مشاهده خبر

سه شنبه 23 اسفند 1401

روابط ایران و عربستان روی ریلی جدید

برنامه نقش جهان در پخش این هفته خود به موضوع توافق اخیر ایران و عربستان سعودی پرداخته است.

0

به گزارش روابط عمومی شبکه افق سیما، عباس مقتدایی، نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در برنامه نقش جهان گفت: کشور ما در منطقه موقعیت بسیار مهمی دارد که این با نقش آفرینی ایران در منطقه باعث شده که نقش بسیار مهمی در منطقه داشته باشد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی نفوذ معنوی ایران در منطقه بسیار گسترش داشته است. در حوزه فرهنگی بسیار فراتر از مرزهای سیاسی هستیم که به دنبال ایجاد وحدت در منطقه هستیم و این با خواسته قدرت‌های فرامنطقه‌ای در تناقض است.

وی افزود: جمهوری اسلامی پیام آور صلح است. حال اگر این فضا را داشته‌ باشیم بسیار طبیعی است که رژیم صهیونیستی که منافع خود را در چند دستگی کشورهای مهم منطقه می‌دانند از این توافق بسیار عصبی شوند. از این جهت موضوعی که امروز اتفاق افتاده است، مهمترین موضوع سیاست خارجی ایران است.

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس تاکید کرد: عربستان امروز به این مهم دست یافته است که اگر می‌خواهد در منطقه نقش خود را به خوبی ایفا کند باید به سمت ایران بیاید و ایران هم پیشتر اعلام کرده بود که در جهت ایجاد وحدت بین کشورهای مسلمان آماده گذشت و مذاکره است. بنابراین گفتگوها بین ایران و عربستان از 2021 آغاز شد و پس از 5 دور مذاکره امروز به این توافق رسیده‌اند.

وی ادامه داد: عربستان در مقطعی تحت تاثیر سیاست‌های آمریکا و به خصوص ترامپ بوده است و اقداماتی را صورت داده است. جمهوری اسلامی اما همیشه بر این مهم تاکید داشته است که کشورهای مسلمان نباید با هم مشکلی داشته باشند و اگر هم موضوعی بود نباید در فضاهای دشمنی همچون خانواده حل شود. به عنوان مثال چرا باید کشورهای عربی همچون امارات در آن سوی خلیج فارس با کشور مقتدری چون ایران در این سوی خلیج فارس اختلاف داشته باشند. این اختلاف چیزی جز تلاش آمریکایی‌ها برای بر هم زدن ثبات منطقه نیست.

مقتدایی خاطرنشان کرد: امروز سیاست آسیایی آقای رئیس جمهور و به طور کلی کشور جواب داده است. ایران در سازمان شانگهای عضو رسمی هستیم و با بسیاری دیگر از کشورهای بزرگ آسیایی هم پیمان هستیم. امروز ایران یک کشور امن دارای اقتدار است و این شرایط با همکاری با دیگر کشورهای همسایه چون عربستان می‌تواند پیشتر از پیش تقویت شود.

وی توضیح داد: امروز با توجه به شرایط جدید در منطقه جنگ طلبان منزوی شده‌اند. علت ترس اینها قدرت مند شدن ایران است. زیرا تا به امروز با کوفتن بر طبل ایران هراسی ماهیت خود را حفظ کرده‌اند ولی این موضوع دیگر شوخی بیش نیست و همه کشورهای همسایه دیگر فهمیده‌اند که ایران به دنبال جنگ و نابودی در جهان نیست. امروز روابط ما با کشورهای دیگر همچون هند نیز بسیار گسترش یافته است.

آخرین اخبار

مطالبات امام امت در 3 حوزه اقتصادی آرمان‌های انقلاب اسلامی بیش از توانمندی‌ها؛ ادعا یا واقعیت؟ شبکه‌ قوی قاچاق و ورود اجناس بی‌کیفتِ گران به کشور چک‌آپ‌های غیرضروری مراجعان پیش از معاینه پزشک! خودباوری و مقاومت در اندیشه امام امت عدالت‌خواهی فقط مبارزه با ظلم نیست، باید امکان ظلم را از بین برد جهت‌گیری‌های کلان اقتصادی در اندیشه امام خمینی(ره) چاقی و لاغری یکباره را جدی بگیرید! امام خمینی(ره)؛ صادق‌ترین فرد نسبت به وعده‌ها اندیشه امام خمینی(ره) به قیام مردم ایران هویت و اصالت داد انعکاس نقدهای اجتماعی در هنر پس از انقلاب مذهب هالیوودی! «امت روح‌الله» از حضور مردم در اندیشه امام می‌گوید استخدام کارمندان شرکتی در هاله‌ای از ابهام ‌فردگرایی در صنعت انیمیشن سازی آمریکا ایده‌‌های امام خمینی(ره)؛ ظرفیتی برای ایجاد دگرگونی تاریخی در ایران «انقلابی‌ها» در شبکه افق «خداحافظ رفیق» در آدینه افق از مسیریاب تا دشمن‌یاب با استفاده از اینترنت اشیاء چاقی و اضافه وزن عامل اصلی دیابت بارداری خشکسالی در کمین ماست! بهتر است زنان باردار چه میوه‌هایی بخورند؟ رویای کارگردانان ایرانی؛ حذف مجور و پروانه ساخت! نوید معاون وزیر کار برای فارغ‌التحصیلان بیکار «خیلی دخترونه» برای هویت‌بخشی به نوجوان امروز زردی نوزاد را در همان دوران بارداری برطرف کنید امام خمینی(ره)؛ موافق یا مخالف ادامه جنگ؟ قانون مالیات بر عایدی سرمایه؛ ایرادات مجمع تشخیص چیست؟ مافیای کاغذ و هزینه‌های سرسام‌آور خرید کتاب رویای آمریکایی در بازی‌های رایانه‌ای تضمین انسان‌محور و ایمن‌ بودن هوش مصنوعی؛ دغدغه دولت‌ها سیاست کاهش جمعیت در ایران؛ از طرح‌ریزی بیگانگان تا اجرای مسئولان برای جلوگیری از ناباروری مراقب لباس پوشیدنتان باشید! تضعیف سیاست خارجی ایران پس از توافق با عربستان؛ از توهم تا واقعیت! حذف تعهدات ارزی؛ انگیزه‌ای برای قالیبافان و صادرکنندگان فرش ایرانی برای تشخیص کبد سالم، به پوستتان نگاه کنید! «داده‌ها» چاه نفت بازار دیجیتال! «هم آهنگ» با افق برای «وارونگی» 360 درجه‌ای! از خوشبینی به حل مشکل خودرو تا اطلاعات جدید در مورد شاسی بلندهای مجلس «سلاح ایرانی» برای «نسل سوم»ی‌ ها «انارستان» و توصیه‌هایی برای بارداری سالم عقلانیت حکم می‌کند اقتصادمان را قوی کنیم ماجرای مهلت 48 ساعته ناو دنا به نیروی دریایی فرانسه خبر خوب شبکه افق برای مخاطبان ویژه برنامه اختصاصی نمایشگاه کتاب هر روز روی آنتن می‌رود آشنایی با مفاهیم کلیدی در سواد رسانه‌ای شایعات داغ فضای مجازی برملا می شود وزارت بازرگانی، آری یا خیر؟ توسعه صنعت برق زیر ذره‌بین فرامتن بررسی راهکارهای افزایش تولید و مهار تورم

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها