مشاهده خبر

شنبه 1 مهر 1402

روایت عجیب و غریب فیلم‌های هالیوودی از پیامبران

برنامه 360 درجه با موضوع تصویر پیامبران و شخصیت‌های مذهبی در سینما روز جمعه از شبکه افق پخش شد.

0

بسیاری از فیلمسازان و کارگردان‌هایی که درباره پیامبران و شخصیت‌های مذهبی و دینی فیلم می‌سازند، اعتقادات مذهبی و برخی حتی اعتقاد به خدا ندارند. قصه زندگی شخصیت‌های الهی و روایات دینی همواره جزو قصه‌های جذاب و خوب است که استقبال خیلی زیادی از آن‌ها می‌شود.

می شود گفت اکثر فیلم‌هایی که در هالیوود ساخته می‌شوند با اعتقاد ما مسلمانان خیلی فاصله دارند چرا که منبع اکثر این فیلم ها کتاب مقدس است. این کتاب در واقع تجمیع اعتقادات مسیحیان، یهودیان، سامری‌ها و چند دین دیگر است.

فیلم آخرین وسوسه های مسیح به کارگردانی مارتین اسکورسیزی در سال 1988 یکی از پرحاشیه‌ترین فیلم‌هاییست که در این حوزه ساخته شده است. مهم‌ترین دلیل این حاشیه‌ها این بود که مارتین اسکورسیزی، یک شخص مذهبی نبود و اعتقادات مذهبی نداشت.

اکثر فیلم‌هایی که در هالیوود ساخته می‌شود به معجزات پیامبران هیچ اشاره‌ای نمی‌کنند چون معتقدند که تبدیل عصا به مار و صحبت کردن با حیوانات و دیگر معجزات، کاملا فانتزی است. اما فیلم‌هایی که در آن به صورت واضح به معجزات پیامبران الهی اشاره کرده است، بسیار انگشت شمارند. یکی از بهترین نمونه‌ها، فیلم 10 فرمان است که در سال 1956 و براساس زندگی حضرت موسی (ع) ساخته شده است.

دیگر ویژگی‌های فیلم‌های هالیوودی این است که پیامبرها در این فیلم‌ها اصلا معصوم نیستتند؛ پیامبران در این فیلم‌ها کاملا خاکستری هستند که هم اشتباه و تردید می‌کنند و گاهی راهشان را گم می‌کنند چون دراین فیلم‌ها خبری از وحی الهی و معجزه نیست.

یکی از تحریف شده‌ترین فیلم‌های هالیوود درباره حضرت نوح (ع) ساخته دارن آرونوفسکی محصول سال 2014 است.

در واقع سال 2014 سال پیامبر دوست شدن هالیوود بود، در همان سال فیلم دیگری بر پرده سینما رفت که بخشی از زندگی حضرت موسی را روایت می کرد. فیلم خروج، خدایان و پادشاهان ساخته ریدلی اسکات بود. داستان فیلم از تبعید حضرت موسی از مصر شروع می شود و قصه بازگشت حضرت موسی به مصر و هدایت قوم اسرائیل برای خروج از مصر را روایت می کند. منبع اقتباس فیلم کتاب صفر خروج است که دومین عنوان از کتاب مقدس است.

کم تحریف‌ترین و پرفروش‌ترین فیلم آمریکایی درباره یک پیامبر الهی که یکی از جنجالی‌ترین فیلمهاست، فیلم «مصائب مسیح» ساخته مل گیبسون و سال 2004 اکران شد. کل فیلم به زبان عبری است و 12 ساعت پایانی زندگی مادی حضرت مسیح را از دستگیری، مصلوب شدن و تا عروج را روایت می کند.

تنها اختلاف بین مسلمان‌ها و مسیحی‌ها درباره فیلم وجود دارد، این است در این فیلم حضرت مسیح اول به صلیب کشیده می‌شود و دفن می شود و بعد از دفن زنده می شود و عروج می کند. اما براساس قرآن و روایات اسلامی، رومی‌ها فردی شبیه به حضرت مسیح را به صلیب می‌کشند و حضرت مسیح قبل از توطئه قتل بصورت جسمانی عروج می‌کند.

آخرین اخبار

رأی این دادگاه چقدر اعتبار دارد؟ شبکه افق با مستند‌هایی از شهید جمهور رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها