مشاهده خبر

یک شنبه 10 اردیبهشت 1402

راهکارهای مهار تورم

برنامه جهان آرا در پخش شنبه شب خود با دعوت از محمد جواد ایروانی، وزیر اسبق اقتصاد و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به مسئله تورم و راهکارهای مهار آن در کشور پرداخته است.

1

به گزارش روابط عمومی شبکه افق، دکتر محمد جواد ایروانی، وزیر اسبق اقتصاد در برنامه جهان آرا گفت: موتور اصلی تورم، نرخ ارز است ولی مدیریت ناترازی‌های اقتصادی هم سر جای خود اهمیت دارد. افزایش  تورم، تک علتی نیست ولی مهمترین دلیل آن افزایش نرخ ارز است، مسئله‌ای که  برخی از آن خوشحال هم هستند و سعی در افزایش بیشتر آن دارند.

وی افزود: سیاست‌های  هدایت اعتباری حتی در زمان جنگ هم اجرایی می‌شدند، یعنی کل منابعی که قابل  اعطای تسهیلات بوده‌اند در بخش‌های کشاورزی، صنعت، معدن، تولید و خدمات و  بازرگانی تخصیص می‌یافتند ولی الان دلبخواهی شده است. در  دوره جنگ، دیسیپلین اقتصادی خوبی داشتیم و دولت در تامین کالاهای اساسی  عملکرد خوبی داشت و مردم نگران افزایش قیمت هر روزه قیمت‌ها نبودند.

وزیر اسبق اقتصاد تاکید کرد: اگر قراردادهای راهبردی با کشورهای مختلف نداشته باشیم، نمی‌توانیم در مقابل تحریم‌ها راه به جایی ببریم، چه اینکه در زمان جنگ هم با شوروی چنین قراردادهایی داشتیم. اگر چنین قراردادهایی داشته باشیم، ریال هر روز ارزشش را از دست نمی‌دهد و مردم می‌دانند می‌توانند با پولی که دارند، اجناس مورد نیاز را با قیمتی که هر روز تغییر نمی‌کند بخرند.

وی ادامه داد: وقتی امواج تورمی جدی داریم، باید نظام کالابرگ الکترونیک سریعا راه‌اندازی شود، چه اینکه در مورد نان، این طرح با موفقیت اجرایی شد؛ در صورت اجرای چنین طرحی می‌توان پروژه‌های تحولی را اجرایی کرد. معتقدم اگر جلوی افزایش نرخ ارز گرفته نشود، دوباره جهش قیمت خواهیم داشت و دوباره دولت باید ارز ترجیحی را حذف کند، این مسئله به این شکل، حد پایانی ندارد.

ایروانی خاطرنشان کرد: به جای کارهای زیرساختی که رقبای ما در منطقه در حال اجرای آنها هستند، دچار تلاطم‌های اقتصادی هستیم! بر اساس تجربه 19 ساله اخیر، هر یک واحد درصد افزایش در نرخ ارز، 4.8 درصد تقاضا برای پول ملی را کاهش می‌دهد یعنی جایگذاری دلار، طلا و دیگر کالاهای سرمایه‌ای به جای ریال. کشوری مانند ژاپن، نرخ ارز را تثبیت کرد تا به دوره طلایی خود رسید، کره جنوبی هم همین تجربه را دارد. برخی فقط قیمت اجناس را به نرخ جهانی می‌بینند، در حالیکه این رابطه باید دو طرفه باشد و حقوق کارگر هم به قیمت جهانی باشد.

وی در ادامه توضیح داد: در اقتصاد لیبرالی هم برای کالاهای لوکس تعرفه بیشتر و برای تسهیلات غیر تولیدی، سود افزون‌تر در نظر می‌گیرند، دولت در آمریکا هم اینگونه در اقتصاد دخالت می‌کند ولی در کشور ما کاملا رها شده است. کسانی که وام‌های ارزی گرفته‌اند اصلا بازپرداختی ندارند یا اینکه بازپرداختشان به شکل ریال است آن هم ریالی که موقع وام گرفتن، ارزش داشت!

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان گفت: جهش‌های ارزی چنین آثاری دارد ولی تولیدکنندگان هستند که متضرر می‌شوند. پیوند مهمی بین نظام تجاری و نظام ارزی وجود دارد، اگر نظام ارزی رها شود، نمی‌توانیم نظام تعرفه را مثل بسیاری از کشورهای توسعه یافته، اجرایی کنیم. چیزی که موجب شفافیت در اقتصاد میشد را حذف کرده‌اند، موضوعاتی مثل ایران کد و سامانه شبنم.

آخرین اخبار

عملکرد سه ساله مدیریت شهری تهران روی میز جهان آرا «تازه نفس» با روایتی از نخبه قرآنی ایران صریح و شفاف با دبیر هیئت رئیس مجلس: ما هم باید پاسخگو باشیم «فرزند کبیر کوه»، روایتی از شهید هسته‌ای در شبکه افق سیما فصل دوم مجموعه مستند «رخ‌ مادر» به افق رسید «داستان کافی» با روایتی از مبارزات انقلابی آیت الله کافی انتخابات آمریکا و بایسته‌های سیاست خارجی واقع‌بینانه روایتی از راهکار شهید فخری‌زاده برای زیارت حرم سیدالشهدا(ع) از تبلیغ تا آبادانی، داستان یک طلبه در محروم‌ترین نقطه ایران مستندهای شبکه افق در دومین ماه تابستان؛ از زائر غریب کربلا تا بزرگراه همت و رخ مادر پخش مستند «شکارچی مجازی» با موضوع آزار و اذیت دختران و زنان «دل‌نوا» دل عاشقان حسین (ع) را تا کربلا می‌برد راهکارهای عملی برای زندگی سالم با محوریت طب سنتی در «انارستان» سومین قسمت ویژه برنامه «خیابان آزادی» به روی آنتن افق راز خوانش انقلاب اسلامی از سوژه‌ها مستند «اشک» روایتی متفاوت از سوگواری بر سالار شهیدان روایتی از شهید تاسوعا از قاب شبکه افق تله‌تئاتر «کاتب اعظم» تاسوعا و عاشورا پخش می‌شود روایت یکی از کهن‌ترین عزاداری محرم در مستند «آبی برای سقایی» گنجینه نواهای عاشورایی «مثل سرو» نمادی از حیات شهدا «سید معطر» ذاکری که تنها به عشق اهل بیت می‌خواند تدارک مستندهای ویژه شبکه افق برای ایام محرم افق محرمی سیما «گوهرشاد» به روی آنتن افق هفته عفاف و حجاب با ویژه برنامه «خیابان آزادی» در ستاد امر به معروف چه می‌گذرد؟ این است حقیقت غرب: بازداشت به خاطر چند پست در صفحه شخصی روایتی از کودتای نوژه در مستند «آنچه گذشت» روایتی از امید و توسل در مستند «فرشی برای رُستن» کار جهادی؛ مسیری امتحان پس داده پیش روی دولت چهاردهم شبکه افق در اولین روز محرم سیاه پوش می‌شود فصل اول «نجلا» در قاب افق «خانه‌های نورانی» با روضه‌های سید الشهدا (ع) مستندهای افق رنگ و بوی محرم گرفت مستند «محافظ» با روایتی از زندگی نامه شهید سید مهدی موسوی روایتی متفاوت از سیاست‌ورزی مقتدرانه دولت شهید رئیسی بازخوانی جنایتی که از یاد‌ها نخواهد رفت این نامه برسد به دست رئیس‌جمهور دویست و شصت و هشتمین روز جنگ غزه و مردمی که همچنان مقاومند «پرواز اردیبهشت» امشب روی آنتن شبکه افق «من یک هیولا گرفته‌ام» به پخش افق رسید/ داستانی واقعی؛ از فاسدترین واحد پلیس آمریکا نظم نوین چند قطبی و چالش جدید آمریکا برنامه «انتخاب ایران» برای دور دوم انتخابات به افق رسید «برسد به دست رئیس جمهور» نامه‌ای برای رئیس جمهور آینده ایران شبکه افق با «آوردگاه» به عید مباهله می‌پردازد «آخرین ایست بازرسی» به افق رسید مجلس دوازدهم، دولت چهاردهم و آینده سیاست و اقتصاد ایران گزارش و گفت‌وگوهای اختصاصی «به افق فلسطین» از غزه روایتی از تبعیض نژادی آمریکایی‌ها به آنتن افق رسید

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها