مشاهده خبر

شنبه 18 شهریور 1402

رویابافی پهلوی با کشتار 17 شهریور برای خاتمه یافتن انقلاب

رئیس پژوهشکده تاریخ معاصر ایران گفت: رژیم پهلوی با وجود حمایت های بین المللی با تصور اینکه کشتار در روز 17 شهریور می تواند به انقلاب خاتمه بدهد، با مقاوت ملت ایران مواجه شد وشکست خورد.

0

برنامه فرامتن با موضوعات فرهنگی و اجتماعی روز شنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش خبرهای خوب و امیدبخش به خبرهای خوب 24 ساعت گذشته در میهن اسلامی ایران پرداخته شد که از جمله آن‌ها می‌توان به این خبرها اشاره کرد: 15 فضای آموزشی جایگزین مدارس کانکسی ایلام شد، بازگشت 185 واحد راکد صنعتی و معدنی در ساوه به چرخه تولید، قاری بروجردی رتبه نخست مسابقات قرآن اندونزی را کسب کردف خالص بدهی دولت به بانک مرکزی منفی 132 هزار میلیارد تومان

در بخش میز هنر و فرهنگ کتاب «من رضا هستم» با حضور مهدی مسیبی، نویسنده این کتاب مورد بررسی قرار گرفت.

مسیبی گفت: داستان کتاب از قبل تولد شهید ساکی با معرفی خانواده این شهید شروع می شود. داریوش ساکی اسم واقعی شهید رضا ساکی است. این شهید دانشجوی سال آخر پزشکی دانشگاه شریف بود و برای جبهه دانشگاه و درس را رها می کند. ایشان در سال آخر اسم رضا را انتخاب و تاکید می کند که اسمش رضا باشد و همه او را به این اسم صدا بزنند. به همین دلیل عنوان کتاب را «من رضا هستم» انتخاب کردم، البته این رضا دو معنا دارد یکی به معنای من رضای الهی هستم و یکی اسمی که خودش انتخاب کرده بود.

بخش بعدی برنامه به موضوع واقعه 17 شهریور یا جمعه سیاه اختصاص داشت و موسی فقیه حقانی، رئیس پژوهشکده تاریخ معاصر به عنوان مهمان برنامه در این باره گفت و گو کرد.

وی گفت: براي بررسی زمینه های واقعه 17 شهریور هم می شود به آغاز نهضت امام خمینی رجوع کرد و هم بعد از آن. امام (ره) به محمدرضا پهلوی در خصوص وابسته کردن کشور به آمریکا، نفوذ اسرائیل در ایران، و نابودی استقلال ایران به خصوص بعد از ماجرای کاپیتالسیون هشدار داد. رژیم پهلویی در کلان ماجرا یک رژیم وابسته بود.  سفیر انگلیس در آن دوره می گفت: در شعارهایی در تظاهرات عنوان می شد عمدتا بر علیه وابستگی رژیم پهلوی و نفوذ بیگانگان و دستورات و پیام های امام (ره)بود و کمتر شاهد شعارهای اقتصادی بودیم.

رئیس پژوهشکده تاریخ معاصر درباره وضعیت زندگی آن دوره گفت: فیلم و صورت مذاکرات شورای مجلس ملی بعد از دولت آشتی ملی نشان میدهد که نمایندگان فرمایشی مجلس 24 شروع می کنند به افشاگری و وضع معیشت مردم را توضیح می دهند. همچنین در خاطرات علم با موارد متعددی برخورد می کنیم از صف برای نان، برای گوشت، کمبود گوشت و نان کمبود برق تا بی سوادی حدود 14 میلیون از جمعیت 25 میلیونی ایران. همه این ها مواردیست که خود وابستگان به رژیم پهلوی به آن ها پرداخته اند. برخی از جریانات بعد از انقلاب سعی می کنند حافظه تاریخی ملت ایران را مخدوش کنند و اساسا کار کشورهای استعمارگر و سلطه طلب این است و بعد جای شهید و جلاد را عوض می کنند.

وی تاکید کرد: وضع اقتصادی در آن دوره بد بود اما مردم بیشتر از دین ستیزی رژیم پهلوی، سرکوب های گسترده و جنایت های این رژیم و همچنین تفاوت فرهنگی که بین متن جامعه ایرانی و رژیم پهلوی داشتف خسته بودند و انگیزه آنها بود و البته یک رهبر آگاه و هوشیار به نام حضرت امام (ره) که دارد جریان را اداره میکند، داشتند.

وی درباره واکنش رسانه ها ی خارجی به کشتار خونین 17 شهریور گفت: بازتاب رسانه های خارجی در ایران بسیار کم بود و انعکاسی نداشت اما سعی در جهت دهی افکار داشتند. بیشتر مردم از طریق مساجد و مطبوعات در جریان اتفاقات قرار می گرفتند.

وی درباره آمار شهدای 17 شهریور بر اساس اسناد و مدارک گفت: در آن فضا اگر کسی شهید یا زخمی داشت سعی می کرد آنها را مخفی نگه دارد یا در جاهای دور افتاده ای دفن یا مداوا می کرد. چون رژیم می آمد و جنازه ها را می گرفت و برای خانواده ها مشکل ایجاد می کرد. به همین جهت باعث شد که آمار دقیقی از تعداد شهدا نداشته باشیم.

رژیم تعداد شهدای 17 شهریور را 95 نفر اعلام کرد اما آمار متفاوتی نیز توسط بختیار اعلام شد. شاپور بخیتار در یک مصاحبه ای اعلام کرد که تعداد شهدا 2450 نفر است. و در جایی دیگر می گوید 700 تا 800 نفر اما با توجه به حجم شلیک ها وتعداد گلوله ها آمار رژیم واقعی نیست و می شود گفت تعدادی که شاپور به تاکید در آن مصاحبه گفت، به حقیقت نزدیک تر باشد.

موسی حقانی گفت: رژیم پهلوی با وجود حمایت های بین المللی با تصور اینکه کشتار در روز 17 شهریور می تواند به انقلاب خاتمه بدهد، با مقاوت ملت ایران مواجه شد وشکست خورد.

 

آخرین اخبار

برای تاریخ، نگاهی به تاریخچه عملیات‌های دفاع مقدس بازخوانی تاریخ معاصر عراق در مستند «عراق نابودی یک ملت» پوکی استخوان، بیماری قرن سلاح‌های شناختی کشنده‌تر از سلاح جنگی تعدد مراکز تصمیم‌گیری و سردرگمی در سیاست‌گذاری علمی رشد صنعت نوشت‌افزارهای ایرانی در رقابت با محصول خارجی آرامش ذهن کودکان در طب سنتی فرار به سمت نجات! با خشکی پوست در پاییز چه کنیم؟ مشکلات دارو همچنان گریبان‌گیر کشور دستِ پُر ایران در دیپلماسی عمومی رخدادی فرامتن در شبکه افق «جان وطن» در شبکه افق/ حال و هوای دفاع مقدس در مستندها روایت عجیب و غریب فیلم‌های هالیوودی از پیامبران آخرالزمان در بازی‌های ویدیویی دروغ‌پراکنی در شبکه‌های اجتماعی چه بلایی سر ما می‌آورد؟ اختناق رحم؛ ترسناک ولی با درمانی ساده نگاه نادرست به ایمنی در ایران وارونه‌نمایی سفر رییس جمهور به نیویورک تراژدی 40 ساله یک ملت و کشور یک پرده از سینمای جنگ در شبکه افق خاطرات مدیرکل در مستندی از شبکه افق طرح پزشک خانواده از آغاز تاکنون درمان نازایی با طب سنتی گفتمان سلطنت طلب در ایران جایگاهی ندارد فرهنگستان برای زبان فارسی چه کرده است؟ یائسگی زودرس در بانوان و تدبیر طب سنتی تدابیر طب سنتی برای درمان ناتوانی قوای جنسی «سوران» به افق می‌آید بررسی نهضت احیای واحدهای اقتصادی در «عیار» شبکه افق لاستیک هم کالای سرمایه‌ای شد! اروپایی‌های همیشه بد عهد یاد شهدای حرم شاه چراغ در مستندهای شبکه افق/ باکس‌های مستند افق رنگ و بوی دفاع مقدس می‌‎گیرند تدبیر رهبری محاسبه طراحان اغتشاش را بر هم زد درمان دردهای عضلانی با طب سنتی از نهضت سوادآموزی تا پزشکی! چرا روایت‌ رسانه‌های ضدایرانی باورپذیر می‌شود؟! اهمیت مراقبت از پوست در طب سنتی داستان «ولایت عشق» در افق بیمه‌ای رایگان یا با حداقل قیمت برای همه ایرانی‌ها همراه با شبکه افق به دنبال «گمشده‌ای که پیدا بود» تصویرسازی «قطعه‌ای از بهشت» در شبکه افق «قرار روز شانزدهم» با مردی که حلب آزادی‌اش را مدیون اوست نگاهی متفاوت به جنگ در مستند «سیزده پنجاه و نه» ورزش، بهترین تدبیر برای سلامت انسان وظیفه برخی بانک‌ها تعطیل کردن واحدهای صنعتی است! بررسی چرایی کاهش عرضه و رکود مسکن در تهران انرژی‌زاها مخل زندگی زناشویی و باروری! جریمه‌های دیرکرد تسهیلات بانکی کجا می‌رود؟ درگیری ارمنستان – آذربایجان به ضرر ایران است!

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها