مشاهده خبر

چهار شنبه 2 خرداد 1403

نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح»

قهرمانان نیرو هوایی در آسمان دلاوری، نقش‌های بسیار ایفا کردند و هنوز فیلمسازان ایرانی، تصاویر بسیاری برای نمایش رشادت‌های این مردان ناشناخته بدهکارند که می‌تواند دریچه‌های تازه‌ای از نقش قهرمانان آسمانی ایران را نمایان کند.

0

به گزارش وابط عمومی شبکه افق، تولید مستند «تنها نترس بدون سلاح» توسط موسسه فرهنگی هنری اندیشه شهید آوینی صورت گرفته است.

عنوان این ‌مستند، ناظر به شعار گردان شناسایی و رویکرد کلی هواپیمای شناسایی است که هیچ ‌سلاحی حمل نمی‌کنند و وظیفه دارند با پرواز در منطقه دشمن، اقدام به عکس و فیلم‌برداری کرده و موقعیت‌های مختلف دشمن را به اطلاع نیروهای خودی برسانند.

نکته جالب‌توجه درباره این ‌مستند، درگذشت دوتن از راویان حاضر در آن است که طی سال گذشته گذشته به یاران شهیدشان پیوسته‌اند. این‌دوتن عبارت‌اند از فرج‌الله فرسیابی و محمود کنگرلو که هرکدام عکس‌های بااهمیت و حیاتی خاصی را در سال‌های دفاع مقدس ثبت کرده و به بخش تفسیر گردان ۱۱ شکاری رساندند. همچنین در این ‌فیلم با امیران خلبان ناصر رضوانی، علیرضا نمکی و جمعی از امرا و فرماندهان نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفتگو شده است.

یکی از موضوعات مهم جنگ که مربوط به آزادسازی خرمشهر است و در این ‌فیلم به آن پرداخته شده، انهدام پل استراتژیک و مخفی عراق روی خرمشهر توسط امیر خلبان محمود اسکندری و کمک‌خلبانش اکبر زمانی است که با استفاده از عکس هوایی خلبان بهرام ای کانی و فرج‌الله فرسیابی گرفته و موقعیتش افشا شد. انهدام این ‌پل باعث محاصره ۱۹ هزار نیروی عراقی در خرمشهر و سپس آزادسازی این ‌شهر از دست نیروهای اشغالگر بعثی شد.

البته در آزادسازی خرمشهر و زدن ضربه نهایی بر پیکره ماشین جنگی صدام حسین، در کنار بمباران پل روی اروندرود توسط اسکندری نباید عملیات بمباران جاده عقب‌نشینی دشمن توسط آزاده خلبان حسینعلی ذوالفقاری را که منجر به اسارت او و کابین‌عقبش محمدعلی اعظمی شد، فراموش کرد.

علاه‌مندان می‌توانند این مستند را پنجشنبه حوالی ساعت ۲۰ و تکرار آن را ساعت ۱ بامداد، ساعت ۷ صبح و ساعت  ۱۵ از قاب افق سیما به تماشا بنشینند.

آخرین اخبار

گروهک منافقین؛ پدیده‌ای متفاوت در اندیشه الحادی دیدگاه‌های سعید جلیلی در مورد مسئله فلسطین وابستگی کاهنده جواب نداد، استقلال بالنده به کار آمد دیدگاه‌های علیرضا زاکانی در مورد مسئله فلسطین مجموعه مستند «یکی بود یکی نبود» روی آنتن شبکه افق / قصه فراموش نشدنی آدم‌ها برنامه «انتخاب ایران» برای کمک به انتخاب آگاهانه و خردمندانه مردم است آنچه باید تا حکمرانی کارآمد پدیدار شود نتانیاهو همه چیز را باخته است؛ هم جنگ و هم کابینه خودش نظرسنجی برنامه «به افق فلسطین» طنین دعای پرفیض عرفه در کربلا از شبکه افق دولت رئیسی، الگویی برای منتخبان جمهور دیدگاه‌های مسعود پزشکیان در مورد فلسطین فصل پنجم «بزرگراه همت» به آنتن افق رسید پخش «بزرگ راه همت» و «برسد به دست رئیس جمهور» این هفته از شبکه افق دولتی که در فسادستیزی متفاوت بود بررسی دغدغه ذهنی پسرها در مستند «صفر یک» «دومینو» با موضوع همزیستی انسان و سگ روی آنتن می‌رود نقشه‌هایی که غرب برای غرب آسیا داشت اسرائیل در هراس از پاسخ سخت حزب الله زمینه‌سازی برای ظهور در برنامه «بزرگراه همت» صله‌رحم و نماز اول وقت مهم‌ترین خصیصه اخلاقی برادرم بود مستند «جنون هسته‌ای» با افشای اسنادی از نتانیاهو به افق رسید پیشرفت خیره‌کننده‌ هسته‌ای ایران تنها در 3 سال چرا آمریکا برای آتش بس در غزه به تکاپو افتاده است؟ فصل پنجم مستند «بزرگراه همت» رونمایی شد تاکتیک‌ها و تکنیک‌های انتخاباتی؛ از غرب تا ایران هزینه و فایده مقاومت بیشتر است یا سازش؟ تحول حوزه سلامت در دوران شهید جمهور شدت گرفتن جنگ در غزه و تهدید پوشالی اسرائیل برای حمله به لبنان مستند «بدون حکم» روی آنتن شبکه افق سیما شورایی که اصولا سفارش قبول نمی‌کند! بررسی عملکرد شورای نگهبان در شبکه افق روایت سفرهای استانی شهید جمهور در مستند «آن سوی سفر» آیا نتانیاهو باز هم اشتباه خواهد کرد؟ روایت سفرهای استانی شهیدجمهور در مستندهای افق «به نام قانون» به میز نقد کافه مستند رسید وقتی استاندارد «استاندارد» ایران بالاتر رفت وقتی مردم پای نظام جمهوری اسلامی هستند دولتی که دو گانه دیپلماسی و میدان را از بین برد ورود دوباره ایران به فضا با روی کار آمدن دولت رئیسی وقتی هیچ کس به آمریکا اعتماد ندارد دنیایی نو به نام «عصر خمینی» حقیقت صهیونیسم از زبان خاخام‌های یهودی آمریکایی مردم زمان شاه هم از اسرائیل نفرت داشتند تلاش افق برای پوشش اخبار شهید جمهور شهید رئیسی مصداق سیاست‌ورزی الهی و مردم‌سالاری دینی بی نظمی جهانی برای حمایت از اسرائیل! نظم نوین جهانی و افول هژمون آمریکا شهید رئیسی؛ الگویی برای همه آنها که قصد خدمت دارند نقش مهم شهید امیرعبداللهیان در تعاملات خارجی ایران

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها