مشاهده خبر

دو شنبه 22 خرداد 1402
وارونگی

اگر انقلاب نمی‌شد، الان وضعمون بهتر بود!!

برنامه وارونگی با محوریت بررسی رسانه‌های معاند و خط خبری آن‌ها و پاسخ به شبهه مقایسه وضع اقتصادی مردم در دوره پهلوی و نظام جمهوری اسلامی روز یکشنبه روی آنتن شبکه افق رفت.

1

در بخش اول این برنامه، به اخبار جعلی منتشر شده از سوی رسانه‌های معاند پرداخته شد. از جمله این اخبار می‌توان به خبر بنزین 8000 تومانی و خبر مزاحمت قایق های شناور سپاه برای یک کشتی خارجی در تنگه هرمز اشاره کرد که این اخبار از سوی مراجع ذیربط تکذیب شد.

در بخش شبهه این برنامه، به موضوع مقایسه وضع اقتصادی مردم در دوره پهلوی و نظام جمهوری اسلامی پرداخته شد. مهمان برنامه سیدمحمد محسن میرداماد، پژوهشگر تاریخ بود. وی در پاسخ به این شبهه که آیا وضع اقتصادی مردم در دوره پهلوی بهتر از حال حاضر بود گفت: حرف هایی که اخیرا در شبکه های اجتماعی زده شده مبنی بر اینکه یک کارمند و معلم معمولی در دوره پهلوی به راحتی در آخر هفته میتوانست به اروپا سفر کند، براساس اسناد و مدارک نادرست است. اروپا رفتن برای مردم عادی نبود، اطرافیان شاه و سلطنت بله اخر هفته ها به راحتی به این کشورها سفر می کردند.

وی افزود: یکی از اعتراضاتی که در آن دوره بود، وضعیت اقتصادی و معیشتی قشرهای مختلف مردم بود، معلم ها در دوره شریف امامی اعتراض کردند و چون دوره انقلاب و اعتراضات بود به یکباره حقوق معلمان دو برابر شد. این کار به گفته اقتصاددان آن دوره دکتر فلاح ، اگر وضعیت بالا بردن حقوق مردم ادامه  داشته باشد ، تورم در کشور 150 درصد افزایش می یابد با توجه به کسری بودجه که در آن دوره وجود داشت. فروش نفت در دوره ای بسیار بالا رفت اما تقریبا نصف بیشتر آن مبالغ صرف کشورهای دیگر شد.

مهمان دیگر برنامه، قاسم تبریزی، پژوهشگر تاریخ بود. وی در پاسخ به این شبهه که برخی ادعا می کنند که اگر انقلاب نمیشد، الان وضعیت بهتری داشتیم گفت: کسانی که این حرف ها را می زنند یا استبداد و استعمار را نمیبینند یا مطالعه و حافظه تاریخی ندارند.

وی در پاسخ به شبهه دیگری گه قیمت کالاها در آن زمان ارزان بود و تغییر قیمتی وجود نداشت، گفت:  برخی کالاهای آن زمان را با حقوق حال حاضر مقایسه می کنند. قدرت خرید مردم کم بود مثلا اگر یک کیلو عسل در آن زمان 20 تومن بود آیا همه توان خرید این عسل را داشتند یا اگر قیمت پیکان 20 هزار تومان بود آیا عموم مردم قادر به خرید آن بودند؟ بی شک خیر وگرنه همه در آن زمان ماشین دار بودند.

وی افزود: این مساله را در 3 بخش، نخست بر مبنای اسناد، دوم بر مبنای آمار و سوم بر مبنای مساعدات می توان بررسی کرد. کشور در آن دوره تولید بسیار کمی داشت و اکثر اقلام از کشورهای دیگر وارد کشور می شد، با توجه به بالا رفتن قیمت نفت قیمت کالاها هم افزایش داشته و این ادعا که قیمت ها ثابت بود، نادرست است.

آخرین اخبار

گروهک منافقین؛ پدیده‌ای متفاوت در اندیشه الحادی دیدگاه‌های سعید جلیلی در مورد مسئله فلسطین وابستگی کاهنده جواب نداد، استقلال بالنده به کار آمد دیدگاه‌های علیرضا زاکانی در مورد مسئله فلسطین مجموعه مستند «یکی بود یکی نبود» روی آنتن شبکه افق / قصه فراموش نشدنی آدم‌ها برنامه «انتخاب ایران» برای کمک به انتخاب آگاهانه و خردمندانه مردم است آنچه باید تا حکمرانی کارآمد پدیدار شود نتانیاهو همه چیز را باخته است؛ هم جنگ و هم کابینه خودش نظرسنجی برنامه «به افق فلسطین» طنین دعای پرفیض عرفه در کربلا از شبکه افق دولت رئیسی، الگویی برای منتخبان جمهور دیدگاه‌های مسعود پزشکیان در مورد فلسطین فصل پنجم «بزرگراه همت» به آنتن افق رسید پخش «بزرگ راه همت» و «برسد به دست رئیس جمهور» این هفته از شبکه افق دولتی که در فسادستیزی متفاوت بود بررسی دغدغه ذهنی پسرها در مستند «صفر یک» «دومینو» با موضوع همزیستی انسان و سگ روی آنتن می‌رود نقشه‌هایی که غرب برای غرب آسیا داشت اسرائیل در هراس از پاسخ سخت حزب الله زمینه‌سازی برای ظهور در برنامه «بزرگراه همت» صله‌رحم و نماز اول وقت مهم‌ترین خصیصه اخلاقی برادرم بود مستند «جنون هسته‌ای» با افشای اسنادی از نتانیاهو به افق رسید پیشرفت خیره‌کننده‌ هسته‌ای ایران تنها در 3 سال چرا آمریکا برای آتش بس در غزه به تکاپو افتاده است؟ فصل پنجم مستند «بزرگراه همت» رونمایی شد تاکتیک‌ها و تکنیک‌های انتخاباتی؛ از غرب تا ایران هزینه و فایده مقاومت بیشتر است یا سازش؟ تحول حوزه سلامت در دوران شهید جمهور شدت گرفتن جنگ در غزه و تهدید پوشالی اسرائیل برای حمله به لبنان مستند «بدون حکم» روی آنتن شبکه افق سیما شورایی که اصولا سفارش قبول نمی‌کند! بررسی عملکرد شورای نگهبان در شبکه افق روایت سفرهای استانی شهید جمهور در مستند «آن سوی سفر» آیا نتانیاهو باز هم اشتباه خواهد کرد؟ روایت سفرهای استانی شهیدجمهور در مستندهای افق «به نام قانون» به میز نقد کافه مستند رسید وقتی استاندارد «استاندارد» ایران بالاتر رفت وقتی مردم پای نظام جمهوری اسلامی هستند دولتی که دو گانه دیپلماسی و میدان را از بین برد ورود دوباره ایران به فضا با روی کار آمدن دولت رئیسی وقتی هیچ کس به آمریکا اعتماد ندارد دنیایی نو به نام «عصر خمینی» حقیقت صهیونیسم از زبان خاخام‌های یهودی آمریکایی مردم زمان شاه هم از اسرائیل نفرت داشتند تلاش افق برای پوشش اخبار شهید جمهور شهید رئیسی مصداق سیاست‌ورزی الهی و مردم‌سالاری دینی بی نظمی جهانی برای حمایت از اسرائیل! نظم نوین جهانی و افول هژمون آمریکا شهید رئیسی؛ الگویی برای همه آنها که قصد خدمت دارند نقش مهم شهید امیرعبداللهیان در تعاملات خارجی ایران

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها