مشاهده خبر

یک شنبه 5 شهریور 1402

تبعیض نژادی و جنسیتی در بازی‌های ویدیویی

برنامه 360 درجه با موضوع «تبعیض نژادی و جنسیتی در بازی های ویدیویی» پنجشنبه شب از شبکه افق پخش شد.

0

سال 2009 تحقیقی انجام شد که از بین نوجوان های سفید پوست 75 درصدشان دائما در حال بازی های ویدیویی هستند در حالیکه همان سال از بین کل نوجوان های رنگین پوست فقط 26 درصد در اوقات فراغتشان با بازی های ویدیویی سرگرم بودند.

اما تحقیقات نشان می دهد که در طی 10 سال اخیر از درصد گیمرهای سفید پوست 3 درصد کم شده است و نسبت آنها در بین نوجوان های سفید پوست به 71 درصد رسیده ولی آمار نوجوانهای گیمر رنگین پوست از کل نوجوان ها به 86 درصد رسیده است.

دعوای بین گیمرهای  سفید پوست و رنگین پوست در آمریکا خیلی جدی است. طبق آمار و اطلاعات وبسایت «ADL» در سال 2020، 81 درصد گیمرها حین بازی ویدیویی آنلاین مورد آزار و اذیت قرار گرفتند که این رقم نسبت به سال قبل 7 درصد رشد داشته است.

مهمترین آسیب ناشی از این آزار و اذیت ها، ناراحتی روحی و افسردگی است. 16 درصد از کاربران دختر و 14 درصد از کاربران رنگین پوست گفتند که بعد از شنیدن آزارها و اذیت های مکرر در حین بازی دچار افسردگی شدند. 9 درصد از کسانی که دچار اهانت های کلامی قرار گرفتند آنقدر احساس ناامنی کردند که بعد از بازی با پلیس تماس گرفتند.

آمارها نشان می دهد که 53 درصد از این اهانت های کلامی، به جنسیت و نژاد ربط دارد. 41 درصد از گیمرهای دختر گفتند که وقتی طرف مقابل از روی صدا یا شکل متوجه می شود، دختر است، شروع به اهانت میکند. 31 درصد از گیمرهای سیاهپوست نیز گزارش داده اند که به محض اینکه نژادشان در بازی ها مشخص می شود، بازیکن ها به آنها فحاشی و توهین های نژادی می کنند.

همچنین 25 درصد کاربران آسیایی می گویند که کاربران آمریکایی آنها را مسخره می کنند و 18 درصد از کاربران یهودی و 25 درصد از کاربران مسلمان هم گفتند که به آنها اهانت شده و حتی تهدید به مرگ شده اند.

دو بازی جی بی تی آنلاین و کال اف دیوتی آنلاین بخاطر همین اهانت های کلامی و آزار و اذیت نژادی 40 درصد از مخاطبانشان را از دست دادند. البته خود این شرکت ها به این کیشه ها دامن زده اند و وقتی نگاه میکنی می بینی اکثر قهرمان ها و شخصیت های اصلی بازی ها اشخاص سفید پوست و چشم رنگی هستند.

یک نظرسنجی در سال 2015 حاکی از آن بود که 35 درصد از سیاهپوست ها و 36 درصد از اسپانیای زبان ایالات متحده و 24 درصد از سفید پوست ها معتقدند که در بازی های ویدیویی اقلیت ها ضعیف به تصویر کشیده شده اند. همینطور نظرسنجی در سال 2009 نشان داد که فقط 10 درصد از شخصیت های اصلی یا مکمل، رنگین پوست ها هستند و 83 درصد از شخصیت های سیاهپوست در بازی های ورزشی نقش رقیب ایفا می کنند.

اما وضعیت شخصیت های آسیایی در بازی های ویدیویی بهتر از سیاهپوست ها نیست و از کل بازی های ویدیویی که ساخته شده است فقط در 4 درصد از آنها شخصیت های اصلی، آسیایی هستند که البته این بازی ها را آسیایی ها ساخته اند. مردهای آسیایی در این بازی ها اکثرا کوتاه و زرد پوست و کودن هستند.

همچنین فقط در 4 درصد از بازی های ویدیویی، شخصیت اصلی آنها یک زن است و معمولا به شکلی طراحی می شود که باب میل پسرها و مردها باشد. یکی از بهترین مثال ها در این زمینه، بازی مهاجم مقبره است که قهرمانش یک زن به اسم لارا کرافت است. یک زن جنگجو، شجاع و با مهارتهای بالا در فنون رزمی است ولی به شکل طراحی شده است که در نگاه اول فکر میکنی که یک مانکن لباس است.

تمام این کلیشه ها و مشکلات را خود شرکت های ساخت بازی ایجاد کرده اند. اکثر کارمندان این شرکت ها مردان سفید پوست است و این طراحان و بازی سازها همان کلیشه های ذهنی زندگی خودشان را طراحی می کنند این شرکت ها در چند سال اخیر متوجه شده اند که چه اشتباهی کرده اند و رویه شان را مقداری تغییر داده اند ولی اصلاح کردن یک مسیر 20 ساله در یک سال خیلی سخت است و ناممکن.

آخرین اخبار

او مردم را باور داشت و مردم هم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟ همه چیز درباره آقای نادر حزب دموکرات و مصادره به مطلوب اعتراضات دانشجویی در آمریکا میراث حاج نادر و افق‌های نو در آمریکا پخش «در مرز غبار آلود» از افق / روایتی متفاوت از نادر طالب‌زاده

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها