مشاهده خبر

سه شنبه 28 شهریور 1402

گفتمان سلطنت طلب در ایران جایگاهی ندارد

یک کارشناس رسانه گفت: در اولین بروز میدانی جریان سلطنت طلب در اغتشاشات، مهم‌ترین اتفاق این بود که مردم متوجه شدند که این بتی که رسانه‌های بیگانه از این خاندان ساختند و گفتمان سلطنت طلب به یک سلسله مواضعی منتهی شد که هیچ قرابتی با آنچه که نسل جدید ایران به دنبال آن است، ندارد.

0

برنامه وارونگی با موضوعات سیاسی و اجتماعی و پاسخگویی به شبهات روز، دوشنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش اخبار جعلی منتشر شده در 24 ساعت گذشته به این خبرها اشاره شد: علت فوت نیکا شاکرمی و تجاوز به وی در زندان، اعمال محدودیت اینترنت به دلیل سالگرد اغشاشات، کشف ساک حامل مواد منفجره در کرج، حذف یارانه 400 هزار نفر

در بخش شبهه این برنامه به موضوع نقش گروه‌های مختلف مخالف جمهوری اسلامی و با حضور مصطفی انتظاری، کارشناس رسانه به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: جریان سلطنت طلب تا کنون به صورت جدی وارد میدان نشده‌اند و تنها به عنوان یک دکور که نماینده یک تاریخی است، در کنار بوده است و فرصتی برای خودنمایی نداشته‌اند. آنان صبر کردند که با اتکا به نسل جدیدی که وقایع پیش از انقلاب را به یاد نداشتند، بتوانند کاری را پیش ببرند. در چنین وضعیتی و با آینده فروشی متوهمانه و ارائه یک نوستالژی پاک در دوران پهلوی تلاش کردند که در این جابجایی نسلی کم کم خود را بروز دهند.

وی افزود: در اولین بروز میدانی جریان سلطنت طلب در اغتشاشات، مهم‌ترین اتفاق این بود که مردم متوجه شدند که این بتی که رسانه‌های بیگانه از این خاندان ساختند و گفتمان سلطنت طلب به یک سلسله مواضعی منتهی شد که هیچ قرابتی با آنچه که نسل جدید ایران به دنبال آن است، ندارد.

انتظاری گفت: چیزی که جریان سلطنت طلب هرگز نتوانست به آن پاسخ دهد این است که نسبت سلطنت و دموکراسی چیست؟ حتی رهبران اپوزوسیونی که در کنار پهلوی می‌نشستند مدام از او این سوال را می‌پرسیدند که بالاخره شما کجای بازی هستید به نحوی که حتی مجبور شد از جمهوری خواهی صحبت کند.

وی گفت: پهلوی گفتمانی پارادوکسیکال داشت به این نحو که هم از جمهوری دم می‌زد و هم نمی‌خواست که از گفتمان سلطنت بگذرد. من فکر می‌کنم که سلطنت طلب‌ها در چنین پارادکسی گرفتار شدند و مردمی که احساس می‌کردند که جریانی وجود دارد که متفاوت هست، متوجه شدند که این جریان حرف تازه‌ای ندارد و همان حرف‌های گذشته را تکرار می‌کند.

این کارشناس رسانه گفت: من فکر می‌کنم که رضا پهلوی، سرنوشت پدر و پدربزرگ خود را به یاد دارد که دائم به غرب تکیه داشت و او نیز همین مسیر را می‌رود. محمدرضا پهلوی وقتی در مقابل غرب ایستاد و حمایت آمریکا را از دست داد، فرو ریخت و رضا پهلوی این موضوع را به خوبی می‌داند. یکی از دلایلی که رسانه‌های سلطنت طلب امروزه اعتماد به نفس خود را از دست دادند این است که احساس می‌کنند غرب حمایت خود را از آنان برداشته است.

وی افزود: من از بی بی سی به عنوان یک رسانه‌ای که تلاش می‌کند به صورت حرفه‌ای کار کند که بیاید و تریبون یک جریان خاص مانند تجزیه طلب‌ها شود. به نظر من این رسانه پرهیز جدی از این موضوع داشت اما الان که این پروتکل‌های حرفه‌ای خود را کنار گذاشته است نشان می‌دهد که بی بی سی یا دچار شارلاتانیزم شده است یا اینکه باید بپذیریم که برنامه‌ای پشت پرده وجود دارد.

 

آخرین اخبار

سومین قسمت ویژه برنامه «خیابان آزادی» به روی آنتن افق راز خوانش انقلاب اسلامی از سوژه‌ها مستند «اشک» روایتی متفاوت از سوگواری بر سالار شهیدان روایتی از شهید تاسوعا از قاب شبکه افق تله‌تئاتر «کاتب اعظم» تاسوعا و عاشورا پخش می‌شود روایت یکی از کهن‌ترین عزاداری محرم در مستند «آبی برای سقایی» گنجینه نواهای عاشورایی «مثل سرو» نمادی از حیات شهدا «سید معطر» ذاکری که تنها به عشق اهل بیت می‌خواند تدارک مستندهای ویژه شبکه افق برای ایام محرم افق محرمی سیما «گوهرشاد» به روی آنتن افق هفته عفاف و حجاب با ویژه برنامه «خیابان آزادی» در ستاد امر به معروف چه می‌گذرد؟ این است حقیقت غرب: بازداشت به خاطر چند پست در صفحه شخصی روایتی از کودتای نوژه در مستند «آنچه گذشت» روایتی از امید و توسل در مستند «فرشی برای رُستن» کار جهادی؛ مسیری امتحان پس داده پیش روی دولت چهاردهم شبکه افق در اولین روز محرم سیاه پوش می‌شود فصل اول «نجلا» در قاب افق «خانه‌های نورانی» با روضه‌های سید الشهدا (ع) مستندهای افق رنگ و بوی محرم گرفت مستند «محافظ» با روایتی از زندگی نامه شهید سید مهدی موسوی روایتی متفاوت از سیاست‌ورزی مقتدرانه دولت شهید رئیسی بازخوانی جنایتی که از یاد‌ها نخواهد رفت این نامه برسد به دست رئیس‌جمهور دویست و شصت و هشتمین روز جنگ غزه و مردمی که همچنان مقاومند «پرواز اردیبهشت» امشب روی آنتن شبکه افق «من یک هیولا گرفته‌ام» به پخش افق رسید/ داستانی واقعی؛ از فاسدترین واحد پلیس آمریکا نظم نوین چند قطبی و چالش جدید آمریکا برنامه «انتخاب ایران» برای دور دوم انتخابات به افق رسید «برسد به دست رئیس جمهور» نامه‌ای برای رئیس جمهور آینده ایران شبکه افق با «آوردگاه» به عید مباهله می‌پردازد «آخرین ایست بازرسی» به افق رسید مجلس دوازدهم، دولت چهاردهم و آینده سیاست و اقتصاد ایران گزارش و گفت‌وگوهای اختصاصی «به افق فلسطین» از غزه روایتی از تبعیض نژادی آمریکایی‌ها به آنتن افق رسید ماه بانو در «بزرگراه همت» تازه‌های مستند افق سیما در هفته افشای حقوق بشر آمریکایی مردم در میدان هستند ولی تحول اداری و اقتصادی هم می‌خواهند مواضع نامزدها به افق فلسطین ریشه‌های دینی انتخابات و ضرورت مشارکت حداکثری کابینه جنگی که بلای جان نتانیاهو شده است نقاط عطف فعالیت‌های دولت شهید رئیسی در مستند «برسد به دست رئیس‌جمهور» معیشت مردم و انتخاب چهاردهم دیدگاه‌های محمدباقر قالیباف در مورد مسئله فلسطین حکمرانی مطلوب و آینده ایران دیدگاه‌های قاضی‌زاده هاشمی در مورد مسئله فلسطین اعلام مواضع نامزدهای ریاست جمهوری در برنامه «به افق فلسطین» «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر» روی آنتن شبکه افق

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها