مشاهده خبر

پنج شنبه 29 تیر 1402

نظارت صدا و سیما بر نمایش خانگی سخت‌گیرانه تر می‌شود؟

اخیرا مطالب زیادی درباره مصوبه اخیر شورای عالی فرهنگی در خصوص نظارت ساترا بر شبکه نمایش خانگی منتشر شد و موضع گیری های مختلفی توسط مخالفان و موافقان صورت گرفت.

0

برنامه فرامتن با موضوعات اجتماعی و فرهنگی روز سه شنبه از شبکه افق پخش شد. در بخش خبرهای خوب و امیدبخش این برنامه به خبرهای خوب 24 ساعت گذشته پرداخته شد که از جمله آن اخبار می‌توان به این خبرها اشاره کرد: رشد 10 درصدی فولاد ایران در بهار1402، خودکفایی ایران در بازسازی قطعات توربین های گازی، بازسازی 61 درصد مسکن روستایی بوشهر، کشف پادزهر قرص برنج توسط بانوی شیرازی.

در بخش بعدی این برنامه به موضوع نظارت ساترا بر شبکه نمایش خانگی با حضور، محمد صادق افراسیابی، معاون کاربران و تنظیم گری اجتماعی ساترا و سعید مرادی، مدیر عامل اتحادیه تولید کنندگان فیلم و سریال ایران به عنوان مهمانان برنامه پرداخته شد.

افراسیابی در این خصوص گفت: در 31 خرداد شورای عالی فرهنگی مصوبه ای درباره تقسیم کار بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان صدا و سیما صادر کرد. در این مصوبه ذکر شد که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی علاوه بر صدور مجوز در حوزه سنتی؛ حوزه صوت و تصویر فراگیر را نیز بر عهده بگیرد. حوزه بازی های رایانه ای، حوزه کتاب الکترونیک و صوتی، حوزه موسیقی، حوزه خبری و رسانه ای و حوزه فیلم از این جمله هستند.

افراسیابی ادامه داد: در این مصوبه صدور مجوز در پنج حوزه بر عهده سازمان صدا و سیما قرار می گیرد که شامل حوزه سریال های نمایش خانگی، شبکه های ناشر محور، برنامه های تلوزیونی، رسانه های کاربرمحور، رسانه های ناشر محور و پخش زنده. مجوز برنامه های تلوزیونی و نمایش خانگی یک شورای تولید دارد به نام ساترا و شورای انتشار در هر کدام از این دو شورا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طبق مصوبه شورای عالی فرهنگی دو نماینده دارد که در شوراهای تولید و انتشار محتوا عضو هستند و در نهایت رایی که شورا می دهد؛ لازم الاجرا است. همچنین وزارت فرهنگ و ارشاد پیشنهاد خود را آماده کند و در نهایت باید به یک دیدگاه مشترک راجع به آیین نامه برسند ولی تهیه آیین نامه بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

وی افزود: فیلم سینمایی برای پرده سینمایی باید مجوز بگیرد و برای نمایش خانگی باید جداگانه مجوز بگیرد.

مدیر عامل اتحادیه تولید کنندگان فیلم و سریال ایران گفت: 99 درصد پلتفرم های نمایش خانگی به ساترا تمکین کرده اند و تمام کسانی که در زمینه نمایش خانگی فعال هستند عضو اتحادیه تولید کنندگان فیلم  و سریال هستند.

افراسیابی خاطرنشان کرد: بند 6 در مصوبه وجود دارد که در این بند شورای سیاست گذاری محتوایی تشکیل می شود و نمایندگان سازمان صدا و سیما، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نمایندگان رؤسای قوا، رئیس مرکز ملی فضای مجازی سه نفر از اعضای عالی شورای فرهنگی و دو نفر از کارشناس حوزه رسانه صوت و تصویر فراگیر عضو این شورا خواهند بود و در این شورا ضوابط و آیین نامه های مربوط به این حوزه تدوین می شود.

وی گفت: سریال رهایم کن از فیلیمو بدون مجوز پخش شد و سازمان صدا و سیما شکایت خود را در این مورد ثبت کرد و تبلیغات محیطی آن به دلیل نداشتن مجوز توسط شهرداری تهران جمع آوری شد. نیو کمپ مجوز گرفته و با مجوز پخش شد. سریال پوست شیر از فیلم نت تمام قسمت های آن مجوز داشت جز قسمت آخر. طناز روبیکا بدون مجوز پخش شد و از 6 قسمت آن به چهار قسمت مجوز داده شد. روبیکا می تواند دوباره با اصلاحات این سریال را منتشر کند.

مرادی افزود: ساترا و اتحادیه تلاش می کند که تولیدکنندگان خصوصی را حمایت کند. کسانی هستند که با ساترا مشکل دارند که این اشخاص نه تولیدکننده هستند و نه سکویی دارند.

در بخش میز فرهنگ و هنر نیز به موضوع مستند «تغییر یک مأموریت» با حضور سجاد ریاحی، نویسنده و کارگردان این مستند به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی درباره این مستند گفت: بعد از بررسی تمام پروژه ها و قله های موفقیت جمهوری اسلامی ایران که وجه مشترک همه این ها حمایت مقام معظم رهبری بود به نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی رسیدیم. با تحقیقات و پژوهش هایی که انجام دادیم به این مساله رسیدیم که رهبر بیش ترین تاکید و حمایت را بر این حوزه داشته و در واقع نقطه شروع خودکفایی ما از نیروی هوایی ارتش بود که بعدا به نیروهای دیگر ارتش و نیروهای نظامی دیگر سرایت پیدا کرده و آن ها وارد بحث خودکفایی شدند. در این مستند به سراغ اشخاصی که در دهه 60 دست اندرکار این پروژه ها بودند، رفتیم و مصاحبه ها را انجام دادیم.

آخرین اخبار

رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟ همه چیز درباره آقای نادر

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها