مشاهده خبر

سه شنبه 23 اسفند 1401

روابط ایران و عربستان روی ریلی جدید

برنامه نقش جهان در پخش این هفته خود به موضوع توافق اخیر ایران و عربستان سعودی پرداخته است.

0

به گزارش روابط عمومی شبکه افق سیما، عباس مقتدایی، نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در برنامه نقش جهان گفت: کشور ما در منطقه موقعیت بسیار مهمی دارد که این با نقش آفرینی ایران در منطقه باعث شده که نقش بسیار مهمی در منطقه داشته باشد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی نفوذ معنوی ایران در منطقه بسیار گسترش داشته است. در حوزه فرهنگی بسیار فراتر از مرزهای سیاسی هستیم که به دنبال ایجاد وحدت در منطقه هستیم و این با خواسته قدرت‌های فرامنطقه‌ای در تناقض است.

وی افزود: جمهوری اسلامی پیام آور صلح است. حال اگر این فضا را داشته‌ باشیم بسیار طبیعی است که رژیم صهیونیستی که منافع خود را در چند دستگی کشورهای مهم منطقه می‌دانند از این توافق بسیار عصبی شوند. از این جهت موضوعی که امروز اتفاق افتاده است، مهمترین موضوع سیاست خارجی ایران است.

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس تاکید کرد: عربستان امروز به این مهم دست یافته است که اگر می‌خواهد در منطقه نقش خود را به خوبی ایفا کند باید به سمت ایران بیاید و ایران هم پیشتر اعلام کرده بود که در جهت ایجاد وحدت بین کشورهای مسلمان آماده گذشت و مذاکره است. بنابراین گفتگوها بین ایران و عربستان از 2021 آغاز شد و پس از 5 دور مذاکره امروز به این توافق رسیده‌اند.

وی ادامه داد: عربستان در مقطعی تحت تاثیر سیاست‌های آمریکا و به خصوص ترامپ بوده است و اقداماتی را صورت داده است. جمهوری اسلامی اما همیشه بر این مهم تاکید داشته است که کشورهای مسلمان نباید با هم مشکلی داشته باشند و اگر هم موضوعی بود نباید در فضاهای دشمنی همچون خانواده حل شود. به عنوان مثال چرا باید کشورهای عربی همچون امارات در آن سوی خلیج فارس با کشور مقتدری چون ایران در این سوی خلیج فارس اختلاف داشته باشند. این اختلاف چیزی جز تلاش آمریکایی‌ها برای بر هم زدن ثبات منطقه نیست.

مقتدایی خاطرنشان کرد: امروز سیاست آسیایی آقای رئیس جمهور و به طور کلی کشور جواب داده است. ایران در سازمان شانگهای عضو رسمی هستیم و با بسیاری دیگر از کشورهای بزرگ آسیایی هم پیمان هستیم. امروز ایران یک کشور امن دارای اقتدار است و این شرایط با همکاری با دیگر کشورهای همسایه چون عربستان می‌تواند پیشتر از پیش تقویت شود.

وی توضیح داد: امروز با توجه به شرایط جدید در منطقه جنگ طلبان منزوی شده‌اند. علت ترس اینها قدرت مند شدن ایران است. زیرا تا به امروز با کوفتن بر طبل ایران هراسی ماهیت خود را حفظ کرده‌اند ولی این موضوع دیگر شوخی بیش نیست و همه کشورهای همسایه دیگر فهمیده‌اند که ایران به دنبال جنگ و نابودی در جهان نیست. امروز روابط ما با کشورهای دیگر همچون هند نیز بسیار گسترش یافته است.

آخرین اخبار

عدم تایید ۲۹ نماینده کنونی مجلس برای دور بعد چرا آمریکا تا آخر پای اسرائیل ایستاده است؟ معرفی مستندهای آدینه هفته شبکه افق حمایت از فلسطین نماد روشن‌فکری در جهان است مصرف نامتعارف گاز در بخش تجاری بررسی جنایات زیست محیطی اسرائیل در غزه تخلف حداکثری از اجرای قانون و سکوت قوه قضائیه! روایتی از حیدریه همدان در سومین قسمت «سرداران روستا» پاسخ به ابهامات و شایعات در مورد جنگ غزه پخش دومین قسمت «سرداران روستا» در شبکه افق پشت پرده جنبش‌های دانشجویی چیست؟ پخش اولین قسمت از «سرداران روستا» از شبکه افق آیا طرح گردشگری آشوراده به محیط زیست آسیب می‌زند؟ ۳۶۰ در‌جه دوباره روی آنتن شبکه افق می‌نشیند سرانجام «جنگ سرنوشت» برای اسرائیل چیست؟ ضدگلوله با شبکه افق پخش مستندهای جدید و متنوع از افق وقتی «مقاومت» تنها مسیر است وقتی کالای فاخر ایرانی متولی ندارد رابطه یبوست و سردردهای میگرنی نگاه به جنگ و صلح در غزه از منظر سیاسی و دینی نهضت ملی مسکن از وعده تا تحقق پیشگیری از سرطان از نگاه حکما پلن B آمریکا برای بعد از جنگ در غزه موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟ رژیم که قبلا در سه جبهه می‌جنگید و حالا توان نبرد با حماس را هم ندارد رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار مقاومت مدیون زن فلسطینی است ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق تفاوت مسهل و ملین در طب سنتی آنچه در غزه می‌گذرد فیلم نیست! جریمه سنگین و پرونده قضایی در انتظار واحدهای آلاینده متخلف آیا جنگ غزه بعد از وقفه انسانی از سر گرفته می‌شود؟ قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان این میوه را تازه تازه بو نکنید! ورزشکاران مشهور خارجی که حامی فلسطین‌اند 2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ آیا اتحادیه‎ها در قبال بیمه کارگردان مسئولیتی دارند؟ یک مولتی ‌ویتامین طبیعی آگاهی شرط لازم داشتن نسل سالم چرا با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نمی‌دهیم؟ مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد تنفس مصنوعی برای زنده نگه ‌داشتن رژیم صهیونیستی دانشجویان ستاره‌ دار بی واسطه به افق می‌آیند دوگانه دولت‌ها و ملت‌ها در موضوع غزه! روش‌های ساده برای کاهش درد قاعدگی دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است مشکل مسکن جز با تعریف یک نظام حمایتی حل نمی‌شود آیا مشکل پسماند شمال کشور حل می‌شود؟

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها