مشاهده خبر

دو شنبه 23 مرداد 1402

خنجر از پشت بایدن در توافق با ایران

یک کارشناس سیاسی گفت: اگر جریان‌های سیاسی داخلی با نگاه درست به موضوع بنگرند خواهند فهمید اتفاق اخیر یک دستاورد در حوزه سیاست خارجی در دولت سیزدهم است.

0

برنامه وارونگی با موضوعات سیاسی و فرهنگی و پاسخگویی به شبهات روز شنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش اول برنامه به اخبار جعلی منتشر شده در 24 ساعت شبانه روز گذشته از سوی رسانه‌های بیگانه منتشر شده است، پرداخته شد که از جمله این خبرها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: وال استریت: ایران برای کاهش تنش ها ذخیره اورانیوم 60 درصدی خود را کاهش داده، شایعه ثبت نام احمدی نژاد در انتخابات مجلس، طرح ساخت خانه های 25 تا 35 متری برای زوجین.

در بخش شبهه این برنامه به موضوع تبادل جاسوسان و بدهی بلوکه شده ایران در کره جنوبی و با حضور محمد قادری، کارشناس سیاسی پرداخته شد.

وی درباره علت تاخیر در این توافق گفت: این توافق که با تبادل زندانیان و آزاد سازی بخشی از منابع ارزی مسدود شده کشور، بین  ایران آمریکا رقم خورده است، حاصل گفت و گوهای حداقل یک‌سال الی نیم دو ساله است. اما در مقاطع مختلف آمریکایی‌ها، سنگ اندازی‌ها و عهد شکنی‌هایی انجام دادند و در بخشی بخصوص در پاییز سال گذشته به هوا و هوس اینکه اتفاقاتی در ایران خواهد افتاد، رسما اعلام کردند که مذاکره را ما از گزینه های روی میز با ایران خارج کردیم . کاملا توقف از سمت آمریکا بوده و متاسفانه با وارونه نمایی و تحریف حقایق به گونه‌ای القا می‌شود که به دلیل اینکه ایران دنبال باج گیری بوده است، روند مذاکره با تعلل و توقف همراه بوده است.

وی افزود: آنچه که در سبد ملت ایران گذاشته می‌شود را با رفتارها و گفتارهای جناحی وسیاسی مخدوش نکنیم. اما نکته‌ای را باید در نظر داشت، این است که آنچه که آن‌ها به عنوان کارنامه کاری  خود در دولت گذشته منتسب می‌کنند به خصوص تبادل جیسیون رضاییان، موضوعی است که اساسا ربطی به تیم مذاکره کننده برجامی در دولت قبلی ندارد.

وی درباره تفاوت ماجرای تبادل جیسون رضاییان با تبادل اخیر گفت: چند تفاوت عمده در این دو تبادل وجود دارد و چند موضوع مهم است: ماجرای مذاکرات برای تبادل جیسون رضاییان اساسا ربطی به تیم مذاکره کننده هسته‌ای ما نداشت و حاصل دستاوردهای نهادهای امنیتی بود که و به موزات مذاکرات برجامی توسط نهاد های امنیتی در حال پیگیری بود.

نکته دوم طرح بحث در رابطه با جریان تبادل رضاییان که پول نقد گرفتیم و این بار پول نقد نیست مرتبط است که در واقع به دلیل اینکه به مفاد برجامی اشراف ندارند، از این صحبت‌ها می‌کنند..

وی گفت: زمان آن رسیده است تا به این مرحله برسیم که داشته‌های خود را با صحبت‌های جناحی و سیاسی مخدوش نکنیم. فرض کنیم کاری در دولت قبل انجام شده است و اکنون میوه آن چیده می‌شود. این موضوع چه ایرادی دارد؟

قادری افزود: در بحث تبادل جیسون رضاییان چند مورد وجود دارد. اول اینکه تبادل جیسون رضاییان هیچ ارتباطی با مذاکرات نداشت و به موازات مذاکرات، توسط نهادهای امنیتی انجام شده است. نکته دوم در خصوص نقد بودن پولی است که در زمان تبادل رضاییان صورت گرفته، موضوع این است که بر اساس برجام این پولی که بلوکه شده باید در مسیری که الان تعیین شده است، خرج شود ضمن اینکه اگر این پول گرفته نمی‌شد ما مجبور بودیم از منابع ارزی دیگری استفاده کنیم که باعث می‌شد فشار بر بقیه بخش‌ها بیاید.

این کارشناس سیاسی گفت: اگر جریان‌های سیاسی داخلی با نگاه درست به موضوع بنگرند خواهند فهمید اتفاق اخیر یک دستاورد در حوزه سیاست خارجی در دولت سیزدهم است.

آخرین اخبار

موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟ رژیم که قبلا در سه جبهه می‌جنگید و حالا توان نبرد با حماس را هم ندارد رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار مقاومت مدیون زن فلسطینی است ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق تفاوت مسهل و ملین در طب سنتی آنچه در غزه می‌گذرد فیلم نیست! جریمه سنگین و پرونده قضایی در انتظار واحدهای آلاینده متخلف آیا جنگ غزه بعد از وقفه انسانی از سر گرفته می‌شود؟ قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان این میوه را تازه تازه بو نکنید! ورزشکاران مشهور خارجی که حامی فلسطین‌اند 2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ آیا اتحادیه‎ها در قبال بیمه کارگردان مسئولیتی دارند؟ یک مولتی ‌ویتامین طبیعی آگاهی شرط لازم داشتن نسل سالم چرا با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نمی‌دهیم؟ مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد تنفس مصنوعی برای زنده نگه ‌داشتن رژیم صهیونیستی دانشجویان ستاره‌ دار بی واسطه به افق می‌آیند دوگانه دولت‌ها و ملت‌ها در موضوع غزه! روش‌های ساده برای کاهش درد قاعدگی دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است مشکل مسکن جز با تعریف یک نظام حمایتی حل نمی‌شود آیا مشکل پسماند شمال کشور حل می‌شود؟ رژیم صهیونستی فقط با غزه نمی‌جنگد «دربرابر تاریکی» به افق رسید تاثیر سرنوشت فلسطین بر مسائل استراتژیک جهانی پوشش زنده تحولات و تحلیل جنگ غزه در شبکه افق سیاست منطقه‌ای آمریکا با طوفان الاقصی به چالش کشیده شد مستند‌های ستاره دار در افق تهدید جدی سلامت در صورت خوابیدن با استرس چی کار کنیم تو پاییز مریض نشیم؟ جنگ کریدورها و بقای کشورها بنگاه‌داری بانک‌ها و پشت پرده فروشگاه‌های بزرگ لوازم خانگی روایت «غربت فلسطین» در افق جنگ غزه، مقدمه فروپاشی رژیم صهیونیستی است مستندهای آدینه این هفته افق پلتفرم‌های قدیمی خودرو در ایران سود ده هستند! پیشنهاد «ابتکار» برای مقابله جهانی با رژیم صهیونیستی آیا پارکینسون درمان می‌شود؟ کواکبیان: دفاع از فلسطین وظیفه همه کشورهای اسلامی است قانون مالیات بر خانه‌های خالی و آمارهای متناقض بررسی سیاست دوگانه انگلیس در برابر فلسطین آیا ارائه تسهیلات به افراد زیر مجموعه بانک‌ها قانونی است؟ آرتروز و ارتباط آن با اختلال داخلی بدن سقوط صهیونیست‌ها از ابتدای درگیری شروع شد خوراک طیب چه نوع غذایی است؟ جنگ کثیف؛ تنها دستاورد رژیم صهیونسیتی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها