مشاهده خبر

چهار شنبه 3 آبان 1402

ضربه حماس به موقع بود

یک فعال سیاسی گفت: حماس به موقع اقدام کرد چون در شرایطی قرار داشت که صدایش روز به روز خفه می شد، کشورهای عربی در حال عادی سازی روابط با اسرائیل بودند و عملا این باریکه به جا مانده از یک خطه بزرگ رو به نابودی بود.

0

ویژه برنامه به افق فلسطین دوشنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش نخست برنامه به اخبار مهم و اخیر فلسطین اشاره شد. در بخش گفت‌وگوی اول علی ربیعی، فعال سیاسی مهمان برنامه بود.

وی گفت: حفره های اطلاعاتی و شناختی داشت، رادارها خیلی چیزها را می توانند بگیرند اما دردها را نمی توانند بگیرند، جامعه‌ای که مدتها درد داشته و با آن بزرگ شده است، جریانی که در غزه و فلسطین رشد می‌کنند فارغ از اینکه کدام گروه ها هستند سالهاست که با این درد به جلو حرکت کرده‌اند و متخصص شده‌اند، مدام مورد حمله قرار گرفتند و مدت‌هاست که برنامه های مختلفی برای این حرکت طراحی کرد‌اند، و بالاخره غروری که اسرائیل روی گنبد آهنین و موسادش داشت را شکستند. غروری که به آنها اجازه نداد که باور داشته باشند، فرزندان فلسطین بتوانند چنین طراحی داشته باشد. به همین دلیل روزهای اول جنگ این حملات را از چشم ایران می دیدند. اما آنها به توانایی فرزندان فلسطین شناخت نداشتند این اتفاق به طور کامل درون زا بوده است.

ربیعی گفت: اساس جمهوری اسلامی آپارتاید بود و به همین دلیل با پیروزی انقلاب با آفریقای جنوبی و اسرائیل قطع رابطه کرد. فلسفه جمهوری اسلامی هم به نوعی آرمان خواهی بود و ضد دولت های مبتنی بر زور و یکجانبه گرایی و نادیده گرفتن حق دیگران بود. اما مساله فلسطین برای ما ایرانیان از قبل از انقلاب اسلامی مهم بود. ملت ما همیشه حامی ملت فلسطین و ضد صهیونیسم بود. وجود اسرائیل به خودی خود هم توسعه منطقه و هم دموکراسی منطقه را تحت تاثیر قرار میدهد. اسرائیل برای منافع ملی ما خطرآفرین است و عملا نمی خواهد هیچ قدرتی در این منطقه بوجود بیاید. او مدافع تحریم علیه ایران بوده و هست و همیشه از برداشتن تحریم ها واهمه دارد.

این فعال سیاسی خاطرنشان کرد: حماس به موقع اقدام کرد چون در شرایطی قرار داشت که صدایش روز به روز خفه می شد، کشورهای عربی در حال عادی سازی روابط با اسرائیل بودند و عملا این باریکه به جا مانده از یک خطه بزرگ رو به نابودی بود.

به گفته او، حماس چاره ای نداشت حتی اگر این حمله برایش نتیجه‌بخش به معنای آزادی نبود اما همین که اقدامی کرد و صدایش را به جهانیان رساند به خودی خود هدف بود.

ربیعی افزود: کشوری که ادعای دموکراسی میکند و مدعیست که دموکرات است اما وقتی باید برای آتش بس رای بدهد، وتو می کند؛ این نشان دهنده ماهیت واقعی آمریکا است.

مهدی قزلی، رئیس خانه شعر و ادبیات در بخش دیگری از این برنامه درباره تاثیر جنگ بر ادبیات و شعر گفت‌وگو کرد.

وی گفت: همیشه جنگ منبع مهم برای هنر و ادبیات بوده است و هیچ وقت کهنه نمی شود. در موضوع تاریخ و  تاریخ نگاری پیروزهای جنگ آن را روایت می کنند. اما ادبیات مال پیروزها نیست تاریخ مثل دوربین می‌بیند و حس ندارد، ادبیات حس دارد و اتمسفر ایجاد میکند. همانطور که ماجراهای حدود 70 سال اخیر در این خطه عالم روی هنرمدان عرب و غیر عرب تاثیر گذاشته و باعث خلق آثار جدی در این حوزه شده است، حتما این دوره هم این اتفاق خواهد افتاد.

آخرین اخبار

اسرائیل در هراس از پاسخ سخت حزب الله زمینه‌سازی برای ظهور در برنامه «بزرگراه همت» صله‌رحم و نماز اول وقت مهم‌ترین خصیصه اخلاقی برادرم بود مستند «جنون هسته‌ای» با افشای اسنادی از نتانیاهو به افق رسید پیشرفت خیره‌کننده‌ هسته‌ای ایران تنها در 3 سال چرا آمریکا برای آتش بس در غزه به تکاپو افتاده است؟ فصل پنجم مستند «بزرگراه همت» رونمایی شد تاکتیک‌ها و تکنیک‌های انتخاباتی؛ از غرب تا ایران هزینه و فایده مقاومت بیشتر است یا سازش؟ تحول حوزه سلامت در دوران شهید جمهور شدت گرفتن جنگ در غزه و تهدید پوشالی اسرائیل برای حمله به لبنان مستند «بدون حکم» روی آنتن شبکه افق سیما شورایی که اصولا سفارش قبول نمی‌کند! بررسی عملکرد شورای نگهبان در شبکه افق روایت سفرهای استانی شهید جمهور در مستند «آن سوی سفر» آیا نتانیاهو باز هم اشتباه خواهد کرد؟ روایت سفرهای استانی شهیدجمهور در مستندهای افق «به نام قانون» به میز نقد کافه مستند رسید وقتی استاندارد «استاندارد» ایران بالاتر رفت وقتی مردم پای نظام جمهوری اسلامی هستند دولتی که دو گانه دیپلماسی و میدان را از بین برد ورود دوباره ایران به فضا با روی کار آمدن دولت رئیسی وقتی هیچ کس به آمریکا اعتماد ندارد دنیایی نو به نام «عصر خمینی» حقیقت صهیونیسم از زبان خاخام‌های یهودی آمریکایی مردم زمان شاه هم از اسرائیل نفرت داشتند تلاش افق برای پوشش اخبار شهید جمهور شهید رئیسی مصداق سیاست‌ورزی الهی و مردم‌سالاری دینی بی نظمی جهانی برای حمایت از اسرائیل! نظم نوین جهانی و افول هژمون آمریکا شهید رئیسی؛ الگویی برای همه آنها که قصد خدمت دارند نقش مهم شهید امیرعبداللهیان در تعاملات خارجی ایران روایت «تنهایی» همسران شهدا آداب و رسوم اقوام ایرانی را در مستند «پارسین» تماشا کنید شهید رئیسی از زبان برادر نقشه راهی که دولت سیزدهم نوشته است او که یار رئیس جمهور شهید بود/ ویژگی‌های آیت‌الله رئیسی به روایت مدیرعامل خبرگزاری ایرنا رأی این دادگاه چقدر اعتبار دارد؟ شبکه افق با مستند‌هایی از شهید جمهور رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها