مشاهده خبر

سه شنبه 23 اسفند 1401

روابط ایران و عربستان روی ریلی جدید

برنامه نقش جهان در پخش این هفته خود به موضوع توافق اخیر ایران و عربستان سعودی پرداخته است.

0

به گزارش روابط عمومی شبکه افق سیما، عباس مقتدایی، نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در برنامه نقش جهان گفت: کشور ما در منطقه موقعیت بسیار مهمی دارد که این با نقش آفرینی ایران در منطقه باعث شده که نقش بسیار مهمی در منطقه داشته باشد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی نفوذ معنوی ایران در منطقه بسیار گسترش داشته است. در حوزه فرهنگی بسیار فراتر از مرزهای سیاسی هستیم که به دنبال ایجاد وحدت در منطقه هستیم و این با خواسته قدرت‌های فرامنطقه‌ای در تناقض است.

وی افزود: جمهوری اسلامی پیام آور صلح است. حال اگر این فضا را داشته‌ باشیم بسیار طبیعی است که رژیم صهیونیستی که منافع خود را در چند دستگی کشورهای مهم منطقه می‌دانند از این توافق بسیار عصبی شوند. از این جهت موضوعی که امروز اتفاق افتاده است، مهمترین موضوع سیاست خارجی ایران است.

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس تاکید کرد: عربستان امروز به این مهم دست یافته است که اگر می‌خواهد در منطقه نقش خود را به خوبی ایفا کند باید به سمت ایران بیاید و ایران هم پیشتر اعلام کرده بود که در جهت ایجاد وحدت بین کشورهای مسلمان آماده گذشت و مذاکره است. بنابراین گفتگوها بین ایران و عربستان از 2021 آغاز شد و پس از 5 دور مذاکره امروز به این توافق رسیده‌اند.

وی ادامه داد: عربستان در مقطعی تحت تاثیر سیاست‌های آمریکا و به خصوص ترامپ بوده است و اقداماتی را صورت داده است. جمهوری اسلامی اما همیشه بر این مهم تاکید داشته است که کشورهای مسلمان نباید با هم مشکلی داشته باشند و اگر هم موضوعی بود نباید در فضاهای دشمنی همچون خانواده حل شود. به عنوان مثال چرا باید کشورهای عربی همچون امارات در آن سوی خلیج فارس با کشور مقتدری چون ایران در این سوی خلیج فارس اختلاف داشته باشند. این اختلاف چیزی جز تلاش آمریکایی‌ها برای بر هم زدن ثبات منطقه نیست.

مقتدایی خاطرنشان کرد: امروز سیاست آسیایی آقای رئیس جمهور و به طور کلی کشور جواب داده است. ایران در سازمان شانگهای عضو رسمی هستیم و با بسیاری دیگر از کشورهای بزرگ آسیایی هم پیمان هستیم. امروز ایران یک کشور امن دارای اقتدار است و این شرایط با همکاری با دیگر کشورهای همسایه چون عربستان می‌تواند پیشتر از پیش تقویت شود.

وی توضیح داد: امروز با توجه به شرایط جدید در منطقه جنگ طلبان منزوی شده‌اند. علت ترس اینها قدرت مند شدن ایران است. زیرا تا به امروز با کوفتن بر طبل ایران هراسی ماهیت خود را حفظ کرده‌اند ولی این موضوع دیگر شوخی بیش نیست و همه کشورهای همسایه دیگر فهمیده‌اند که ایران به دنبال جنگ و نابودی در جهان نیست. امروز روابط ما با کشورهای دیگر همچون هند نیز بسیار گسترش یافته است.

آخرین اخبار

اسرائیل در هراس از پاسخ سخت حزب الله زمینه‌سازی برای ظهور در برنامه «بزرگراه همت» صله‌رحم و نماز اول وقت مهم‌ترین خصیصه اخلاقی برادرم بود مستند «جنون هسته‌ای» با افشای اسنادی از نتانیاهو به افق رسید پیشرفت خیره‌کننده‌ هسته‌ای ایران تنها در 3 سال چرا آمریکا برای آتش بس در غزه به تکاپو افتاده است؟ فصل پنجم مستند «بزرگراه همت» رونمایی شد تاکتیک‌ها و تکنیک‌های انتخاباتی؛ از غرب تا ایران هزینه و فایده مقاومت بیشتر است یا سازش؟ تحول حوزه سلامت در دوران شهید جمهور شدت گرفتن جنگ در غزه و تهدید پوشالی اسرائیل برای حمله به لبنان مستند «بدون حکم» روی آنتن شبکه افق سیما شورایی که اصولا سفارش قبول نمی‌کند! بررسی عملکرد شورای نگهبان در شبکه افق روایت سفرهای استانی شهید جمهور در مستند «آن سوی سفر» آیا نتانیاهو باز هم اشتباه خواهد کرد؟ روایت سفرهای استانی شهیدجمهور در مستندهای افق «به نام قانون» به میز نقد کافه مستند رسید وقتی استاندارد «استاندارد» ایران بالاتر رفت وقتی مردم پای نظام جمهوری اسلامی هستند دولتی که دو گانه دیپلماسی و میدان را از بین برد ورود دوباره ایران به فضا با روی کار آمدن دولت رئیسی وقتی هیچ کس به آمریکا اعتماد ندارد دنیایی نو به نام «عصر خمینی» حقیقت صهیونیسم از زبان خاخام‌های یهودی آمریکایی مردم زمان شاه هم از اسرائیل نفرت داشتند تلاش افق برای پوشش اخبار شهید جمهور شهید رئیسی مصداق سیاست‌ورزی الهی و مردم‌سالاری دینی بی نظمی جهانی برای حمایت از اسرائیل! نظم نوین جهانی و افول هژمون آمریکا شهید رئیسی؛ الگویی برای همه آنها که قصد خدمت دارند نقش مهم شهید امیرعبداللهیان در تعاملات خارجی ایران روایت «تنهایی» همسران شهدا آداب و رسوم اقوام ایرانی را در مستند «پارسین» تماشا کنید شهید رئیسی از زبان برادر نقشه راهی که دولت سیزدهم نوشته است او که یار رئیس جمهور شهید بود/ ویژگی‌های آیت‌الله رئیسی به روایت مدیرعامل خبرگزاری ایرنا رأی این دادگاه چقدر اعتبار دارد؟ شبکه افق با مستند‌هایی از شهید جمهور رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها