مشاهده خبر

چهار شنبه 3 آبان 1402

ضربه حماس به موقع بود

یک فعال سیاسی گفت: حماس به موقع اقدام کرد چون در شرایطی قرار داشت که صدایش روز به روز خفه می شد، کشورهای عربی در حال عادی سازی روابط با اسرائیل بودند و عملا این باریکه به جا مانده از یک خطه بزرگ رو به نابودی بود.

0

ویژه برنامه به افق فلسطین دوشنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش نخست برنامه به اخبار مهم و اخیر فلسطین اشاره شد. در بخش گفت‌وگوی اول علی ربیعی، فعال سیاسی مهمان برنامه بود.

وی گفت: حفره های اطلاعاتی و شناختی داشت، رادارها خیلی چیزها را می توانند بگیرند اما دردها را نمی توانند بگیرند، جامعه‌ای که مدتها درد داشته و با آن بزرگ شده است، جریانی که در غزه و فلسطین رشد می‌کنند فارغ از اینکه کدام گروه ها هستند سالهاست که با این درد به جلو حرکت کرده‌اند و متخصص شده‌اند، مدام مورد حمله قرار گرفتند و مدت‌هاست که برنامه های مختلفی برای این حرکت طراحی کرد‌اند، و بالاخره غروری که اسرائیل روی گنبد آهنین و موسادش داشت را شکستند. غروری که به آنها اجازه نداد که باور داشته باشند، فرزندان فلسطین بتوانند چنین طراحی داشته باشد. به همین دلیل روزهای اول جنگ این حملات را از چشم ایران می دیدند. اما آنها به توانایی فرزندان فلسطین شناخت نداشتند این اتفاق به طور کامل درون زا بوده است.

ربیعی گفت: اساس جمهوری اسلامی آپارتاید بود و به همین دلیل با پیروزی انقلاب با آفریقای جنوبی و اسرائیل قطع رابطه کرد. فلسفه جمهوری اسلامی هم به نوعی آرمان خواهی بود و ضد دولت های مبتنی بر زور و یکجانبه گرایی و نادیده گرفتن حق دیگران بود. اما مساله فلسطین برای ما ایرانیان از قبل از انقلاب اسلامی مهم بود. ملت ما همیشه حامی ملت فلسطین و ضد صهیونیسم بود. وجود اسرائیل به خودی خود هم توسعه منطقه و هم دموکراسی منطقه را تحت تاثیر قرار میدهد. اسرائیل برای منافع ملی ما خطرآفرین است و عملا نمی خواهد هیچ قدرتی در این منطقه بوجود بیاید. او مدافع تحریم علیه ایران بوده و هست و همیشه از برداشتن تحریم ها واهمه دارد.

این فعال سیاسی خاطرنشان کرد: حماس به موقع اقدام کرد چون در شرایطی قرار داشت که صدایش روز به روز خفه می شد، کشورهای عربی در حال عادی سازی روابط با اسرائیل بودند و عملا این باریکه به جا مانده از یک خطه بزرگ رو به نابودی بود.

به گفته او، حماس چاره ای نداشت حتی اگر این حمله برایش نتیجه‌بخش به معنای آزادی نبود اما همین که اقدامی کرد و صدایش را به جهانیان رساند به خودی خود هدف بود.

ربیعی افزود: کشوری که ادعای دموکراسی میکند و مدعیست که دموکرات است اما وقتی باید برای آتش بس رای بدهد، وتو می کند؛ این نشان دهنده ماهیت واقعی آمریکا است.

مهدی قزلی، رئیس خانه شعر و ادبیات در بخش دیگری از این برنامه درباره تاثیر جنگ بر ادبیات و شعر گفت‌وگو کرد.

وی گفت: همیشه جنگ منبع مهم برای هنر و ادبیات بوده است و هیچ وقت کهنه نمی شود. در موضوع تاریخ و  تاریخ نگاری پیروزهای جنگ آن را روایت می کنند. اما ادبیات مال پیروزها نیست تاریخ مثل دوربین می‌بیند و حس ندارد، ادبیات حس دارد و اتمسفر ایجاد میکند. همانطور که ماجراهای حدود 70 سال اخیر در این خطه عالم روی هنرمدان عرب و غیر عرب تاثیر گذاشته و باعث خلق آثار جدی در این حوزه شده است، حتما این دوره هم این اتفاق خواهد افتاد.

آخرین اخبار

نهضت ملی مسکن از وعده تا تحقق پیشگیری از سرطان از نگاه حکما موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟ رژیم که قبلا در سه جبهه می‌جنگید و حالا توان نبرد با حماس را هم ندارد رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار مقاومت مدیون زن فلسطینی است ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق تفاوت مسهل و ملین در طب سنتی آنچه در غزه می‌گذرد فیلم نیست! جریمه سنگین و پرونده قضایی در انتظار واحدهای آلاینده متخلف آیا جنگ غزه بعد از وقفه انسانی از سر گرفته می‌شود؟ قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان این میوه را تازه تازه بو نکنید! ورزشکاران مشهور خارجی که حامی فلسطین‌اند 2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ آیا اتحادیه‎ها در قبال بیمه کارگردان مسئولیتی دارند؟ یک مولتی ‌ویتامین طبیعی آگاهی شرط لازم داشتن نسل سالم چرا با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نمی‌دهیم؟ مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد تنفس مصنوعی برای زنده نگه ‌داشتن رژیم صهیونیستی دانشجویان ستاره‌ دار بی واسطه به افق می‌آیند دوگانه دولت‌ها و ملت‌ها در موضوع غزه! روش‌های ساده برای کاهش درد قاعدگی دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است مشکل مسکن جز با تعریف یک نظام حمایتی حل نمی‌شود آیا مشکل پسماند شمال کشور حل می‌شود؟ رژیم صهیونستی فقط با غزه نمی‌جنگد «دربرابر تاریکی» به افق رسید تاثیر سرنوشت فلسطین بر مسائل استراتژیک جهانی پوشش زنده تحولات و تحلیل جنگ غزه در شبکه افق سیاست منطقه‌ای آمریکا با طوفان الاقصی به چالش کشیده شد مستند‌های ستاره دار در افق تهدید جدی سلامت در صورت خوابیدن با استرس چی کار کنیم تو پاییز مریض نشیم؟ جنگ کریدورها و بقای کشورها بنگاه‌داری بانک‌ها و پشت پرده فروشگاه‌های بزرگ لوازم خانگی روایت «غربت فلسطین» در افق جنگ غزه، مقدمه فروپاشی رژیم صهیونیستی است مستندهای آدینه این هفته افق پلتفرم‌های قدیمی خودرو در ایران سود ده هستند! پیشنهاد «ابتکار» برای مقابله جهانی با رژیم صهیونیستی آیا پارکینسون درمان می‌شود؟ کواکبیان: دفاع از فلسطین وظیفه همه کشورهای اسلامی است قانون مالیات بر خانه‌های خالی و آمارهای متناقض بررسی سیاست دوگانه انگلیس در برابر فلسطین آیا ارائه تسهیلات به افراد زیر مجموعه بانک‌ها قانونی است؟ آرتروز و ارتباط آن با اختلال داخلی بدن سقوط صهیونیست‌ها از ابتدای درگیری شروع شد

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها