مشاهده خبر

شنبه 28 مرداد 1402
وارونگی

زنان در هالیوود

برنامه 360 درجه با موضوع «زنان در هالیوود» جمعه شب از شبکه افق پخش شد.

0

اگر از آدم های مختلف شرق و غرب عالم بپرسید وقتی واژه زن ستیزی می شنوند اولین تصویری که در ذهنشان می آید چیست، جواب خیلی از آنها کشورهای حاشیه خلیج فارس و عرب و ایران و اسلام است؛ یکی از ریشه های این تصاویر کلیشه که در ذهن و مغز چند میلیارد نفر نفوذ کرده است، جایی نیست جز هالیوود.

هالیوود این روزها یکی از نمادهای مبارزه برای حقوق زنان و برابری جنسیتی است. در هالیوود مردها با زن ها برابر هستند. از سال 1915 تا به امروز 15 درصد از فیلم های هالیوود نقش اصلی آن ها زن بوده است.

سال 2013 نیویورک تایمز گزارشی منتشر کرد و براساس آن گزارش از 700 فیلمی که در آن سال ساخته شده بود فقط  در 15 درصد این فیلم ها زن ها نقش اصلی داشتند. عاوه بر این تا سال 2015 ، کارگردانی زن 8 درصد، و نویسندگی 16 درصد، تدوین 21 درصد و تهیه کنندگی 26 درصد و فیلمبرداری 4 درصد بوده است.

سال 2017 آکادمی فیلم نیویورک درباره دستمزد بازیگران زن و مرد گزارشی منتشر کرد که نشان می داد مجموع 10 بازیگر مرد هالیوود روی هم 419 میلیون دلار بوده و این در حالیست که 10 زن بازیگر پردرآمد روی هم 226 میلیون دلار دستمزد گرفته بودند.

این تضادهای جنسیتی در هالیوود آنقدر زیاد بود که در سال 1998 دکتر مارتا لائوزن پژوهشگر و استاد دانشگاه سن دیه گو برای وضعیت زنان هالیوود عبارتی ساخت به نام سقف سلولوئیدی . این سف در واقع یک سقف کاذب پلاسیکی شفاف است و معنی آن این بود که مهم نیست زنان  درهالیوود چقر برای پیشرفت تلاش میکنند چون سر راه یشرفت همه آن ها یک سقف سلولوئیدی است که اجازه نمیدهد از یک جایی به بعد بالاتر بروند.

یکی از رسانه‌های آمریکایی با نام THE WRAP در یک گزارش گفته است که زنان برای استودیوی هالیوود دارای تاریخ مصرف هستند و با سن و زیبایی آنان نسبت مستقیم دارد. بازیگران زن هالیوودی به محض اینکه از یک سنی فراتر می‌روند، دیگر قابل استفاده نیستند و نقش‌های کمتری به آنان داده می‌شود.

در 50 فیلم برتر دنیا تنها یک کارگردان زن وجود دارد و در سال 2019 فیلم کاپتان مارول توانست یک میلیارد دلار بفروشد که البته این فیلم نیز به صورت مشترک با یک بازیگر مرد بوده است.

در سال 2019 فیلمی با نام بام شل ساخته شد که به موضوع تعرض جنسی زنان که بر اساس یک داستان واقعی است، پرداخته بود و از این سال به بعد هالیوود تلاش کرد تا هر سال یک جایزه به زنان فیلم ساز اهدا کند، موضوعی که قبلا سابقه نداشت.

پس از این جریان، نقش اول فیلم‌های اکشن به زنان نیز داده شد که می‌توان به کاپتان مارول و زن شگفت انگیز اشاره کرد.

آخرین اخبار

«به افق فلسطین» فاتح خط مقدم جنگ رسانه‌ای تاریخ تکرار می‌شود؛ غارت انبار همان غارت کوفه و زدن کنسولگری همان زدن تهران است! ناگفته‌هایی از پدافند هوایی ایران در «نبرد امواج» لحظه به لحظه با جنگ غزه توصیه جدی به اربابان اسرائیل: کنترلش کنید! اگر اسرائیل پیام ایران را نگرفته باشد... سناریوهای محتمل برای واکنش اسرائیل به عملیات موشکی ایران عملیات وعده صادق؛ فراتر از آنچه در ظاهر می‌بینیم «سرزمین ستاره‌ها»؛ ایرانگردی توأمان با شرکت در جلسات قرآنی رویکرد روزآمد سفرنامه قرآنی «سرزمین ستاره‌ها» راستگرایان دینی در آمریکا و اسرائیل و مسئله جنگ غزه راهکاری مردمی برای تحریم کالاهای اسرائیلی وقتی کار هنرمندان ایرانی تازه شروع شده است راز قدس در روایت فتح زمانی برای آخرین دانه‌های این ساعت شنی همه تصمیم‌ها در واشنگتن گرفته می‌شود مسئله جامعه امروز اخلاق است فضای مجازی و دیکتاتورهای مدافع آزادی بیان! خروش یک ملت «به افق فلسطین» آیا آمریکا از حمله به کنسولگری ایران اطلاع داشت؟ ترور چهره‌های شاخص؛ پروژه‌ای صهیونیستی که هیچ وقت جواب نداده است پیکره 7 ساله «وقت سحر» را حفظ کرده‌ایم/ برنامه‌ای با مشارکت مرکز نهضت شبکه افق به حواشی یک توییت واکنش نشان داد/ انتشار توسط ضد انقلاب چرا اسرائیل اینگونه طغیان‌گری می‌کند؟ پاسخ سریع و محکم یا مدیریت هوشمندانه میدان؟ اولین گلوله را صهیونیست‌ها شلیک کردند نگاهی به برنامه رمضانی شبکه افق با کارشناس «وقت سحر» هماهنگی بین جهاد اسلامی و حماس در بحبوحه جنگ تفرقه صهیونیست‌ها همه اینها بچه مسجدی هستند برنامه‌های سحرگاهی حساس و لب تیغی هستند مقاومت از کشورهای عربی نا امید شده است دهه هشتادی‌ها و مسئله فلسطین؛ نگاه فانتزی یا آرمان‌خواهی متفاوت با نسل گذشته؟ سرانجام آمریکا هم زانو زد چرا مسئله فلسطین کلید رمزآلود فرج است؟ پویشی برای افطار مردمِ در حصار کمپینی برای اخراج اسرائیل از کمیسیون مقام زن سازمان ملل مستندهای متنوع افق در آستانه عید نوروز جنگ غزه را نشانه ظهور ندانیم مردی که همه برای ترورش همدست شدند! سفره‌داران مهمان «همسفره» می‌شوند جوانانی که هر طور هست به مردم غزه غذا می‌رسانند پویش «همسفره» آغاز شد/ مهربانی را آسان بگیریم و هم‌سفره شویم! مردی برای همه فصل‌های مقاومت «همسفره» ویژه برنامه افطار شبکه افق شد / تدارک رمضانی افق ترویج جلسات خانگی قرآنی همراه با ایرانگردی/ «سرزمین ستاره‌ها» روی آنتن رمضان 12 سال غفلت ایران از سوریه! مروری بر پرونده مافیا خودرو در «کافه مستند» شبکه افق رمضان شبکه افق با مستندهای متنوع از دفاع مقدس در ایران تا جنگ در غزه مستندسازی جنایات اسرائیل برای فردایی نزدیک

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها