مشاهده خبر

چهار شنبه 18 مرداد 1402
وارونگی

آیا لایحه حجاب، ضمانت اجرایی دارد؟

رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت: به صورت کلی مجری اصلی این لایحه پلیس و دستگاه قضایی است. و کل دستگاه‌ها ملزم به همکاری با این دو دستگاه هستند و در صورت عدول، مجازات دارند. این لایحه ضمانت اجرایی بسیار قوی دارد.

0

برنامه وارونگی با موضوعات سیاسی و فرهنگی و پاسخگویی به شبهات روز شنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش اول برنامه به اخبار جعلی منتشر شده در 24 ساعت شبانه روز گذشته از سوی رسانه‌های بیگانه پرداخته شد که از جمله این خبرها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: احضار رئیس کل بانک مرکزی به مجلس، قطع بودجه و تخلیه ساختمان رصد خانه مهاجرت در پی مصاحبه بهرام صلواتی مدیر رصدخانه مهاجرت، کشته شدن یک باردار و یک کودک در پی دستگیری تیم چهارنفره تروریستی در راسک و راه اندازی سامانه برای ارسال تصاویر افراد هنجار شکن توسط مردم.

بخش شبهه درباره موضوع لایحه حجاب و با حضور حجت الاسلام والمسلمین موسی غضنفرآبادی، رئیس کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس شورای اسلامی پرداخته شد.

وی درباره لایحه حجاب و سوال اینکه آیا با مساله امر به معروف و نهی از منکر تعارض دارد گفت: این لایحه، قانون امر به معروف و نهی منکر را تضعیف و ممنوع نکرده است. اساسا این قانون جدا از لایحه است و تعارضی با لایحه ندارد. موضوع امر به معروف و نهی از منکر یک موضوع همگانی و مردمی است. در این لایحه بحث شیوه برخورد از ناحیه ضابطان و همچنین تغییر دادن روش برخورد ضابط با متخلفان است‌

وی تاکید کرد: پس از همفکری و جلسات متعدد به این نتیجه رسیدیم که قانون کنونی دیگر جوابگوی نسل امروز نیست و باید به شکل دیگری اجرا شود.

مصطفی انتظاری، روزنامه‌نگار، مهمان تلفنی برنامه بود.

وی در این باره گفت: بحث اصلی اینجاست وقتی میخواهیم درباره موضوعی که بسیار مهم و بحث برانگیز در سطح جامعه بود، لایحه و چارچوبی ایجاد کنیم، انتظار این است که تمام دستگاه های دولتی برای نوشتن یک آن مشارکت کنند تا به بهترین شکل نوشنه شود.

انتظاری ادامه داد: هم قوه قضاییه و هم دولت و مجلس در این مساله این دغدغه ها را داشته‌اند اما از زمانی که متن این لایحه در اینترنت و در انظار عموم قرار گرفت، اظهار نظرها و مواضعی را شاهد هستیم که به نظر می رسد در سطح این لایحه آن الزاماتی که باید، لحاظ نشده است. مثلا مقام قضایی انتقاد می کند، دولت ابهامات و نکاتی در این زمینه دارند و نمایندگان مجلس انتقادهایی را در صحن مجلس اعلام می‌کنند.

این روزنامه‌نگار تاکید کرد: این اظهار نظرات رسمی ، نشان می‌دهد که گویا دستگاه های حاکمیتی ذیربط در تدوین آن، حمایت کافی از آن ندارند و نقدها و دغدغه‌هایی وجود دارد و این نگرانی را ایجاد می کند که بعد از اینکه این لایحه اجرا شد نتواند ضمانت اجرایی داشته باشد. بنابراین اگر هناهنگی در اجرا نباشد افکار عمومی احساس کنند که این قانون ابهامات دارد و مشکل دارد طبیعتا این قانون ضعیف می شود و نخواهد توانست در حل این مشکل کمک کننده باشد.

غضنفر آبادی در پاسخ انتظاری گفت: اگر فردی از یک دستگاهی نظر شخصی اش را اعلام می‌کند؛ الزاما نظر دستگاه را اعلام نمی‌کند. قوه قضاییه به این شکل نمیتواند بیاید بگوید که این لایحه را قبول نداریم، چرا که  کارشناسان او در حین تدوین آنجا بوده‌اند و اعمال نظر کرده‌اند.

وی افزود: به صورت کلی مجری اصلی این لایحه پلیس و دستگاه قضایی است. و کل دستگاه‌ها ملزم به همکاری با این دو دستگاه هستند و در صورت عدول، مجازات دارند. این لایحه ضمانت اجرایی بسیار قوی دارد.

انتظاری گفت: حتما لازم است در این مساله، قانون و چارچوبی برای رعایت آن وجود داشته باشد و فضایی که تا به امروز وجود داشته، فضای عرفی بوده است.

همچنین یکی از بحث‌هایی که وجود دارد این است که بسیاری از واژگان و مفاهیمش تفسیر پذیر است و باید شفافیت سازی شود. مثلا برهنگی و نیمه برهنگی باید به طور کامل توضیح داده شود و از واژگان شفاف و واضح استفاده شود. تا دوباره مجبور نشویم این مباحث را در سال‌های آینده داشته. باید برای نوشتن این لایحه صبر و حوصله وجود داشته باشد و همه واژگان و تعابیر به صورت صحیح ک روشن انتخاب شوند.

آخرین اخبار

رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟ همه چیز درباره آقای نادر

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها