مشاهده خبر

چهار شنبه 24 اسفند 1401

سبحانیان: دولت سیزدهم اقدامات بی نظیر اقتصادی داشته است

معاون سیاست‌گذاری وزارت اقتصاد در برنامه عیار شبکه افق گفت: اقدامات بی نظیر و کم نظیری در حوزه اقتصاد و طی یک سال گذشته صورت گرفته ولی در سفره مردم خودش را نشان نداده است.

0

محمدهادی سبحانیان در بخش گفت‌وگوی برنامه تلویزیونی «عیار» که سه‌شنبه شب به صورت زنده روی آنتن شبکه افق سیما رفت اظهار کرد: وقتی گفته می‌شود تورم کاهش یافته، به معنای ارزان شدن کالاها نیست بلکه روند افزایش قیمت آنها سرعت کمتری گرفته است.

وی افزود: دولت سیزدهم در 6 ماهه دوم سال گذشته و 6 ماه اول امسال عملکرد مناسبی داشته اما به خاطر برخی مشکلات در 6 ماهه دوم سال، افزایش قیمت داشته‌ایم و با وجود همه گام‌هایی که برداشته شده، تورم بالایی داریم.

معاون سیاست‌گذاری وزارت اقتصاد با بیان اینکه ناترازی‌هایی در اقتصاد ایران وجود دارد که خودش را به شکل تورم نشان می‌دهد گفت: البته این ناترازی‌ها هم طی یک یا دو سال برطرف نمی‌شوند.

وی ادامه داد: مسئله ساده نیست اما راهکارش را بلدیم ولی به این زودی نمی‌توان آن را حل کرد.

سبحانیان خاطرنشان کرد: تورم، صرفا مسئله دولت نیست بلکه مسئله کل حاکمیت است؛ مثلا مجلس می‌تواند روی کاهش یا افزایش آن نقش داشته باشد.

معاون سیاست‌گذاری وزارت اقتصاد بیان کرد: دولت عملکرد موفقی در کنترل هزینه‌ها داشته و در حوزه درآمدی هم رشد خوبی داشته است.

وی با اشاره به اینکه امسال تحقق درآمدهای مالیاتی 100 درصد رشد داشته با اینکه میزان مالیات تولیدکنندگان کاهش یافته افزود: مودیان مالیاتی جدید و همچنین افراد دارای فرار مالیاتی شناسایی شده‌اند.

سبحانیان تصریح کرد: از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون بیش از 40 درصد رشد نقدینگی داشتیم که جزو ناترازی‌های اقتصادی محسوب می‌شود.

به گفته او، سرعت رشد نقدینگی به کمتر از 30 درصد کاهش یافته و این اراده در دولت وجود دارد که باز هم این روند را کاهش دهد.

معاون سیاست‌گذاری وزارت اقتصاد ادامه داد: کمیته رفع ناترازی‌ها در مجموعه‌ی دولت شکل گرفته و از مجلس هم می‌خواهیم به این مسئله کمک کند؛ چاپ پول به ضرر مردم است بنابراین ما باید قدرت خرید مردم را افزایش دهیم.

وی بیان کرد: ثروت ملی به درستی توزیع نمی‌شود که نمونه آن، ارز ترجیحی بود یا در حوزه انرژی، مصرف بدی داریم و آنچه به دست اقشار محروم می‌رسد کمتر از آن چیزی است که ثروتمندان استفاده می‌کنند.

سبحانیان با بیان اینکه به دنبال بازتوزیع منابع به سمت اقشار محروم و افزایش قدرت خرید بدون استقراض از بانک مرکزی هستیم عنوان کرد: افزایش حقوق، بازتوزیع منابع نیست بلکه باید در حوزه انرژی، این مسئله را دنبال کنیم.

معاون سیاست‌گذاری وزارت اقتصاد خاطرنشان کرد: سالانه 50 هزار میلیارد تومان به سوخت هواپیما یارانه تعلق می‌گیرد در حالیکه کمتر از 5 درصد مردم از هواپیما استفاده می‌کنند بنابراین می‌توان این یارانه سنگین را به کسانی داد که در طول سال حتی یک سفر هم نمی‌روند.

وی افزود: طی یک سال گذشته بیش از 2 میلیون مؤدی جدید مالیاتی شناسایی شده‌اند همچنین هزاران حساب تجاری و هزاران حساب بانکی اجاره ای از طریق پایگاه داده‌های بانکی مورد رصد قرار گرفته و شناسایی شده‌اند.

معاون سیاست‌گذاری وزارت اقتصاد با بیان اینکه اقدامات بی نظیر و کم نظیری در حوزه اقتصاد و طی یک سال گذشته صورت گرفته ولی در سفره مردم خودش را نشان نداده است گفت: نمی‌توان 8 سال اقتصاد کشور را به مذاکره گره زد و در دو سال همه آن کمبودها و مشکلات را حل کرد.

آخرین اخبار

زمینه‌سازی برای ظهور در برنامه «بزرگراه همت» صله‌رحم و نماز اول وقت مهم‌ترین خصیصه اخلاقی برادرم بود مستند «جنون هسته‌ای» با افشای اسنادی از نتانیاهو به افق رسید پیشرفت خیره‌کننده‌ هسته‌ای ایران تنها در 3 سال چرا آمریکا برای آتش بس در غزه به تکاپو افتاده است؟ فصل پنجم مستند «بزرگراه همت» رونمایی شد تاکتیک‌ها و تکنیک‌های انتخاباتی؛ از غرب تا ایران هزینه و فایده مقاومت بیشتر است یا سازش؟ تحول حوزه سلامت در دوران شهید جمهور شدت گرفتن جنگ در غزه و تهدید پوشالی اسرائیل برای حمله به لبنان مستند «بدون حکم» روی آنتن شبکه افق سیما شورایی که اصولا سفارش قبول نمی‌کند! بررسی عملکرد شورای نگهبان در شبکه افق روایت سفرهای استانی شهید جمهور در مستند «آن سوی سفر» آیا نتانیاهو باز هم اشتباه خواهد کرد؟ روایت سفرهای استانی شهیدجمهور در مستندهای افق «به نام قانون» به میز نقد کافه مستند رسید وقتی استاندارد «استاندارد» ایران بالاتر رفت وقتی مردم پای نظام جمهوری اسلامی هستند دولتی که دو گانه دیپلماسی و میدان را از بین برد ورود دوباره ایران به فضا با روی کار آمدن دولت رئیسی وقتی هیچ کس به آمریکا اعتماد ندارد دنیایی نو به نام «عصر خمینی» حقیقت صهیونیسم از زبان خاخام‌های یهودی آمریکایی مردم زمان شاه هم از اسرائیل نفرت داشتند تلاش افق برای پوشش اخبار شهید جمهور شهید رئیسی مصداق سیاست‌ورزی الهی و مردم‌سالاری دینی بی نظمی جهانی برای حمایت از اسرائیل! نظم نوین جهانی و افول هژمون آمریکا شهید رئیسی؛ الگویی برای همه آنها که قصد خدمت دارند نقش مهم شهید امیرعبداللهیان در تعاملات خارجی ایران روایت «تنهایی» همسران شهدا آداب و رسوم اقوام ایرانی را در مستند «پارسین» تماشا کنید شهید رئیسی از زبان برادر نقشه راهی که دولت سیزدهم نوشته است او که یار رئیس جمهور شهید بود/ ویژگی‌های آیت‌الله رئیسی به روایت مدیرعامل خبرگزاری ایرنا رأی این دادگاه چقدر اعتبار دارد؟ شبکه افق با مستند‌هایی از شهید جمهور رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها