مشاهده خبر

دو شنبه 26 تیر 1402
انارستان

ضرورتی به نام رعایت بهداشت ستون فقرات!

واقعیت این است که اگر بیشتر از یک ساعت در یک حالت بشینیم 40 کیلوگرم اضافه بر وزن ما به ستون فقرات فشار وارد می‌شود.

0

برنامه انارستان شنبه این هفته درباره موضوع بهداشت مفاصل بود و دکتر احمد فاتح پزشک و محقق طب سنتی مهمان برنامه بود.

وی درباره مفاصل گفت: بحث حفظ الصحه در طب سنتی عنوان می شود بهترین گزینه ایست که برای حفظ کلیات بدن که مفصل هم جز ان  می شود. ساختمان مفاصل بپردازیم که محل متصل کننده بین دو استخوان است اجزا تشکیل دهنده مفصل شامل تاندون ها، رباط ها، مینیسک، استخوان کشکک و ماهیچه هاست. در بحث بهداشت مفاصل بحث ماهیچه هاست که اگر ماهیچه خوبی داشته باشیم به حفظ مفاصل کمک می کند. بهداشت ها مفاصل مجموعه های از نبایدها و یک باید است.

دردهای عصبی و دردهای دیسک قابل مقایسه نیست دردهای دیسک حتی با خوردن قوی ترین مسکن ها برطرف نمی شود و دوم خیلی زود یک حرکت پیش رونده به سمت کاهش قدرت عضلات در یک سمت می شود. و اگر برای او تجویز جراحی شد حرف اشتباهی نیست چون این دیسک به عصب بسیار فشار وارد کرده است. درصد خیلی زیادی این علائم را ندارند.

یکی از  مواردی که برای بهداشت ستون فقرات یا مفاصل ضروری به نظر می‌رسد این است که ما طولانی مدت نشینیم. اگر بیشتر از یک ساعت روی یک حالت بشینیم 40 کیلوگرم اضافه بر وزن ما به ستون فقرات فشار وارد می کند. وقتی عضلات نتوانند این فشار را تحمل کنند به مهره ها منتقل میکند مهره ها هم تحمل و فشارشان به دیسک های بین مهره ای می آورند و آن لحظه عصب ها ممکن است تحت فشار قرار بگیرند. وقتی حالت نشستن را تغییر بدهیم این فشارها از روی مهره ها برداشته می شود.

این پزشک طب سنتی افزود: تقریبا همه ما در معرض دردهای عضلانی و اسکلتی هستیم حتی اگر علائم آن بر ما عارض نشده باشد تا این حد که ممکن است کسی در بیست سال پیش ضربه‌ای خورده باشد اما به تازگی علائم آن ظهور پیدا کرده است. من بیماری داشتم که 20 سال پیش ضربه‌ای به سرش خورده است و بعد از این همه سال، پای او از کار افتاده است.

فاتح گفت: یکی از کارهای خوبی که حتما باید توسط متخصص انجام شود روغن مالی است. روغن بادام تلخ که اصالت آن تایید شده باشد  به دلیل نفوذپذیری زیادی که از راه پوست خواهد داشت، می‌تواند برای مالش روغن استفاده شود. یکی از موارد روغن مالی برای مفاصل، برای کشکک است و علت استفاده از روغن برای کشکک این است که اگر چسبندگی اتفاق افتاده است از این طریق برطرف شود.

وی خاطر نشان کرد: یکی از دیگر از دردهایی که ما در بدن خود احساس می‌کنیم، دردهای ماهیچه‌ای است که برای روغن مالی می‌توان از روغن سیاه دانه استفاده کرد تا از این طریق فشار وارد شده بر ماهیچه‌ها برداشته شود.

فاتح گفت: گاهی اوقات در برخی از دردها، نباید کاری انجام دهیم که خون رسانی بیشتری اتفاق بیفتد و جریان خون زیاد شود، زیرا خون رسانی زیادی باعث التهاب می‌شود. به همین دلیل است که گفته می‌شود جایی که درد می‌کند را نباید ماساژ داد و یکی از اشتباهات رایجی که مردم انجام می‌دهند این است که مردم در جایی که درد می‌کند را ماساژ می‌دهند و باعث تحریک بیشتر آن قسمت بر اثر گردش بیشتر خون می‌شود.

وی گفت: ماساژ در زمانی که بخشی از بدن التهاب دارد اصلا نباید ماساژ صورت بگیرد و این کار باعث بدتر شدن درد در بدن می‌شود.

آخرین اخبار

نهضت ملی مسکن از وعده تا تحقق پیشگیری از سرطان از نگاه حکما موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟ رژیم که قبلا در سه جبهه می‌جنگید و حالا توان نبرد با حماس را هم ندارد رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار مقاومت مدیون زن فلسطینی است ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق تفاوت مسهل و ملین در طب سنتی آنچه در غزه می‌گذرد فیلم نیست! جریمه سنگین و پرونده قضایی در انتظار واحدهای آلاینده متخلف آیا جنگ غزه بعد از وقفه انسانی از سر گرفته می‌شود؟ قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان این میوه را تازه تازه بو نکنید! ورزشکاران مشهور خارجی که حامی فلسطین‌اند 2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ آیا اتحادیه‎ها در قبال بیمه کارگردان مسئولیتی دارند؟ یک مولتی ‌ویتامین طبیعی آگاهی شرط لازم داشتن نسل سالم چرا با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نمی‌دهیم؟ مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد تنفس مصنوعی برای زنده نگه ‌داشتن رژیم صهیونیستی دانشجویان ستاره‌ دار بی واسطه به افق می‌آیند دوگانه دولت‌ها و ملت‌ها در موضوع غزه! روش‌های ساده برای کاهش درد قاعدگی دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است مشکل مسکن جز با تعریف یک نظام حمایتی حل نمی‌شود آیا مشکل پسماند شمال کشور حل می‌شود؟ رژیم صهیونستی فقط با غزه نمی‌جنگد «دربرابر تاریکی» به افق رسید تاثیر سرنوشت فلسطین بر مسائل استراتژیک جهانی پوشش زنده تحولات و تحلیل جنگ غزه در شبکه افق سیاست منطقه‌ای آمریکا با طوفان الاقصی به چالش کشیده شد مستند‌های ستاره دار در افق تهدید جدی سلامت در صورت خوابیدن با استرس چی کار کنیم تو پاییز مریض نشیم؟ جنگ کریدورها و بقای کشورها بنگاه‌داری بانک‌ها و پشت پرده فروشگاه‌های بزرگ لوازم خانگی روایت «غربت فلسطین» در افق جنگ غزه، مقدمه فروپاشی رژیم صهیونیستی است مستندهای آدینه این هفته افق پلتفرم‌های قدیمی خودرو در ایران سود ده هستند! پیشنهاد «ابتکار» برای مقابله جهانی با رژیم صهیونیستی آیا پارکینسون درمان می‌شود؟ کواکبیان: دفاع از فلسطین وظیفه همه کشورهای اسلامی است قانون مالیات بر خانه‌های خالی و آمارهای متناقض بررسی سیاست دوگانه انگلیس در برابر فلسطین آیا ارائه تسهیلات به افراد زیر مجموعه بانک‌ها قانونی است؟ آرتروز و ارتباط آن با اختلال داخلی بدن سقوط صهیونیست‌ها از ابتدای درگیری شروع شد

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها