مشاهده خبر

سه شنبه 6 تیر 1402
رئیس سازمان تظنیم صوت و تصویر فراگیر:

رویه نظارتی ساترا تغییر نمی‌کند

رئیس سازمان تنظیم صوت و تصویر فراگیر با حضور در برنامه فرامتن شبکه افق گفت: رویه ساترا همان روال قبلی است، چارچوب و شیوه نظارت بر اساس این قانون تغییر نخواهد کرد.

0

برنامه فرامتن با موضوع خوابگاه‌های متاهلی دانشجویی روز یکشنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش خبرهای خوب و امیدبخش این برنامه به خبرهایی از جمله صعود نوجوان های فوتبال کشور به جام جهانی فوتیال، 88 خانواده با کمک مرکز ناباروری قزوین صاحب فرزند شدند، تلاش دانش محور دانشگاه صنعتی شیراز برای ایجاد عدالت آموزشی در مناطق محروم، ساخت نخستین توربوفن ضد انفجار کشور در خراسان رضوی و... پرداخته شد.

در بخش بعدی این برنامه به موضوع نظارت صدا و سیما بر شبکه نمایش خانگی پرداخته شد. مهمانان این بخش از برنامه محمود حاجیلویی، دبیر ستاد فرهنگی اجتماعی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و سعید مقیسه، رئیس سازمان تنظیم صوت و تصویر فراگیر بودند.

مقیسه درباره فعالیت برخی از رسانه ها بدون گرفتن مجوز یک محتوا گفت: رسانه ها برای تولید یک فیلم یا برنامه در مراحل مختلف باید مجوزهای لازم را از ساترا دریافت کنند، در این بین محتواهایی وجود دارد که یا در مراحل تولید مجوز نگرفتند یا در مرحله طرح بدون مجوز مستقیم فیلمنامه گرفتند که طبیعتا کسانی که این فرآیند را رعایت نکنند مشمول جرائم و محدودیت هایی خواهند شد.

حاجیلویی درباره اصول حکمرانی جدید در حوزه صوت و تصویر فراگیر  گفت: در شورای عالی فرهنگی و دبیرخانه باید الگوی نوینی از تنظیم گری را در فضای فرهنگ دنبال کنیم. نمی شود امروز با الگوهای تاریخ گذشته و جواب پس داده در میدان، فضایی ایجاد کنیم که سبد فرهنگی مردم را پربار کند. در این راستا در بند ششم مصوبه مطرح شده، مطرح شده است که بسته سیاست ها و ضوابط حوزه صوت و تصویر فراگیر و نمایش خانگی را باید دبیرخانه شورای عالی فرهنگی با همکاری مجموعه دستگاه های اصلی تنظیم بکند.

مقیسه در پاسخ به اینکه  آیا صدا و سیما قرار است با این روند بازیگران بخش خصوصی را مجبور به بازی در صدا و سیما بکند گفت: خیر اینطور نیست. سازمان صدا وسیما قوانین خاص خود را دارد و در حوزه فیلم و سریال کمبودی ندارد همانطور که شاهدیم تا به امروز فیلم‌ها و سریال‌های زیادی توسط صدا و سیما تولید شده شده و بازیگر بخش خصوصی را کسی مکلف نمی‌کند که حتما باید با این سازمان همکاری کند.

وی افزود: رویه ساترا همان روال قبلی است، چارچوب و شیوه نظارت بر اساس این قانون تغییر نخواهد کرد. این سازمان چارچوب نظارت ذیل قوانین و ضوابط محتوایی کشور دارد و در صدا و سیما از شبکه قرآن تا نسیم هر شبکه با توجه به اقتضاءات آن نظارت انجام می شود. با شبکه های نمایش خانگی هم مسلما در برابر ارزش های اسلامی ایرانی-اخلاقی کوتاه نخواهیم آمد. ولی کسی که قصد دارد قانونمندارانه وسالم محتوایی بسازد؛ راه برایش راه باز است و کسی که می خواهد تخلف کند ما بی شک مقابله می کنیم.

حاجیلویی خاطرنشان کرد: براساس الگوی نوین تنظیم گری در حوزه فرهگ، مساله اصلی فرهنگ است. در سبک زندگی  ایرانی –اسلامی ما امروزه سرگرمی و اوقات فرهنگی تبدیل به یک اصل شده است. نیاید خانواده ها در مورد دیدن یک فیلم تا انتها با یکدیگر نگرانی داشته باشند. بنابراین در این حوزه ما با مردم ایستاده ایم تا بتوانند بدون نگرانی پای این تولیدات و محتوا بنشینند.

در بخش میز فرهنگی هنری ماندانا بیگزاده جلالی، رئیس شبکه تعلیم و تربیت سازمان تبلیغات اسلامی، مهمان این بخش از برنامه فرامتن بود و درباره نشست ملی فعالان تربیت اسلامی دختران «بهشت» گفت و گو کرد.

بیگزاده جلالی خاطرنشان کرد: مخاطبان و شرکت کنندگان اجلاس ملی بهشت دختران، مدیران تشکل های فعال در حوزه تربیت اسلامی دختران و تعداد کم تری از نوجوانان فعال در این تشکل ها بودند. در این اجلاس اتفاقات بسیار خوبی رخ داد . از سطح روستاها تا کلان شهرها در این اجلاس شرکت کرده بودند.

وی درباره طرح های آتی این بهشت گفت: یکی از طرح های ما راه اندازی بهشت های منطقه ای ، استانی و حتی بهشت های شهرستانی است. بعد از این اجلاس  16 استان کانال های بهشت استانی خود را راه اندازی کردند. طرح دیگر راه اندازی مدرسه بزرگ بهشت است که تشکل ها ی بزرگ و فعال در این عرصه خود به تشکل های کوچک آموزش دهند. علاوه بر این طرح بازار بهشت و بازارچه تعلیم و تربیت بهشت هم در دستور کار ماست

رئیس شبکه تعلیم و تربیت سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به اینکه بهشت بر تشکل های حوزه تعلیم و تربیت نظارت می کند تا بتواند ماموریت جوانان گام دوم انقلاب اسلامی را به انجام برساند، تاکید کرد: باتوجه به فرمایشات امام راحل (ره) و مقام معظم رهبری مبنی بر ارزش و مقام زن در ساخت فرهنگ و تاکید سازمان تبلیغات اسلامی بر سه اصل زن، نوجوان و رسانه در سال 1402 ،  بهشت دختران را راه اندازی کردیم. به زودی بهشت پسران را نیز راه اندازی خواهیم کرد.

آخرین اخبار

او مردم را باور داشت و مردم هم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟ همه چیز درباره آقای نادر حزب دموکرات و مصادره به مطلوب اعتراضات دانشجویی در آمریکا میراث حاج نادر و افق‌های نو در آمریکا پخش «در مرز غبار آلود» از افق / روایتی متفاوت از نادر طالب‌زاده

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها