مشاهده خبر

یک شنبه 30 مهر 1402

ترس آمریکا از احتمال ورود ایران به جنگ اسرائیل و غزه

یک استاد دانشگاه در پاسخ به اینکه آیا ایران وارد جنگ اسرائیل و غزه می شود، گفت: ایران آنطور که خودمان در داخل می‌بینیم، کوچک و بی‌اثر نیست. آمریکایی‌ها از طریق رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا، دولت فرانسه و اشکال مختلف، پیغام روشنی به ایران دادند که لطفا وارد این منازعه نشوید.

3

ویژه برنامه به افق فلسطین شنبه شنبه از شبکه افق پخش شد. در بخش نخست برنامه به اخبار مهمی که طی ساعات گذشته منتشر شده بود، اشاره شد.

در بخش دیگر برنامه سعید لیلاز، استاد دانشگاه، اقتصاددان و فعال اصلاح طلب مهمان برنامه بود.

وی گفت: شرق و غرب مانند آب و روغن می‌مانند و هیچ وقت با همدیگر آمیخته نخواهند شد. نه جهان اسلام از حرفش بر میگردد و نه غرب از کلیاتش برمی‌گردد. محال است که غربی‌ها از اسرائیل حمایت نکنند،آن‌ها اسرائیل را پدید نیاورند که بخواهند پشت آن را خالی کنند. به این راحتی نمی‌تواند یک آرامش ژئوپلیتیک در منطقه برقرار باشد.

وی افزود: غرب افکار عمومی را اداره می‌کنند و خیلی نمی‌توانیم روی آن حساب کنیم. ما باید روی اتفاقاتی که در جهان اسلام و سمت شرق می‌افتد حساب کنیم. بزرگترین نگرانی اسرائیل کرانه باختری است و اسرائیل نگرانی بزرگ‌تر از کرانه باختری ندارد، جمعیت اصلی فلسطین آنجا هستند و ممکن است قیام کنند و دولت محمود عباس گویا اصلا وجود ندارد و محو شده است، لنگان لنگان خودش را به دنبال تحولات می کشد. خطری دیگری که اسرائیل را تهدید می کند احتمال شعله‌ور شدن آشوب‌ها و شورش‌های  اجتماعی باشد که در اردن ،مصر، لبنان، عربستان و در کشورهای عربی اتفاق می‌افتد. چون مردم وقتی بی‌عملی حکومت‌هایشان را در مقابل این جنایت‌ها می‌بینند، بپاخیزند.

وی گفت: رژیم صهیونیستی دیگر به تنهایی حریف فلسطین نخواهد شد. وقتی گنبد آهنین هم از کار افتاد، آمریکایی‌ها خودشان برای کمک به رژیم صهیونیستی آمدند. سیل کمک ها و ناوهای هواپیمابر برای یک باریکه 400 کیلومتری ،هنوز هیچ رژیم عربی یا هنوز جمهوری اسلامی و مقاومت وارد میدان نشده است که رژیم صهیونیستی به لرزه درآمده است و نشان دهنده این است که اگر آمریکایی‌ها وارد جنگ نمی‌شدند اوضاع بسیار بد برای رژیم صهیونیستی تمام می شد.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: بایدن گفت که ما می‌توانیم دو جنگ را مدیریت کنیم و این نشان می‌دهد که کاملا بحران غزه را همتراز با بحران اوکراین خودشان را ارزیابی می‌کنند. مساله غزه به خودی خود نشان دهنده و نوید یک زایش جدید و یک جهان جدید است که در حال وقوع است.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی از ابتدا بسیار هوشمند عمل کرده است و آن این است که در نوک پیکان تحولات پشتیبانی از غزه قرار نگیرد برای اینکه اسرائیلی‌ها به ویژه شخص نتنیاهو احتیاج دارد که این جنگ را جنگ ایران اتمی به بقیه دنیا جلوه بدهند یا آن را مساله شیعه و سنی نشان بدهند. ایران آنطور که خودمان در داخل می بینیم، کوچک و بی‌اثر نیست. آمریکایی‌ها پیغام روشنی به ایران دادند از طریق رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا، دولت فرانسه و اشکال مختلف،که لطفا وارد این منازعه نشوید.

هادی خسروشاهی، کارشناس مسائل اسرائیل در بخش دیگری از این برنامه درباره جریانات غزه و فلسطین گفت‌وگو کرد.

وی گفت: به نظر می رسد سفر بایدن رئیس جمهور آمریکا به منطقه حاوی دو دستور کار مهم بود، دستور کار عمومی و مهم که حمایت تمام قد از اسرائیل را نشون می داد و یک دستور کار پنهانی که دقیقا در راستای منافع ایالات متحده آمریکاست و منافعی که برپایه سندهای بالادستی در آمریکا تعریف شده است و آن سیاست بازدارندگی و پیشگیری از جنگ است. به نظر می رسد هشدارهای لازم به دولت نتنیاهو داده شده است .

در بخش پایانی برنامه به افق فلسطین، علی لاریجانی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره تحولات اخیر فلسطین گفت‌وگو کرد.

وی گفت: مشکل اصلی به موجودیت رژیم صهیونیستی برمی گردد. این رژیم مردم را به‌ زور بیرون کرده و آن‌ها هم نمی‌توانند تحمل کنند. با آمدن و رفتنِ سران غربی‌ به اراضی اشغالی هم مشکل حل نمی‌شود. اگر این رژیم اصالت داشت نیازی به مهر تایید و رژه‌ی سیاسی نبود.

لاریجانی خاطرنشان کرد: برخی جنگِ مردم فلسطین و صهیونیست‌ها را به ایران ربط می‌دهند اما باید بدانید در زمان شاه که طرفدار اسرائیل بود هم همین جنگ‌ها رخ داده. این ماجرا مربوط به ایرانِ امروز نیست و بحرانِ ذاتی و درونی این رژیم است. ایران از فلسطین حمایت می‌کند و غرب هم از اسرائیل حمایت می‌کنند؛ منتهی ما از مظلوم حمایت می‌کنیم آنها از ظالم!

وی تاکید کرد: حمایت ما از غزه و مردم فلسطین ابعاد مختلفی دارد. گاهی منافع ملی یک کشور همپای عواطف انسانی و اسلامی تعریف می‌شود. ما برای منافع ملی خودمان از مردم فلسطین حمایت می‌کنیم البته که یک وجه آن دینیست ، وجه دیگرش عواطف انسانی و وجهی از آن منافع کشور است.  به هر حال اسرائیل دنبال مساله‌سازی در منطقه است یک رژیم ناراحتیست و به تعبیر امام راحل غده سرطانیست. تئوریشان گسترده کردن جای خودشان است و مزاحمت ایجاد می کنند. ما در این حمایت تنها نیستیم بلکه کشورهای دیگر اندازه‌ وجودشان از فلسطین حمایت می‌کنند.

وی درباره اصالت حماس افزود: «حماس» تاریخ و ریشه دارد و قیاس با داعش حرف سخیفی است، بایدن فکر کرده اگر یک گزاره غلط را مرتب تکرار کند آن گزاره درست می‌شود. داعش توسط خودشان درست شد و می دانند که چقدر بی اصل و نسب و بی ریشه است. نفهمی یک رجل سیاسی است که صحنه را درست متوجه نیست. حماس یک جریان ریشه داری است که از نظر فکری اخوانی بودند و مصر و سوریه و فلسطین و جاهای مختلف بودند و مردم با ریشه‌ای هستند.

لاریجانی گفت: کشورهای عربی الان در مورد فلسطین نشست می‌گذارند و ایران را دعوت نمی‌کنند، قبلا هم این کار را کرده‌اند اما سوال این است که مشکلِ فلسطین حل شد؟

هدف این‌ها این است که بگویند ما هم برای فلسطین یک سُرفه‌ای کردیم. ایران نیازی به حضور در این نشست‌ها ندارد و وظیفه‌اش را انجام می‌دهد و جایگاهش هم روشن است. البته این‌ها حتی حماس را هم دعوت نکردند. این نشان می‌دهد که این کشورها مشکلشان را با خودشان هم حل نکردند و نمی‌دانند که طرف ظالم هستند یا مظلوم.

آخرین اخبار

اسرائیل در هراس از پاسخ سخت حزب الله زمینه‌سازی برای ظهور در برنامه «بزرگراه همت» صله‌رحم و نماز اول وقت مهم‌ترین خصیصه اخلاقی برادرم بود مستند «جنون هسته‌ای» با افشای اسنادی از نتانیاهو به افق رسید پیشرفت خیره‌کننده‌ هسته‌ای ایران تنها در 3 سال چرا آمریکا برای آتش بس در غزه به تکاپو افتاده است؟ فصل پنجم مستند «بزرگراه همت» رونمایی شد تاکتیک‌ها و تکنیک‌های انتخاباتی؛ از غرب تا ایران هزینه و فایده مقاومت بیشتر است یا سازش؟ تحول حوزه سلامت در دوران شهید جمهور شدت گرفتن جنگ در غزه و تهدید پوشالی اسرائیل برای حمله به لبنان مستند «بدون حکم» روی آنتن شبکه افق سیما شورایی که اصولا سفارش قبول نمی‌کند! بررسی عملکرد شورای نگهبان در شبکه افق روایت سفرهای استانی شهید جمهور در مستند «آن سوی سفر» آیا نتانیاهو باز هم اشتباه خواهد کرد؟ روایت سفرهای استانی شهیدجمهور در مستندهای افق «به نام قانون» به میز نقد کافه مستند رسید وقتی استاندارد «استاندارد» ایران بالاتر رفت وقتی مردم پای نظام جمهوری اسلامی هستند دولتی که دو گانه دیپلماسی و میدان را از بین برد ورود دوباره ایران به فضا با روی کار آمدن دولت رئیسی وقتی هیچ کس به آمریکا اعتماد ندارد دنیایی نو به نام «عصر خمینی» حقیقت صهیونیسم از زبان خاخام‌های یهودی آمریکایی مردم زمان شاه هم از اسرائیل نفرت داشتند تلاش افق برای پوشش اخبار شهید جمهور شهید رئیسی مصداق سیاست‌ورزی الهی و مردم‌سالاری دینی بی نظمی جهانی برای حمایت از اسرائیل! نظم نوین جهانی و افول هژمون آمریکا شهید رئیسی؛ الگویی برای همه آنها که قصد خدمت دارند نقش مهم شهید امیرعبداللهیان در تعاملات خارجی ایران روایت «تنهایی» همسران شهدا آداب و رسوم اقوام ایرانی را در مستند «پارسین» تماشا کنید شهید رئیسی از زبان برادر نقشه راهی که دولت سیزدهم نوشته است او که یار رئیس جمهور شهید بود/ ویژگی‌های آیت‌الله رئیسی به روایت مدیرعامل خبرگزاری ایرنا رأی این دادگاه چقدر اعتبار دارد؟ شبکه افق با مستند‌هایی از شهید جمهور رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها