مشاهده خبر

دو شنبه 15 خرداد 1402
امت روح‌الله

اندیشه امام خمینی(ره) به قیام مردم ایران هویت و اصالت داد

نخستین قسمت ویژه برنامه «امت روح‌الله» با محوریت نقش مردم در اداره جامعه در اندیشه امام راحل، روز شنبه از شبکه افق سیما پخش شد.

0

این برنامه  دو مهمان ویژه داشت که نقش مردم را از نظر دیدگاه امام راحل مورد بررسی قرار دادند.

محمدصادق شهبازی، نویسنده و پژوهشگر درباره ذهنیت امام(ره) درباره مردم گفت: امام نگاه مثبت به فطرت مردم جامعه ما داشت. ایشان می گفتند که مردم جامعه ما دینخواه و متدین هستند. امام تصویری از اسلام به مردم ارائه داد که این تصویر برای مردم ما جذاب بود .

سید جمال یزدانی نویسنده و پژوهشگر، درباره چگونگی آوردن مردم به صحنه توسط امام راحل گفت: اولین سندی که از حرکت امام در نهضت اسلامی داریم، پیام مشهور به «قیام لله» در سال 1323 است. ایشان تمام اقشار جامعه را با زبان و دغدغه خود، به این مبارزه و انقلاب دعوت کرد.

یزدانی در ادامه گفت: امام افق جدیدی را به روی ملت ما باز کرد، ما برای اولین بار در تاریخ چند هزارساله کشور با انقلاب و امام هویت پیدا کردیم. ان هویت از آنجا شکل گرفت که امام تصویری به مردم ارائه کرد که مخالف با تصویر زندگی رایج ما آدم ها بود تصویری که در آن مردم به نتیجه می رسیدند که اولا می شود جامعه و جهان را تغییر داد.

یزدانی درباره فرق مرز فکری امام با متحجرین گفت: تفاوت اصلی نوع نگاه به مردم است. امام معتقد بود توده مردم اگر اصول و افق را به مردم نشان بدهید اتفاقا تمایل و پایه حرکتیشان به آن سمت خواهد بود. تفات دوم این است که امام در حرکت اجتماعی خود رویکردی انفعالی نداشت و کاملا فعال بود. و در نوع نگاه عرفان هیچگاه راضی به وضع موجود خود نیست و همیشه به دنبال تغییر است بنابراین همیشه هزینه ای برای این تغییر می پردازد. تفاوت اصلی دیگر بخاطر رویکرد فعالانه به شدت ساختار ساز و نهاد ساز است.

شهبازی درباره اینکه جمهوری اسلامی چطور میتواند طیف وسیعتر ملت مخصوصا نسل جدید که مساله او هویت است را در بر گیرد، گفت: اصل ماجرا این است که مردم باید احساس کنند که مهم هستند، حرفشان شنیده می شود یه عده از بالا برایشان تصمیم نمی گیرند. دهه 60 سه چیز بود که مردم را وارد صحنه کرد: رویای بزرگ ، عدم وجود تبعییض در کشور و مسئولین دلسوز مردم بودند.

آخرین اخبار

«به افق فلسطین» فاتح خط مقدم جنگ رسانه‌ای تاریخ تکرار می‌شود؛ غارت انبار همان غارت کوفه و زدن کنسولگری همان زدن تهران است! ناگفته‌هایی از پدافند هوایی ایران در «نبرد امواج» لحظه به لحظه با جنگ غزه توصیه جدی به اربابان اسرائیل: کنترلش کنید! اگر اسرائیل پیام ایران را نگرفته باشد... سناریوهای محتمل برای واکنش اسرائیل به عملیات موشکی ایران عملیات وعده صادق؛ فراتر از آنچه در ظاهر می‌بینیم «سرزمین ستاره‌ها»؛ ایرانگردی توأمان با شرکت در جلسات قرآنی رویکرد روزآمد سفرنامه قرآنی «سرزمین ستاره‌ها» راستگرایان دینی در آمریکا و اسرائیل و مسئله جنگ غزه راهکاری مردمی برای تحریم کالاهای اسرائیلی وقتی کار هنرمندان ایرانی تازه شروع شده است راز قدس در روایت فتح زمانی برای آخرین دانه‌های این ساعت شنی همه تصمیم‌ها در واشنگتن گرفته می‌شود مسئله جامعه امروز اخلاق است فضای مجازی و دیکتاتورهای مدافع آزادی بیان! خروش یک ملت «به افق فلسطین» آیا آمریکا از حمله به کنسولگری ایران اطلاع داشت؟ ترور چهره‌های شاخص؛ پروژه‌ای صهیونیستی که هیچ وقت جواب نداده است پیکره 7 ساله «وقت سحر» را حفظ کرده‌ایم/ برنامه‌ای با مشارکت مرکز نهضت شبکه افق به حواشی یک توییت واکنش نشان داد/ انتشار توسط ضد انقلاب چرا اسرائیل اینگونه طغیان‌گری می‌کند؟ پاسخ سریع و محکم یا مدیریت هوشمندانه میدان؟ اولین گلوله را صهیونیست‌ها شلیک کردند نگاهی به برنامه رمضانی شبکه افق با کارشناس «وقت سحر» هماهنگی بین جهاد اسلامی و حماس در بحبوحه جنگ تفرقه صهیونیست‌ها همه اینها بچه مسجدی هستند برنامه‌های سحرگاهی حساس و لب تیغی هستند مقاومت از کشورهای عربی نا امید شده است دهه هشتادی‌ها و مسئله فلسطین؛ نگاه فانتزی یا آرمان‌خواهی متفاوت با نسل گذشته؟ سرانجام آمریکا هم زانو زد چرا مسئله فلسطین کلید رمزآلود فرج است؟ پویشی برای افطار مردمِ در حصار کمپینی برای اخراج اسرائیل از کمیسیون مقام زن سازمان ملل مستندهای متنوع افق در آستانه عید نوروز جنگ غزه را نشانه ظهور ندانیم مردی که همه برای ترورش همدست شدند! سفره‌داران مهمان «همسفره» می‌شوند جوانانی که هر طور هست به مردم غزه غذا می‌رسانند پویش «همسفره» آغاز شد/ مهربانی را آسان بگیریم و هم‌سفره شویم! مردی برای همه فصل‌های مقاومت «همسفره» ویژه برنامه افطار شبکه افق شد / تدارک رمضانی افق ترویج جلسات خانگی قرآنی همراه با ایرانگردی/ «سرزمین ستاره‌ها» روی آنتن رمضان 12 سال غفلت ایران از سوریه! مروری بر پرونده مافیا خودرو در «کافه مستند» شبکه افق رمضان شبکه افق با مستندهای متنوع از دفاع مقدس در ایران تا جنگ در غزه مستندسازی جنایات اسرائیل برای فردایی نزدیک

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها