مشاهده خبر

یک شنبه 7 آبان 1402

آتش‌بس؛ تنها راه‌حل سیاسی جنگ غزه و رژیم صهونیستی

یک استاد دانشگاه گفت: تنها راه‌ حل در حال حاضر، راه‌حل سیاسی است، تمام کشورها برای برقرار شدن آتش‌بس باید بسیج شوند و ایران هم باید از ظرفیتش برای این کار استفاده کند.

0

ویژه برنامه به افق فلسطین پنجشنبه از شبکه افق پخش شد. در بخش نخست برنامه به اخبار و اتفاقات مهمی که طی ساعات گذشته درباره غزه منتشر شده بود، اشاره شد.

در بخش دیگر برنامه حسین علایی، استاد دانشگاه درباره حمله نظامی حماس علیه اسرائیل به عنوان مهمان برنامه گفت‌وگو کرد.

وی گفت: برخی مدعی می‌شوند که این عملیات به خواست رژیم صهیونیستی انجام شد، اسرائیلی‌ها خودشان اذعان می‌کنند که خواسته‌شان نبوده است، بر فرض اگر اینطور بود، مشخص می‌شد که چقدر این رژیم جنایتکار است و حاضر است عملیاتی چنین انجام شود و مردم در فلسطین اشغالی کشته شوند و به بهانه آن روزانه صدها نفر را در نوار غزه بکشد، ولی خود اسرائیلی‌ها اذعان می‌کنند که غافلگیر شدند.

علایی افزود: اگر روایت غافلگیری را بپذیریم نشان‌دهنده این است که رژیم صهیونیستی شکست پذیراست. دو اتفاق مهم در این عملیاتبوقوع پیوست، یکی شکست اطلاعاتی و دیگری شکست نظامی رژیم غاصب بود. قوی‌ترین سازمان اطلاعاتی در جهان را اسرائیل‌ها دارند. در تمام دنیا حتی آمریکا هم موساد شبکه اطلاعاتی دارد. بنابراین چطور شده است یک چنین مرکز اطلاعاتی متوجه تحرکات نشده یا آن را اشتباه تحلیل کرده است، مساله اینجاست.

مساله دیگر این است که صهوینست مجبور شد چهره جنایتکارانه‌اش را به جهان نشان بدهد. آیا پاسخ این عملیات این بود که شب و روز بمباران علیه مردم نوار غزه انجام شود، آب و برق و غذا و دارو بر غزه‌ای‌ها بسته شود و جنایات زیادی را مرتکب شود. آمریکایی‌ها بجای اینکه همراه مردم مظلوم باشند با اسرائیل همراه شدند و سران اروپا و کشورهای غربی به تل آویو سفر کنند و حمایتشان را اعلام کنند و خط هوایی بین آمریکا واسرائیل برای حمل مهمات ایجاد شود. این‌ها برای مردم جای ابهام و سوال بود اسرائیل چه برای آمریکا دارد که این چنین به آنها کمک می‌کند.

علایی خاطرنشان کرد: فکر می‌کنم اولین کاری که حماسی‌ها برای این عملیات انجام دادند، حفاظت اطلاعات را خیلی رعایت کردند و توانستند تمام تشکیلات شبکه جاسوسی اسرائیل را از تشکیلاتشان پاکسازی کنند. طرحریزی همچنین عملیاتی زمانبر است و باید برای تمام سیستم‌هایی که اسرائیلی‌ها در مقابل فلسطینی ها دارند برنامه ریزی کنند تا تمام آنها را خنثی کنند. عملیات سایبری انجام دادند و به نظرم اهداف بزرگی را برای خودشان در نظر گرفته بودند. رفتن به 7 شهرک صهیونیستی کار بزرگی است. روی همه ساختار نظامی اسرائیل که در منطقه هدفشان هستند برنامه‌ریزی کنند و برای هرکدام نیرو اختصاص بدهند. مثلا برای گرفتن اسرا به خانه یکی از فرماندهانی رفتند که مسئول جبهه مقابل نوار غزه بود و او را از خونه بیرون کشیدند. غیر از حفاظت اطلاعات، شناسایی عظیمی روی منطقه انجام داده بودند ونفراتی که باید از اسرائیل را می‌گرفتند را کاملا مشخص کرده بودند.

او افزود: نکته دیگر سازماندهی برای عملیات است، سازماندهی 2500 نفر کار بسیار سختی است و بعد از سازماندهی کار آموزش، تامین تجهیزات و مهمات و مهمتر از همه تاکتیک عملیات سخت بود. علاوه بر این مساله مهم این بود که فلسطینی ها توانسته بودند گنبد آهنین و سپر موشکی را از کار بیاندازند. گرفتن اسیر از اسرائیل کار راحتی نیست، 219 اسیر توسط حماس گرفته شده و نه اسرائیل و نه آمریکا از آن‌ها اطلاعی ندارند و نمی‌دانند کجا قرار دارند. به همین دلیل به دنبال این هستند که در طی عملیات بمباران نقاطی را مد نظر قرار دهند که ممکن است اسرا در آنها قرار داشته باشند تا با حماس برای تبادل اسرا گفت‌وگو نکنند.

وی خاطرنشان کرد: حمله زمینی برای اسرائیل سخت است. طی روزهای اول برنامه ریزی کرده بودند که بمباران زیادی بکنند تا فلسطینی‌ها فرار کنند و به پیروزی بزرگی دست یابند چون اصولا یکی از اهداف اسرائیل همیشه خالی کردن سرزمین فلسطین از فلسطینی‌هاست و در تمام جنگ‌ها هم این کار را کردند و فلسطینیان را آواره کردند. اما اینبار طرح اسرائیل برای خارج کردن فلسطینی‌ها اتفاق نیافتاد ومردم ایستادگی کردند.

علایی ادامه کرد: در عملیات زمینی ما روشی داریم که قبل از اینکه عملیات شروع شود باید یک آتش تهیه ریخت، یعنی جلوی نیروی زمینی، هیچ رزمنده‌ای باقی بماند که بخواهد مقاومت کند و درگیر بشود. اسرائیلی‌ها چنین کاری دارند انجام میدهند. علاوه بر اینکه مردم را می‌زنند، مناطقی را هم بمباران می‌کنند که حدس می زنند نیروهای مدافع آنجا قرار دارند و می‌توانند مقابله بکنند. آنها هنوز به این نتیجه نرسیده‌اند که روی زمین را صاف کردند و نیروی مقاومی در برابرش وجود ندارد.این یکی از موانع است.

مانع دوم این است که در طول سالیان دراز نیروهای مقاومت در فلسطین اشغالی و در نوار غزه، ساختار مقاومت و ایستادگی در مقابل ارتش اسرائیل را به زیر زمین برده‌اند. خود اسرائیلی‌ها اعلام کردند که فلسطینی ها 500 کیلومتر تونل زیر زمین دارند. فلسطینی‌ها موفق شدند که کارخانه‌های تولید مهمات و سلاحشان را در این تونل‌ها راه‌اندازی کنند. تشکیلات نظامی‌شان را در آنجا آوردند. به نظر می‌رسد که حماسی‌ها خیلی از جنگ سی و سه روزه حزب الله با اسرائیل بیاموزند.

بنابراین یکی از مسائل مهم در این عملیات زمینی مساله تونل‌هاست. اما مساله مهمتر این است که اسرائیل برای از بین بردن و رسیدن به پیروزی از سلاح‌های هسته‌ای علیه مقاومت و مردم استفاده نکند.

این استاد دانشگاه افزود: مساله و مانع دیگر حمله زمینی اسرائیل، این است که اسرائیلی‌ها در دست فلسطینی‌ها اسیر دارند، همین داشتن اسرا مانع انجام حمله زمینی است چون در جریان حمله زمینی احتمال از بین رفتن آنها وجود دارد. به همین دلیل آمریکا و اسرائیل همه چیز را منوط به آزادسازی اسرای اسرائیلی کرده است. اما حماس گفته است یکی از شروطی که براساس آن اسرا آزاد می‌شوند، آزادسازی کل فلسطینیان زندانیست.

نکته دیگر این است که وقتی عملیات زمینی انجام می‌شود، تداوم پشتیبانی مهمات لازم است به نظرم  اسرائیل منتظر است که آمریکا به اندازه کافی مهمات بفرستد تا بتواند عملیات را آغاز کند.

وی تاکید کرد: اسرائیلی‌ها موفق نخواهند شد که حماس را از بین ببرند و مردم فلسطین را آواره کنند، تنها اتفاقی که می‌افتد، کشتار فراوان است. این‌ها می‌خواهند با کشتار فراوان بازدارندگی برای آینده ایجاد کنند، به طوریکه گروه‌های مقاومت فلسطینی جرأت انجام عملیات را نداشته باشند و اگر دوباره به فکر انجام عملیات افتادند محاسبه کنند ببیند آیا انجام این عملیات در برابر دادن ده‌ها برابر کشتار به صرفه است یا خیر. منظور اسرائیل از دو دولت یک دولت است ولی تاکتیک طرح دو دولت را به کار می‌برند که در واقع یک دولت است. یک استراتژی هم همیشه داشته‌اند و آن این است که مساله فلسطین، مساله فلسطینی‌هاست و ربطی به کشورهای عربی و اسلامی ندارد.

علایی در پایان گفت: تنها راه‌حل در حال حاضر، راه‌حل سیاسی است؛ تمام کشورها برای برقرار شدن آتش‌بس باید بسیج شوند. نفس آتش‌بس الان از واجبات است و ایران هم باید از ظرفیتش برای این کار استفاده کند. مهمترین کاری که مقاومت باید بکند این است که نگذارد استراتژی رژیم صهیونیستی انجام شود، باید اسرا را به عنوان یک ابزار برای برقراری آتش‌بس استفاده کند. ولیکن مهمتر از همه بسیج افکار عمومی جهان است ، مردم نباید کف خیابان را رها کنند تا آتش‌بس برقرار شود، باید فشار مردم روی دولت‌ها باشد . رسانه‌ها هم باید این فشار را روی دولتمردان بیاورند تا آتش‌بس برقرار شود. لذا تمام تمرکز دولت‌ها باید روی آتش‌بس باشد.

آخرین اخبار

«میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟ همه چیز درباره آقای نادر حزب دموکرات و مصادره به مطلوب اعتراضات دانشجویی در آمریکا میراث حاج نادر و افق‌های نو در آمریکا پخش «در مرز غبار آلود» از افق / روایتی متفاوت از نادر طالب‌زاده پخش مستند‌هایی با موضوعات اجتماعی، فرهنگی و تاریخی از شبکه افق مسابقه‌ای برای کلاه‌سبزان نیروی دریایی پخش «بازی اختاپوس» از شبکه افق ماجرای نسبت فامیلی علیرضا قربانی با داور «محفل» از زبان احمد ابوالقاسمی + فیلم «جهان آرا» نظرات مختلف را به قضاوت می‌گذارد/ بازنمایی عملیات موشکی بیداری انسانی در دانشگاه‌های برتر آمریکا آقای خاص برای اولین بار در سیمای ملی به آنتن افق رسید مداخله آمریکا در ایران؛ از دوره رضاخانی تا امروز آیا استعفای مقامات امنیتی اسرائیل ادامه دارد؟ عملیات وعده صادق و تغییر تاکتیک در جنگ سایه‌ها «به افق فلسطین» تجربه شیرین دفاع از صدای مظلوم مدیر شبکه افق و برنامه وقت سحر در مجلس تقدیر شدند راز فروپاشی سیاسی رژیم صهیونیستی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها