مشاهده خبر

جمعه 28 مهر 1402

آیا واکنش سیاسی ایران به جنگ اخیر غزه مناسب بود؟

معاون سابق وزارت امورر خارجه گفت: وزارت امور خارجه دیپلماسی فعالی تا به امروز داشته و سفر عبداللهیان به عراق، سوریه و لبنان و تماس‌های تلفنی ریاست جمهوری طی این مدت بسیار به موقع و لازم بوده است.

1

ویژه برنامه به افق فلسطین سه شنبه ساعت 20 از شبکه افق پخش شد.

در بخش نخست برنامه به اخبار مهم و اخیر فلسطین اشاره شد. در بخش گفت‌وگو یونس امامی، رهبر کلیمیان ایران مهمان برنامه بود.

وی گفت: کلیمیان و یهودیان معتقد هیچ وقت موافق این فجایع و کارهای غیرانسانی صهیونیسم نبوده‌اند. از زمانی که صهیونیسم شکل گرفته، به ایمان و باور و آرمان‌های کلیمیان ضربه وارد کردهاست. صهیونیسم به نام یهودیت و با استفاده از آرمان‌های یهودی دست به فجایع زدند و آرمان‌های ما دست‌آویزی برای رسیدن به اهدافشان هستند.

رهبر کلیمیان ایران درباره شعار از بحر تا نهر گفت: این مساله از قول‌هایست که خداوند به حضرت ابراهیم و نسل او داده است همانطور که به حضرت عیسی و موسی هم وعده زمین موعود را داده است. اما براساس اعتقادات و آرمان‌های یهودیت، وقتی منجی زمان ظهور کند تمام یهودیان در این زمین موعود جمع خواهند شد. ولی طبق تاریخ یهودیان متدین هیچ وقت برای رسیدن به این زمین موعود دست به کاری که صهیونیسم می‌زند، نزدند.

وی درباره اینکه به اعتقاد برخی که صهیونیسم برای انتقام از هولوکاست و ظلمی که به آن‌ها توسط هیتلر شد، به فلسطینیان ظلم می‌کنند، گفت: ظلم را با ظلم نمی شود جبران کرد و اگر حقی هست باید از آن ظالم گرفته شود، این شیوه اینکه چون در جایی دیگری از دنیا به یهودیان ظلم شده، پس حق دارند در جای دیگری به ملت دیگری ظلم بکنند ، اصلا جایز نیست.

امامی درباره مخالفت برخی یهودیان با اعمال صهیونیست‌ها گفت: خیلی از یهودیان با روی کار آمدن دولتی به نام اسرائیل اصلا موافق نیستند ولی حمایت‌هایی که توسط رژیم های استعماری مثل بریتانیا و بعد آمریکا برای پیشبرد اهداف خود از این رژیم شد، مانع است. جنایت‌هایی که با حمایت‌های آمریکا و اروپا انجام گرفت، این رژیم را نترس کرده است.   

وی تاکید کرد: برای اینکه بتوانیم در مقابل این رژیم بایستیم، مسلما نیاز به فعالیت‌های بیشتر داریم و وقتی که اجماع جهانی از همه ادیان باشد مسلما  مجامع بین المللی مجبور خواهند شد که به خواسته‌های ما پاسخگو باشند.

در بخش دیگری عباس عراقچی، معاون سابق وزارت امورر خارجه درباره تحولات غزه گفت و گو کرد.

وی گفت: ابعاد فاجعه بیمارستان غزه خیلی بزرگ بود، در هیچ جنگ و قانونی، بمباران بیمارستان ها پذیرفتنی نبوده و نیست. اما عملیات رژیم صهیونیستی از جنایت فراتر رفته و باید گفت که رژیم صهیونیستی و غرب دچار فروپاشی اخلاقی و انحطاط شده است. وقیحانه درباره جنایت هایشان صحبت می‌کنند و به آن افتخار می‌کنند. اما به لحاظ سیاسی این جنایت یک نقطه عطفی در بحران غزه خواهد بود؛ واکنش های بین‌المللی و مردمی در منطقه، جهان اسلام و دنیا بی سابقه بوده است. افکار عمومی آگاهتر شده است و هیچ دولتی بدون در نظر گرفتن افکار عمومی خودش نمی‌تواند سیاست‌های خودش را تنظیم کند و فشارهایی که از سوی مردم بر دولت‌هایشان شروع شده حتما تاثیر خودش را خواهد گذاشت.

وی درباره جایگاه آمریکا در این تحولات و جنایات گفت: آمریکا و رژیم صهیونستی مثل یک دولت واحد هستند و سیاست هایی که علیه منطقه و فلسطین پیش می برند هماهنگ است. آمریکا در تمام این جرم و جنایات شریک رژیم صهیونیستی است، البته ممکن است اختلافاتی میان آن‌ها وجود داشته باشد اما اختلاف در تاکتیک هاست نه در سیاست‌های اصولی. شاید یگی از اختلافات این بود که آمریکایی‌ها  و اروپایی‌ها درگیر بحران اکراین هستند واحتمالا راغب نبودند که بحرانی دیگری در منطقه ایجاد شود و توجهات را از سمت اکراین به بحرانی دیگر منحرف کند و خودشان را مجبور کنند که تسلیحات و حمایت‌هایشان را تقسیم کنند. نکته مهم این است که اسرائیل بدون حمایت‌های آمریکا هیچ توانی ندارد و حقیقتا پوشالی است کما اینکه الان این مساله برای همگان ثابت شد.

عراقچی درباره سرنوشت این جنگ گفت: رژیم صهیونیسی در یک دو راهی راهبردی بسیار غامض و خطرناکی گرفتار شده است. از یک طرف ضربه‌ای که از سوی مقاومت خورده است بسیار شدید بوده که حتی از اتفاق 11 سبتامبر هم شدیدتر بود و هیمنه نظامی و اطلاعاتی و سیاسی را ریخته است. قطعا پاسخ به این ضربه‌ای که خورده بمباران غزه نیست، باید کار دیگری بکند، مثلا وارد غزه شود. ورود به غزه یعنی ورود به باتلاقی که نیروهای حماس، مقاومت و حزب الله منتظر آن هستند. بنابراین اگر این اتفاق بیافتد بی‌شک اسرائیل شکست خواهد خورد چون تاکتیک مقاومت، مقاومت است حتی اگر هزینه‌ی بزرگی برای این جنگ بپردازد و جنگ را تا جایی که می‌تواند فرسایشی می‌کند همانطور که در جنگ 33 روزه و 22 روزه شاهد بودیم.

وی درباره دیپلماسی کنونی جمهوری اسلامی گفت: وزارت امور خارجه دیپلماسی فعالی تا به امروز داشته است. سفر آقای عبداللهیان به عراق، سوریه و لبنان و تماس‌های تلفنی ریاست جمهوری طی این مدت بسیار به موقع و لازم بوده است. این دیپلماسی باید همینطور ادامه پیدا کند. دیلماسی حتما باید به کمک محور و نیروهای مقاومت بیاید. دیپلماسی جایگزین مقاومت نیست و مکمل مقامت است، دیپلماسی و میدان همدیگر را تکمیل، حمایت و پشتیبانی می‌کنند.

آخرین اخبار

نهضت ملی مسکن از وعده تا تحقق پیشگیری از سرطان از نگاه حکما موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟ رژیم که قبلا در سه جبهه می‌جنگید و حالا توان نبرد با حماس را هم ندارد رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار مقاومت مدیون زن فلسطینی است ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق تفاوت مسهل و ملین در طب سنتی آنچه در غزه می‌گذرد فیلم نیست! جریمه سنگین و پرونده قضایی در انتظار واحدهای آلاینده متخلف آیا جنگ غزه بعد از وقفه انسانی از سر گرفته می‌شود؟ قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان این میوه را تازه تازه بو نکنید! ورزشکاران مشهور خارجی که حامی فلسطین‌اند 2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ آیا اتحادیه‎ها در قبال بیمه کارگردان مسئولیتی دارند؟ یک مولتی ‌ویتامین طبیعی آگاهی شرط لازم داشتن نسل سالم چرا با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نمی‌دهیم؟ مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد تنفس مصنوعی برای زنده نگه ‌داشتن رژیم صهیونیستی دانشجویان ستاره‌ دار بی واسطه به افق می‌آیند دوگانه دولت‌ها و ملت‌ها در موضوع غزه! روش‌های ساده برای کاهش درد قاعدگی دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است مشکل مسکن جز با تعریف یک نظام حمایتی حل نمی‌شود آیا مشکل پسماند شمال کشور حل می‌شود؟ رژیم صهیونستی فقط با غزه نمی‌جنگد «دربرابر تاریکی» به افق رسید تاثیر سرنوشت فلسطین بر مسائل استراتژیک جهانی پوشش زنده تحولات و تحلیل جنگ غزه در شبکه افق سیاست منطقه‌ای آمریکا با طوفان الاقصی به چالش کشیده شد مستند‌های ستاره دار در افق تهدید جدی سلامت در صورت خوابیدن با استرس چی کار کنیم تو پاییز مریض نشیم؟ جنگ کریدورها و بقای کشورها بنگاه‌داری بانک‌ها و پشت پرده فروشگاه‌های بزرگ لوازم خانگی روایت «غربت فلسطین» در افق جنگ غزه، مقدمه فروپاشی رژیم صهیونیستی است مستندهای آدینه این هفته افق پلتفرم‌های قدیمی خودرو در ایران سود ده هستند! پیشنهاد «ابتکار» برای مقابله جهانی با رژیم صهیونیستی آیا پارکینسون درمان می‌شود؟ کواکبیان: دفاع از فلسطین وظیفه همه کشورهای اسلامی است قانون مالیات بر خانه‌های خالی و آمارهای متناقض بررسی سیاست دوگانه انگلیس در برابر فلسطین آیا ارائه تسهیلات به افراد زیر مجموعه بانک‌ها قانونی است؟ آرتروز و ارتباط آن با اختلال داخلی بدن سقوط صهیونیست‌ها از ابتدای درگیری شروع شد

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها