مشاهده خبر

چهار شنبه 8 شهریور 1402

چرا رسانه‌های بیگانه از اربعین وحشت دارند؟

دبیر هیئت اندیشه‌ورز جامعه فعالان مردمی اربعین گفت: انگیزه این اتاق فکرها از شبهه‌پراکنی این است که از شور و اشتیاقی که مردم جهان به حرم امام حسین علیه‌السلام دارند، هراس و وحشت زیاد دارند. این جاذبه اباعبدالله است که همه احرار عالم را از سراسر جهان جذب می‌کند.

0

برنامه وارونگی با موضوع سیاسی و پاسخگویی به شبهات روز دوشنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش خبرهای جعلی منتشر شده از رسانه‌ها به خبرهای مختلفی پرداخته شد که از جمله این خبرهای به موارد زیر می‌توان اشاره کرد: ضعف اینترنت و اختلال آن به مناسبت نزدیکی به سالروز اغتشاشات،  خداحافظی سردار آزمون از تیم ملی، ساخت فیلمی درباره شهید همت، عضویت هیئت مدیره رییس بورس در دیگر شرکت‌ها

در بخش شبهه این برنامه نیز به موضوع شبهات پیاده‌روی اربعین و با حضور سیدمطهر سیدعلیزاده، دبیر هیئت اندیشه‌ورز جامعه فعالان مردمی اربعین و سید مجید امامی، عضو انجمن بین‌‌المللی اربعین به عنوان مهمانان برنامه پرداخته شد.

سیدعلیزاده گفت: اتاق فکری که بایکوت خبری پیاده‌روی اربعین را در دستور کار قرار داده است همان اتاق فکریست که الان به دستگاه شبهه‌پراکنی تبدیل شده است.

وی گفت: انگیزه این اتاق فکرها از شبهه‌پراکنی این است که از شور و اشتیاقی که مردم جهان به حرم امام حسین علیه‌السلام دارند، هراس و وحشت زیاد دارند. این جاذبه اباعبدالله است که همه احرار عالم را از سراسر جهان جذب می‌کند. اگر جریان اربعین پرشور شود، یک جریان نورانی تمام عالم را خواهد گرفت.

وی افزود: برخی معتقدند که اربعین بدعت است. بدعت به معنای این است که چیزی در دین نبوده و وارد دین شده است. اربعین جزئی از دین است که ائمه آن را تایید کرده‌اند و به آن ملتزم بودند. روایات و تاکیدات مکرر اهل بیت به پیاده‌روی اربعین نشان می‌دهد که این موضوع بدعت نیست.

سیدعلیزاده گفت: اکثر موکب‌ها در کنار فعالیت‌هایی که برای اربعین می‌کنند در ایام سال نیز در حال انجام کارهای فرهنگی هستند و این فرهنگی است که از اربعین آماده است. خادم امام حسین علیه‌السلام برای او فرقی ندارد که فردی که به موکب او می‌آید چه کسی است و تنها هدفش خدمت است.

امامی گفت: آمریکایی‌ها خیلی جدی و رسمی تحقیقاتی در مورد مشایه انجام داده‌اند که بسیار مشهور شد. ما در واقع کمبودهای پژوهشی که داریم باعث می‌شود در گفتمان‌سازی اربعین ضعیف باشیم.

وی افزود: در پیمایشی که مرکز رصد فرهنگی کشور انجام داده است، نشان می‌دهد که حجم بسیار زیادی حدود 70 درصد از افراد جامعه ایرانی یا تمایل به رفتن دارند یا عازم زیارت اربعین هستند و این موضوع یکی از سرمایه‌های مهم و کلان اجتماعی است که ما خوب به حقیقت اربعین نپرداخته‌ایم.

آخرین اخبار

سومین قسمت ویژه برنامه «خیابان آزادی» به روی آنتن افق راز خوانش انقلاب اسلامی از سوژه‌ها مستند «اشک» روایتی متفاوت از سوگواری بر سالار شهیدان روایتی از شهید تاسوعا از قاب شبکه افق تله‌تئاتر «کاتب اعظم» تاسوعا و عاشورا پخش می‌شود روایت یکی از کهن‌ترین عزاداری محرم در مستند «آبی برای سقایی» گنجینه نواهای عاشورایی «مثل سرو» نمادی از حیات شهدا «سید معطر» ذاکری که تنها به عشق اهل بیت می‌خواند تدارک مستندهای ویژه شبکه افق برای ایام محرم افق محرمی سیما «گوهرشاد» به روی آنتن افق هفته عفاف و حجاب با ویژه برنامه «خیابان آزادی» در ستاد امر به معروف چه می‌گذرد؟ این است حقیقت غرب: بازداشت به خاطر چند پست در صفحه شخصی روایتی از کودتای نوژه در مستند «آنچه گذشت» روایتی از امید و توسل در مستند «فرشی برای رُستن» کار جهادی؛ مسیری امتحان پس داده پیش روی دولت چهاردهم شبکه افق در اولین روز محرم سیاه پوش می‌شود فصل اول «نجلا» در قاب افق «خانه‌های نورانی» با روضه‌های سید الشهدا (ع) مستندهای افق رنگ و بوی محرم گرفت مستند «محافظ» با روایتی از زندگی نامه شهید سید مهدی موسوی روایتی متفاوت از سیاست‌ورزی مقتدرانه دولت شهید رئیسی بازخوانی جنایتی که از یاد‌ها نخواهد رفت این نامه برسد به دست رئیس‌جمهور دویست و شصت و هشتمین روز جنگ غزه و مردمی که همچنان مقاومند «پرواز اردیبهشت» امشب روی آنتن شبکه افق «من یک هیولا گرفته‌ام» به پخش افق رسید/ داستانی واقعی؛ از فاسدترین واحد پلیس آمریکا نظم نوین چند قطبی و چالش جدید آمریکا برنامه «انتخاب ایران» برای دور دوم انتخابات به افق رسید «برسد به دست رئیس جمهور» نامه‌ای برای رئیس جمهور آینده ایران شبکه افق با «آوردگاه» به عید مباهله می‌پردازد «آخرین ایست بازرسی» به افق رسید مجلس دوازدهم، دولت چهاردهم و آینده سیاست و اقتصاد ایران گزارش و گفت‌وگوهای اختصاصی «به افق فلسطین» از غزه روایتی از تبعیض نژادی آمریکایی‌ها به آنتن افق رسید ماه بانو در «بزرگراه همت» تازه‌های مستند افق سیما در هفته افشای حقوق بشر آمریکایی مردم در میدان هستند ولی تحول اداری و اقتصادی هم می‌خواهند مواضع نامزدها به افق فلسطین ریشه‌های دینی انتخابات و ضرورت مشارکت حداکثری کابینه جنگی که بلای جان نتانیاهو شده است نقاط عطف فعالیت‌های دولت شهید رئیسی در مستند «برسد به دست رئیس‌جمهور» معیشت مردم و انتخاب چهاردهم دیدگاه‌های محمدباقر قالیباف در مورد مسئله فلسطین حکمرانی مطلوب و آینده ایران دیدگاه‌های قاضی‌زاده هاشمی در مورد مسئله فلسطین اعلام مواضع نامزدهای ریاست جمهوری در برنامه «به افق فلسطین» «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر» روی آنتن شبکه افق

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها