مشاهده خبر

سه شنبه 28 شهریور 1402

گفتمان سلطنت طلب در ایران جایگاهی ندارد

یک کارشناس رسانه گفت: در اولین بروز میدانی جریان سلطنت طلب در اغتشاشات، مهم‌ترین اتفاق این بود که مردم متوجه شدند که این بتی که رسانه‌های بیگانه از این خاندان ساختند و گفتمان سلطنت طلب به یک سلسله مواضعی منتهی شد که هیچ قرابتی با آنچه که نسل جدید ایران به دنبال آن است، ندارد.

0

برنامه وارونگی با موضوعات سیاسی و اجتماعی و پاسخگویی به شبهات روز، دوشنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش اخبار جعلی منتشر شده در 24 ساعت گذشته به این خبرها اشاره شد: علت فوت نیکا شاکرمی و تجاوز به وی در زندان، اعمال محدودیت اینترنت به دلیل سالگرد اغشاشات، کشف ساک حامل مواد منفجره در کرج، حذف یارانه 400 هزار نفر

در بخش شبهه این برنامه به موضوع نقش گروه‌های مختلف مخالف جمهوری اسلامی و با حضور مصطفی انتظاری، کارشناس رسانه به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: جریان سلطنت طلب تا کنون به صورت جدی وارد میدان نشده‌اند و تنها به عنوان یک دکور که نماینده یک تاریخی است، در کنار بوده است و فرصتی برای خودنمایی نداشته‌اند. آنان صبر کردند که با اتکا به نسل جدیدی که وقایع پیش از انقلاب را به یاد نداشتند، بتوانند کاری را پیش ببرند. در چنین وضعیتی و با آینده فروشی متوهمانه و ارائه یک نوستالژی پاک در دوران پهلوی تلاش کردند که در این جابجایی نسلی کم کم خود را بروز دهند.

وی افزود: در اولین بروز میدانی جریان سلطنت طلب در اغتشاشات، مهم‌ترین اتفاق این بود که مردم متوجه شدند که این بتی که رسانه‌های بیگانه از این خاندان ساختند و گفتمان سلطنت طلب به یک سلسله مواضعی منتهی شد که هیچ قرابتی با آنچه که نسل جدید ایران به دنبال آن است، ندارد.

انتظاری گفت: چیزی که جریان سلطنت طلب هرگز نتوانست به آن پاسخ دهد این است که نسبت سلطنت و دموکراسی چیست؟ حتی رهبران اپوزوسیونی که در کنار پهلوی می‌نشستند مدام از او این سوال را می‌پرسیدند که بالاخره شما کجای بازی هستید به نحوی که حتی مجبور شد از جمهوری خواهی صحبت کند.

وی گفت: پهلوی گفتمانی پارادوکسیکال داشت به این نحو که هم از جمهوری دم می‌زد و هم نمی‌خواست که از گفتمان سلطنت بگذرد. من فکر می‌کنم که سلطنت طلب‌ها در چنین پارادکسی گرفتار شدند و مردمی که احساس می‌کردند که جریانی وجود دارد که متفاوت هست، متوجه شدند که این جریان حرف تازه‌ای ندارد و همان حرف‌های گذشته را تکرار می‌کند.

این کارشناس رسانه گفت: من فکر می‌کنم که رضا پهلوی، سرنوشت پدر و پدربزرگ خود را به یاد دارد که دائم به غرب تکیه داشت و او نیز همین مسیر را می‌رود. محمدرضا پهلوی وقتی در مقابل غرب ایستاد و حمایت آمریکا را از دست داد، فرو ریخت و رضا پهلوی این موضوع را به خوبی می‌داند. یکی از دلایلی که رسانه‌های سلطنت طلب امروزه اعتماد به نفس خود را از دست دادند این است که احساس می‌کنند غرب حمایت خود را از آنان برداشته است.

وی افزود: من از بی بی سی به عنوان یک رسانه‌ای که تلاش می‌کند به صورت حرفه‌ای کار کند که بیاید و تریبون یک جریان خاص مانند تجزیه طلب‌ها شود. به نظر من این رسانه پرهیز جدی از این موضوع داشت اما الان که این پروتکل‌های حرفه‌ای خود را کنار گذاشته است نشان می‌دهد که بی بی سی یا دچار شارلاتانیزم شده است یا اینکه باید بپذیریم که برنامه‌ای پشت پرده وجود دارد.

 

آخرین اخبار

«به افق فلسطین» فاتح خط مقدم جنگ رسانه‌ای تاریخ تکرار می‌شود؛ غارت انبار همان غارت کوفه و زدن کنسولگری همان زدن تهران است! ناگفته‌هایی از پدافند هوایی ایران در «نبرد امواج» لحظه به لحظه با جنگ غزه توصیه جدی به اربابان اسرائیل: کنترلش کنید! اگر اسرائیل پیام ایران را نگرفته باشد... سناریوهای محتمل برای واکنش اسرائیل به عملیات موشکی ایران عملیات وعده صادق؛ فراتر از آنچه در ظاهر می‌بینیم «سرزمین ستاره‌ها»؛ ایرانگردی توأمان با شرکت در جلسات قرآنی رویکرد روزآمد سفرنامه قرآنی «سرزمین ستاره‌ها» راستگرایان دینی در آمریکا و اسرائیل و مسئله جنگ غزه راهکاری مردمی برای تحریم کالاهای اسرائیلی وقتی کار هنرمندان ایرانی تازه شروع شده است راز قدس در روایت فتح زمانی برای آخرین دانه‌های این ساعت شنی همه تصمیم‌ها در واشنگتن گرفته می‌شود مسئله جامعه امروز اخلاق است فضای مجازی و دیکتاتورهای مدافع آزادی بیان! خروش یک ملت «به افق فلسطین» آیا آمریکا از حمله به کنسولگری ایران اطلاع داشت؟ ترور چهره‌های شاخص؛ پروژه‌ای صهیونیستی که هیچ وقت جواب نداده است پیکره 7 ساله «وقت سحر» را حفظ کرده‌ایم/ برنامه‌ای با مشارکت مرکز نهضت شبکه افق به حواشی یک توییت واکنش نشان داد/ انتشار توسط ضد انقلاب چرا اسرائیل اینگونه طغیان‌گری می‌کند؟ پاسخ سریع و محکم یا مدیریت هوشمندانه میدان؟ اولین گلوله را صهیونیست‌ها شلیک کردند نگاهی به برنامه رمضانی شبکه افق با کارشناس «وقت سحر» هماهنگی بین جهاد اسلامی و حماس در بحبوحه جنگ تفرقه صهیونیست‌ها همه اینها بچه مسجدی هستند برنامه‌های سحرگاهی حساس و لب تیغی هستند مقاومت از کشورهای عربی نا امید شده است دهه هشتادی‌ها و مسئله فلسطین؛ نگاه فانتزی یا آرمان‌خواهی متفاوت با نسل گذشته؟ سرانجام آمریکا هم زانو زد چرا مسئله فلسطین کلید رمزآلود فرج است؟ پویشی برای افطار مردمِ در حصار کمپینی برای اخراج اسرائیل از کمیسیون مقام زن سازمان ملل مستندهای متنوع افق در آستانه عید نوروز جنگ غزه را نشانه ظهور ندانیم مردی که همه برای ترورش همدست شدند! سفره‌داران مهمان «همسفره» می‌شوند جوانانی که هر طور هست به مردم غزه غذا می‌رسانند پویش «همسفره» آغاز شد/ مهربانی را آسان بگیریم و هم‌سفره شویم! مردی برای همه فصل‌های مقاومت «همسفره» ویژه برنامه افطار شبکه افق شد / تدارک رمضانی افق ترویج جلسات خانگی قرآنی همراه با ایرانگردی/ «سرزمین ستاره‌ها» روی آنتن رمضان 12 سال غفلت ایران از سوریه! مروری بر پرونده مافیا خودرو در «کافه مستند» شبکه افق رمضان شبکه افق با مستندهای متنوع از دفاع مقدس در ایران تا جنگ در غزه مستندسازی جنایات اسرائیل برای فردایی نزدیک

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها