مشاهده خبر

دو شنبه 15 خرداد 1402
امت روح‌الله

انعکاس نقدهای اجتماعی در هنر پس از انقلاب

برنامه امت روح‌الله با موضوع فرهنگ و هنر در اندیشه امام راحل (ره)، دوشنبه شب از شبکه افق سیما پخش شد.

0

سید علی سیدان، سردبیر مجله سوره به عنوان یکی از مهمانان این برنامه ضمن گرامی‌داشت یاد وخاطره امام راحل و قیام 15خرداد با اشاره به منظومه فکری امام خمینی اظهار کرد: تا پیش از انقلاب بخش‌های مختلف هنر مانند سینما تا موسیقی هنرهای تجسمی دارای فرم‌ها و قالب‌های تعیین شده‌ای بودند که عمدتا به سفارش دربار ساخته می‌شد.

انقلاب و جریان پس از انقلاب با دشواری زیادی در عرصه هنر مواجه بود. انقلاب با داشتن فرم و قالبی دیگر در پی آن بود تا آنچه که در گذشته وجود داشته است را ویرایش کند. از جمله این ویرایش‌ها را می‌توان در عرصه موسیقی یافت؛ تا پیش از انقلاب با دو دسته موسیقی مواجه هستیم که فرم و قالب خودش را دارد و پس از اانقلاب و با عوض شدن شرایط، قالب دیگری بر تن موسیقی ایرانی مینشیند و سرود انقلابی می‌تواند به عنوان یک هنر رسمی انقلابی در میان مردم رواج یابد. در سایر عرصه‌های هنری نیز اینکه بود که هنر پس از انقلاب با فرم‌دهی خاص خود در صدد ویرایش هنر پیش از خود بود.

 مهمان دیگر این برنامه حجت‌الله عدالت‌پناه، مستندساز بود. وی با اشاره به میدان‌های مختلف هنری پس از انقلاب افزود: اعتمادی که امام به مردم داشت و شخصیتی که به مردم داده بود یکی از نقاط بارز و جدی در اندیشه امام خمینی بود. وی گفت: این نوع نگاه به مردم با تبلور بخشی از آن در عرصه هنر انقلابی است که توسط مردم شکل می‌گیرد. به طور مثال می‌توان به سرودهای انقلابی و تئاترهای مسجدی در آن مقطع اشاره کرد.

عدالت‌پناه گفت: هنرمند انقلابی به این گونه بروز و ظهور پیدا کرد که بخشی از انتقادهای خود نسبت به مسائل مختلف فرهنگی، اجتماعی و سیاسی را در قالب هنر به گوش مسئولان برساند. حتی شاعران اوایل انقلاب مانند سلمان هراتی، حسن حسینی و قیصر امین‌پور از جمله افرادی بودند که هنر اعتراض درست و صحیح را در قالب هنر و شعر بنیان نهادند. و اینگونه بود که اندیشه امام در آثار بسیاری از هنرمندان انقلابی تبلور جدی پیدا کرد.

آخرین اخبار

گیاهی که کلیه را تقویت و سنگ کلیه را دفع می‌کند هرمزگان الگوی وحدت میان شیعه و اهل سنت کریدورهای پول‌ساز در راه ایران «عالی نسب» مهمان افق می‌شود پخش «محمد رسول الله» از افق «اهل گنبد» به روی آنتن افق می‌رود فناورانه، روایت توانمندی‌ شرکت‌های دانش بنیان سلامت اعضای بدن در گروه سلامت معده لزوم تشکیل اتحادیه رسانه‌ای بین کشورهای مسلمان چالش‌های یک شغل مهم در آبادان به روایت مستند «گلافی» «رزم نامه» روایتی از موفقیت ادبیات پایداری پس از انقلاب دیپلماسی توییتری! مستند نسل سوم، روایتی از کارآفرینی فرزندان شهدا مستندی محرمانه به روی آنتن شبکه افق می‌رود برنامه‌های تلویزیونی این هفته شبکه افق برای تاریخ، نگاهی به ابعاد وقایع پس از انقلاب اسلامی سلام به آینده، سبک مهارت محوری برای رشد فرزندان ایران فصل دوم «سلام به آینده» به شبکه افق می‌رود چرا ایرلاین‌های ایرانی سفرهای خارجی را ترجیح می‌دهند؟ دست‌ورزی‌های شفابخش شبکه افق میزبان فرمانده «غریب» می‌شود روایت تاسیس شبکه المنار لبنان بر روی آنتن افق سیما مستندی درباره تنها بازمانده «امید» تغذیه‌های مناسب برای میان وعده بچه مدرسه‌ای ‌ها برای تاریخ، نگاهی به تاریخچه عملیات‌های دفاع مقدس بازخوانی تاریخ معاصر عراق در مستند «عراق نابودی یک ملت» پوکی استخوان، بیماری قرن سلاح‌های شناختی کشنده‌تر از سلاح جنگی تعدد مراکز تصمیم‌گیری و سردرگمی در سیاست‌گذاری علمی رشد صنعت نوشت‌افزارهای ایرانی در رقابت با محصول خارجی آرامش ذهن کودکان در طب سنتی فرار به سمت نجات! با خشکی پوست در پاییز چه کنیم؟ مشکلات دارو همچنان گریبان‌گیر کشور دستِ پُر ایران در دیپلماسی عمومی رخدادی فرامتن در شبکه افق «جان وطن» در شبکه افق/ حال و هوای دفاع مقدس در مستندها روایت عجیب و غریب فیلم‌های هالیوودی از پیامبران آخرالزمان در بازی‌های ویدیویی دروغ‌پراکنی در شبکه‌های اجتماعی چه بلایی سر ما می‌آورد؟ اختناق رحم؛ ترسناک ولی با درمانی ساده نگاه نادرست به ایمنی در ایران وارونه‌نمایی سفر رییس جمهور به نیویورک تراژدی 40 ساله یک ملت و کشور یک پرده از سینمای جنگ در شبکه افق خاطرات مدیرکل در مستندی از شبکه افق طرح پزشک خانواده از آغاز تاکنون درمان نازایی با طب سنتی گفتمان سلطنت طلب در ایران جایگاهی ندارد فرهنگستان برای زبان فارسی چه کرده است؟

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها