مشاهده خبر

چهار شنبه 24 اسفند 1401

سبحانیان: دولت سیزدهم اقدامات بی نظیر اقتصادی داشته است

معاون سیاست‌گذاری وزارت اقتصاد در برنامه عیار شبکه افق گفت: اقدامات بی نظیر و کم نظیری در حوزه اقتصاد و طی یک سال گذشته صورت گرفته ولی در سفره مردم خودش را نشان نداده است.

0

محمدهادی سبحانیان در بخش گفت‌وگوی برنامه تلویزیونی «عیار» که سه‌شنبه شب به صورت زنده روی آنتن شبکه افق سیما رفت اظهار کرد: وقتی گفته می‌شود تورم کاهش یافته، به معنای ارزان شدن کالاها نیست بلکه روند افزایش قیمت آنها سرعت کمتری گرفته است.

وی افزود: دولت سیزدهم در 6 ماهه دوم سال گذشته و 6 ماه اول امسال عملکرد مناسبی داشته اما به خاطر برخی مشکلات در 6 ماهه دوم سال، افزایش قیمت داشته‌ایم و با وجود همه گام‌هایی که برداشته شده، تورم بالایی داریم.

معاون سیاست‌گذاری وزارت اقتصاد با بیان اینکه ناترازی‌هایی در اقتصاد ایران وجود دارد که خودش را به شکل تورم نشان می‌دهد گفت: البته این ناترازی‌ها هم طی یک یا دو سال برطرف نمی‌شوند.

وی ادامه داد: مسئله ساده نیست اما راهکارش را بلدیم ولی به این زودی نمی‌توان آن را حل کرد.

سبحانیان خاطرنشان کرد: تورم، صرفا مسئله دولت نیست بلکه مسئله کل حاکمیت است؛ مثلا مجلس می‌تواند روی کاهش یا افزایش آن نقش داشته باشد.

معاون سیاست‌گذاری وزارت اقتصاد بیان کرد: دولت عملکرد موفقی در کنترل هزینه‌ها داشته و در حوزه درآمدی هم رشد خوبی داشته است.

وی با اشاره به اینکه امسال تحقق درآمدهای مالیاتی 100 درصد رشد داشته با اینکه میزان مالیات تولیدکنندگان کاهش یافته افزود: مودیان مالیاتی جدید و همچنین افراد دارای فرار مالیاتی شناسایی شده‌اند.

سبحانیان تصریح کرد: از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون بیش از 40 درصد رشد نقدینگی داشتیم که جزو ناترازی‌های اقتصادی محسوب می‌شود.

به گفته او، سرعت رشد نقدینگی به کمتر از 30 درصد کاهش یافته و این اراده در دولت وجود دارد که باز هم این روند را کاهش دهد.

معاون سیاست‌گذاری وزارت اقتصاد ادامه داد: کمیته رفع ناترازی‌ها در مجموعه‌ی دولت شکل گرفته و از مجلس هم می‌خواهیم به این مسئله کمک کند؛ چاپ پول به ضرر مردم است بنابراین ما باید قدرت خرید مردم را افزایش دهیم.

وی بیان کرد: ثروت ملی به درستی توزیع نمی‌شود که نمونه آن، ارز ترجیحی بود یا در حوزه انرژی، مصرف بدی داریم و آنچه به دست اقشار محروم می‌رسد کمتر از آن چیزی است که ثروتمندان استفاده می‌کنند.

سبحانیان با بیان اینکه به دنبال بازتوزیع منابع به سمت اقشار محروم و افزایش قدرت خرید بدون استقراض از بانک مرکزی هستیم عنوان کرد: افزایش حقوق، بازتوزیع منابع نیست بلکه باید در حوزه انرژی، این مسئله را دنبال کنیم.

معاون سیاست‌گذاری وزارت اقتصاد خاطرنشان کرد: سالانه 50 هزار میلیارد تومان به سوخت هواپیما یارانه تعلق می‌گیرد در حالیکه کمتر از 5 درصد مردم از هواپیما استفاده می‌کنند بنابراین می‌توان این یارانه سنگین را به کسانی داد که در طول سال حتی یک سفر هم نمی‌روند.

وی افزود: طی یک سال گذشته بیش از 2 میلیون مؤدی جدید مالیاتی شناسایی شده‌اند همچنین هزاران حساب تجاری و هزاران حساب بانکی اجاره ای از طریق پایگاه داده‌های بانکی مورد رصد قرار گرفته و شناسایی شده‌اند.

معاون سیاست‌گذاری وزارت اقتصاد با بیان اینکه اقدامات بی نظیر و کم نظیری در حوزه اقتصاد و طی یک سال گذشته صورت گرفته ولی در سفره مردم خودش را نشان نداده است گفت: نمی‌توان 8 سال اقتصاد کشور را به مذاکره گره زد و در دو سال همه آن کمبودها و مشکلات را حل کرد.

آخرین اخبار

مطالبات امام امت در 3 حوزه اقتصادی خودباوری و مقاومت در اندیشه امام امت عدالت‌خواهی فقط مبارزه با ظلم نیست، باید امکان ظلم را از بین برد جهت‌گیری‌های کلان اقتصادی در اندیشه امام خمینی(ره) چاقی و لاغری یکباره را جدی بگیرید! امام خمینی(ره)؛ صادق‌ترین فرد نسبت به وعده‌ها اندیشه امام خمینی(ره) به قیام مردم ایران هویت و اصالت داد انعکاس نقدهای اجتماعی در هنر پس از انقلاب مذهب هالیوودی! «امت روح‌الله» از حضور مردم در اندیشه امام می‌گوید استخدام کارمندان شرکتی در هاله‌ای از ابهام ‌فردگرایی در صنعت انیمیشن سازی آمریکا ایده‌‌های امام خمینی(ره)؛ ظرفیتی برای ایجاد دگرگونی تاریخی در ایران «انقلابی‌ها» در شبکه افق «خداحافظ رفیق» در آدینه افق از مسیریاب تا دشمن‌یاب با استفاده از اینترنت اشیاء چاقی و اضافه وزن عامل اصلی دیابت بارداری خشکسالی در کمین ماست! بهتر است زنان باردار چه میوه‌هایی بخورند؟ رویای کارگردانان ایرانی؛ حذف مجور و پروانه ساخت! نوید معاون وزیر کار برای فارغ‌التحصیلان بیکار «خیلی دخترونه» برای هویت‌بخشی به نوجوان امروز زردی نوزاد را در همان دوران بارداری برطرف کنید امام خمینی(ره)؛ موافق یا مخالف ادامه جنگ؟ قانون مالیات بر عایدی سرمایه؛ ایرادات مجمع تشخیص چیست؟ مافیای کاغذ و هزینه‌های سرسام‌آور خرید کتاب رویای آمریکایی در بازی‌های رایانه‌ای تضمین انسان‌محور و ایمن‌ بودن هوش مصنوعی؛ دغدغه دولت‌ها سیاست کاهش جمعیت در ایران؛ از طرح‌ریزی بیگانگان تا اجرای مسئولان برای جلوگیری از ناباروری مراقب لباس پوشیدنتان باشید! تضعیف سیاست خارجی ایران پس از توافق با عربستان؛ از توهم تا واقعیت! حذف تعهدات ارزی؛ انگیزه‌ای برای قالیبافان و صادرکنندگان فرش ایرانی برای تشخیص کبد سالم، به پوستتان نگاه کنید! «داده‌ها» چاه نفت بازار دیجیتال! «هم آهنگ» با افق برای «وارونگی» 360 درجه‌ای! از خوشبینی به حل مشکل خودرو تا اطلاعات جدید در مورد شاسی بلندهای مجلس «سلاح ایرانی» برای «نسل سوم»ی‌ ها «انارستان» و توصیه‌هایی برای بارداری سالم عقلانیت حکم می‌کند اقتصادمان را قوی کنیم ماجرای مهلت 48 ساعته ناو دنا به نیروی دریایی فرانسه خبر خوب شبکه افق برای مخاطبان ویژه برنامه اختصاصی نمایشگاه کتاب هر روز روی آنتن می‌رود آشنایی با مفاهیم کلیدی در سواد رسانه‌ای شایعات داغ فضای مجازی برملا می شود وزارت بازرگانی، آری یا خیر؟ توسعه صنعت برق زیر ذره‌بین فرامتن بررسی راهکارهای افزایش تولید و مهار تورم شورای عالی انقلاب فرهنگی و مسئله حجاب مستندهای شبکه افق در هفته جاری برنامه‌های افق در هفته جاری

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها