مشاهده خبر

شنبه 25 شهریور 1402

تدبیر رهبری محاسبه طراحان اغتشاش را بر هم زد

یک تحلیل‌گر مسائل سیاسی گفت: طراحان اغتشاش چند مساله را مدنظر قرار ندادند، نخست آنها از نظر ایدئولوژیک و گفتار با جامعه ایران فاصله داشتند، دوما عمق اجتماعی جمهوری اسلامی ایران را نفهمیده بودند و سوما نقش مهم رهبر را اشتباه محاسبه کرده بودند. چیزی که آنها را شکست داد، مجموعه تدابیر، درایت و ذکات رهبر بود.

0

برنامه وارونگی با موضوعات اجتماعی و فرهنگی و با هدف پاسخگویی به شبهات مطرح شده، روز شنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش شبهه به موضوع سرگذشت اپوزسیون با حضور سعید آجرلو، کارشناس سیاسی، پرداخته شد.

وی گفت: در یک سال گذشته در سطح اپوزیسیون شاهد فروپاشی و از هم گسستگی و احساس شکست در این اپوزیسیون هستیم. در سطح دولت های غربی محاسابات اشتباه در مورد ایران و حاکمیت و تدابیر و در سطح جامعه نوعی تفاوت  وتغییر ادراک آنها نسبت به طرف خارجی مواجه هستیم. این ویژگی ها جزو ویژگی های یکسال گذشته است.

آجرلو افزود: در پایان شهریور 1401 با یک پروژه پیچیده و چند رسانه ای امنیتی، سیاسی و اجتماعی با هدف براندازی مواجه بودیم. به یقین هدف اصلی برخی از سرویس های منطقه ای، سرویس های غربی و دولت های غربی، ایالات متحده چیزی جز تضعیف ایران و براندازی حکومت ایران و ویرانی نبوده است.

این پروژه ای که در نیمه دوم سال 1401 تا پایان سال تداوم داشت، ابعاد مختلفی داشت مهمترین ویژگی آن، تروریسم رسانه ای بود و با شبه رسانه هایی موجهه شدیم که به رادیکالیسم، خشونت و ویرانی طلبی تشویق می کردند. نمونه بارز آن تلوزیون اینترنشال بود. با هدف القای احساس فروپاشی و چیزی که خودشان اذعان می کردند انقلاب سریع با تعاریفی که ساخته بودند واین حس را حتی توانستند به بخشی از سلبریتی ها و نخبه ها القا کنند.

این کارشناس سیاسی گفت: دو هفته اول فوت مهسا امینی، در سطح بالای حاکمیت و جامعه همدلی به وجود آمد. اما این فقط فاز اول بود. این شبهه رسانه ها موضوع گشت ارشاد و حجاب را از جایی به بعد به موضوع امنتی تبدیل کردند. در این اغتشاشات و این جنگ رسانه ای به دنبال چند مساله بودند.

مساله اول این موضوع تغییر محاسابات و  تغییر ادراک جامعه بود با این توهم که فروپاشی وبراندازی نزدیک است، مساله دوم، تروریسم خیابانی که در راستای تروریسم رسانه ای قرار گرفته بود. مساله سوم این ماجرا، منزوی کردن ایران در صحنه بین المللی بود از طرق مختلف و حتی درخواست اخراج سفرای ایران. مساله چهارم، ائتلاف اپوزسیون بود. هدف وحدت بخشیدن به طیف های مختلف تجزیه طلب ها، سلطنت طلبها، شبه جمهوری خواهان و سلبریتی هایی مثل علینژاد و امثالهم ایجاد بود.  مساله پنجم ایجاد و گسترده کردن شکاف بین حاکمیت و ملت و شکاف بین ملت و جامعه.

وی ادامه داد: یک سال بعد از شهرویور 1401 ، ابتکار عمل جمهوری اسلامی بسیار در اشکال مختلف باعث فروپاشی توهم انقلاب و فروپاشی این اپوزیسیون شد. آنها اصل قضیه را بر یک نوع براندازی نرم و ذهنی قرار دادند و ذهن مخاطب را تسخیر کردند. اما جمهوری اسلامی و رهبر با اتخاذ تدابیر درست این آرزو را برای آنها محال کرد.

وی تاکید کرد: موضوع حجاب و پوشش، یک موضوع فرهنگی و اجتماعی است و با امنیتی و سیسی ساختن آن، تصور می کردند که اقتصاد ایران فرو می پاشد و ابر تورم و اعتصاب باعث مختل شدن سازمان های اداری و کاهش شدید ارزش پول ملی شود.  اما طبق افکار سنجی خیلی معتبر نشان میدهد که در مرداد 1402 ادراک مردم از اقتصاد آینده نسبت به اردیبهشت 1402 خیلی بهتر شد.

اقتصاد ایران تقریبا نسبت به سال گذشته وضعیت باثبات تری دارد. عفو سراسری که رهبری اعلام کرد کاملا محاسباتشان را به هم زد. همینطور پیشرفت در سیاست خارجی کاملا برعکس چیزی که میخواستند اتفاق افتاد. آنها میخواستند که ما را منزوی کنند .امروز آمریکا و اروپا ما را برای دور جدید مذاکرات برجام دعوت کرد، تبادل زندانیان، آزاد سازی پول بلوکه شده، عضویت ایران در شانگهای و بریکس و تفاهم پکن با دولت سعودی اینها کابوس طراحان اغتشاش بود.

آجرلو گفت: طراحان اغتشاش چند مساله را مدنظر قرار ندادند، نخست آنها از نظر ایدئولوژیک و گفتار با جامعه ایران فاصله داشتند، دوما عمق اجتماعی جمهوری اسلامی ایران را نفهمیده بودند و سوما نقش مهم رهبر را اشتباه محاسبه کرده بودند. چیزی که آنها را شکست داد، مجموعه تدابیر، درایت و ذکات رهبر بود.

مجموعه تدابیر رهبری این بود که از روز اول مراقبت کردند که تقابل بین دولت حاکمیت و جامعه ایجاد نشود همینطور تقابل بین جامعه اتفاق نیافتد و تلاش کردند مشخص کنند که مساله اصلی دشمن باشد نه طیف های مختلف اجتماعی  

این کارشناس سیاسی گفت: شورای همبستگی اساسا از یک تراژدی به یک کمدی تبدیل شد و نماد این کمدی رضا پهلوی است. رویای رسیدن به وحدت به کابوس فروپاشی تبدیل شد. این شورا قبل از ینکه حتی به دو ماه برسد، از هم پاشید. دلیل اصلی این فروپاشی و چالش اصلی این ائتلاف  طیف سلطنت طلب ها بود. سلطنت طلبها به شدت انحصار طلب هستند. علاوه بر آن این ها نمایندگی اجتماعی ندارند، درگیر انحصارهای گروهی هستند و از طرف جامعه جدی گرفته نمی شوند.

وی افزود: دیگر ضعف های این اپوزیسیون، تلقی نادرست از جامعه؛ از جهموری اسلامی، معادلات جهانی و نداشتن هیچگونه برنامه سازنده بود علاوه بر این این شخصیت ها اصلا شخصیت های مبارز سیاسی نبودند و نیستند وشغلشان مقطعی است.  مساله مهم نسبت این گروه با دولت های غربی است . غرب هدفش این بود که اگر واقعا از این جماعت اپزسیون کاری برآید، حمایت کند و البته تمام حمایتش را از آنها کرد. اما دولت های غربی متوجه شدند که محاسباتشان نادرست است.

آجرلو خاطرنشان کرد: گفتار سلطنت طلبها یک گفتار واپس گرا و عقب مانده و بدون توجه به مقتضیات زمان است و بازتولید این گفتار در ایران امروز با ویژگی های که دارد؛ ناممکن و غیر واقعی و کاملا غیر مرتبط با واقعیت های جامعه است. اساسا در حوزه سازندگی و آینده هیچ حرفی برای گفتن از سمت سلطنت طلبها نمیبینیم.

رضا پهلوی ابزار دست سرویس های غربی و الان ابزار دست صهیونیستیها است. یک طیفی از سلطنت طلب ها هم وجود دارند که عمدتا در فرشگرد قرار دارند و حمایت امنیتی ثابتی دارند. به شدت انحصار طلب هستند و می خواستند بقیه اپوزیسیون را حذف کنند و خودشان را جریان اصلی این اپوزیسیون معرفی کردند.

اما اتفاقی که باعث شد خاندان پهلوی دچار فروپاشی شوند مساله اقتصادی و اجتماعی بود که بعد منجر به به فروپاشی سیاسی شد؛ وقتی سه ساخت ایدئولوژیک، اقتصادی و سیاسی بهم ریخت، انقلاب اتفاق افتاد.

آخرین اخبار

گیاهی که کلیه را تقویت و سنگ کلیه را دفع می‌کند هرمزگان الگوی وحدت میان شیعه و اهل سنت کریدورهای پول‌ساز در راه ایران «عالی نسب» مهمان افق می‌شود پخش «محمد رسول الله» از افق «اهل گنبد» به روی آنتن افق می‌رود فناورانه، روایت توانمندی‌ شرکت‌های دانش بنیان سلامت اعضای بدن در گروه سلامت معده لزوم تشکیل اتحادیه رسانه‌ای بین کشورهای مسلمان چالش‌های یک شغل مهم در آبادان به روایت مستند «گلافی» «رزم نامه» روایتی از موفقیت ادبیات پایداری پس از انقلاب دیپلماسی توییتری! مستند نسل سوم، روایتی از کارآفرینی فرزندان شهدا مستندی محرمانه به روی آنتن شبکه افق می‌رود برنامه‌های تلویزیونی این هفته شبکه افق برای تاریخ، نگاهی به ابعاد وقایع پس از انقلاب اسلامی سلام به آینده، سبک مهارت محوری برای رشد فرزندان ایران فصل دوم «سلام به آینده» به شبکه افق می‌رود چرا ایرلاین‌های ایرانی سفرهای خارجی را ترجیح می‌دهند؟ دست‌ورزی‌های شفابخش شبکه افق میزبان فرمانده «غریب» می‌شود روایت تاسیس شبکه المنار لبنان بر روی آنتن افق سیما مستندی درباره تنها بازمانده «امید» تغذیه‌های مناسب برای میان وعده بچه مدرسه‌ای ‌ها برای تاریخ، نگاهی به تاریخچه عملیات‌های دفاع مقدس بازخوانی تاریخ معاصر عراق در مستند «عراق نابودی یک ملت» پوکی استخوان، بیماری قرن سلاح‌های شناختی کشنده‌تر از سلاح جنگی تعدد مراکز تصمیم‌گیری و سردرگمی در سیاست‌گذاری علمی رشد صنعت نوشت‌افزارهای ایرانی در رقابت با محصول خارجی آرامش ذهن کودکان در طب سنتی فرار به سمت نجات! با خشکی پوست در پاییز چه کنیم؟ مشکلات دارو همچنان گریبان‌گیر کشور دستِ پُر ایران در دیپلماسی عمومی رخدادی فرامتن در شبکه افق «جان وطن» در شبکه افق/ حال و هوای دفاع مقدس در مستندها روایت عجیب و غریب فیلم‌های هالیوودی از پیامبران آخرالزمان در بازی‌های ویدیویی دروغ‌پراکنی در شبکه‌های اجتماعی چه بلایی سر ما می‌آورد؟ اختناق رحم؛ ترسناک ولی با درمانی ساده نگاه نادرست به ایمنی در ایران وارونه‌نمایی سفر رییس جمهور به نیویورک تراژدی 40 ساله یک ملت و کشور یک پرده از سینمای جنگ در شبکه افق خاطرات مدیرکل در مستندی از شبکه افق طرح پزشک خانواده از آغاز تاکنون درمان نازایی با طب سنتی گفتمان سلطنت طلب در ایران جایگاهی ندارد فرهنگستان برای زبان فارسی چه کرده است؟

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها