مشاهده خبر

شنبه 18 شهریور 1402

رویابافی پهلوی با کشتار 17 شهریور برای خاتمه یافتن انقلاب

رئیس پژوهشکده تاریخ معاصر ایران گفت: رژیم پهلوی با وجود حمایت های بین المللی با تصور اینکه کشتار در روز 17 شهریور می تواند به انقلاب خاتمه بدهد، با مقاوت ملت ایران مواجه شد وشکست خورد.

0

برنامه فرامتن با موضوعات فرهنگی و اجتماعی روز شنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش خبرهای خوب و امیدبخش به خبرهای خوب 24 ساعت گذشته در میهن اسلامی ایران پرداخته شد که از جمله آن‌ها می‌توان به این خبرها اشاره کرد: 15 فضای آموزشی جایگزین مدارس کانکسی ایلام شد، بازگشت 185 واحد راکد صنعتی و معدنی در ساوه به چرخه تولید، قاری بروجردی رتبه نخست مسابقات قرآن اندونزی را کسب کردف خالص بدهی دولت به بانک مرکزی منفی 132 هزار میلیارد تومان

در بخش میز هنر و فرهنگ کتاب «من رضا هستم» با حضور مهدی مسیبی، نویسنده این کتاب مورد بررسی قرار گرفت.

مسیبی گفت: داستان کتاب از قبل تولد شهید ساکی با معرفی خانواده این شهید شروع می شود. داریوش ساکی اسم واقعی شهید رضا ساکی است. این شهید دانشجوی سال آخر پزشکی دانشگاه شریف بود و برای جبهه دانشگاه و درس را رها می کند. ایشان در سال آخر اسم رضا را انتخاب و تاکید می کند که اسمش رضا باشد و همه او را به این اسم صدا بزنند. به همین دلیل عنوان کتاب را «من رضا هستم» انتخاب کردم، البته این رضا دو معنا دارد یکی به معنای من رضای الهی هستم و یکی اسمی که خودش انتخاب کرده بود.

بخش بعدی برنامه به موضوع واقعه 17 شهریور یا جمعه سیاه اختصاص داشت و موسی فقیه حقانی، رئیس پژوهشکده تاریخ معاصر به عنوان مهمان برنامه در این باره گفت و گو کرد.

وی گفت: براي بررسی زمینه های واقعه 17 شهریور هم می شود به آغاز نهضت امام خمینی رجوع کرد و هم بعد از آن. امام (ره) به محمدرضا پهلوی در خصوص وابسته کردن کشور به آمریکا، نفوذ اسرائیل در ایران، و نابودی استقلال ایران به خصوص بعد از ماجرای کاپیتالسیون هشدار داد. رژیم پهلویی در کلان ماجرا یک رژیم وابسته بود.  سفیر انگلیس در آن دوره می گفت: در شعارهایی در تظاهرات عنوان می شد عمدتا بر علیه وابستگی رژیم پهلوی و نفوذ بیگانگان و دستورات و پیام های امام (ره)بود و کمتر شاهد شعارهای اقتصادی بودیم.

رئیس پژوهشکده تاریخ معاصر درباره وضعیت زندگی آن دوره گفت: فیلم و صورت مذاکرات شورای مجلس ملی بعد از دولت آشتی ملی نشان میدهد که نمایندگان فرمایشی مجلس 24 شروع می کنند به افشاگری و وضع معیشت مردم را توضیح می دهند. همچنین در خاطرات علم با موارد متعددی برخورد می کنیم از صف برای نان، برای گوشت، کمبود گوشت و نان کمبود برق تا بی سوادی حدود 14 میلیون از جمعیت 25 میلیونی ایران. همه این ها مواردیست که خود وابستگان به رژیم پهلوی به آن ها پرداخته اند. برخی از جریانات بعد از انقلاب سعی می کنند حافظه تاریخی ملت ایران را مخدوش کنند و اساسا کار کشورهای استعمارگر و سلطه طلب این است و بعد جای شهید و جلاد را عوض می کنند.

وی تاکید کرد: وضع اقتصادی در آن دوره بد بود اما مردم بیشتر از دین ستیزی رژیم پهلوی، سرکوب های گسترده و جنایت های این رژیم و همچنین تفاوت فرهنگی که بین متن جامعه ایرانی و رژیم پهلوی داشتف خسته بودند و انگیزه آنها بود و البته یک رهبر آگاه و هوشیار به نام حضرت امام (ره) که دارد جریان را اداره میکند، داشتند.

وی درباره واکنش رسانه ها ی خارجی به کشتار خونین 17 شهریور گفت: بازتاب رسانه های خارجی در ایران بسیار کم بود و انعکاسی نداشت اما سعی در جهت دهی افکار داشتند. بیشتر مردم از طریق مساجد و مطبوعات در جریان اتفاقات قرار می گرفتند.

وی درباره آمار شهدای 17 شهریور بر اساس اسناد و مدارک گفت: در آن فضا اگر کسی شهید یا زخمی داشت سعی می کرد آنها را مخفی نگه دارد یا در جاهای دور افتاده ای دفن یا مداوا می کرد. چون رژیم می آمد و جنازه ها را می گرفت و برای خانواده ها مشکل ایجاد می کرد. به همین جهت باعث شد که آمار دقیقی از تعداد شهدا نداشته باشیم.

رژیم تعداد شهدای 17 شهریور را 95 نفر اعلام کرد اما آمار متفاوتی نیز توسط بختیار اعلام شد. شاپور بخیتار در یک مصاحبه ای اعلام کرد که تعداد شهدا 2450 نفر است. و در جایی دیگر می گوید 700 تا 800 نفر اما با توجه به حجم شلیک ها وتعداد گلوله ها آمار رژیم واقعی نیست و می شود گفت تعدادی که شاپور به تاکید در آن مصاحبه گفت، به حقیقت نزدیک تر باشد.

موسی حقانی گفت: رژیم پهلوی با وجود حمایت های بین المللی با تصور اینکه کشتار در روز 17 شهریور می تواند به انقلاب خاتمه بدهد، با مقاوت ملت ایران مواجه شد وشکست خورد.

 

آخرین اخبار

«به افق فلسطین» فاتح خط مقدم جنگ رسانه‌ای تاریخ تکرار می‌شود؛ غارت انبار همان غارت کوفه و زدن کنسولگری همان زدن تهران است! ناگفته‌هایی از پدافند هوایی ایران در «نبرد امواج» لحظه به لحظه با جنگ غزه توصیه جدی به اربابان اسرائیل: کنترلش کنید! اگر اسرائیل پیام ایران را نگرفته باشد... سناریوهای محتمل برای واکنش اسرائیل به عملیات موشکی ایران عملیات وعده صادق؛ فراتر از آنچه در ظاهر می‌بینیم «سرزمین ستاره‌ها»؛ ایرانگردی توأمان با شرکت در جلسات قرآنی رویکرد روزآمد سفرنامه قرآنی «سرزمین ستاره‌ها» راستگرایان دینی در آمریکا و اسرائیل و مسئله جنگ غزه راهکاری مردمی برای تحریم کالاهای اسرائیلی وقتی کار هنرمندان ایرانی تازه شروع شده است راز قدس در روایت فتح زمانی برای آخرین دانه‌های این ساعت شنی همه تصمیم‌ها در واشنگتن گرفته می‌شود مسئله جامعه امروز اخلاق است فضای مجازی و دیکتاتورهای مدافع آزادی بیان! خروش یک ملت «به افق فلسطین» آیا آمریکا از حمله به کنسولگری ایران اطلاع داشت؟ ترور چهره‌های شاخص؛ پروژه‌ای صهیونیستی که هیچ وقت جواب نداده است پیکره 7 ساله «وقت سحر» را حفظ کرده‌ایم/ برنامه‌ای با مشارکت مرکز نهضت شبکه افق به حواشی یک توییت واکنش نشان داد/ انتشار توسط ضد انقلاب چرا اسرائیل اینگونه طغیان‌گری می‌کند؟ پاسخ سریع و محکم یا مدیریت هوشمندانه میدان؟ اولین گلوله را صهیونیست‌ها شلیک کردند نگاهی به برنامه رمضانی شبکه افق با کارشناس «وقت سحر» هماهنگی بین جهاد اسلامی و حماس در بحبوحه جنگ تفرقه صهیونیست‌ها همه اینها بچه مسجدی هستند برنامه‌های سحرگاهی حساس و لب تیغی هستند مقاومت از کشورهای عربی نا امید شده است دهه هشتادی‌ها و مسئله فلسطین؛ نگاه فانتزی یا آرمان‌خواهی متفاوت با نسل گذشته؟ سرانجام آمریکا هم زانو زد چرا مسئله فلسطین کلید رمزآلود فرج است؟ پویشی برای افطار مردمِ در حصار کمپینی برای اخراج اسرائیل از کمیسیون مقام زن سازمان ملل مستندهای متنوع افق در آستانه عید نوروز جنگ غزه را نشانه ظهور ندانیم مردی که همه برای ترورش همدست شدند! سفره‌داران مهمان «همسفره» می‌شوند جوانانی که هر طور هست به مردم غزه غذا می‌رسانند پویش «همسفره» آغاز شد/ مهربانی را آسان بگیریم و هم‌سفره شویم! مردی برای همه فصل‌های مقاومت «همسفره» ویژه برنامه افطار شبکه افق شد / تدارک رمضانی افق ترویج جلسات خانگی قرآنی همراه با ایرانگردی/ «سرزمین ستاره‌ها» روی آنتن رمضان 12 سال غفلت ایران از سوریه! مروری بر پرونده مافیا خودرو در «کافه مستند» شبکه افق رمضان شبکه افق با مستندهای متنوع از دفاع مقدس در ایران تا جنگ در غزه مستندسازی جنایات اسرائیل برای فردایی نزدیک

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها