مشاهده خبر

دو شنبه 23 مرداد 1402

خنجر از پشت بایدن در توافق با ایران

یک کارشناس سیاسی گفت: اگر جریان‌های سیاسی داخلی با نگاه درست به موضوع بنگرند خواهند فهمید اتفاق اخیر یک دستاورد در حوزه سیاست خارجی در دولت سیزدهم است.

0

برنامه وارونگی با موضوعات سیاسی و فرهنگی و پاسخگویی به شبهات روز شنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش اول برنامه به اخبار جعلی منتشر شده در 24 ساعت شبانه روز گذشته از سوی رسانه‌های بیگانه منتشر شده است، پرداخته شد که از جمله این خبرها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: وال استریت: ایران برای کاهش تنش ها ذخیره اورانیوم 60 درصدی خود را کاهش داده، شایعه ثبت نام احمدی نژاد در انتخابات مجلس، طرح ساخت خانه های 25 تا 35 متری برای زوجین.

در بخش شبهه این برنامه به موضوع تبادل جاسوسان و بدهی بلوکه شده ایران در کره جنوبی و با حضور محمد قادری، کارشناس سیاسی پرداخته شد.

وی درباره علت تاخیر در این توافق گفت: این توافق که با تبادل زندانیان و آزاد سازی بخشی از منابع ارزی مسدود شده کشور، بین  ایران آمریکا رقم خورده است، حاصل گفت و گوهای حداقل یک‌سال الی نیم دو ساله است. اما در مقاطع مختلف آمریکایی‌ها، سنگ اندازی‌ها و عهد شکنی‌هایی انجام دادند و در بخشی بخصوص در پاییز سال گذشته به هوا و هوس اینکه اتفاقاتی در ایران خواهد افتاد، رسما اعلام کردند که مذاکره را ما از گزینه های روی میز با ایران خارج کردیم . کاملا توقف از سمت آمریکا بوده و متاسفانه با وارونه نمایی و تحریف حقایق به گونه‌ای القا می‌شود که به دلیل اینکه ایران دنبال باج گیری بوده است، روند مذاکره با تعلل و توقف همراه بوده است.

وی افزود: آنچه که در سبد ملت ایران گذاشته می‌شود را با رفتارها و گفتارهای جناحی وسیاسی مخدوش نکنیم. اما نکته‌ای را باید در نظر داشت، این است که آنچه که آن‌ها به عنوان کارنامه کاری  خود در دولت گذشته منتسب می‌کنند به خصوص تبادل جیسیون رضاییان، موضوعی است که اساسا ربطی به تیم مذاکره کننده برجامی در دولت قبلی ندارد.

وی درباره تفاوت ماجرای تبادل جیسون رضاییان با تبادل اخیر گفت: چند تفاوت عمده در این دو تبادل وجود دارد و چند موضوع مهم است: ماجرای مذاکرات برای تبادل جیسون رضاییان اساسا ربطی به تیم مذاکره کننده هسته‌ای ما نداشت و حاصل دستاوردهای نهادهای امنیتی بود که و به موزات مذاکرات برجامی توسط نهاد های امنیتی در حال پیگیری بود.

نکته دوم طرح بحث در رابطه با جریان تبادل رضاییان که پول نقد گرفتیم و این بار پول نقد نیست مرتبط است که در واقع به دلیل اینکه به مفاد برجامی اشراف ندارند، از این صحبت‌ها می‌کنند..

وی گفت: زمان آن رسیده است تا به این مرحله برسیم که داشته‌های خود را با صحبت‌های جناحی و سیاسی مخدوش نکنیم. فرض کنیم کاری در دولت قبل انجام شده است و اکنون میوه آن چیده می‌شود. این موضوع چه ایرادی دارد؟

قادری افزود: در بحث تبادل جیسون رضاییان چند مورد وجود دارد. اول اینکه تبادل جیسون رضاییان هیچ ارتباطی با مذاکرات نداشت و به موازات مذاکرات، توسط نهادهای امنیتی انجام شده است. نکته دوم در خصوص نقد بودن پولی است که در زمان تبادل رضاییان صورت گرفته، موضوع این است که بر اساس برجام این پولی که بلوکه شده باید در مسیری که الان تعیین شده است، خرج شود ضمن اینکه اگر این پول گرفته نمی‌شد ما مجبور بودیم از منابع ارزی دیگری استفاده کنیم که باعث می‌شد فشار بر بقیه بخش‌ها بیاید.

این کارشناس سیاسی گفت: اگر جریان‌های سیاسی داخلی با نگاه درست به موضوع بنگرند خواهند فهمید اتفاق اخیر یک دستاورد در حوزه سیاست خارجی در دولت سیزدهم است.

آخرین اخبار

«میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟ همه چیز درباره آقای نادر حزب دموکرات و مصادره به مطلوب اعتراضات دانشجویی در آمریکا میراث حاج نادر و افق‌های نو در آمریکا پخش «در مرز غبار آلود» از افق / روایتی متفاوت از نادر طالب‌زاده پخش مستند‌هایی با موضوعات اجتماعی، فرهنگی و تاریخی از شبکه افق مسابقه‌ای برای کلاه‌سبزان نیروی دریایی پخش «بازی اختاپوس» از شبکه افق ماجرای نسبت فامیلی علیرضا قربانی با داور «محفل» از زبان احمد ابوالقاسمی + فیلم «جهان آرا» نظرات مختلف را به قضاوت می‌گذارد/ بازنمایی عملیات موشکی بیداری انسانی در دانشگاه‌های برتر آمریکا آقای خاص برای اولین بار در سیمای ملی به آنتن افق رسید مداخله آمریکا در ایران؛ از دوره رضاخانی تا امروز آیا استعفای مقامات امنیتی اسرائیل ادامه دارد؟ عملیات وعده صادق و تغییر تاکتیک در جنگ سایه‌ها «به افق فلسطین» تجربه شیرین دفاع از صدای مظلوم مدیر شبکه افق و برنامه وقت سحر در مجلس تقدیر شدند راز فروپاشی سیاسی رژیم صهیونیستی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها