ مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد تنفس مصنوعی برای زنده نگه ‌داشتن رژیم صهیونیستی دانشجویان ستاره‌ دار بی واسطه به افق می‌آیند دوگانه دولت‌ها و ملت‌ها در موضوع غزه! روش‌های ساده برای کاهش درد قاعدگی دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است مشکل مسکن جز با تعریف یک نظام حمایتی حل نمی‌شود آیا مشکل پسماند شمال کشور حل می‌شود؟ رژیم صهیونستی فقط با غزه نمی‌جنگد «دربرابر تاریکی» به افق رسید تاثیر سرنوشت فلسطین بر مسائل استراتژیک جهانی پوشش زنده تحولات و تحلیل جنگ غزه در شبکه افق سیاست منطقه‌ای آمریکا با طوفان الاقصی به چالش کشیده شد مستند‌های ستاره دار در افق تهدید جدی سلامت در صورت خوابیدن با استرس چی کار کنیم تو پاییز مریض نشیم؟ جنگ کریدورها و بقای کشورها بنگاه‌داری بانک‌ها و پشت پرده فروشگاه‌های بزرگ لوازم خانگی روایت «غربت فلسطین» در افق جنگ غزه، مقدمه فروپاشی رژیم صهیونیستی است مستندهای آدینه این هفته افق پلتفرم‌های قدیمی خودرو در ایران سود ده هستند! پیشنهاد «ابتکار» برای مقابله جهانی با رژیم صهیونیستی آیا پارکینسون درمان می‌شود؟ کواکبیان: دفاع از فلسطین وظیفه همه کشورهای اسلامی است قانون مالیات بر خانه‌های خالی و آمارهای متناقض بررسی سیاست دوگانه انگلیس در برابر فلسطین آیا ارائه تسهیلات به افراد زیر مجموعه بانک‌ها قانونی است؟ آرتروز و ارتباط آن با اختلال داخلی بدن سقوط صهیونیست‌ها از ابتدای درگیری شروع شد

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها