مشاهده خبر

یک شنبه 13 خرداد 1403

مردم زمان شاه هم از اسرائیل نفرت داشتند

برنامه تلویزیونی «به افق فلسطین» یکشنبه 13 خردادماه با موضوع ریشه‌های نفرت ایرانیان از رژیم صهیونیستی از پیش از انقلاب تاکنون، روی آنتن زنده شبکه افق رفت.

0

در بخش نخست، مهدی آقا موسی طهرانی به مرور آخرین اخبار و حواشی جنگ غزه پرداخت و سپس ارتباط اینترنتی با پال تیلور - کارشناس مسائل سیاسی در آمریکا – برقرار شد.

باید پرونده جو بایدن را هم به دادگاه لاهه برد

او با اشاره به پیوستن شیلی به دعوای حقوقی علیه رژیم صهیونیستی در دادگاه لاهه اظهار کرد: اسرائیل فکرش را هم نمی‌کرد آفریقای جنوبی از این رژیم به خاطر نسل‌کشی به دادگاه لاهه شکایت کند، پیوستن شیلی به این پرونده هم اقدام مناسب دیگری است که شاهد آن هستیم.

تیلور افزود: باید فشار سیاسی بیشتری به رژیم صهیونیستی وارد کرد چون از آن طرف آمریکا را داریم که همچنان به حمایت بی حد و حصر از اسرائیل ادامه می‌دهد؛ در این راستا باید به فکر شکایت از جو بایدن هم بود، او نباید به راحتی در انتخابات پیش رو شرکت کند، چه رأی بیاورد و چه نیاورد.

این کارشناس آمریکایی گفت: دانشجویان تظاهراتی کاملا آرام و صلح‌آمیز علیه جنگ غزه داشتند ولی پلیس آمریکا با وحشی‌گری تمام با آنها برخورد کرد.

در ادامه گزارشی اختصاصی از غزه و حجم گسترده خسارات جانی و مالی ناشی از بمباران صهیونیست‌ها روی آنتن رفت و سپس سهیل کثیری‌نژاد - کارشناس مسائل فلسطین – در استودیو حضور یافت.

هشدار امام خمینی(ره) نسبت به مسئله فلسطین از سال 42

او اظهار کرد: امام خمینی(ره) از سال 42 و بعد از آن، بر روی مسئله فلسطین حساس بودند و نسبت به خطر تشکیل رژیم صهیونیستی هشدار می‌دادند آن هم در شرایطی که اسرائیل رابطه خوبی با شاه داشت و توانسته بود جای پای خود را محکم کند.

اسکان 60 خانواده اسرائیلی در قزوین!

کثیری‌نژاد افزود: اسرائیل سه پایگاه جاسوسی در ایران و در مرز با عراق راه‌اندازی کرده بود و تحرکاتی هم در استان قزوین داشتند آن هم به بهانه پروژه‌های عمرانی و بازسازی خانه‌های تخریب شده بر اثر زلزله بویین زهرا؛ و البته قرار بود این پروژه‌ها در سراسر کشور اجرایی شود.

این کارشناس مسائل رژیم صهیونیستی عنوان کرد: همان سال 60 کارشناس اسرائیلی همراه با خانواده در قزوین مستقر شدند؛ ارزیابی این بود که 1500 مستشار اسرائیلی در آن سال‌ها وارد ایران شده بودند.

تبدیل ایران زمان شاه به پایگاه جاسوسی جهانی اسرائیل

او ادامه داد: اسرائیلی‌ها پیش از انقلاب ایران را به پایگاهی برای جاسوسی از کشورهای مختلف تبدیل کرده بودند، به عبارتی آنها از اعتماد شاه هم سوء استفاده می‌کردند.

کثیری‌نژاد خاطرنشان کرد: پایگاه اسرائیل در خوزستان، از عمان تا عربستان به کار جاسوسی مشغول بود ضمن اینکه صهیونیست‌ها تاکید داشتند حتما از پشتیبانی ساواک هم استفاده کنند.

دشمنی ایران و اسرائیل مربوط به بعد از انقلاب نیست

این کارشناس مسائل فلسطین با بیان اینکه اسرائیلی‌ها بیش از دو دهه است که عملیات روانی خاصی را در ایران دنبال می‌کنند مبنی بر اینکه دشمنی آنها فقط با جمهوری اسلامی است نه مردم ایران گفت: این در حالی است که فکت‌های تاریخی، عکس این موضوع را نشان می‌دهند.

او ادامه داد: زمان شاه اسرائیلی‌ها پروژه‌ای عمرانی را در قزوین شروع کردند که شامل یک باغ هم بود، وقتی مقامات ایرانی به بازدید این باغ رفتند، اسمی از اسرائیل نیاوردند و گفتند اینجا محل حضور مستشاران فرانسوی است، چون خودشان می‌دانستند اسرائیلی‌ها نزد مردم ایران منفورند.

افسران ارتش شاه هم از اسرائیل نفرت داشتند

کثیری‌نژاد افزود: مئیل عزری - سفیر وقت اسرائیل در ایران - تعریف می‌کند زمانی افسران اسرائیلی به ستاد کل ارتش ایران آمده بودند، در راهروها می‌دیدم که افسران عالی رتبه ایرانی با چه نفرتی به ما نگاه می‌کنند. بعد از جلسه آن روز به نظامیان خودمان گفتم روز بعد با لباس غیر نظامی بیایند.

اعلام روز قدس، پاتک امام به صهیونیسم جهانی بود

این کارشناس مسائل رژیم صهیونیستی با بیان اینکه اسرائیلی‌ها سال 1967 جنگ 6 روزه را بُرده بودند و سه برابر اراضی قبلی را به خاک اشغالی خود ضمیمه کردند عنوان کرد: روز پنجم ژوئن وارد قسمت شرقی اورشلیم شدند و همه این شهر را تصرف کردند که به روز اورشلیم معروف است، 11 سال بعد روز قدس ابتکار امام خمینی(ره) بود که پاتکی علیه آنها بود.

او تصریح کرد: هدف نامگذاری روز اورشلیم، عادی‌سازی تشکیل رژیم صهیونیستی بود ولی اقدام امام راحل سبب شد روز اورشلیم ناشناخته بماند و کسی آن را جشن نگیرد.

تاریخ، یقه نتانیاهو را رها نمی‌کند

پس از آن ارتباط اینترنتی با مایکل اسپرینگمن - استاد دانشگاه در آمریکا – برقرار شد؛ او درباره مذاکرات آتش بس با میانجیگری دولت ایالات متحده اظهار کرد: اینکه آمریکا که هم حامی رژیم صهیونیستی است و به این رژیم سلاح صادر می‌کند، حالا میانجی مذاکرات صلح شده، خنده‌دار است.

اسپرینگمن افزود: ابتدا باید آتش‌بس برقرار شود و زندانیان فلسطینی و حتی اجساد شهدا تبادل شود و سپس بر روی دیگر موضوعات بحث صورت بگیرد.

این استاد دانشگاه گفت: هر چند اسرائیل همه چیز را در غزه تخریب کرده، ولی ایدئولوژی مقاومت نابودشدنی نیست و فردایی روشن در انتظار غزه است اما تاریخ با نتانیاهو کار دارد.

آخرین اخبار

روایتی از شهید تاسوعا از قاب شبکه افق تله‌تئاتر «کاتب اعظم» تاسوعا و عاشورا پخش می‌شود روایت یکی از کهن‌ترین عزاداری محرم در مستند «آبی برای سقایی» گنجینه نواهای عاشورایی «مثل سرو» نمادی از حیات شهدا «سید معطر» ذاکری که تنها به عشق اهل بیت می‌خواند تدارک مستندهای ویژه شبکه افق برای ایام محرم افق محرمی سیما «گوهرشاد» به روی آنتن افق هفته عفاف و حجاب با ویژه برنامه «خیابان آزادی» در ستاد امر به معروف چه می‌گذرد؟ این است حقیقت غرب: بازداشت به خاطر چند پست در صفحه شخصی روایتی از کودتای نوژه در مستند «آنچه گذشت» روایتی از امید و توسل در مستند «فرشی برای رُستن» کار جهادی؛ مسیری امتحان پس داده پیش روی دولت چهاردهم شبکه افق در اولین روز محرم سیاه پوش می‌شود فصل اول «نجلا» در قاب افق «خانه‌های نورانی» با روضه‌های سید الشهدا (ع) مستندهای افق رنگ و بوی محرم گرفت مستند «محافظ» با روایتی از زندگی نامه شهید سید مهدی موسوی روایتی متفاوت از سیاست‌ورزی مقتدرانه دولت شهید رئیسی بازخوانی جنایتی که از یاد‌ها نخواهد رفت این نامه برسد به دست رئیس‌جمهور دویست و شصت و هشتمین روز جنگ غزه و مردمی که همچنان مقاومند «پرواز اردیبهشت» امشب روی آنتن شبکه افق «من یک هیولا گرفته‌ام» به پخش افق رسید/ داستانی واقعی؛ از فاسدترین واحد پلیس آمریکا نظم نوین چند قطبی و چالش جدید آمریکا برنامه «انتخاب ایران» برای دور دوم انتخابات به افق رسید «برسد به دست رئیس جمهور» نامه‌ای برای رئیس جمهور آینده ایران شبکه افق با «آوردگاه» به عید مباهله می‌پردازد «آخرین ایست بازرسی» به افق رسید مجلس دوازدهم، دولت چهاردهم و آینده سیاست و اقتصاد ایران گزارش و گفت‌وگوهای اختصاصی «به افق فلسطین» از غزه روایتی از تبعیض نژادی آمریکایی‌ها به آنتن افق رسید ماه بانو در «بزرگراه همت» تازه‌های مستند افق سیما در هفته افشای حقوق بشر آمریکایی مردم در میدان هستند ولی تحول اداری و اقتصادی هم می‌خواهند مواضع نامزدها به افق فلسطین ریشه‌های دینی انتخابات و ضرورت مشارکت حداکثری کابینه جنگی که بلای جان نتانیاهو شده است نقاط عطف فعالیت‌های دولت شهید رئیسی در مستند «برسد به دست رئیس‌جمهور» معیشت مردم و انتخاب چهاردهم دیدگاه‌های محمدباقر قالیباف در مورد مسئله فلسطین حکمرانی مطلوب و آینده ایران دیدگاه‌های قاضی‌زاده هاشمی در مورد مسئله فلسطین اعلام مواضع نامزدهای ریاست جمهوری در برنامه «به افق فلسطین» «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر» روی آنتن شبکه افق بی‌بی ماه در «بزرگراه همت» روایتی از ناگفته‌های انقلاب اسلامی در شبکه افق سیما گروهک منافقین؛ پدیده‌ای متفاوت در اندیشه الحادی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها