مشاهده خبر

چهار شنبه 24 اسفند 1401

سبحانیان: دولت سیزدهم اقدامات بی نظیر اقتصادی داشته است

معاون سیاست‌گذاری وزارت اقتصاد در برنامه عیار شبکه افق گفت: اقدامات بی نظیر و کم نظیری در حوزه اقتصاد و طی یک سال گذشته صورت گرفته ولی در سفره مردم خودش را نشان نداده است.

0

محمدهادی سبحانیان در بخش گفت‌وگوی برنامه تلویزیونی «عیار» که سه‌شنبه شب به صورت زنده روی آنتن شبکه افق سیما رفت اظهار کرد: وقتی گفته می‌شود تورم کاهش یافته، به معنای ارزان شدن کالاها نیست بلکه روند افزایش قیمت آنها سرعت کمتری گرفته است.

وی افزود: دولت سیزدهم در 6 ماهه دوم سال گذشته و 6 ماه اول امسال عملکرد مناسبی داشته اما به خاطر برخی مشکلات در 6 ماهه دوم سال، افزایش قیمت داشته‌ایم و با وجود همه گام‌هایی که برداشته شده، تورم بالایی داریم.

معاون سیاست‌گذاری وزارت اقتصاد با بیان اینکه ناترازی‌هایی در اقتصاد ایران وجود دارد که خودش را به شکل تورم نشان می‌دهد گفت: البته این ناترازی‌ها هم طی یک یا دو سال برطرف نمی‌شوند.

وی ادامه داد: مسئله ساده نیست اما راهکارش را بلدیم ولی به این زودی نمی‌توان آن را حل کرد.

سبحانیان خاطرنشان کرد: تورم، صرفا مسئله دولت نیست بلکه مسئله کل حاکمیت است؛ مثلا مجلس می‌تواند روی کاهش یا افزایش آن نقش داشته باشد.

معاون سیاست‌گذاری وزارت اقتصاد بیان کرد: دولت عملکرد موفقی در کنترل هزینه‌ها داشته و در حوزه درآمدی هم رشد خوبی داشته است.

وی با اشاره به اینکه امسال تحقق درآمدهای مالیاتی 100 درصد رشد داشته با اینکه میزان مالیات تولیدکنندگان کاهش یافته افزود: مودیان مالیاتی جدید و همچنین افراد دارای فرار مالیاتی شناسایی شده‌اند.

سبحانیان تصریح کرد: از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون بیش از 40 درصد رشد نقدینگی داشتیم که جزو ناترازی‌های اقتصادی محسوب می‌شود.

به گفته او، سرعت رشد نقدینگی به کمتر از 30 درصد کاهش یافته و این اراده در دولت وجود دارد که باز هم این روند را کاهش دهد.

معاون سیاست‌گذاری وزارت اقتصاد ادامه داد: کمیته رفع ناترازی‌ها در مجموعه‌ی دولت شکل گرفته و از مجلس هم می‌خواهیم به این مسئله کمک کند؛ چاپ پول به ضرر مردم است بنابراین ما باید قدرت خرید مردم را افزایش دهیم.

وی بیان کرد: ثروت ملی به درستی توزیع نمی‌شود که نمونه آن، ارز ترجیحی بود یا در حوزه انرژی، مصرف بدی داریم و آنچه به دست اقشار محروم می‌رسد کمتر از آن چیزی است که ثروتمندان استفاده می‌کنند.

سبحانیان با بیان اینکه به دنبال بازتوزیع منابع به سمت اقشار محروم و افزایش قدرت خرید بدون استقراض از بانک مرکزی هستیم عنوان کرد: افزایش حقوق، بازتوزیع منابع نیست بلکه باید در حوزه انرژی، این مسئله را دنبال کنیم.

معاون سیاست‌گذاری وزارت اقتصاد خاطرنشان کرد: سالانه 50 هزار میلیارد تومان به سوخت هواپیما یارانه تعلق می‌گیرد در حالیکه کمتر از 5 درصد مردم از هواپیما استفاده می‌کنند بنابراین می‌توان این یارانه سنگین را به کسانی داد که در طول سال حتی یک سفر هم نمی‌روند.

وی افزود: طی یک سال گذشته بیش از 2 میلیون مؤدی جدید مالیاتی شناسایی شده‌اند همچنین هزاران حساب تجاری و هزاران حساب بانکی اجاره ای از طریق پایگاه داده‌های بانکی مورد رصد قرار گرفته و شناسایی شده‌اند.

معاون سیاست‌گذاری وزارت اقتصاد با بیان اینکه اقدامات بی نظیر و کم نظیری در حوزه اقتصاد و طی یک سال گذشته صورت گرفته ولی در سفره مردم خودش را نشان نداده است گفت: نمی‌توان 8 سال اقتصاد کشور را به مذاکره گره زد و در دو سال همه آن کمبودها و مشکلات را حل کرد.

آخرین اخبار

عدم تایید ۲۹ نماینده کنونی مجلس برای دور بعد چرا آمریکا تا آخر پای اسرائیل ایستاده است؟ معرفی مستندهای آدینه هفته شبکه افق حمایت از فلسطین نماد روشن‌فکری در جهان است مصرف نامتعارف گاز در بخش تجاری بررسی جنایات زیست محیطی اسرائیل در غزه تخلف حداکثری از اجرای قانون و سکوت قوه قضائیه! روایتی از حیدریه همدان در سومین قسمت «سرداران روستا» پاسخ به ابهامات و شایعات در مورد جنگ غزه پخش دومین قسمت «سرداران روستا» در شبکه افق پشت پرده جنبش‌های دانشجویی چیست؟ پخش اولین قسمت از «سرداران روستا» از شبکه افق آیا طرح گردشگری آشوراده به محیط زیست آسیب می‌زند؟ ۳۶۰ در‌جه دوباره روی آنتن شبکه افق می‌نشیند سرانجام «جنگ سرنوشت» برای اسرائیل چیست؟ ضدگلوله با شبکه افق پخش مستندهای جدید و متنوع از افق وقتی «مقاومت» تنها مسیر است وقتی کالای فاخر ایرانی متولی ندارد رابطه یبوست و سردردهای میگرنی نگاه به جنگ و صلح در غزه از منظر سیاسی و دینی نهضت ملی مسکن از وعده تا تحقق پیشگیری از سرطان از نگاه حکما پلن B آمریکا برای بعد از جنگ در غزه موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟ رژیم که قبلا در سه جبهه می‌جنگید و حالا توان نبرد با حماس را هم ندارد رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار مقاومت مدیون زن فلسطینی است ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق تفاوت مسهل و ملین در طب سنتی آنچه در غزه می‌گذرد فیلم نیست! جریمه سنگین و پرونده قضایی در انتظار واحدهای آلاینده متخلف آیا جنگ غزه بعد از وقفه انسانی از سر گرفته می‌شود؟ قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان این میوه را تازه تازه بو نکنید! ورزشکاران مشهور خارجی که حامی فلسطین‌اند 2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ آیا اتحادیه‎ها در قبال بیمه کارگردان مسئولیتی دارند؟ یک مولتی ‌ویتامین طبیعی آگاهی شرط لازم داشتن نسل سالم چرا با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نمی‌دهیم؟ مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد تنفس مصنوعی برای زنده نگه ‌داشتن رژیم صهیونیستی دانشجویان ستاره‌ دار بی واسطه به افق می‌آیند دوگانه دولت‌ها و ملت‌ها در موضوع غزه! روش‌های ساده برای کاهش درد قاعدگی دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است مشکل مسکن جز با تعریف یک نظام حمایتی حل نمی‌شود آیا مشکل پسماند شمال کشور حل می‌شود؟

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها