مشاهده خبر

یک شنبه 14 خرداد 1402
360 درجه

مذهب هالیوودی!

در برنامه 360 درجه شبکه افق روز جمعه، موضوع «مذهب در هالیوود» و نمونه فیلم‌های ساخته شده در این موضوع، بررسی و معرفی شد.

1

موضع‌گیری درباره دین و مذهب در هالیوود به صورت واضح مشخص نشده و فیلم‌های مختلفی با دیدگاه‌های متفاوت در این موضوع ساخته شده است اما می‌توان فیلمسازن هالیوودی را براساس فیلم‌های ساخته شده، به 3 گروه تقسیم کرد، فیلمسازان مخالف دین و مذهب، فیلمسازان مدعی بی‌طرفی و فیلمسازان موافق و معتقد به دین و مذهب.

عموما ژانر فرا طبیعی ترسناک نمونه بارز فیلم‌های ضد دین و مذهب است. فیلمسازانی که مخالف دین و مذهبند با دادن رنگ و بوی دینی به این عامل فراطبیعی در فیلم، آن را به عنوان منبع شر و پلیدی معرفی می‌کنند.

معروفترین فیلم این ژانر فیلم «جن گیر» است که در سال 1973 ساخته شد. در این فیلم حمله اصلی به اسلام شده و آن را در قالب شیطانی که قرار است به تمدن غرب تجاوز کند، نشان داده است.

یکی دیگر از فیلم‌های ژانر ماورای ترسناک، مجموعه فیلم‌های احضار است که به دنیای سینمایی احضار معروف شده است و تا به امروز 2 میلیارد دلار در سراسر دنیا به فروش رسیده است؛ این فیلم این بار مسیحیت را نشانه گرفته است.

گروه دیگر فیلمسازان مخالف مذهب، در ژانر واقعگرایانه فیلم تولید می‌کنند و حرف اصلی آنها این است که دین عامل بدبختی بشریت است.

گروه دوم مدعیان بی طرفی به دین و مذهب هستند که در عمل قادر به انکار طرفداری خود نیستند. این  گروه برای بیان اعتقاداتشان نسبت به مفاهیم دین از زبان استعاره و نمادین استفاده می‌کنند و همین  مسئله فیلم‌های آنها را بسیار غنی می‌کند.

یکی از جنجال برانگیزترین فیلم های این گروه، فیلم مادر به کارگردانی و نویسندگی «دارن آرونوفسکی» محصول سال 2017 است و در آن کارگردان اعتقادات خود را با استفاده از نماد و استعاره به بیننده معرفی کرده است.

گروه سوم فیلمسازان، معتقدین به دین و مدافعان از دین و مذهب هستند. یکی از نمونه‌های این گروه فیلم «زندگی پای» محصول سال 2012 و ساخته انگ لی است.

البته در گوشه و کنار هالیوود فیلمسازانی هستند که به صورت مشخص از مسیحیت دفاع می‌کنند، مل گیبسون، کارگردان کاتولیکی معتقد، یکی از این کارگردانان است که در فیلم اخیر او به نام «تپه‌های هکسا» محصول سال 2016 به خوبی اعتقادش را نشان داده است.

 

آخرین اخبار

کریدورهای پول‌ساز در راه ایران «عالی نسب» مهمان افق می‌شود پخش «محمد رسول الله» از افق «اهل گنبد» به روی آنتن افق می‌رود فناورانه، روایت توانمندی‌ شرکت‌های دانش بنیان سلامت اعضای بدن در گروه سلامت معده لزوم تشکیل اتحادیه رسانه‌ای بین کشورهای مسلمان چالش‌های یک شغل مهم در آبادان به روایت مستند «گلافی» «رزم نامه» روایتی از موفقیت ادبیات پایداری پس از انقلاب دیپلماسی توییتری! مستند نسل سوم، روایتی از کارآفرینی فرزندان شهدا مستندی محرمانه به روی آنتن شبکه افق می‌رود برنامه‌های تلویزیونی این هفته شبکه افق برای تاریخ، نگاهی به ابعاد وقایع پس از انقلاب اسلامی سلام به آینده، سبک مهارت محوری برای رشد فرزندان ایران فصل دوم «سلام به آینده» به شبکه افق می‌رود چرا ایرلاین‌های ایرانی سفرهای خارجی را ترجیح می‌دهند؟ دست‌ورزی‌های شفابخش شبکه افق میزبان فرمانده «غریب» می‌شود روایت تاسیس شبکه المنار لبنان بر روی آنتن افق سیما مستندی درباره تنها بازمانده «امید» تغذیه‌های مناسب برای میان وعده بچه مدرسه‌ای ‌ها برای تاریخ، نگاهی به تاریخچه عملیات‌های دفاع مقدس بازخوانی تاریخ معاصر عراق در مستند «عراق نابودی یک ملت» پوکی استخوان، بیماری قرن سلاح‌های شناختی کشنده‌تر از سلاح جنگی تعدد مراکز تصمیم‌گیری و سردرگمی در سیاست‌گذاری علمی رشد صنعت نوشت‌افزارهای ایرانی در رقابت با محصول خارجی آرامش ذهن کودکان در طب سنتی فرار به سمت نجات! با خشکی پوست در پاییز چه کنیم؟ مشکلات دارو همچنان گریبان‌گیر کشور دستِ پُر ایران در دیپلماسی عمومی رخدادی فرامتن در شبکه افق «جان وطن» در شبکه افق/ حال و هوای دفاع مقدس در مستندها روایت عجیب و غریب فیلم‌های هالیوودی از پیامبران آخرالزمان در بازی‌های ویدیویی دروغ‌پراکنی در شبکه‌های اجتماعی چه بلایی سر ما می‌آورد؟ اختناق رحم؛ ترسناک ولی با درمانی ساده نگاه نادرست به ایمنی در ایران وارونه‌نمایی سفر رییس جمهور به نیویورک تراژدی 40 ساله یک ملت و کشور یک پرده از سینمای جنگ در شبکه افق خاطرات مدیرکل در مستندی از شبکه افق طرح پزشک خانواده از آغاز تاکنون درمان نازایی با طب سنتی گفتمان سلطنت طلب در ایران جایگاهی ندارد فرهنگستان برای زبان فارسی چه کرده است؟ یائسگی زودرس در بانوان و تدبیر طب سنتی تدابیر طب سنتی برای درمان ناتوانی قوای جنسی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها