مشاهده خبر

شنبه 19 خرداد 1403

آیا نتانیاهو باز هم اشتباه خواهد کرد؟

برنامه تلویزیونی «به افق فلسطین» شنبه شب 19 خردادماه با موضوع احتمال جنگ رژیم صهیونیستی با حزب الله لبنان، روی آنتن زنده شبکه افق رفت.

0

در بخش نخست، مهدی آقا موسی طهرانی به مرور آخرین اخبار و حواشی مربوط به جنگ غزه و اتفاق تلخ امروز پیرامون حمله رژیم صهیونیستی به اردوگاه النصیرات پرداخت.

خط قرمزهای بایدن، چراغ سبز برای اسرائیل

سپس ارتباط اینترنتی با گرگ سیمون - تحلیلگر مسائل سیاسی در سوئد – برقرار شد.

او اظهار کرد: امروز اتفاق وحشتناکی در النصیرات رخ داد آن هم بعد از اینکه بارها و بارها جو بایدن خطوط قرمز مختلفی را برای اسرائیل ترسیم کرده بود ولی دیدیم که نتانیاهو و کابینه جنگی او به خط قرمزهای مضحک بایدن هیچ اهمیتی نمی‌دهند.

سیمون افزود: مردم آمریکا هم این مسئله را متوجه شده‌اند و در ایالت‌ها و شهرهای مختلف آمریکا می‌بینیم که تظاهرات ضد صهیونیستی و ضد سیاست‌های دولت ایالات متحده جریان دارد.

ابتکار عمل در دست حزب الله است نه اسرائیل

در ادامه احمد دستمال‌چیان - سفیر اسبق ایران در لبنان و اردن – در استودیوی شبکه افق حضور یافت.

او در گفت‌وگو با مهدی آقا موسی طهرانی و در پاسخ به این سوال که آیا اسرائیل توان مقاومت در برابر جبهه مقاومت را دارد یا نه ابراز کرد: در سال 2006 محور مقاومت انسجامی که امروز دارد را نداشت، نه انصارالله یمن وجود داشت و نه حشدالشعبی در عراق، اما حزب الله به تنهایی کمر اسرائیل را شکست.

دستمالچیان افزود: سلاح‌هایی که حزب الله آن موقع داشت، بسیار محدودتر از الان بود و کادر نظامی مقاومت هم آموزش‌های کمتری دیده بودند با این حال رژیم صهیونیستی در جنگ 33 روزه ضربه سختی خورد؛ امروز هم ابتکار عمل در دست حزب الله است و از ابتدایی جنگ غزه، تمام تاسیسات راداری، جاسوسی و نظامی اسرائیل را که میلیاردها دلار برای آنها هزینه شده بود از بین برده است.

آیا اسرائیل توان جنگ با حزب الله لبنان را دارد؟

این دیپلمات ایرانی گفت: رژیم صهیونیستی هشت ماه است درگیر جنگ با حماس است و در همین جنگ مانده، بنابراین رمقی برای جنگ با حزب الله لبنان ندارد.

او خاطرنشان کرد: اسرائیل برای سرپوش گذاشتن روی ضعف‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و روحیه سربازان خود، بن بست خبری ایجاد کرده آن هم در حالیکه هر لحظه احتمال دارد بنی گانتز از کابینه جنگی اسرائیل استعفا دهد.

احتمال اشتباه دوباره نتانیاهو هست

دستمالچیان در عین حال تصریح کرد: احتمال اینکه نتانیاهو یک اشتباه استراتژیک دیگر را هم انجام دهد وجود دارد، چرا که او ادامه حیات سیاسی خود را در تداوم جنگ و خونریزی می‌بیند بنابراین شاید جبهه جدیدی را در لبنان بگشاید ولی قطعا تبعات شدیدی را برای رژیم صهیونیستی در پی خواهد داشت.

میراث بزرگ حاج قاسم برای جبهه متحده مقاومت

سفیر اسبق ایران در اردن و لبنان گفت: از زمانی که فتنه تکفیری‌ها شروع شد، سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، کاری ماندگار انجام داد و آن هم اتصال زنجیره‌های مقاومت از نظر ایدئولوژیکی و ساختاری و نظامی از جنوب لبنان تا باب المندب به یکدیگر بود.

او خاطرنشان کرد: نتیجه این اقدام حاج قاسم در جریان جنگ غزه به خوبی آشکار شد که همه زنجیره‌های مقاومت، عملیات خود را بی محابا علیه اسرائیل و آمریکا انجام می‌دهند.

موضع دولت و ملت اردن راجع به مسئله فلسطین

دستمالچیان با بیان اینکه دستگاه حاکمه اردن، به غرب به خصوص سرویس جاسوسی انگلیس وابسته است، ولی در نقطه مقابل، مردم این کشور قرار دارند که اتفاقا 72 درصد آنها هم فلسطینی هستند گفت: همان ها که روزگاری از کرانه باختری به اردن آمده بودند.

به گفته این دیپلمات ایرانی، مردم اردن، کاملا ضد صهیونیست بوده و از فلسطین حمایت می‌کنند، اتفاقی هم که امروز در این کشور رخ داد، سرآغاز خشمی عمومی در جهان عرب است، نتیجه تضادی که مردم عرب با دولت‌های خود احساس می‌کنند.

غزه، موضوع اصلی مناظره‌های انتخاباتی در انگلیس

پیتر فورد - سفیر سابق انگلیس در سوریه – دیگر مهمان اینترنتی برنامه به افق فلسطین بود.

او در ارتباط با انتخابات پارلمانی در انگلیس ابراز کرد: مسلمانان فراوانی در شهرهای مختلف انگلیس زندگی می‌کنند و حتی حزب کارگر دارای اعضای مسلمان یا افرادی دارای گرایشات اسلامی است بنابراین طبیعتا مردم به دنبال این هستند که در موضوع فلسطین و در قبال نسل‌کشی صهیونیست‌ها، نمایندگانی را انتخاب کنند که موضع‌گیری مستقلی داشته باشند.

فورد افزود: نیازمند افرادی هستیم که حرف دل مردم انگلیس را بزنند و به نظر من، حزب کارگر این توانایی را دارد که نامزدهای مستقلی را در موضوع فلسطین معرفی کند البته باز هم باید منتظر نتیجه انتخابات باشیم.

سفیر سابق انگلیس در سوریه خاطرنشان کرد: در بحث‌های انتخاباتی انگلیس، همه در مورد غزه صحبت می‌کنند که این مسئله در نوع خودش بی نظیر است.

آخرین اخبار

روایتی از شهید تاسوعا از قاب شبکه افق تله‌تئاتر «کاتب اعظم» تاسوعا و عاشورا پخش می‌شود روایت یکی از کهن‌ترین عزاداری محرم در مستند «آبی برای سقایی» گنجینه نواهای عاشورایی «مثل سرو» نمادی از حیات شهدا «سید معطر» ذاکری که تنها به عشق اهل بیت می‌خواند تدارک مستندهای ویژه شبکه افق برای ایام محرم افق محرمی سیما «گوهرشاد» به روی آنتن افق هفته عفاف و حجاب با ویژه برنامه «خیابان آزادی» در ستاد امر به معروف چه می‌گذرد؟ این است حقیقت غرب: بازداشت به خاطر چند پست در صفحه شخصی روایتی از کودتای نوژه در مستند «آنچه گذشت» روایتی از امید و توسل در مستند «فرشی برای رُستن» کار جهادی؛ مسیری امتحان پس داده پیش روی دولت چهاردهم شبکه افق در اولین روز محرم سیاه پوش می‌شود فصل اول «نجلا» در قاب افق «خانه‌های نورانی» با روضه‌های سید الشهدا (ع) مستندهای افق رنگ و بوی محرم گرفت مستند «محافظ» با روایتی از زندگی نامه شهید سید مهدی موسوی روایتی متفاوت از سیاست‌ورزی مقتدرانه دولت شهید رئیسی بازخوانی جنایتی که از یاد‌ها نخواهد رفت این نامه برسد به دست رئیس‌جمهور دویست و شصت و هشتمین روز جنگ غزه و مردمی که همچنان مقاومند «پرواز اردیبهشت» امشب روی آنتن شبکه افق «من یک هیولا گرفته‌ام» به پخش افق رسید/ داستانی واقعی؛ از فاسدترین واحد پلیس آمریکا نظم نوین چند قطبی و چالش جدید آمریکا برنامه «انتخاب ایران» برای دور دوم انتخابات به افق رسید «برسد به دست رئیس جمهور» نامه‌ای برای رئیس جمهور آینده ایران شبکه افق با «آوردگاه» به عید مباهله می‌پردازد «آخرین ایست بازرسی» به افق رسید مجلس دوازدهم، دولت چهاردهم و آینده سیاست و اقتصاد ایران گزارش و گفت‌وگوهای اختصاصی «به افق فلسطین» از غزه روایتی از تبعیض نژادی آمریکایی‌ها به آنتن افق رسید ماه بانو در «بزرگراه همت» تازه‌های مستند افق سیما در هفته افشای حقوق بشر آمریکایی مردم در میدان هستند ولی تحول اداری و اقتصادی هم می‌خواهند مواضع نامزدها به افق فلسطین ریشه‌های دینی انتخابات و ضرورت مشارکت حداکثری کابینه جنگی که بلای جان نتانیاهو شده است نقاط عطف فعالیت‌های دولت شهید رئیسی در مستند «برسد به دست رئیس‌جمهور» معیشت مردم و انتخاب چهاردهم دیدگاه‌های محمدباقر قالیباف در مورد مسئله فلسطین حکمرانی مطلوب و آینده ایران دیدگاه‌های قاضی‌زاده هاشمی در مورد مسئله فلسطین اعلام مواضع نامزدهای ریاست جمهوری در برنامه «به افق فلسطین» «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر» روی آنتن شبکه افق بی‌بی ماه در «بزرگراه همت» روایتی از ناگفته‌های انقلاب اسلامی در شبکه افق سیما گروهک منافقین؛ پدیده‌ای متفاوت در اندیشه الحادی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها