مشاهده خبر

سه شنبه 15 خرداد 1403

دنیایی نو به نام «عصر خمینی»

برنامه تلویزیونی «جهان آرا» دوشنبه شب 14 خردادماه با عنوان امام خمینی(ره)؛ یک حقیقت همیشه زنده روی آنتن زنده شبکه افق رفت.

0

مهمان این برنامه، حجت‌الاسلام و المسلمین احمدرضا حاجتی، استاد حوزه و دانشگاه و نویسنده کتاب عصر امام خمینی(ره)، بود.

یک اعتراف تلخ؛ هنوز امام خمینی(ره) را نشناخته‌ایم

او در گفت‌وگو با محمدرضا باقری اظهار کرد: باید این اعتراف تلخ را داشته باشیم که در زمینه امام خمینی(ره) و امام شناسی، دچار فقر مفرط هستیم و اگر چاره‌ای برای آن نیندیشیم، دچار مشکل خواهیم شد.

حاجتی افزود: ابعاد مختلف این شخصیت الهی هنوز برای جامعه به درستی تبیین نشده، قصد تقدیس بی جا نداریم و فضائل بی جایی ذکر نخواهیم کرد ولی حقیقت این است که امام خمینی(ره) منبعی الهی بود و فعل و گفته و کنش او، بر همین اساس محسوب می‌شد چون خودش ذوب در اسلام بود.

بهترین استاد شناخت امام خمینی(ره) بهترین شاگرد ایشان است

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: بهترین استاد شناخت امام خمینی(ره)، بهتری شاگرد او یعنی رهبر معظم انقلاب است؛ ایشان نخستین کسی بودند که مجلس عزاداری امام خمینی(ره) را به رویدادی برای تولید محتوای معارفی تبدیل کرده‌اند.

او ادامه داد: یکی از آسیب‌‎های مهم این است که سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) را به مجلس ختم تبدیل کنیم، در حالیکه ایشان امامی جاری و ساری در دوران کنونی ما هم هستند.

کمی از آن سیلی غفلت از امام خمینی(ره) را خورده‌ایم

حاجتی با بیان اینکه چند سال قبل رهبر معظم انقلاب فرمودند اگر ملت ایران از خط امام فاصله بگیرد سیلی خواهد خورد، و کمی از این سیلی را هم خوردیم عنوان کرد: در اثر غفلت کارگزاران در یک بخشی از دولت، اقدام به کارهایی شد که امکان داشت منجر به تحقیر ملت ایران شود و تلخی آنها هنوز هم باقی است.

نه غرب امام خمینی(ره) را کامل شناخته نه ما

این استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: امام خمینی(ره) و اندیشه ایشان یک ابر مسئله است، دنیای غرب آن را نمی‌فهمد چون معیارهای ماتریالیستی را ملاک فهم و تحلیل قرار می‌دهند در حالیکه امام راحل موجودی فرا مقیاس بودند، و ما هم به خاطر عدم اقدام، مشکل فهم کامل ایشان را داریم.

مهمترین ویژگی حضرت روح‌الله از نظر نویسنده کتاب عصر امام خمینی

او با تاکید بر اینکه ذو ابعاد بودن، مهمترین ویژگی امام خمینی(ره) بود؛ او ریشه در آب حیات اسلام داشت و رشد چشمگیری داشت گفت: در واقع ایشان شخصیتی به واقع رشید از منظر دین الهی بودند.

حاجتی تصریح کرد: شهید آیت‌الله رئیسی که شاگرد مکتب امام بود؛ او و همراهان شهیدش مگر نه اینکه از این دنیا رفته بودند؟ پس این همه جمعیت در تشییع آنها چه می‌کرد؟ این به خاطر حیات دوباره آنها بود چه اینکه بر سر سفره و مکتب اسلام و رهنمودهای امام راحل نشسته بودند.

نقش امام خمینی(ره) در باز تولید قدرت مردم ایران

این نویسنده و پژوهشگر گفت: امام خمینی(ره) معنای شکست و پیروزی را بازتعریف کرده و از این طریق بازتولید مفهوم قدرت را در ایران انجام داد و به این ترتیب، رزمندگان دست خالی در جبهه‌ها به عنصری قدرتمند تبدیل شدند.

تاثیر امام خمینی(ره) در ناشناخته بودن دکترین نظامی ایران برای دشمنان

او ادامه داد: یکی از مشکلات دشمنان انقلاب اسلامی در مواجه نظامی با ایران این است که از دکترین نظامی جمهوری اسلامی سر در نمی‌آورند چون امام خمینی(ره) مفاهیم معنوی را در منبع تولید قدرت وارد کرده است.

روشنفکران غرب‌زده حرف امام را قبول نداشتند ولی حالا واقعیت آشکار است

حاجتی تصریح کرد: امام خمینی(ره) فرموده بودند ما ابهت ابرقدرت‌ها را شکستیم و جنگ ما فتح فلسطین را در پی خواهد داشت و این قرن، زمان نابودی ابرقدرت‌های شرق و غرب است البته برخی از همین آقایان روشنفکر عمیقا غرب‌زده می‌گفتند غرب قبله‌گاه آمال ماست و مگر می‌شود خدشه‌ای به آن وارد شود؟

آخرین اخبار

روایتی از شهید تاسوعا از قاب شبکه افق تله‌تئاتر «کاتب اعظم» تاسوعا و عاشورا پخش می‌شود روایت یکی از کهن‌ترین عزاداری محرم در مستند «آبی برای سقایی» گنجینه نواهای عاشورایی «مثل سرو» نمادی از حیات شهدا «سید معطر» ذاکری که تنها به عشق اهل بیت می‌خواند تدارک مستندهای ویژه شبکه افق برای ایام محرم افق محرمی سیما «گوهرشاد» به روی آنتن افق هفته عفاف و حجاب با ویژه برنامه «خیابان آزادی» در ستاد امر به معروف چه می‌گذرد؟ این است حقیقت غرب: بازداشت به خاطر چند پست در صفحه شخصی روایتی از کودتای نوژه در مستند «آنچه گذشت» روایتی از امید و توسل در مستند «فرشی برای رُستن» کار جهادی؛ مسیری امتحان پس داده پیش روی دولت چهاردهم شبکه افق در اولین روز محرم سیاه پوش می‌شود فصل اول «نجلا» در قاب افق «خانه‌های نورانی» با روضه‌های سید الشهدا (ع) مستندهای افق رنگ و بوی محرم گرفت مستند «محافظ» با روایتی از زندگی نامه شهید سید مهدی موسوی روایتی متفاوت از سیاست‌ورزی مقتدرانه دولت شهید رئیسی بازخوانی جنایتی که از یاد‌ها نخواهد رفت این نامه برسد به دست رئیس‌جمهور دویست و شصت و هشتمین روز جنگ غزه و مردمی که همچنان مقاومند «پرواز اردیبهشت» امشب روی آنتن شبکه افق «من یک هیولا گرفته‌ام» به پخش افق رسید/ داستانی واقعی؛ از فاسدترین واحد پلیس آمریکا نظم نوین چند قطبی و چالش جدید آمریکا برنامه «انتخاب ایران» برای دور دوم انتخابات به افق رسید «برسد به دست رئیس جمهور» نامه‌ای برای رئیس جمهور آینده ایران شبکه افق با «آوردگاه» به عید مباهله می‌پردازد «آخرین ایست بازرسی» به افق رسید مجلس دوازدهم، دولت چهاردهم و آینده سیاست و اقتصاد ایران گزارش و گفت‌وگوهای اختصاصی «به افق فلسطین» از غزه روایتی از تبعیض نژادی آمریکایی‌ها به آنتن افق رسید ماه بانو در «بزرگراه همت» تازه‌های مستند افق سیما در هفته افشای حقوق بشر آمریکایی مردم در میدان هستند ولی تحول اداری و اقتصادی هم می‌خواهند مواضع نامزدها به افق فلسطین ریشه‌های دینی انتخابات و ضرورت مشارکت حداکثری کابینه جنگی که بلای جان نتانیاهو شده است نقاط عطف فعالیت‌های دولت شهید رئیسی در مستند «برسد به دست رئیس‌جمهور» معیشت مردم و انتخاب چهاردهم دیدگاه‌های محمدباقر قالیباف در مورد مسئله فلسطین حکمرانی مطلوب و آینده ایران دیدگاه‌های قاضی‌زاده هاشمی در مورد مسئله فلسطین اعلام مواضع نامزدهای ریاست جمهوری در برنامه «به افق فلسطین» «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر» روی آنتن شبکه افق بی‌بی ماه در «بزرگراه همت» روایتی از ناگفته‌های انقلاب اسلامی در شبکه افق سیما گروهک منافقین؛ پدیده‌ای متفاوت در اندیشه الحادی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها