مشاهده خبر

یک شنبه 5 شهریور 1402

تلاش انتخاباتی یا بازی بد؟

یک کارشناس سیاسی گفت: تعداد شکست های این جریان سیاسی، شکست در رقابت های مختلف انتخاباتی از طرف مقابلش رو به افزایش است، به همین دلیل برای شکست احتمالی بعدی باید به دنبال یک مسبب یا عامل خارجی باشند. لذا گاهی سر و صدا یک تلاش اتخاباتی است و گاهی بازی بد انتخاباتی.

0

برنامه وارونگی با موضوعات اجتماعی و فرهنگی و با هدف پاسخگویی به شبهات مطرح شده، روز چهارشنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش اول این برنامه به اخبار جعلی منتشر شده در 24 ساعت گذشته از سوی رسانه‌های معاند پرداخته شد که از جمله این خبرها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: روسیه فروش بنزین به ایران را متوقف کرده است، رای گیری در جبهه اصلاحات برای شرکت در انتخابات، آزاد شدن فروش بلیط چارتری برای منطقه آزاد کیش.

در بخش بعدی این برنامه به موضوع شبهات انتخابات و با حضور رضا گنجی، کارشناس سیاسی به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

گنجی گفت: سیاستمدار خوب هیچ وقت با سر و صدا نرخ و قیمت خودش را بالا نمی برد و اگر یک جریان سیاسی فکر میکند با مجموعه ای از این کنش ها می تواند از یک سیستمی یک امتیازی برای خودش کسب کند یا برای هر شکست یا رد صلاحیت احتمالی یک توجیهی را خلق بکند مبنی بر اینکه ما گفته بودیم در این زمین بازی جایی برای ما وجود ندارد، اصلا کار زیبا و شایسته یک جریان سیاسی یا یک سیاستمدار نیست.

وی افزود: دو قطبی سازی های خودساخته توسط عده ای که میگویند به دنبال این هستند که تنور انتخابات را گرم کنند، اصلا مناسب نیست و بهتر است که در سیاست همیشه صداقت داشته باشند و این مساله همیشه جواب داده است.

این کارشناس سیاسی درباره بخشی از سخنان محمد خاتمی گفت: تعداد شکست های این جریان سیاسی، شکست در رقابت های مختلف انتخاباتی از طرف مقابلش رو به افزایش است، این به صورت معمول، یک جریان سیاسی را عصبانی می کند، و اکثرا وقتی می بینند که تعداد شکست ها رو به افزایش است، برای شکست احتمالی بعدی باید به دنبال یک مسبب یا عامل خارجی باشند.

یک قلب سالم سیاسی، قلبی است که هرگز با پایین آمدن مشارکت مردم در انتخابات خوشحال نشود، اگر سیاستمدار لایق و بالغی باشد اول از همه باید برق شعف را در چشمان او دید. لذا این سر و صدا گاهی یک تلاش اتخاباتیست و گاهی بازی بد انتخاباتی.

 عباس سلیمی نمین، کارشناس سیاسی مهمان تلفنی این بخش از برنامه بود، وی درباره جملات خاتمی گفت: جریانات سیاسی از برخی از عدم صلاحیت ها اطلاع دارند چرا که برخی از اعضای زیاده طلبشان علی القاعده قادر نخواهند بود از فیلتر شورای نگهبان عبور کنند. این اعضا می خواهند هم در داخل کشور از ساختار سیاسی بهره بگیرند و هم با طیف خارج از کشوری که مرزها را درنوردیده داد و ستد کنند.

وی افزود: این زیاده طلبی منحصر به یک جریان نیست بلکه در شقوق مختلف در جریان های سیاسی امروز خودنمایی میکند. جریان اصلاح طلب امسال این موضع را گرفته که خیلی موافق مشارکت نیستند. انتخابات مجلس امسال به گونه ایست که حتی اگر آنها لیست ندهند میتوانند از 90 درصد نمایندگانی که در شهرستانها انتخاب می شوند، استفاده کنند. این جریان در شهرستان ها قادر خواهند بود که افراد مورد نظشان را انتخاب کنند.همچنین به جهت احتمال شکست، در تهران هیچ لیستی ندهند. طبیعتا شکست در تهران بسیار برای آنها هزینه دارد این در حالیست که شهرستان ها خیلی هزینه سیاسی برای آنها ندارند اما می توانند در مجلس از طریق شهرستانها نقش جدی ایفا کنند. منتهی در تهران این پوز سیاسی را خواهند گرفت که ما به دلیل اینکه با برخی از رویکرد ها مخالفیم در انتخابات نقش فعالی ایفا نکردیم. اما در شهرستان ها فعالیت آنها به دلیل اینکه در سراسر کشور توزیع می شود، هیچ نمودی نخواهد داشت.

در ادامه گنجی گفت: جریان اصلاح طلب به عنوان یک جریان سیاسی در ایران، یک جریان درس پس نداده و بکری نیست، یعنی پیشتر این فرصت را داشته که در حاکمیت خودش را به نمایش بگذارد. زندگی مردم محل پر کردن خلاءهای زندگی شما  نیست.

آخرین اخبار

موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟ رژیم که قبلا در سه جبهه می‌جنگید و حالا توان نبرد با حماس را هم ندارد رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار مقاومت مدیون زن فلسطینی است ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق تفاوت مسهل و ملین در طب سنتی آنچه در غزه می‌گذرد فیلم نیست! جریمه سنگین و پرونده قضایی در انتظار واحدهای آلاینده متخلف آیا جنگ غزه بعد از وقفه انسانی از سر گرفته می‌شود؟ قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان این میوه را تازه تازه بو نکنید! ورزشکاران مشهور خارجی که حامی فلسطین‌اند 2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ آیا اتحادیه‎ها در قبال بیمه کارگردان مسئولیتی دارند؟ یک مولتی ‌ویتامین طبیعی آگاهی شرط لازم داشتن نسل سالم چرا با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نمی‌دهیم؟ مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد تنفس مصنوعی برای زنده نگه ‌داشتن رژیم صهیونیستی دانشجویان ستاره‌ دار بی واسطه به افق می‌آیند دوگانه دولت‌ها و ملت‌ها در موضوع غزه! روش‌های ساده برای کاهش درد قاعدگی دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است مشکل مسکن جز با تعریف یک نظام حمایتی حل نمی‌شود آیا مشکل پسماند شمال کشور حل می‌شود؟ رژیم صهیونستی فقط با غزه نمی‌جنگد «دربرابر تاریکی» به افق رسید تاثیر سرنوشت فلسطین بر مسائل استراتژیک جهانی پوشش زنده تحولات و تحلیل جنگ غزه در شبکه افق سیاست منطقه‌ای آمریکا با طوفان الاقصی به چالش کشیده شد مستند‌های ستاره دار در افق تهدید جدی سلامت در صورت خوابیدن با استرس چی کار کنیم تو پاییز مریض نشیم؟ جنگ کریدورها و بقای کشورها بنگاه‌داری بانک‌ها و پشت پرده فروشگاه‌های بزرگ لوازم خانگی روایت «غربت فلسطین» در افق جنگ غزه، مقدمه فروپاشی رژیم صهیونیستی است مستندهای آدینه این هفته افق پلتفرم‌های قدیمی خودرو در ایران سود ده هستند! پیشنهاد «ابتکار» برای مقابله جهانی با رژیم صهیونیستی آیا پارکینسون درمان می‌شود؟ کواکبیان: دفاع از فلسطین وظیفه همه کشورهای اسلامی است قانون مالیات بر خانه‌های خالی و آمارهای متناقض بررسی سیاست دوگانه انگلیس در برابر فلسطین آیا ارائه تسهیلات به افراد زیر مجموعه بانک‌ها قانونی است؟ آرتروز و ارتباط آن با اختلال داخلی بدن سقوط صهیونیست‌ها از ابتدای درگیری شروع شد خوراک طیب چه نوع غذایی است؟ جنگ کثیف؛ تنها دستاورد رژیم صهیونسیتی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها