مشاهده خبر

سه شنبه 9 آبان 1402

طوفان الاقصی؛ تحولی در ماهیت مبارزه فلسطینی‌ها

وزیر اسبق وزارت امور خارجه گفت: عملیات طوفان الاقصی از منظر نظامی دارای اهمیت فراوانی است، اولین تغییر معادله در سرزمین‌های اشغالی این بود که دوران انتفاضه سنگ تمام شده و فلسطین باید مسلح شود.

0

برنامه به افق فلسطین یکشنبه از شبکه افق پخش شد، در این برنامه به اخبار و اتفاقات اخیر غزه اشاره شد.

در گفت‌وگوی نخست برنامه، محمدرضا کائینی، تاریخ‌شناس، نویسنده و پژوهشگر درباره اتفاقات اخیر غزه گفت‌گو کرد.

وی گفت: سیاسیون ایرانی در دهه ۲۰ نسبت به اسرائیل نگاه مثبتی نداشتند، در مجموع فضای ایران، فضای ضد اسرائیلی بود و علت آن وجود نهضت ملی و نفرت از انگلیس بود، انگلیسی که در زمره معاونین اصلی قدرتگیری اسرائیل بود، طبیعتا باتوجه به فضای ضداسرائیلی که وجود داشت،طبعا مردم هم در عرصه مطبوعات و هم تریبون‌ها واکنش نشان می‌دادند.

کائینی ادامه داد: فکر جلال و نوعی سدشکنی که درباره اسرائیل که کرد، دیگران را به بازاندیشی وادار کرد. تصور جریان روشنفکری از اسرائیل غیر از نوعی خوشامد از سوسیالیسم شرقی که در بدو تولدش وجود داشت، عمدتا منفی بود.

در گفت‌وگوی دوم منوچهر متکی، وزیر اسبق وزارت خارجه، مهمان برنامه به افق فلسطین بود.

وی گفت: عملیات طوفان الاقصی از دو سو قابل بررسی است، بعد نظامی ، که در نوع خودش بی‌نظیر است از زمان تشکیل این رژیم. اینها القا کرده بودند که ما اینجا ماندگاریم و حرف آخر را ما می‌زنیم، ما از لحاظ قدرت و توانمندی کسی یارای مقابله با ما ندارد. به دنیا القا کرده بودند که اسرائیل امن است و فلسطین در اختیار ماست. این عملیات تمام این معادلات را بهم زد. اولین معادله در سرزمین‌های اشغالی این بود که دوران انتفاضه سنگ تمام شده است و فلسطینی باید مسلح شود. این اولین تحولیست که در ماهیت مبارزه فلسطینی ها ایجاد شده است.

تغییر دوم در کرانه باختری است، در کرانه باختری، سازمان آزادی‌بخش حضور دارد، اسرائیلی ها هستند و تقریبا یک جایی است که خیلی خشن علیه اسرائیل اقدامی صورت نمی‌گیرد. طوفان الاقصی اثر جدی خود را در این منطقه گذاشت. کرانه باختری به ظرفیت غزه دوم بدل شدن دارد می رسد.

وی افزود: طوفان الاقصی این باور را بهم ریخت، سومین جایی که تغییر کرد، باور کشورهای عربی بود. کشورهای عربی در زمان ریاست‌جمهوری ترامپ تحت فشار قرار گرفتند و این تصور را کردند که اسرائیل باقدرته و کسی یارای مقابله با آن را ندارد، ولی طوفان الاقصی این معادله را هم تغییر داد.

چهارمین تغییری که طوفان الاقصی ایجاد کرد، تفییر در افکارعمومی مردم جهان و همینطور دولت‌های عربی، اروپایی و حتی آمریکا. این کشورها اسرائیل را دیگر اسرائیل قبل از طوفان الاقصی نمیبینند.

وی تاکید کرد: همانطور که رهبر فرمودند، طوفان الاقصی یک کار کاملا فلسطینی بوده است. سران رژیم صهیونیستی و فرماندهانشان برای اولین بار این مساله را مطرح کردند که طولان الاقصی کار ایران بود. اظهارات صهیونیست‌ها،  آمریکایی‌ها را نگران کرد از اینکه جنگ منطقه‌ای نشود و به همین دلیل اعلام کردند که ما شواهدی نداریم که ایران این کار را انجام داده است، آنها دلشان برای فلسطین و ایران نسوخته، بلکه مطمئن هستند در صورتیکه جنگ شود، اسرائیلی دیگر نخواهد بود و محو خواهد شد.

متکی ادامه داد: دو عامل بازدارنده وجود دارد که اسرائیل را از ورود به جنگ زمینی می ترساند، اول اینکه اسرائیل نمیداند با چه کسانی روبه‌رو است، طی تصاویری که از طوفان الاقصی منتشر شد، عملیات بسیار عجیب و دور از تصور بود، عامل دوم این است که کل منطقه وارد این جنگ بشود. سوریه، یمن، حزب الله و حتی گردان‌های عراق هم در صورت جنگ زمینی وارد این کارزار خواهند شد. اسرائیل گاوی است که شاخ دارد اما عقل ندارد، یا بایید وارد جنگ منطقه‌ای بشود، یا آتش‌بس را اعلام کند.

علی اکبر رائفی پور، تحلیلگر سیاسی مهمان دیگر برنامه به افق فلسطین بود.

وی گفت: در نگاه اعتقادی ما، دشمن ما کسی است که دشمن خدا باشد، رژیم صهیونیستی دشمن انسانیت است نه حتی مسلمانان، همین امر هم باعث شده که مردم سراسر دنیا که خیلی جاها نگاه ایدئولوژیک ندارند، به میدان آمده‌اند و از فلسطین دفاع می‌کنند، این‌ها فطرت دارند و تشخیص می‌دهند چه کسی ظالم است و چه کسی مظلوم!

رائفی‌پور خاطرنشان کرد: همه چیز در مقابل صهیونیست‌ها دوگانه است و لج مردم را در آورده‌اند، حتی کشورهایی که با این‌ها همراهی میکنند، وقتی بین مردمشان میروی و از آن‌ها پرس و جو می‌کنی متوجه‌ می‌شوی از صهیونیستها کینه و نفرت دارند و به دنبال یک بهانه هستند که این کینه و نفرت را نشان دهند، منتهی خروج برای دفاع از حق مظلوم به قانون تبدیل شده است و مردم می‌ترسند. بنابراین کسی باید برهنگی و لختی این پادشاه را فریاد بزند.

آخرین اخبار

اسرائیل در هراس از پاسخ سخت حزب الله زمینه‌سازی برای ظهور در برنامه «بزرگراه همت» صله‌رحم و نماز اول وقت مهم‌ترین خصیصه اخلاقی برادرم بود مستند «جنون هسته‌ای» با افشای اسنادی از نتانیاهو به افق رسید پیشرفت خیره‌کننده‌ هسته‌ای ایران تنها در 3 سال چرا آمریکا برای آتش بس در غزه به تکاپو افتاده است؟ فصل پنجم مستند «بزرگراه همت» رونمایی شد تاکتیک‌ها و تکنیک‌های انتخاباتی؛ از غرب تا ایران هزینه و فایده مقاومت بیشتر است یا سازش؟ تحول حوزه سلامت در دوران شهید جمهور شدت گرفتن جنگ در غزه و تهدید پوشالی اسرائیل برای حمله به لبنان مستند «بدون حکم» روی آنتن شبکه افق سیما شورایی که اصولا سفارش قبول نمی‌کند! بررسی عملکرد شورای نگهبان در شبکه افق روایت سفرهای استانی شهید جمهور در مستند «آن سوی سفر» آیا نتانیاهو باز هم اشتباه خواهد کرد؟ روایت سفرهای استانی شهیدجمهور در مستندهای افق «به نام قانون» به میز نقد کافه مستند رسید وقتی استاندارد «استاندارد» ایران بالاتر رفت وقتی مردم پای نظام جمهوری اسلامی هستند دولتی که دو گانه دیپلماسی و میدان را از بین برد ورود دوباره ایران به فضا با روی کار آمدن دولت رئیسی وقتی هیچ کس به آمریکا اعتماد ندارد دنیایی نو به نام «عصر خمینی» حقیقت صهیونیسم از زبان خاخام‌های یهودی آمریکایی مردم زمان شاه هم از اسرائیل نفرت داشتند تلاش افق برای پوشش اخبار شهید جمهور شهید رئیسی مصداق سیاست‌ورزی الهی و مردم‌سالاری دینی بی نظمی جهانی برای حمایت از اسرائیل! نظم نوین جهانی و افول هژمون آمریکا شهید رئیسی؛ الگویی برای همه آنها که قصد خدمت دارند نقش مهم شهید امیرعبداللهیان در تعاملات خارجی ایران روایت «تنهایی» همسران شهدا آداب و رسوم اقوام ایرانی را در مستند «پارسین» تماشا کنید شهید رئیسی از زبان برادر نقشه راهی که دولت سیزدهم نوشته است او که یار رئیس جمهور شهید بود/ ویژگی‌های آیت‌الله رئیسی به روایت مدیرعامل خبرگزاری ایرنا رأی این دادگاه چقدر اعتبار دارد؟ شبکه افق با مستند‌هایی از شهید جمهور رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها