مشاهده خبر

یک شنبه 21 خرداد 1402
وارونگی

آیا در مورد حجاب «لا اکراه فی الدین» صدق می‌کند؟

برنامه وارونگی با محوریت بررسی رسانه‌های معاند و خط خبری آن‌ها و شبهه حجاب و عفاف روز شنبه روی آنتن شبکه افق رفت.

1

در بخش اول این برنامه، به اخبار جعلی منتشر شده از سوی رسانه‌های معاند پرداخته شد.

از جمله این اخبار می‌توان توافق ایران و امریکا و صحبت‌های پنهانی دو کشور است که بازتاب‌های زیادی در رسانه‌ها داشته است و این موضوع از سوی مقامات هر دو کشور تکذیب شده است.

در بخش شبهه این برنامه، به موضوع عفاف و حجاب و حجاب اجباری پرداخته شد.

مهمان برنامه سید عباس نبوی، کارشناس مذهبی بود که در پاسخ به این شبهه که خداوند در قرآن کریم فرموده است: لا اکراه في الدین، پس چرا حجاب را باید بر خانم‌ها اجباری کرد، گفت: اکراه دو مرحله دارد، مرحله قلب و مرحله ظهور و بروز خارجی دین است؛ بله در مرحله قلب نمی‌توان پذیرش دین را بر کسی اجبار کرد اما در مرحله بروز و ظهور اجتماعی دین اسلام، نمی‌توان به این آیه به تنهایی استناد نکرد.

او همچنین با اشاره به قضایای اخیر در مورد مسئله حجاب گفت: ورود به بحث حجاب یک بازی سیاسی است. اینها به دنبال جمع آوری سبد رأی برای خود هستند.

مهمان دیگر برنامه، مسعود عالی، کارشناس دینی و مذهبی بود. وی در پاسخ به این شبهه که حکومت نباید در مسایل شخصی مانند حجاب دخالت کند، گفت: وظیفه حکومت دینی، اجرای دستورات دینی است. برخی از احکام دین، مسائل فردی است مانند نماز خواندن، روزه گرفتن و برخی مربوط به جامعه است. حجاب از جمله موضوعات اجتماعی است و نمی‌توان آن را فردی دانست بنابراین باید حکومت دینی در این امور اجتماعی دخالت کند.

آخرین اخبار

او مردم را باور داشت و مردم هم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟ همه چیز درباره آقای نادر حزب دموکرات و مصادره به مطلوب اعتراضات دانشجویی در آمریکا میراث حاج نادر و افق‌های نو در آمریکا پخش «در مرز غبار آلود» از افق / روایتی متفاوت از نادر طالب‌زاده

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها