مشاهده خبر

یک شنبه 5 شهریور 1402

تلاش انتخاباتی یا بازی بد؟

یک کارشناس سیاسی گفت: تعداد شکست های این جریان سیاسی، شکست در رقابت های مختلف انتخاباتی از طرف مقابلش رو به افزایش است، به همین دلیل برای شکست احتمالی بعدی باید به دنبال یک مسبب یا عامل خارجی باشند. لذا گاهی سر و صدا یک تلاش اتخاباتی است و گاهی بازی بد انتخاباتی.

0

برنامه وارونگی با موضوعات اجتماعی و فرهنگی و با هدف پاسخگویی به شبهات مطرح شده، روز چهارشنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش اول این برنامه به اخبار جعلی منتشر شده در 24 ساعت گذشته از سوی رسانه‌های معاند پرداخته شد که از جمله این خبرها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: روسیه فروش بنزین به ایران را متوقف کرده است، رای گیری در جبهه اصلاحات برای شرکت در انتخابات، آزاد شدن فروش بلیط چارتری برای منطقه آزاد کیش.

در بخش بعدی این برنامه به موضوع شبهات انتخابات و با حضور رضا گنجی، کارشناس سیاسی به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

گنجی گفت: سیاستمدار خوب هیچ وقت با سر و صدا نرخ و قیمت خودش را بالا نمی برد و اگر یک جریان سیاسی فکر میکند با مجموعه ای از این کنش ها می تواند از یک سیستمی یک امتیازی برای خودش کسب کند یا برای هر شکست یا رد صلاحیت احتمالی یک توجیهی را خلق بکند مبنی بر اینکه ما گفته بودیم در این زمین بازی جایی برای ما وجود ندارد، اصلا کار زیبا و شایسته یک جریان سیاسی یا یک سیاستمدار نیست.

وی افزود: دو قطبی سازی های خودساخته توسط عده ای که میگویند به دنبال این هستند که تنور انتخابات را گرم کنند، اصلا مناسب نیست و بهتر است که در سیاست همیشه صداقت داشته باشند و این مساله همیشه جواب داده است.

این کارشناس سیاسی درباره بخشی از سخنان محمد خاتمی گفت: تعداد شکست های این جریان سیاسی، شکست در رقابت های مختلف انتخاباتی از طرف مقابلش رو به افزایش است، این به صورت معمول، یک جریان سیاسی را عصبانی می کند، و اکثرا وقتی می بینند که تعداد شکست ها رو به افزایش است، برای شکست احتمالی بعدی باید به دنبال یک مسبب یا عامل خارجی باشند.

یک قلب سالم سیاسی، قلبی است که هرگز با پایین آمدن مشارکت مردم در انتخابات خوشحال نشود، اگر سیاستمدار لایق و بالغی باشد اول از همه باید برق شعف را در چشمان او دید. لذا این سر و صدا گاهی یک تلاش اتخاباتیست و گاهی بازی بد انتخاباتی.

 عباس سلیمی نمین، کارشناس سیاسی مهمان تلفنی این بخش از برنامه بود، وی درباره جملات خاتمی گفت: جریانات سیاسی از برخی از عدم صلاحیت ها اطلاع دارند چرا که برخی از اعضای زیاده طلبشان علی القاعده قادر نخواهند بود از فیلتر شورای نگهبان عبور کنند. این اعضا می خواهند هم در داخل کشور از ساختار سیاسی بهره بگیرند و هم با طیف خارج از کشوری که مرزها را درنوردیده داد و ستد کنند.

وی افزود: این زیاده طلبی منحصر به یک جریان نیست بلکه در شقوق مختلف در جریان های سیاسی امروز خودنمایی میکند. جریان اصلاح طلب امسال این موضع را گرفته که خیلی موافق مشارکت نیستند. انتخابات مجلس امسال به گونه ایست که حتی اگر آنها لیست ندهند میتوانند از 90 درصد نمایندگانی که در شهرستانها انتخاب می شوند، استفاده کنند. این جریان در شهرستان ها قادر خواهند بود که افراد مورد نظشان را انتخاب کنند.همچنین به جهت احتمال شکست، در تهران هیچ لیستی ندهند. طبیعتا شکست در تهران بسیار برای آنها هزینه دارد این در حالیست که شهرستان ها خیلی هزینه سیاسی برای آنها ندارند اما می توانند در مجلس از طریق شهرستانها نقش جدی ایفا کنند. منتهی در تهران این پوز سیاسی را خواهند گرفت که ما به دلیل اینکه با برخی از رویکرد ها مخالفیم در انتخابات نقش فعالی ایفا نکردیم. اما در شهرستان ها فعالیت آنها به دلیل اینکه در سراسر کشور توزیع می شود، هیچ نمودی نخواهد داشت.

در ادامه گنجی گفت: جریان اصلاح طلب به عنوان یک جریان سیاسی در ایران، یک جریان درس پس نداده و بکری نیست، یعنی پیشتر این فرصت را داشته که در حاکمیت خودش را به نمایش بگذارد. زندگی مردم محل پر کردن خلاءهای زندگی شما  نیست.

آخرین اخبار

سومین قسمت ویژه برنامه «خیابان آزادی» به روی آنتن افق راز خوانش انقلاب اسلامی از سوژه‌ها مستند «اشک» روایتی متفاوت از سوگواری بر سالار شهیدان روایتی از شهید تاسوعا از قاب شبکه افق تله‌تئاتر «کاتب اعظم» تاسوعا و عاشورا پخش می‌شود روایت یکی از کهن‌ترین عزاداری محرم در مستند «آبی برای سقایی» گنجینه نواهای عاشورایی «مثل سرو» نمادی از حیات شهدا «سید معطر» ذاکری که تنها به عشق اهل بیت می‌خواند تدارک مستندهای ویژه شبکه افق برای ایام محرم افق محرمی سیما «گوهرشاد» به روی آنتن افق هفته عفاف و حجاب با ویژه برنامه «خیابان آزادی» در ستاد امر به معروف چه می‌گذرد؟ این است حقیقت غرب: بازداشت به خاطر چند پست در صفحه شخصی روایتی از کودتای نوژه در مستند «آنچه گذشت» روایتی از امید و توسل در مستند «فرشی برای رُستن» کار جهادی؛ مسیری امتحان پس داده پیش روی دولت چهاردهم شبکه افق در اولین روز محرم سیاه پوش می‌شود فصل اول «نجلا» در قاب افق «خانه‌های نورانی» با روضه‌های سید الشهدا (ع) مستندهای افق رنگ و بوی محرم گرفت مستند «محافظ» با روایتی از زندگی نامه شهید سید مهدی موسوی روایتی متفاوت از سیاست‌ورزی مقتدرانه دولت شهید رئیسی بازخوانی جنایتی که از یاد‌ها نخواهد رفت این نامه برسد به دست رئیس‌جمهور دویست و شصت و هشتمین روز جنگ غزه و مردمی که همچنان مقاومند «پرواز اردیبهشت» امشب روی آنتن شبکه افق «من یک هیولا گرفته‌ام» به پخش افق رسید/ داستانی واقعی؛ از فاسدترین واحد پلیس آمریکا نظم نوین چند قطبی و چالش جدید آمریکا برنامه «انتخاب ایران» برای دور دوم انتخابات به افق رسید «برسد به دست رئیس جمهور» نامه‌ای برای رئیس جمهور آینده ایران شبکه افق با «آوردگاه» به عید مباهله می‌پردازد «آخرین ایست بازرسی» به افق رسید مجلس دوازدهم، دولت چهاردهم و آینده سیاست و اقتصاد ایران گزارش و گفت‌وگوهای اختصاصی «به افق فلسطین» از غزه روایتی از تبعیض نژادی آمریکایی‌ها به آنتن افق رسید ماه بانو در «بزرگراه همت» تازه‌های مستند افق سیما در هفته افشای حقوق بشر آمریکایی مردم در میدان هستند ولی تحول اداری و اقتصادی هم می‌خواهند مواضع نامزدها به افق فلسطین ریشه‌های دینی انتخابات و ضرورت مشارکت حداکثری کابینه جنگی که بلای جان نتانیاهو شده است نقاط عطف فعالیت‌های دولت شهید رئیسی در مستند «برسد به دست رئیس‌جمهور» معیشت مردم و انتخاب چهاردهم دیدگاه‌های محمدباقر قالیباف در مورد مسئله فلسطین حکمرانی مطلوب و آینده ایران دیدگاه‌های قاضی‌زاده هاشمی در مورد مسئله فلسطین اعلام مواضع نامزدهای ریاست جمهوری در برنامه «به افق فلسطین» «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر» روی آنتن شبکه افق

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها