مشاهده خبر

دو شنبه 15 خرداد 1402
امت روح‌الله

اندیشه امام خمینی(ره) به قیام مردم ایران هویت و اصالت داد

نخستین قسمت ویژه برنامه «امت روح‌الله» با محوریت نقش مردم در اداره جامعه در اندیشه امام راحل، روز شنبه از شبکه افق سیما پخش شد.

0

این برنامه  دو مهمان ویژه داشت که نقش مردم را از نظر دیدگاه امام راحل مورد بررسی قرار دادند.

محمدصادق شهبازی، نویسنده و پژوهشگر درباره ذهنیت امام(ره) درباره مردم گفت: امام نگاه مثبت به فطرت مردم جامعه ما داشت. ایشان می گفتند که مردم جامعه ما دینخواه و متدین هستند. امام تصویری از اسلام به مردم ارائه داد که این تصویر برای مردم ما جذاب بود .

سید جمال یزدانی نویسنده و پژوهشگر، درباره چگونگی آوردن مردم به صحنه توسط امام راحل گفت: اولین سندی که از حرکت امام در نهضت اسلامی داریم، پیام مشهور به «قیام لله» در سال 1323 است. ایشان تمام اقشار جامعه را با زبان و دغدغه خود، به این مبارزه و انقلاب دعوت کرد.

یزدانی در ادامه گفت: امام افق جدیدی را به روی ملت ما باز کرد، ما برای اولین بار در تاریخ چند هزارساله کشور با انقلاب و امام هویت پیدا کردیم. ان هویت از آنجا شکل گرفت که امام تصویری به مردم ارائه کرد که مخالف با تصویر زندگی رایج ما آدم ها بود تصویری که در آن مردم به نتیجه می رسیدند که اولا می شود جامعه و جهان را تغییر داد.

یزدانی درباره فرق مرز فکری امام با متحجرین گفت: تفاوت اصلی نوع نگاه به مردم است. امام معتقد بود توده مردم اگر اصول و افق را به مردم نشان بدهید اتفاقا تمایل و پایه حرکتیشان به آن سمت خواهد بود. تفات دوم این است که امام در حرکت اجتماعی خود رویکردی انفعالی نداشت و کاملا فعال بود. و در نوع نگاه عرفان هیچگاه راضی به وضع موجود خود نیست و همیشه به دنبال تغییر است بنابراین همیشه هزینه ای برای این تغییر می پردازد. تفاوت اصلی دیگر بخاطر رویکرد فعالانه به شدت ساختار ساز و نهاد ساز است.

شهبازی درباره اینکه جمهوری اسلامی چطور میتواند طیف وسیعتر ملت مخصوصا نسل جدید که مساله او هویت است را در بر گیرد، گفت: اصل ماجرا این است که مردم باید احساس کنند که مهم هستند، حرفشان شنیده می شود یه عده از بالا برایشان تصمیم نمی گیرند. دهه 60 سه چیز بود که مردم را وارد صحنه کرد: رویای بزرگ ، عدم وجود تبعییض در کشور و مسئولین دلسوز مردم بودند.

آخرین اخبار

کریدورهای پول‌ساز در راه ایران «عالی نسب» مهمان افق می‌شود پخش «محمد رسول الله» از افق «اهل گنبد» به روی آنتن افق می‌رود فناورانه، روایت توانمندی‌ شرکت‌های دانش بنیان سلامت اعضای بدن در گروه سلامت معده لزوم تشکیل اتحادیه رسانه‌ای بین کشورهای مسلمان چالش‌های یک شغل مهم در آبادان به روایت مستند «گلافی» «رزم نامه» روایتی از موفقیت ادبیات پایداری پس از انقلاب دیپلماسی توییتری! مستند نسل سوم، روایتی از کارآفرینی فرزندان شهدا مستندی محرمانه به روی آنتن شبکه افق می‌رود برنامه‌های تلویزیونی این هفته شبکه افق برای تاریخ، نگاهی به ابعاد وقایع پس از انقلاب اسلامی سلام به آینده، سبک مهارت محوری برای رشد فرزندان ایران فصل دوم «سلام به آینده» به شبکه افق می‌رود چرا ایرلاین‌های ایرانی سفرهای خارجی را ترجیح می‌دهند؟ دست‌ورزی‌های شفابخش شبکه افق میزبان فرمانده «غریب» می‌شود روایت تاسیس شبکه المنار لبنان بر روی آنتن افق سیما مستندی درباره تنها بازمانده «امید» تغذیه‌های مناسب برای میان وعده بچه مدرسه‌ای ‌ها برای تاریخ، نگاهی به تاریخچه عملیات‌های دفاع مقدس بازخوانی تاریخ معاصر عراق در مستند «عراق نابودی یک ملت» پوکی استخوان، بیماری قرن سلاح‌های شناختی کشنده‌تر از سلاح جنگی تعدد مراکز تصمیم‌گیری و سردرگمی در سیاست‌گذاری علمی رشد صنعت نوشت‌افزارهای ایرانی در رقابت با محصول خارجی آرامش ذهن کودکان در طب سنتی فرار به سمت نجات! با خشکی پوست در پاییز چه کنیم؟ مشکلات دارو همچنان گریبان‌گیر کشور دستِ پُر ایران در دیپلماسی عمومی رخدادی فرامتن در شبکه افق «جان وطن» در شبکه افق/ حال و هوای دفاع مقدس در مستندها روایت عجیب و غریب فیلم‌های هالیوودی از پیامبران آخرالزمان در بازی‌های ویدیویی دروغ‌پراکنی در شبکه‌های اجتماعی چه بلایی سر ما می‌آورد؟ اختناق رحم؛ ترسناک ولی با درمانی ساده نگاه نادرست به ایمنی در ایران وارونه‌نمایی سفر رییس جمهور به نیویورک تراژدی 40 ساله یک ملت و کشور یک پرده از سینمای جنگ در شبکه افق خاطرات مدیرکل در مستندی از شبکه افق طرح پزشک خانواده از آغاز تاکنون درمان نازایی با طب سنتی گفتمان سلطنت طلب در ایران جایگاهی ندارد فرهنگستان برای زبان فارسی چه کرده است؟ یائسگی زودرس در بانوان و تدبیر طب سنتی تدابیر طب سنتی برای درمان ناتوانی قوای جنسی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها